مصرف کود جلبک دریایی در مزارع گندم

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

گندم نیز مانند سایر گیاهان برای رشد بهتر و سریع‌تر، به کود احتیاج دارد و باید در زمان و مراحل مختلف آن را حتما تغذیه کنید تا بتوانید نتایج مناسبی به دست آورید. از این رو بهتر است بدانید؛ مصرف کود جلبک دریایی در مزارع گندم می‌تواند بسیار مفید باشد و نتایج شگفت‌ انگیزی را هم به دنبال داشته باشد. به طور معمول اگر کمبودهای این گیاه برطرف نشود، محصولات مناسبی نیز نخواهید داشت و به‌ سلامت آن‌ها نیز آسیب جدی وارد می‌شود.

تنظیم برنامه کوددهی گندم و فراهم کردن تغذیه کافی برای این گیاه، جزو کارهای مهمی است که هر کشاورز باید مد نظر داشته باشد و در مراحل مختلف آن را با استفاده از کودهای مفید مانند کود جلبک دریایی انجام دهد.

کود جلبک دریایی کمک می‌کند رشد گندم دچار اختلال نشود و کیفیت آن نیز کاهش نیابد. این کود مفید اگر به‌ صورت صحیح و اصولی مصرف شود، می‌تواند نتایج فوق‌ العاده‌ای به‌ همراه داشته باشد و شادابی و حجم محصولات را هم چندین برابر کند.

در هر صورت اگر زمانی قصد داشتید از این کود مفید در مزرعه گندم استفاده کنید بهتر است پیش‌ از انجام دادن هر کاری، آزمایش خاک را انجام دهید تا بهتر با نیازهای موجود آشنا شوید و بتوانید آن‌ها را به خوبی تأمین نمایید. نحوه مصرف کود جلبک دریایی در مزرعه گندم اصلا کار سختی نیست، اما و اگر درباره آن اطلاعات کافی ندارید بهتر است تا انتهای مقاله همراه ما بمانید و به مطالب ذکر شده نیز توجه کنید‌.

خرید کود جلبک دریایی 

روش‌های کوددهی گندم

مصرف کود جلبک دریایی در مزارع گندم اصلا به‌ مهارت زیادی احتیاج ندارد و می‌توانید خیلی راحت این کار را انجام دهید. همان‌ طور که گفته شد؛ در اولین مرحله شما باید آزمون خاک را انجام دهید تا بتوانید گیاه‌تان را بهتر تغذیه نمایید. کوددهی گندم معمولا به 4 روش؛ بذر مال، پخش سطحی، آبیاری و محلول پاشی انجام می‌شود.

  • روش‌ بذر مال

در روش بذر مال باید بذر گندم را قبل‌ از کاشتن، در محلول رقیق‌ شده‌ کود جلبک دریایی قرار دهید و بگذارید 1 روز همان گونه در کود باقی بماند. بعد از گذشت 1 روز می‌توانید به راحتی اقدام به کشت آن کنید. این روش برای کوددهی گندم بسیار مناسب است و می‌تواند مقاومت بذر در برابر عوامل محیط کار و تا حدود زیادی افزایش دهد.

  • روش پخش سطحی

کوددهی گندم به‌ صورت پخش سطحی نیز بسیار راحت است و می‌توانید آن را قبل یا بعد از کشت محصولات، انجام دهید. در این روش باید از کود پودری جلبک دریایی استفاده کنید و آن را بر روی سطح خاک به‌ صورت مساوی پخش کنید تا با خاک مخلوط شود و اثر خود را نیز به بهترین شکل ممکن به جای بگذارد.

دقت داشته باشید؛ اگر زمانی این کار را بعد از کشت محصولات انجام دادید، به‌ هیچ‌ عنوان اقدام به مخلوط کردن کود با خاک نکنید و اجازه دهید به‌ مرور زمان کود جذب خاک شود و اثر گذاری کند.

  • روش آبیاری

برای بهره گرفتن از این روش مصرف کود جلبک دریایی در مزارع گندم باید کود جلبک دریایی و مایع یا پودری را به‌ خوبی با آب ترکیب کنید تا کودتان ساختاری یک‌دست و مناسب داشته باشد.

بعد از انجام دادن این کار می‌توانید کود جلبک دریایی را به‌ صورت مستقیم به خاک زمین کشاورزی مورد نظرتان اضافه کنید و اجازه دهید جذب ریشه گیاه و خاک شود و اثرات عالی از خود به‌ جای بگذارد.

  • روش محلول پاشی

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید با کمک آن مزرعه گندم خود را تغذیه کنید، روش آبیاری است. در روش آبیاری نیز باید ابتدا کود جلبک دریایی مایع یا پودری را با آب مخلوط کنید و سپس با کمک یک سم‌پاش مناسب، آن را به قسمت‌های مختلف گیاه اسپری کنید‌. این روش از کوددهی اگر به‌ صورت اصولی انجام شود، می‌تواند نتایج مطلوبی را به‌ دنبال داشته باشد و تمام آفات و بیماری‌های گیاه را نیز از بین ببرد.

مصرف کود جلبک دریایی در مزارع گندم

بهترین زمان برای کوددهی مزرعه گندم

شما می‌توانید کار کوددهی مزرعه گندم را در زمان‌های مختلفی انجام دهید اما برای به دست آمدن نتیجه‌ای مطلوب‌تر، بهتر است کوددهی را به یک زمان کوتاه محدود نکنید و حتما این کار را به‌ صورت برنامه‌ ریزی‌ شده ادامه دهید.

دقت داشته باشید؛ اگر قبل‌ از کشت بذر گندم زمین خود را با استفاده از کود جلبک دریایی تغذیه کنید، نتایج فوق‌العاده‌تری حاصل می‌شود و از آسیب رسیدن به بذر گندم نیز تا حدود زیادی جلوگیری خواهد شد.

زمان دیگری که لازم است در آن حتما کار کوددهی را انجام دهید، بعد از کاشتن بذر گندم است. بنابر این سعی کنید با شروع اولین آبیاری زمین کشاورزی، حتماً از کود جلبک دریایی هم بهره بگیرید و گیاه خود را به‌ خوبی تقویت کنید. کوددهی در این زمان کمک می‌کند PH خاک بهتر تنظیم شود، میزان جذب رطوبت آب توسط خاک افزایش یابد، ریشه گیاه مقاوم‌تر شود و باکتری‌های مضر موجود در خاک نیز از بین بروند.

هنگام شروع جوانه‌زنی نیز می‌توانید اقدام به کوددهی مزرعه گندم کنید و املاح مورد نیاز را به بهترین شکل ممکن برای گیاه فراهم نمایید. کوددهی هنگام به‌ وجود آمدن خوشه نیز بسیار مهم است و اگر در این مرحله کار کوددهی را به شکل عالی انجام دهید، می‌توانید کمک کنید محصولات‌تان کیفیت عالی‌تری داشته باشند و بتوانند بدون محدودیت به رشد خود ادامه دهند.

میزان مصرف کود جلبک دریایی در مزرعه گندم

به‌ طور معمول میزان مشخص و دقیقی برای مصرف این کود غنی وجود ندارد اما شما می‌توانید در هر هکتار از زمین کشاورزی‌تان از 300 الی 500 گرم کود جلبک دریایی استفاده کنید و به‌ راحتی کار کوددهی را انجام دهید‌ دقت داشته باشید؛ زیاده‌روی کردن در مصرف این کود اصلا توصیه نمی‌شود و در اکثر مواقع این کار سبب آسیب‌ رساندن به محصولات‌تان خواهد شد.

بیشتر بخوانید: کود گندم

سخن پایانی

تا حد امکان سعی کنید مصرف کود جلبک دریایی در مزارع گندم به اندازه و به صورت اصولی باشید، در غیر این صورت ممکن است نتیجه مناسبی حاصل نشود و اصلا با افزایش میزان تولید محصول نیز مواجه نشوید. همچنین بهتر است کوددهی مزارع گندم در اوایل صبح یا هنگام غروب آفتاب انجام شود تا نتیجه عالی‌تری به دست آید.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

مصرف کود جلبک دریایی در مزارع گندم
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *