کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی : وقتی حرف از کود به میان می آید، در ذهن بسیاری از کشاورزان و باغداران چراغی به نام کودهای شیمیایی در ذهن آن ها روشن می شود؛ البته نام این نوع کودها را بهتر است بگوییم چراغ تیره‌. زیرا به مرور زمان سبب نابودی باکتری های مفید خاک و از بین رفتن هوموس و حاصلخیزی خاک و در نتیجه گیاهان با رشد غیرطبیعی و سمی می شود. آیا تابحال فکر کرده اید کاش کودهای ارگانیکی پیدا می شد که می توانستند جایگزین خوبی برای کودهای شیمیایی باشند؟ در این مقاله ما شما را به پاسخ فکرتان خواهیم رساند و به معرفی یکی از کودهای ارگانیک و دوستدار گیاهان و طبیعت خواهیم پرداخت.

جلبک دریایی:

درست دیده اید! این کود از یک گیاه آبزی بدست می آید و به رنگ سبز می باشد که به دلیل خواص بی نظیر آن برای انواع گیاهان و درختان آگاهی کشاورزان و باغداران از وجود این کود بسیار ضروری می باشد.

چگونگی تامین کود جلبک دریایی:

محل زندگی این گونه جانداران در دریاها و دریاچه ها می باشد؛ و ۳ دسته از آن ها به رنگ های سبز، قهوه ای و قرمز یافت می شود. نوع سبز رنگ جلبک های دریایی در مناطق کم عمق دریاها و انواع قرمز آن در جاهای عمیق اقیانوس ها زندگی می کنند. جلبک های قهوه ای در مناطق حوزه این دو دسته از جلبک ها به حیات خود ادامه می دهند.

در حال حاضر ۱۲۰۰۰ گونه از جلبک های دریایی وجود دارد که می توان  در تهیه کود فوق العاده در توسعه خاک و پرورش گیاهان از آن ها بهره برد. جهت تولید کودهای با مقدار بیشتر و بازار پسند تر، تولید کنندگان این دسته از کود ها از جلبک های دریایی درشت هیکل و با طول بیشتر از ۵۰ متر استفاده می کنند. نام دیگر این گونه از جلبک های دریایی، کلپ می باشد که دارای رنگ قهوه ای روشن است.

یکی از مواردی که از مزایای کودهای جلبک دریایی تلقی می شود، این است که این کودهای مایع علاوه بر اینکه ارگانیک می باشند، یک منبع پایدار و تمام نشدنی تلقی می  شوند که می توان در مدت زمان طولانی از آن ها جهت تولید کود گیاهی بهره برد.

تهیه کود از جلبک های دریایی:

ابتدا جلبک های گونه های مختلف را از اقیانوس ها و دریاها استخراج می کنند، سپس مورد شست و شو قرار داده و خشک می نمایند؛ در مرحله بعدی آن ها را آسیاب می کنند. در انتها مواد آسیاب شده فرآوری می شوند به شکل کود مایع در می آیند

نکات مثبت و عالی  جلبک دریایی:

کود جلبک دریایی حاوی مواد آلی، عناصر کمیابی که  در کودهای شیمیایی وجود ندارند از جمله: منیزیم، پتاسیم، روی، آهن و نیتروژن  که جهت رشد و نمو گیاهان بسیار ضروری می باشند، آمینو اسیدهای ضروری جهت ساخت پروتئین، نوکلئیک اسید و دیگر ساختار ها در گیاه، هورمون های محرک رشد، طیف وسیعی از مواد مقوی و موردنیاز گیاه نظیر NPK ها می باشد.

کود جلبک دریایی هم چنین آنزیم های کمک کننده در فرایند های درون سلولی بخش های مختلف گیاهان، ویتامین ها و فراتر از ۷۰ ماده معدنی در ساختار خود دارد که یکی دیگر از مزیت های منحصر به فرد کود به حساب می آید.

مزایای استفاده از جلبک دریایی:

۱)افزایش و تسهیل روند جوانه زنی گیاهان در حال رشد

۲)بهبود خصوصیت های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی محل کشت گیاهان مختلف به دلیل وجود مقدار زیاد فیبر در کود حاصل از جلبک های دریایی

۳)کنترل هر چه بهتر PH  خاک

۴)ظرفیت تبادل کاتیونی را در خاک افزایش می دهد از این طریق تبادل مواد و یون های ضروری نیز به خوبی انجام می شود.

۵)در روند فرآوری کود، هیچ گونه اسید و حلال به مواد آسیاب شده حاصل از جلبک های دریایی افزوده نمی شود و این گونه طرز تهیه آن ها را کاملا ارگانیک و طبیعی در دسترس گیاهان قرار می دهد.

۶)افزوده شدن این گونه کود سبب حفظ رطوبت خاک خواهد شد و مقاومت به کم آبی را در گیاهان و درختان افزایش خواهد داد.

۷) در شرایط پرتنش و استرس زای محیطی که گیاهان دچار شوک می شوند، اگر کود جلبک دریایی به موقع به آن ها برسد، مقاومت بسیار بالایی بدست خواهند آورد و در نتیجه حتی از بیماری ها نیز مصون خواهند شد.

۸) دارا بودن ماده ای به نام آلژینات در ترکیب کود جلبک دریایی و در نتیجه بهبود تهویه در خاک و افزایش تنفس سلولی در گیاهان

۹)بالا بردن میزان شیرینی و قند انگور، افزایش تعداد گل های گلخانه ها نظیر گل شمعدانی، کاهش نرم شدگی و خرابی زود رس میوه خیار

۱۰) افزایش طول عمر نگهداری میوه ها در انبار و جلوگیری از کپک و پوسیدگی آن ها

۱۱) قلمه های گل و گیاه را به منظور ریشه زایی می توان درون محلول کود جلبک دریایی قرار داد و مدت زمان ریشه زنی را کاهش داد؛ سپس مورد کاشت قرار داد.

۱۲) بذرهایی که کود جلبک دریایی روی آن ها اسپری می شود، زودتر جوانه زده و آماده کاشت می شوند.

این ها تنها بخشی از مزایای استفاده از کود جلبک دریایی به حساب می آیند؛ مثلا اگر بخواهیم به یک مورد دیگر نیز اشاره کنیم این است که تا بحال دیده اید وقتی شاخه گلی را مورد برش قرار می دهند زود از بین می روند؟ اما با این کود طول عمر ماندگاری آن ها افزایش خواهد یافت.

به به کار بردن این کودها نگرانی از بابت علف های هرز پایان می یابد زیرا بذر علف هرز را در خود ندارد.

به کار بردن کود جلبک دریایی در خاک محصولاتی چون بامیه، سیب زمینی، سیب، پرتغال،توت فرنگی، گوجه و فلفل سبب رشد بهتر و مقدار بیشتری از آن ها خواهد شد.

آیا می شود از کود جلبک دریایی در کشت هیدروپونیک استفاده کرد؟

نتیجه گیری:

در این مقاله به اهمیت کود حاصل از جلبک های دریایی اشاره کردیم. این کود بیشتر از گونه قهوه ای روشن و عظیم الجثه بدست می آید که پس از طی مراحل استخراج، خشک شدن، آسیاب و فرآوری به صورت کود مایع در اختیار کشاورزان و باغداران قرار می گیرد. هم چنین به مزیت های فراوان آن پرداختیم که سبب افزایش ریشه گیری گیاهان، حفظ طولانی مدت گل های بریده شده از شاخه، تولید میوه های با قند و حجم بیشتر و البته طبیعی و کلی فواید عالی دیگر می شود

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366