جلبک دریایی برای به لیمو

جلبک دریایی برای به لیمو

جلبک دریایی برای به لیمو

به‌ لیمو نوعی گیاه دارویی بسیار مفید و معطر است که مقاومت زیادی در برابر کم آبی، آفات، سرما و… دارد. درختچه به‌ لیمو در واقع جزو درختانی است که رشد سریعی دارد اما برای این‌ که مقاومت آن را بالا ببرید و اجازه ندهید که محصولات‌تان از بین برود، بهتر است از کودهای ارگانیک و طبیعی بهره بگیرید و هر چند وقت یک‌بار گیاه خود را تغذیه کنید. از این رو بهتر است بدانید؛ کود جلبک دریایی برای به لیمو، می‌تواند گزینه‌ای ایده‌آل باشد زیرا این کود کاملاً طبیعی است و ضرری هم برای گیاهان ندارد.

برگ‌های به‌ لیمو عطر بسیار دلپذیر و خوش بویی دارند و هنگام لمس یا مالش دادن آن‌ها می‌توانید این بو را حس کنید. به‌ طور معمول گیاه به‌ لیمو می‌تواند حدود 1٫5 الی 2 متر رشد کند اما و اگر به خوبی آن را تغذیه کنید، ارتفاعش به 3 متر هم می‌رسد. گیاه به‌ لیمو می‌تواند در اغلب مکان‌ها رشد کند اما باید دقت داشته باشید که این گیاه در برابر سرما و یخ‌زدگی بسیار ضعیف می‌شود و باید آن را در محیط‌های خیلی سرد قرار ندهید.

دقت داشته باشید؛ مصرف کود جلبک دریایی به‌ صورت مناسب، می‌تواند مقاومت گیاه در برابر سرما و یخ‌زدگی را تا حدود زیادی افزایش دهد اما علاوه‌بر انجام کار کوددهی، بهتر است روی درختچه‌ها را با استفاده از نایلون ضخیم بپوشانید تا آسیبی به آن‌ها وارد نشود.

نحوه کوددهی به‌ لیمو با استفاده از جلبک دریایی

به لیمو برای رشد مناسب و بدون مشکل، نیاز دارد که املاح و مواد ضروری خود را به میزان کافی دریافت کند. برای این کار شما باید به‌ صورت برنامه‌ ریزی‌ شده، کار کوددهی را انجام دهید. کوددهی این گیاه اصلا کار سختی نیست و با در نظر گرفتن یک‌سری شرایط و نکات ساده می‌توانید این کار را انجام دهید.

تعیین میزان تغذیه به‌ لیمو بیشتر از هر چیزی به نوع خاک بستگی دارد، یعنی اگر خاک شما فقیر باشد و در آن املاح به میزان کافی وجود نداشته باشد، باید دوره کوددهی را افزایش دهید و این کار را به یک زمان کوتاه محدود نکنید. کود جلبک دریایی برای به لیمو را می‌توانید به‌ صورت محلول پاشی مصرف کنید.

برای بهره گرفتن از روش محلول پاشی کافی است ابتدا کودی با کیفیت و مناسب تهیه کنید و سپس آن را با مقدار مناسبی آب مخلوط کنید تا محلول رقیق و یک‌دست حاصل شود. بعد از آوردن کود مناسب، باید با استفاده از سم پشت آن را به قسمت‌های مختلف درختچه اسپری نمایید و جذب برگ‌های درخت شوند.

روش دیگری که می‌توانید از آن برای کوددهی بهره بگیرید، روش چال کود است. کود جلبک دریایی در این روش باید به‌ صورت پودری تهیه شود. بعد از تهیه کردن کود مورد نظر باید در قسمت سایه اندازه درخت، یک گودال با عمق مناسب ایجاد کنید و کودتان را به‌ صورت خشک در آن قرار دهید.

بعد از انجام این کار باید به‌ صورت مجدد روی چاله را با کمک خاک بپوشانید و مقداری آب به آن اضافه کنید. در واقع با اضافه کردن آب به محل دفن کود، کمک می‌کنید کود سریع‌تر تجزیه شود و اثرگذاری بهتری داشته باشد. بنابر این بهتر است از انجام این کار غافل نشوید و حتما در آخر کوددهی، آن را انجام دهید.

زمان مناسب برای مصرف کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی برای به لیمو را می‌توانید هر زمانی که خواستید مصرف کنید زیرا این کود به‌ صورت طبیعی تولید می‌شود و به‌ طور معمول ضرری برای گیاهان ندارد. اما برای اطمینان خاطر بیشتر، بهتر است به دستورالعمل‌های ذکر شده بر روی جلد آن دقت کنید و در مصرف نیز زیاده‌روی نکنید.

همچنین بهتر است بدانید؛ بهترین زمان برای مصرف این کود، فصل پاییز تا اواخر زمستان است. زیرا در این زمان، گیاه بیشتر از هر زمان دیگری به تغذیه احتیاج دارد. بعد از برداشت میوه نیز می‌توانید کار کوددهی با استفاده از کود مفید جلبک دریایی انجام دهید و درختان خود را برای محصول‌دهی سال بعد آماده‌تر کنید.

دقت داشته باشید که کوددهی به روش محلول پاشی در زمان شکوفه دادن درخت، موجب می‌شود گل‌ها دچار ریزش شوند و دیگر محصول‌دهی عالی نداشته باشند. بنابر این توصیه می‌کنیم در این زمان از انجام کار کوددهی بپرهیزید و این کار را انجام ندهید.

آفات و بیماری‌های رایج به‌ لیمو

 • لکه برگی باکتریایی
 • پژمردگی
 • سفیدک پودری
 • شانکر باکتریایی
 • کنه تار عنکبوتی
 • شته
 • شپشک آرد آلود
 • مگس سفید

مزایای کود جلبک دریایی برای به‌ لیمو

 • کود جلبک دریایی برای به لیمو بسیار مفید است و کمک می‌کند مقاومت گیاه در برابر بیماری‌ها، آفات، حشرات و… تا حدود زیادی افزایش پیدا کند.
 • این کود بی‌نظیر، حجم ریشه را دو برابر می‌کند و اجازه نمی‌دهد ریشه دچار پوسیدگی شود.
 • با مصرف مرتب کود جلبک دریایی، می‌توانید محصولات بیشتری برداشت کنید.
 • کود جلبک دریایی، جلوی رشد علف‌های هرز اطراف درخت به لیمو را می‌گیرد و نمی‌گذارد آن‌ها انرژی گیاه را مصرف کنند.
 • اگر از کود جلبک دریایی به میزان کافی بهره بگیرید، می‌توانید میزان رطوبت موجود در خاک را افزایش دهید و جلوی خشک شدن ریشه گیاه را بگیرید.
 • کود مفید جلبک دریایی؛ تمام مواد شیمایی، شوری و ناخالصی‌های موجود در خاک را از بین می‌برد و ساختار خاک را به بهترین شکل ممکن، اصلاح می‌کند.
 • با مصرف این کود آلی، درخت در برابر سرما و گرما دچار آسیب نمی‌شود و مقاومت زیادی خواهد داشت.
 • این کود طبیعی جلوی ریزش گل و برگ‌های درخت را می‌گیرد و شادابی آن‌ها را دو برابر می‌کند.
 • مصرف به اندازه این کود، موجب بهبود کیفیت طعم و بوی محصولات می‌شود.

جلبک دریایی برای درخت لیمو

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کود جلبک دریایی شوک آمریکایی از اینجا بازدید کنید

سخن پایانی

همان طور که در ابتدای مقاله نیز گفته شد؛ درخت به لیمو برای رشد و نمو خیلی به املاح و مواد معدنی احتیاج ندارد اما دقت داشته باشید که این بدان معنا نیست که اصلا نباید کار کوددهی را انجام داد. از این رو سعی کنید در زمانی‌ مناسب، آزمایش خاک را انجام دهید و سپس از کود جلبک دریایی برای به لیمو بهره بگیرید. برای مخلوط کردن این کود با دیگر کودها نیز، حتما از کارشناسان کشاورزی یا افراد با تجربه مشورت بگیرید و بدون آگاهی، دست به اقدامی نزنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366