جلبک دریایی برای درخت انجیر

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

انجیر درختی بسیار مقاوم است که می‌تواند در اغلب مناطق به رشد و نموی خود ادامه دهد. اگر به‌ خوبی از این درخت مراقبت کنید، می‌توانید میوه‌های بسیار زیاد و با کیفیتی را برداشت نمایید. درخت انجیر علاوه‌بر آبیاری مناسب، نور کافی و هرس، به کوددهی برنامه‌ ریزی‌ شده نیز احتیاج دارد و باید با استفاده از کودهای غنی و ارگانیک، هر چند وقت یک‌بار آن را تغذیه کنید. البته توجه داشته باشید که هر کودی مناسب این درخت نیست و باید سراغ کودهایی بروید که سرشار از پتاسیم، آهن، فسفر، منیزیم، بور و مس هستند. از این رو بهتر است بدانید؛ جلبک دریایی برای درخت انجیر جزو بی‌نظیرترین گزینه‌ها است و مزایای فوق العاده‌ای دارد.

کود جلبک دریایی در واقع یک ماده بسیار مفید است که در آن هیچ گونه مواد شیمیایی مضری وجود ندارد و ساختار کاملا طبیعی دارد. این کود مفید تاثیر بسیار عالی در افزایش باروری درختان انجیر دارد و کمک می‌کند به‌ مرور زمان مقاومت گیاه در برابر عوامل محیطی آسیب‌زا افزایش یابد.

کوددهی با استفاده از جلبک دریایی، موجب غلیظ شدن مواد معدنی موجود در درختان انجیر خواهد شد و همین امر کمک می‌کند ساختار دفاعی آن دوچندان شود و محصولات‌ نیز در برابر آفات، سرما، یخ‌زدگی و بیماری‌ها از بین نروند.

نحوه تهیه کردن کود جلبک دریایی

به‌ طور معمول کود جلبک دریایی را می‌توانید به 2 صورت برای خود تهیه کنید. اگر به دریاچه‌ها یا دریاها دسترسی دارید، می‌توانید خودتان اقدام به جمع‌آوری یا فرآوری جلبک‌ها کنید و به راحتی یک کود مفید را برای درختان‌تان آماده نمایید. اما و اگر به این منابع دسترسی ندارید می‌توانید کود جلبک دریایی را از شرکت‌ها یا فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید و مورد استفاده قرار دهید.

کود جلبک دریایی برای درخت انجیر را می‌توانید خودتان خیلی راحت آماده کنید. برای انجام این کار کافی است به دریاچه‌ یا دریا دسترسی داشته باشید تا بتوانید جلبک‌های دریایی را به‌ صورت زنده برای خود جمع آوری کنید. بعد از جمع کردن جلبک‌های دریایی، باید آن‌ها را در سطلی بزرگ قرار دهید.

دقت داشته باشید برای زنده ماندن جلبک‌ها باید حتما آن‌ها را به‌ همراه آب دریا جمع‌آوری کنید، در غیر این صورت ممکن است بمیرند. بعد از جمع آوری جلبک‌ها، باید آن‌ها را از داخل سطل بیرون بی‌آورید و شن یا سنگ ‌ریزه‌های موجود در لا به ‌لای آن‌ها را به ‌خوبی بشویید.

بعد از شستن جلبک‌ها کافی است مقداری کمپوست یا کود اضافی به آن‌ها اضافه کنید و به خوبی مخلوط نمایید تا حالتی یک‌دست حاصل شود. پس از انجام این کارها لازم است مقداری آب به جلبک‌ها اضافه کنید تا محلول مورد نظر بهتر تجزیه شود. این عمل ممکن است چند ماه زمان ببرد. در طی این مدت جلبک‌ها به خوبی رشد می‌کنند و مقاومت‌شان نیز بیشتر می‌شود. بعد از آن نیز می‌توانید به راحتی از کود حاصل شده استفاده کنید و شاهد نتایج بسیار عالی باشید.

جلبک دریایی برای درخت انجیر

طریقه مصرف کود جلبک دریایی برای درختان انجیر

جلبک دریایی برای درخت انجیر را می‌توانید به روش‌های مختلفی مصرف کنید. یکی از بهترین روش‌هایی که می‌توانید به راحتی از آن بهره بگیرید، روش محصول پاشی است. در این روش باید ابتدا کودتان را با مقدار مناسبی از آب مخلوط نمایید تا محلولی یک‌دست حاصل شود.

سپس کود را به داخل یک تانکر یا سم‌پاش بریزید و به قسمت‌های مختلف درخت اسپری نمایید. کوددهی از این طریق بسیار مؤثر است و کمک می‌کند مواد مغذی خیلی سریع جذب برگ درختان شود. روش دیگری که می‌توانید از آن بهره بگیرید، روش چال کود است. این روش نیز نیاز به مهارت و تخصص زیادی ندارد اما باید حتما یک‌سری نکات مهم را در نظر داشته باشید تا به سلامت درخت‌تان آسیبی وارد نشود.

در این روش باید ابتدا پای درخت مورد نظرتان یک گودال با عمق مناسب ایجاد کنید و سپس کود جلبک دریایی آسیاب شده که به صورت پودری و جامد است را داخل آن بریزید. دقت داشته باشید که کود جلبک دریایی به صورت مستقیم با ریشه درخت‌تان تماس نداشته باشد زیرا این کار موجب می‌شود ریشه دچار آسیب شود و از بین برود.

در آخر نیز بعد از دفن کود باید با استفاده از خاک، روی کود داخل گودال را به خوبی بپوشانید تا کود بتوانید اثرات خود را به خوبی بر روی خاک، ریشه، میوه‌ها و دیگر قسمت‌های درخت به جای بگذارد. برای نتیجه گرفتن بهتر نیز می‌توانید هنگام اتمام کار کوددهی، مقداری آب به آن محل اضافه کنید. در واقع با انجام این کار، کود سریع‌تر تجزیه می‌شود اما باید مواظب باشید که در مصرف آب زیاده‌روی نکنید.

زمان کوددهی درخت انجیر با جلبک دریایی

از جمله مهم ترین نکاتی که باید هنگام مصرف کود جلبک دریایی برای درخت انجیر در نظر گرفت، زمان مناسب است. به طور معمول کار کوددهی را می‌توانید هر زمانی که احساس کردید درختان‌تان به تغذیه نیاز دارند، انجام دهید اما بهتر است برای انجام کوددهی، حتما یک برنامه ریزی منظم طراحی کنید و با توجه به آن اقدام نمایید.

کوددهی در زمان مناسب بسیار مهم است و نباید آن را نادیده بگیرید. دقت داشته باشید؛ کوددهی معمولا با توجه به سن درخت، زمان‌های مختلفی دارد. مثلا درختانی که سن‌شان کمتر است، برای رشد و تولید میوه باید در زمان‌های بیشتری تغذیه شوند. بنابر این باید در هنگام کاشت درخت، هنگام رشد، پیش از برداشت محصول و بعد از برداشت محصول، آن‌ها را کود بدهید.

به طور کلی نیز می‌توان گفت؛ بهترین زمان برای کوددهی درختان انجیر با استفاده از جلبک دریایی، فصل بهار و اوایل فصل تابستان است. زیرا با انجام کوددهی در این زمان‌ها می‌توانید رشد ریشه را افزایش دهید و مقاوم درخت را نیز دو برابر کنید. در نتیجه نیز می‌توانید محصولات بیشتری هم برداشت نمایید.

جلبک دریایی برای درخت انجیر

خرید کود جلبک دریایی 

سخن پایانی

در نظر داشته باشید که کوددهی مناسب و به موقع درخت انجیر بسیار مهم است و اگر به آن توجه کنید، می‌توانید کارایی درخت را تا حدود زیادی افزایش دهید. به همین علت اگر می‌خواهید نتیجه مطلوبی از انجام عمل کوددهی به دست آورید، باید حتما جلبک دریایی برای درخت انجیر را به صورت اصولی مصرف نمایید. همچنین بهتر است بدانید؛ مقدار مصرف کود جلبک دریایی برای درختان انجیر در هر هکتار، 2 الی 3 کیلوگرم است و نباید کمتر یا بیشتر از این میزان، کود مصرف کنید.

جلبک دریایی برای درخت انجیر
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *