جلبک دریایی برای درخت خرما

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

جلبک دریایی برای درخت خرما

درخت خرما از جمله درخت‌های زیبایی است که بیشتر در مناطق گرمسیر رشد می‌کند. شرایط نگهداری از این درخت بسیار راحت است و شما نیز می‌توانید اقدام به کاشت این درخت کنید و محصولات زیادی را برداشت نمایید. به طور معمول این درخت به تغذیه زیادی احتیاج ندارد اما برای داشتن محصولاتی باکیفیت، بهتر است حتما کار کوددهی را با استفاده از کودهای طبیعی انجام دهید. کود جلبک دریایی برای درخت خرما، یک انتخاب عالی است که می‌توانید با خیال راحت از آن بهره بگیرید.

استفاده از کود جلبک دریایی مزایای زیادی دارد و باغداران می‌توانند از آن به صورت مرتب استفاده کنند. کود جلبک دریایی از مواد کاملا ارگانیک تهیه می‌شود و در آن هیچ گونه مواد شیمیایی وجود ندارد. این کود مفید خاک را به بهترین شکل ممکن تقویت می‌کند و موجب می‌شود خاک بیشتر رطوبت را در خود نگه دارد.

کود جلبک دریایی حاوی مواد و عناصر بسیار مغذی است که باکتری‌های مفید در خاک را تحریک می‌کنند و موجب می‌شوند ساختار خاک به بهترین شکل ممکن اصلاح شود. این کود طبیعی، درخت خرما را بسیار شاداب می‌کند و تمام املاح و مواد مغذی را به ریشه گیاه می‌رساند.

 

تاثیر جلبک دریایی بر روی درخت خرما

 

نحوه تهیه کردن کود جلبک دریایی

برای تهیه کردن کود جلبک دریایی ابتدا باید مقداری جلبک دریایی جمع آوری کنید. جلبک‌های دریایی را می‌توانید از اطراف دریا و دریاچه‌ها جمع کنید. پس از جمع کردن جلبک دریایی، باید آن‌ها را با استفاده از آب بدون کلر بشویید تا شور نباشند. بعد از انجام دادن این کار، باید جلبک‌های دریایی را خشک کنید. هنگامی که جلبک دریایی خشک شد، باید آن به خوبی آسیاب کنید.

پس از آسیاب کردن جلبک دریایی، باید آن را مورد فرآوری قرار دهید تا کود جلبک دریایی پودری آماده شود. برای تهیه کردن کود جلبک دریایی مایع نیز باید مقداری آب تصفیه شده به کودتان اضافه کنید و اجازه دهید چند مدت همان گونه باقی بمانند.

 

بهترین کود جلبک دریایی برای درخت خرما کدام است؟

طریقه مصرف کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی برای درخت خرما را می‌توانید به 4 روش مختلف استفاده کنید. یکی از روش‌هایی که می‌توانید به راحتی از آن بهره بگیرید، روش چالذکود است. در روش چال کود باید پای درخت خرما یک گودال ایجاد کنید و سپس کود آسیاب شده جلبک دریایی را داخل آن بریزید. بعد از انجام این کار، باید با کمک خاک روی کود را بپوشانید و مقداری آب نیز به محل دفن کود اضافه کنید.

روش محلول پاشی نیز یکی دیگر از روش‌هایی است که می‌توانید با کمک آن، درختان خرما را تغذیه کنید. البته دقت داشته باشید؛ در این روش باید کار کوددهی را پیش از محصول‌دهی درخت انجام دهید. در اولین مرحله باید از یک کود جلبک دریایی باکیفیت استفاده کنید و آن را با مقدار مناسبی آب مخلوط کنید تا محلولی رقیق و یک‌دست حاصل شود. پس از آماده شدن کود مایع جلبک دریایی، باید آن را داخل یک سم‌پاش مناسب بریزید و با احتیاط به تمام قسمت‌های درخت اسپری نمایید.

کوددهی به صورت پخش سطحی نیز جزو راحت ترین روش‌هایی است که می‌توانید از آن استفاده کنید. در این روش باید کود جلبک دریایی را به صورت پودری و جامد، در سطح خاک پخش کنید. بعد از پخش‌کردن کود، نیازی به زیر و رو کردن خاک نیست و باید کود را همان گونه بگذارید. زیرا کرم‌ها و سایر موجودات موجود در خاک، به مروز زمان خاک زمین را زیر و رو می‌کنند.

معمولا افراد کمی از کود جلبک دریایی برای درخت خرما به روش پخش سطحی بهره می‌گیرند زیرا این نوع کوددهی برای نتیجه دادن، به زمان بیشتری احتیاج دارد و ممکن است درختان بعد از گذشت مدتی، املاح مورد نیاز خود را دریافت نمایند.

روش آخری که می‌توانید از آن بهره بگیرید، روش آبیاری است. در روش آبیاری نیز باید کودتان را با مقدار مناسبی آب مخلوط کنید تا غلظت کافی داشته باشد. پس از آن می‌توانید کود را به صورت مستقیم پای درخت بریزید تا جذب ریشه درخت شود. این روش از کوددهی بسیار راحت است و می‌تواند نتایج عالی به دنبال داشته باشد.

 

خرید کود جلبک دریایی 

 

زمان مصرف کود جلبک دریایی برای درختان خرما

به طور معمول کود جلبک دریایی را می‌توانید در زمان‌های مختلفی برای درختان خرما مصرف نمایید و زمان دقیقی برای آن مشخص نشده است. البته بهتر است کوددهی را از بهمن ماه تا اواسط اردیبهشت انجام دهید و درختان را در این زمان تغذیه کنید.

 

 

مزایای استفاده از جلبک دریایی برای درخت خرما

 

نکات مهم درباره کوددهی درخت خرما با استفاده از جلبک دریایی

  • در هر هکتار از زمین باغ‌تان باید از 2 الی 3 کیلوگرم کود جلبک دریایی به روش آبیاری بهره بگیرید.
  • اگر قصد مخلوط کردن کود جلبک دریایی با دیگر کودهای را داشتید، حتما با کارشناسان کشاورزی مشورت کنید و این کار را به صورت خودسرانه انجام ندهید.
  • پیش از مصرف کود جلبک دریایی، حتما آزمایش خاک را انجام دهید تا محصولات‌تان دچار آسیب نشوند.
  • دقت داشته باشید که غلظت کود جلبک دریایی به میزان کافی باشد زیرا اگر غلظت کودتان به اندازه نباشد، ریشه درخت آسیب می‌بیند و از بین می‌رود.
  • اگر خاک زمین‌تان شور است، حتما کوددهی را به صورت مرتب انجام دهید تا خاک‌تان اصلاح شود.
  • در میزان مصرف این کود به هیچ عنوان زیاده‌روی نکنید زیرا ممکن است سلامت درختان‌تان به خطر بی‌افتد و دیگر محصول‌دهی عالی نداشته باشید.
  • گاهی اوقات ممکن است درختان خرما دچار بیماری یا آفات شوند و بسیار ضعیف شوند. از این رو بهتر است با کمک کود جلبک دریایی، مقاومت درخت‌تان را افزایش دهید.
  • کود جلبک دریایی را در فصل‌های رشد میوه به صورت محلول پاشی استفاده نکنید زیرا ممکن است نتیجه بسیار عالی مشاهده نکنید. به جای آن می‌توانید از روش‌های دیگر بهره بگیرید.

 

سخن پایانی

کود جلبک دریایی برای درخت خرما را باید به صورت منظم مصرف کنید تا نتایج عالی مشاهده نمایید و به درختان‌تان نیز آسیبی وارد نشود. کود جلبک دریایی می‌تواند کمک کند ریشه‌زایی درخت افزایش یابد و محصولات بیشتری هم برداشت نمایید. این کود حاوی املاح و مواد معدنی بسیار زیادی همچون؛ روی، آهن، فسفر، منگنز، پتاسیم، کلسیم و بور است که کمک می‌کنند سلامت گیاه به بهترین شکل ممکن حفظ شود و آسیبی هم به محصولات وارد نشود. البته اگر در زمینه باغداری، کشاورزی و کوددهی گیاهان تجربه کافی ندارید، بهتر است از افراد ماهر کمک بگیرید و به صورت خودسرانه اقدامی انجام ندهید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کود جلبک دریایی آمریکایی اینجا کلیک کنید.

خرید جلبک دریایی برای درخت خرما
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *