نگهداری سانسوریا پا کوتاه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

نگهداری سانسوریا پا کوتاه

نگهداری سانسوریا پا کوتاه بسیار آسان و جذاب است به همین دلیل می‌توان از آن به عنوان یک گیاه خوش نما و زیبا در منزل و یا محیط کار مورد استفاده قرار داد.

اگر به دنبال گیاهی هستید که هم به شما انرژی مثبت بدهد و هم این که نگهداری آسانی داشته باشد ما سانسوریا پا کوتاه را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

این گیاه به خوبی قادر است که هوا را تصفیه کند و به محیط جلوه‌ای جذاب و زیبا ببخشد.

معرفی نگهداری سانسوریا پاکوتاه

قبل از آشنایی با چگونگی پرورش و نگهداری سانسوریا پا کوتاه می‌خواهیم به معرفی این گل زیبا بپردازیم تا شما عزیزان با چیستی، ماهیت و به طور کلی همه دانستی‌های آن بیشتر آشنا شوید.

گیاه سانسوریا یکی از گیاهان محبوب و پرطرفدار آپارتمانی است و از آنجایی که شرایط نگهداری آسانی دارد و از جلوه‌ای زیبا برخوردار است آثار آن را می‌توان در اکثر خانه‌ها پیدا نمود.

گیاه سانسوریا با نام علمی Sansevieria trifasciata به نام‌هایی همچون نیزه‌ای و شمشیری نیز شهرت دارد.

این گیاه از خانواده Liliaceae (سوسنیان) است و حدود 60 گونه از آن نیز در سرتاسر دنیا شناسایی شده است.

سانسوریا گیاهی چندساله و همیشه سبز است که بومی کشور آفریقا است اما به دلیل سازگاری بالا با شرایط آب و هوایی مختلف و همچنین نگهداری آسان در اکثر نقاط دنیا از جمله ایران پرورش داده می‌شود.

ارتفاع این گل زیبا به طور میانگین حدود 45 سانتیمتر است که اگر شرایط مناسب باشد تا 1 متر هم می‌رسد.

از نظر ریخت شناسی دارای برگ‌هایی شمشیری شکل، سبز رنگ و با رگه‌های نواری خاکستری است.

پاجوش سانسوریا

این گیاه دارای گلی بسیار زیبا و خوش بو است که به دو رنگ سبز و سفید است و در بخش میانی این گیاه رشد می‌کند.

گیاه سانسوریا دارای گونه‌های کوتاه و بلند است که در این مقاله می‌خواهیم در مورد شرایط نگهداری سانسوریا پا کوتاه صحبت کنیم.

نوع پا کوتاه همان طور که از نام آن بر می‌آید ارتفاع چندانی ندارد و اگر شرایط به خوبی فراهم شود پا جوش‌های آن 3 الی 4 ماه قابل رویت می‌باشند.

علت لوله شدن برگ سانسوریا

آشنایی با روش تکثیر سانسوریا پا کوتاه

همان طور که اشاره کردیم سانسوریا از گیاهان سازگار به حساب می‌آید که به راحتی می‌تواند خود را با هر نوع آب و هوایی وفق دهد.

این گل در مقایسه با سایر گیاهان آپارتمانی مقاوم‌تر است و بیشتر نیز عمر می‌کند.

سانسوریا را از طریق برگ و یا به صورت پا جوش تولید و تکثیر می‌کنند.

در روش تکثیر از طریق تقسیمات برگ، نوارهای زرد رنگی که در دو طرف طول برگ وجود دارد از بین می‌رود.

به همین دلیل روش پاجوش در مقایسه با برگ ارجح‌تر است.

بهترین زمان برای تکثیر و کاشت این گل، بهار و اواسط تابستان است چرا که در این زمان، گیاه در مقابل جا به جایی بسیار مقاوم است.

برای تکثیر می‌توانید به روش زیر اقدام نمایید:

گل را از گلدان به آرامی خارج نمایید و پا جوش‌هایی را که از نظر اندازه، بلندی آن‌ها به 20 سانتیمتر می‌رسد جدا و در گلدانی مناسب قرار دهید.

برای بستر این گل بهتر است که از خاک مناسب و حاصلخیز استفاده شود، که می‌توانید از کمپوست حاوی گیاهان گوشتی و یا کاکتوس بهره ببرید.

خاک گلدان را همیشه مرطوب نگه دارید و گیاه را در نور کافی و دمای 18 الی 21 درجه سانتیگراد قرار دهید.

اگر هم قصد دارید که به روش قلمه زنی برگ، این گل را پرورش دهید، قسمت‌هایی به طول 10 سانتیمتر از برگ را برش دهید و آن را به صورت عمودی در بستر مناسب خاک (همانند ماسه) با دمای 18 الی 20 درجه سانتیگراد بگذارید.

معمولا تکثیر به روش پا جوش نسبت به قلمه برگ سریعتر است.

نگهداری سانسوریا پا کوتاه

کود مناسب سانسوریا

شرایط نگهداری سانسوریا پا کوتاه

نگهداری سانسوریا پا کوتاه بسیار آسان و راحت است طوری که با فراهم آوردن چندین شرایط می‌توان این گیاه زیبا را برای مدت طولانی‌تر در خانه و یا محل کار نگه داشت.

از مهمترین شرایط نگهداری سانسوریا پا کوتاه می‌توان اشاره‌ای به موارد زیر نمود:

  • خاک

از مهمترین نیازها برای این گل زیبا، وجود بستری مناسب است. معمولا برای سانسوریا پا کوتاه، بهترین خاک، خاک لوم و سنگین است. که شامل مخلوطی از شن، ماسه، رس و مواد آلی است. مواد آلی می‌تواند کود دامی و یا برگ پوسیده شده باشد. دلیل این که از خاک سنگین برای بستر سانسوریا استفاده می‌شود این است که سرعت رشد جوانه‌ها و پاجوش‌ها در این نوع از بستر بیشتر است.

  • دما

از دیگر شرایط نگهداری سانسوریا پا کوتاه، فراهم آوردن دمای مناسب برای رشد است. دما در فصول مختلف سال متفاوت است. در زمستان، بهترین دما برای رشد 16 درجه سانتیگراد است اما می‌تواند تا 10 درجه سانتیگراد را نیز تحمل نماید، این گیاه نسبت به سرما بسیار حساس است و اگر دما از آستانه تحمل پایین بیاید به سرعت دچار یخ زدگی می‌گردد. در تابستان نیز بهترین دما برای نگهداری سانسوریا پا کوتاه، 24 درجه سانتیگراد است.

  • آبیاری

این گل زیبا، از آنجایی که از ساقه‌های گوشتی و آبدار برخوردار است، معمولا به آب پایینی نیاز دارد از این رو آبیاری بیش از حد لازم نیست. در تابستان، سانسوریا را می‌توان هفته‌ای یکبار و در زمستان دو هفته یکبار آبیاری کرد.

  • نور

این گیاه، گیاهی نور دوست است اما با این حال در مقابل کم نوری نیز مقاوم است. به طور کلی، برای سانسوریا، نور متوسط وضعیتی ایده‌آل است. حدود 2 متر فاصله از پنجره جنوبی و غربی برای دریافت نور مناسب است.

رشد سریع سانسوریا

ویژگی نگهداری سانسوریا پاکوتاه

یکی از مهمترین ویژگی نگهداری سانسوریا پاکوتاه، نقش آن در تصفیه هوا است.

وجود این گیاه، در تصفیه گازهای سمی همچون فرمالدئید و تولوئن بسیار موثر است.

از این رو قرار دادن آن در اتاق خواب با جذب گازهای سمی، می‌تواند خوابی بسیار راحتی را نصیب افراد نماید.

از دیگر ویژگی نگهداری سانسوریا پاکوتاه، مقاومت بالا در آب و هوای گرم است. این گیاه از خانواده کاکتوس است و با نگهداری آب در درون برگ و ساقه خود، به خوبی قادر به تحمل گرما و خشکی است.

کلام پایانی

گیاه سانسوریا یکی از گیاهان آپارتمانی زیبا و جذابی است که به دلیل داشتن شرایط نگهداری آسان، بسیار پرطرفدار و محبوب است. از مهمترین شرایط نگهداری سانسوریا پاکوتاه، فراهم آوردن بستر خاک مناسب، نور کافی، آبیاری به موقع و توجه به دمای آسایش و راحتی است.

نگهداری سانسوریا پا کوتاه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *