قلمه زدن سانسوریا

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

سانسوریا، یک نوع گیاه آپارتمانی بسیار زیبا می باشد که نگاه به آن سبب لذت بردن از زیبایی های گیاه می شود. گیاه سانسوریا، علاوه بر زیبایی های فراوان، دارای خواص درمانی بسیار زیادی از جمله افزایش کیفیت هوای اطراف است که این امر سبب پر طرفدار شدن این گیاه آپارتمانی بسیار زیبا شده است. برای تکثیر گیاه سانسوریا، راه و روش های بسیار زیادی وجود دارد. یکی از ساده ترین راه برای تکثیر گیاه آپارتمانی سانسوریا،قلمه زدن سانسوریا است. قلمه زنی، می تواند برای تاکثیر گیاه بسیار مفید باشد تا تمامی افراد بتوانند گیاه های مورد علاقه خود را به آسودگی تکثیر کنند.

تکثیر گیاه سانسوریا

البته، پیش از تکثیر گیاه سانسوریا، می بایست نکاتی را رعایت کنید تا بتوانید گیاه مورد علاقه خود را در کمترین زمان، تکثیر کنید. برای تکثیر گیاه سانسوریا، می بایست به عواملی همچون اندازه گلدان، نوع خاک و زمان آبیاری توجه ویژه ای داشته باشید تا گیاه کاشته شده بتواند رشد خوبی داشته باشد. البته در هفته اول و دوم، گیاه بسیار حساس و آسیب پذیر می باشد و می بایست مراقبت ویژه ای از آن بشود چرا که او مواد غذایی کافی از خاک دریافت نکرده است و نمی تواند همانند گیاه های دیگر قوی باشد.

 بیشتر بخواید: کاشت درخت شلیل با هسته

مراحل قلمه زنی گیاه سانسوریا

پیش از انجام هر کاری، می بایست از سلامت کامل گیاه اطمینان حاصل کنید. سپس یک برگ سالم و جوان از گیاه انتخاب کنید. فراموش نکنید که احتمال رشد برگ های پیر بسیار پایین است و ممکن است قلمه خوبی از آن ها حاصل نشود و فعالیت تکثیر و قلمه زنی بی نتیجه بماند. چرا که برگ های پیر، دارای مواد مغذی کافی نیستند و بسیار ضعیف و آسیب پذیر هستند. برای تشخیص برگ های جوان از برگ های پیر، می بایست به رنگ آن ها توجه داشته باشید؛ برگ هایی که شفاف هستند و دارای رنگ سبز روشن جوان و برگ هایی که دارای رنگ تیره و کدر سبز می باشند، پیر هستند. این روش، یکی از آسان ترین روش ها برای تشخیص پیر یا جوان بودن شاخه ها می باشد ولی برای تشخیص آن ها، سن برگ ها را می توان با تلسکوپ هم مشاهده نمود. فراموش نکنید که ممکن است قلمه زدن شما در برخی از شرایط بی نتیجه باشد، پس پیشنهاد می شود بجای تمرکز بر روی یک قلمه، چند قلمه را انتخاب کنید و روی آن ها تمرکز کنید تا شانس بیشتری برای رشد قلمه داشته باشید.

قلمه زدن سانسوریاسپس برای قلمه زدن، می بایست برگ ها را به چند قسمت کوچک از 5 تا 7.5 سانتی متر تقسیم کنید. این امر سبب می شود تا بتوان از هر برگ گیاه سانسوریا، چند عدد گیاه دیگر به وجود آید. اما می بایست در هنگام برش برگ ها، نهایت دقت را به کار بگیرد تا برگ گیاه از بین نرود و بتواند ریشه دار شود. پیشنهاد می شود برای برش برگ ها از یک قیچی آرایشگری استفاده کنید تا بتوانید با ظرافت، برگ گیاه سانسوریا را برش دهید تا بتوانید در آینده از داشتن چند عدد گیاه زیبای سانسوریا نهایت لذت را ببرید.

قلمه زدن سانسوریا

زمانی که برگ گیاه سانسوریا را برش زدید، شاهد شیره های بسیار کم در قسمت های بر زده می شوید. برای بهتر شدن شانس خود در قلمه زدن و به نتیجه خوب رسیدن، می توانید آن ها را برای مدت 24 تا 48 ساعت، در یک محیط خنک با دمای حداکثر 20 درجه سانتی گراد قرار دهید تا شیره آن ها کاملا خشک شوند. این امر، سبب می شود که از پوسیده شدن برگ در زمان کم قلمه زنی جلوگیری شود و عمر گیاه پس از کاشتن، افزایش یابد. البته فراموش نکنید که می توانید بدون خشک کردن شیره ها، برگ را وارد آب کنید ولی خشک شدن شیره برگ گیاه سانسوریا، سبب می شود که شانس بیشتری در رشد قلمه داشته باشید.

سپس یک لیوان مناسب را تا نصفه با آب بدون املاح یا آب مقطر پر کنید و داخل یک محیط با حداکثر دمای 28 درجه سانتی گراد، به گونه ای قرار دهید که نور خورشید به آن برخورد کند. البته، فراموش نکنید که ریشه زدن برگ ها مدت زمان بسیار زیادی طول می کشد و این امر سبب پر طرفدار شدن این گیاه شده است و افراد علاقمند هستند که روز به روز، شاهد رشد کم ریشه های آن در آب باشند. البته می توانید آن ها را پس از برش سریعا در خاک بکارید ولی اگر برگ های گیاه را در آب قرار دهید، سبب می شود که  ریشه زنی آن سریع تر انجام و شانس شما برای تبدیل قلمه به گیاه زیبای سانسوری افزایش یابد. نکته ای را که باید رعایت کنید، این است که فقط قسمت های برش داده شده در آب ریشه می زنند و اگر برگ گیاه سانسوریا را بدون برش در آب قرار دهید، ممکن است که به هیچ وجه ریشه نزد و کار شما بی نتیجه شود.

بیشتر بخوانید: زمان قلمه زدن درخت

نکات تکمیلی در خصوص قلمه زدن سانسوریا

یکی از مهم ترین نکاتی که می بایست در حین قلمه زدن گیاه سانسوریا رعایت کنید، تعویض آب داخل لیوان می باشد. زمانی که قلمه را داخل آب قرار دهید، سبب می شود که آب پس از مدتی آلوده شود و نیاز به تعویض داشته باشد. اگر می خواهید که گیاه قلمه زده شما به خوبی رشد کند و ریشه بزند، حتما روزانه یک بار آب آن را تعویض کنید و سعی کنید از آب مقطر بدون املاح استفاده کنید و اگر در دسترس نداشتید  مقداری آب را بجوشانید و بگذاردید سرد شود و آن را برای قلمه های خود استفاده نمایید. پس از ریشه زدن، سعی کنید از خاک مقوی استفاده کنید و برای تقویت خاک از خاک برگ و کود های طبیعی استفاده نمایید تا بتوانید یک گیاه سانسوریا خوب داشته باشید و از آن لذت ببرید.

قلمه زدن سانسوریا

اگر در محیط کار یا خانه خود نیاز به وسایل طبیعی دارید که انرژی مثبت را از آن ها دریافت کنید، بهترین گزینه برای شما، استفاده از گیاه های خانگی زیبا از جمله سانسوریا می باشد. گیاهانی همچون گیاه سانسوریا، علاوه بر زیبایی و انرژی مثبت، می توانید از آن ها به وسیله تکثیر و قلمه زدن، کسب در آمد کنید و لذت ببرید.

قلمه زدن سانسوریا
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *