مدت زمان گلدهی زعفران

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

 زعفران گیاهی ارزشمند اما کمیاب که تنها یک بار در سال محصول می دهد. نکته جالب توجه این که مدت زمان گلدهی این گیاه ارزشمند نیز تنها چند هفته می باشد. اگر شما از علاقمندان به کاشت و پرورش این طلای سرخ هستید با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله درباره چگونگی گلدهی، مدت زمان گلدهی زعفران و راهکار های افزایش آنها صحبت کنیم.

مدت زمان گلدهی زعفران چقدر طول می کشد؟

مدت زمان گلدهی زعفران به عوامل متعددی بستگی دارد که در ادامه این مقاله به آن ها اشاره کردیم. به طور میانگین گلدهی زعفران حدود 2 الی 3 هفته به طول می انجامد. روز های ابتدایی و انتهایی دوره گلدهی زعفران معمولا مقدار محصولی که به دست می آید بسیار کم است اما در 5 الی 7 روز میانی این دوره، برداشت محصول زعفران به اوج خود می رسد. اصطلاحا این زمان را دوره پیک گلدهی می نامند.

مدت زمان گلدهی زعفرانمدت زمان گلدهی زعفران به چه عواملی بستگی دارد؟

  • منطقه و شرایط آب و هوایی
  • سن مزرعه
  • ورن پیاز های زعفران
  • شرایط خاک
  • کود دهی مناسب

بیشتر بخوانید: کود 10-52-10 برای درخت فندق

چگونه می توان دوره گلدهی زعفران را طولانی تر کرد؟

استفاده از کدو مناسب راهی مطمئن برای افزایش گلدهی زعفران است. هر چند باید این نکته را افزود که این امر بیشتر سبب افزایش میزان گلدهی می شود و تاثیری که بر طول دوره گلدهی می گذارد در حد چند روز است.

در باره کود دهی زعفران باید گفت که زعفران بین 2 الی 4 مرحله آبیاری نیاز دارد که تنها دو مرحله ابتدایی آن الزامی است. از آن جا که در هر مرحله آبیاری گیاه در حال طی کرده مرحله متفاوتی از رشد خود می باشد، برای هر مرحله باید کود متفاوتی به کار برد. توصیه می کنیم از متخصصان این حوزه در این زمینه کمک بگیرید تا با توجه به شرایط و نیاز های زمین شما بهترین کود را معرفی کنند.

کدام کود می تواند سبب افزایش گلدهی زعفران شود؟

از آن جا که گلدهی زعفران رابطه مستقیم با وزن پیاز آن دارد، کودی که بتواند سبب تقویت خاک و تغذیه بهتر گیاه شود و در نهایت وزن پیاز زعفران را افزایش دهد گزینه مناسب شماست. کود هایی که چنین کارایی دارند معمولا در هنگام آب اول زعفران، یعنی حدود 2 هفته پیش از شروع گلدهی و برداشت محصول به گیاه داده می شوند. برای این کار می توانید از پتاس کود استفاده کنید. هر چند همانطورکه پیش تر توصیه کردیم بهتر است در این مورد با مختصص مشورت کنید.

مدت زمان گلدهی زعفرانآیا می توان اقدامی کرد که طی آن گیاه زعفران بیش از یک بار در سال گلدهی داشته باشد؟

خیر، چنین اقدامی امکان پذیر نیست. برخی ممکن است ادعا کنند که طی کشت گلخانه ای و یا با استفاده از بذر اصلاح شده و کود مناسب توانسته اند چند بار در سال زعفران برداشت کنند. توصیه می کنیم گول این افراد را نخورید. زعفران تنها یک بار در طول سال محصول می دهد و ساخت شرایط مصنوعی برای برداشت بیش از یک بار در سال سبب تضعیف پیاز زعفران و فرسودگی خاک مزرعه می گردد. در نتیجه ی این امر نه تنها محصول شما از کیفیت می افتد بلکه به زودی زمین و گیاهان شما نیز نا بود خواهند شد.

چرا کشت زعفران به بسیاری از افراد علی الخصوص بانوان روستایی توصیه می شود؟

زعفران تنها 2 الی 4 بار در سال نیاز به آبیاری بسیار مختصری دارد و طول دوره گلدهی آن نیز بسیار کوتاه است. این یعنی این گیاه گران بها و سود آور نیاز به هزینه فراوان برای آبیاری و حتی نیروز انسانی زیاد در مدت طولانی ندارد و به طور  کلی نسبت به سایر محصولات کشاورزی مقرون به صرفه تر می باشد. از این رو کشت و پرورش این طلای سرخ به همه افراد و علی الخصوص بانوان روستایی توصیه می شود. زیرا در چنین صورتی هم می توانند درآمد قابل توجهی برای خود کسب کنند و هم فراغت خود را در مسیری لذت بخش بگذرانند.

مدت زمان گلدهی زعفرانکشاورزان در طول دوره گلدهی زعفران چه می کنند؟

دوره گلدهی شاید سخت ترین زمان کاری کشاورزانی باشد که مشغول به کشت زعفران هستند. زیرا در بازه زمانی کوتاهی در گیر جحم زیادی از کار هایی می شوند که باید به سرعت انجام شود. همان طور که قبل تر گفتیم، برخورد نور آفتاب با محصول زعفران سبب افت کیفیت محصول می گردد. بنابراین کشاورزان مجبورند در طول دوره گلدهی هر روز به مزرعه خود بروند و پیش از طلوع آفتاب اقدام به جمع آوری محصول خود کنند. سپس گل ها را به محل دیگری منتقل می کنند و با دقت و توجه فراوان کلاله ها را از دل گل ها بیرون می کشند.

بیشتر بخوانید: کود سیلیکات پتاسیم

کلام آخر

به طور خلاصه باید گفت که مدت دوره گلدهی زعفران 2 الی 3 هفته است و تنها راه افزایش آن استفاده از کود هایی ست که در آب اول زعفران به کار می روند. همچنین کیفیت آب اول و تقویت خاک در این مرحله به بهبود دوره گلدهی کمک شایانی می کند.

مدت زمان گلدهی زعفران
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *