تحریک پاجوش سانسوریا

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود تحریک سانسوریا برای پاجوش

چکار کنیم سانسوریا پا جوش بزند؟ این سوالی است که علاقه مندان به نگهداری سانسوریا بارها و بارها در ذهن خود مرور می کنند و همیشه آرزو می کنند ای کاش روش قطعی میبود تا به تحریک سانسوریا برای پاجوش کمک می کرد. یکی از آسان ترین و موثرترین روش های تکثیر این گیاه مقاوم و زیبای آپارتمانی، پاجوش می باشد. تماشای پاجوش های کنار گیاه اصلی سانسوریا صحنه چشم نوازی می باشد که به یاد ماندنی خواهد بود و از صفحه ذهن علاقه مندان به گل و گیاه پاک نخواهد شد.

هر چه تولید پاجوش های سانسوریا افزایش یابد گلدان جلوه و زیبایی خاصی پیدا می کند و قرار دادن آن در دکوراسیون منزل جذابیت ویژه ای به خانه می بخشد و چشم هر بیننده ای را به خود جلب می نماید. شاید در نگاه اول تصور کنید سانسوریا پس از خرید به راحتی پاجوش زده و تکثیر خواهد شد اما باید بگویم پاجوش زدن سانسوریا آنطور که به نظر می رسد کار آسانی نمی باشد و در صورت مهیا بودن شرایط ایده آل برای گیاه و رسیدگی شما عزیزان پاجوش های زیبا و خوش رنگ خود را تولید خواهد کرد.

در این مقاله از سری مقالات مفید و کاربردی سایت آل کود، می خواهیم عوامل موثر در تحریک سانسوریا برای پاجوش و کود تحریک سانسوریا برای پاجوش را مورد بررسی قرار دهیم تا با عنایت به نکات و مطالب ذکر شده شاهد پاجوش های زیبای گلدان سانسوریای خود شوید. هم چنین در انتهای مقاله نگاه مهربان شما به معرفی انواع گونه های زیبای سانسوریا جلب خواهد شد.

فهرست محتوا مقاله ارائه شده

۱)آیا با گیاه سانسوریا آشنایی کاملی دارید؟ ویژگی های ظاهری گیاه سانسوریا چیست؟

۲) فواید نگهداری از سانسوریا

۳) پاجوش گیاهان آپارتمانی چیست؟

۴) چرا پاجوش سانسوریا از اهمیت بالایی برخوردار است؟

۴.۱) روش جدا کردن پاجوش سانسوریا

۵) چه کارهایی لازم است انجام دهیم تا سانسوریا پاجوش بزند؟

۵.۱ شیوه آبیاری صحیح سانسوریا

۵.۲ شرایط نوری ایده آل برای سانسوریا

۵.۳ اندازه گلدان سانسوریا

۵.۴ چه بازه دمایی برای سانسوریا مناسب است؟

۵.۵ استفاده از کود محرک پاجوش سانسوریا

۵.۵ مقاوم سازی سانسوریا در برابر آفات و بیماری ها با

کود گیاهان آپارتمانی شوک به منظور تولید پاجوش

۶) آیا دوست دارید با انواع مختلف گیاه سانسوریا آشنا شوید؟

سانسوریا مادر

آیا با گیاه سانسوریا آشنایی کاملی دارید؟ ویژگی های ظاهری گیاه سانسوریا چیست؟

خانواده سوسنیان یا لیلیاسه مهمان پذیرش گیاه مقاوم و تصفیه کننده هوا به نام سانسوریا می باشند. منشا این گیاه به مناطق گرمسیری در آفریقای جنوبی بر می گردد که در انگلستان بعضا با نام زبان مادر شوهر شناخته می شود.

اولین باری که سانسوریا کشف شد به صورت بوته ای در مناطق آفریقای جنوبی روییده بود؛ سانسوریا از گیاهان چند ساله ای می باشد که رنگ برگ های آن همیشه سبز بوده و بسته به گونه های مختلف دارای نوار های رنگی و عرضی متفاوتی می باشد. برگ های سانسوریا به صورت نیزه وار و مستقیم و شمشیری هستند از این رو سانسوریا به این نام ها نیز معروف است.

ممکن است در گلخانه حین خرید انواع گونه های کوتاه و بلند سانسوریا را دیده باشید و بخواهید برای تنوع بخشیدن به دکوراسیون منزل از یکی از انواع کوتاه و بلند را برگزینید. جالب است بدانید سانسوریا در شرایط مناسب گل زیبا و معطر تولید می کند که بوی آن در کل فضای خانه می پیچد. ارتفاع گیاه لاکچری سانسوریا از ۴۵ سانتی متر شروع می شود و می تواند در صورت تداوم رسیدگی و فراهم نمودن شرایط مساعد تا یک متر نیز اوج بگیرد.

برگ های سانسوریا غالبا سبز رنگ تیره می باشد که رگه های خاکستری دور تا دور عرض برگ را اشغال کرده اند اما در گونه ابلق زینتی، در کناره پس زمینه سبز برگ نوارهای زرد رنگ وجود دارد که ظاهر جذاب و چشم گیری بدان بخشیده است.

فواید نگهداری از سانسوریا

هر چند زیبایی ظاهری سانسوریا معیار اصلی نگهداری آن حین خرید این گیاه آپارتمانی به شمار می رود اما باید بگویم با انتخاب سانسوریا با یک تیر دو نشان زده اید زیرا علاوه بر لوکس و شیک نشان دادن منزل شما و زیبایی بخشیدن به دکوراسیون داخلی، به تصفیه هوای منزل کمک شایانی می نماید. سانسوریا را بایستی از موثرترین گیاهان در جذب و از بین بردن سمومی نظیر فرمالدئید، زایلن و تولوئن از محیط تنفسی دانست.

با قابلیت بی نظیری که این گیاه دارد کیفیت هوای تنفسی بسیار افزایش پیدا خواهد نمود؛ این عامل سبب می شود سانسوریا انتخاب صد در صدی برای اتاق خواب باشد تا به جذب دی اکسید کربن و بازسازی هوای تنفسی شبی آرام و سالم را برای شما رقم بزند.

پاجوش گیاهان آپارتمانی چیست؟

یکی از ساده ترین روش های تکثیر گیاه مورد علاقه و داشتن تعداد فراوان از آن پاجوش می باشد به گونه ای که پاجوش را از پایه مادری می گیرند و آن را به طور مستقیم داخل گلدان می گذارند تا تکثیر شود.

دقت کنید پاجوش های جدا شده از گیاه مادر حتما ریشه دار بوده و به صورت عمودی باشند هم چنین سعی کنید از گیاه جوان و نازک برای این کار استفاده نکنید.

چرا پاجوش سانسوریا از اهمیت بالایی برخوردار است؟

یکی از بهترین صحنه هایی که افراد مشتاق به نگهداری سانسوریا آن را تجربه می کنند، دیدن هموطنان کوچک در گلدان سانسوریا کنار گیاه اصلی می باشد. این هموطنان کوچک همان پاجوش هایی است که پس از مهیا شدن شرایط مطلوب از درون خاک سر به بیرون نهاده و منظره زیبایی را خلق کرده اند.

پاجوش های سانسوریا سریع ترین و مطمئن ترین راه جهت تکثیر گیاه آپارتمانی سانسوریا می باشد که ازدیاد آن از این طریق برای پرورش دهندگان گیاهان آپارتمانی و گلخانه داران از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. پاجوش بهترین راه حفظ نوارهای زردرنگ برگ سانسوریا می باشد که عامل مهمی در زیبایی ظاهری آن به شمار می رود در حالی که در دیگر روش های تکثیر احتمال کنده و جدا شدن نوار زرد رنگ بالاست.

پاجوش هایی که از کنار گیاه شروع به رویش می کنند، حاوی یک خبر خوب برای نگهدارنده گیاه است و آن نشان می دهد که گیاه از سلامتی کافی برخوردار بوده و رسیدگی های لازم از سوی صاحب آن صورت گرفته است.

روش جدا کردن پاجوش سانسوریا

پس از رشد و بزرگ شدن پاجوش ها و گیاه اصلی، آنها را از گلدان خارج نموده و در اولین اقدام سعی در جدا نمودن پاجوش از گیاه مادر کنید. همانطور که در بالا ذکر شد سعی کنید پاجوش ها کمی رشد کرده و خیلی کوچک و ضعیف نباشند زیرا پس از جدا شدن پاجوش از گیاه اصلی، روند رشدی کندی خواهد داشت.

صفر تا صد راز و رمز تحریک پاجوش سانسوریا برای افزایش پاجوش چیست؟

سانسوریا گیاهی است که توانایی تولید پاجوش بسیار بالایی دارد و قادر است در طول یک سال گلدان خود را پر از پاجوش های کوچک و بزرگ زیبای خود کند. جذابیت و زیبایی گلدان سانسوریا با افزایش تعداد پاجوش ها فراتر رفته و چشم هر بیننده ای خواهان تماشای آن می شود.

اما بسیاری از مردم از این موضوع گله مند هستند که چرا سانسوریای من پاجوش نمی زند؟ چکار کنم که سانسوریای من نیز پاجوش های کوچک و زیبایی بزند؟ باید بگویم با این مقاله از سایت آل کود دیگر پاجوش سانسوریا برای شما یک آرزو نخواهد بود.

با ما تا انتها همراه باشید تا از راهکار ها و عوامل مراقبتی که افزون بر تضمین سلامت گیاه مادر، تولید پاجوش های زیبا و رشد آنها را موجب خواهد شد آگاه شوید و با فراهم نمودن شرایط ایده آل مانند: نور خورشید، تغذیه گیاه و تقویت کننده سانسوریا، آبیاری و …. تحقق این امر را صد در صد کنید.

چه کارهایی لازم است انجام دهیم تا سانسوریا پاجوش بزند؟

شیوه آبیاری صحیح برای تحریک پاجوش سانسوریا

اولین نکته مهم در پاجوش زنی سانسوریا، میزان آبیاری و رعایت فواصل زمانی برای آب دادن به گیاه است؛ این عامل بدین دلیل اهمیت بالایی دارد که ممکن است هر گونه سهل انگاری و اطلاعات کم سبب از بین رفتن پاجوش تولید شده گردد. زیرا در برخی مواقع زیاده روی در آبیاری یا کم آب دادن سبب می شود پاجوش های کوچک از دست بروند.

سانسوریا حساسیت بالایی نسبت به آبیاری نادرست دارد پس پیش از آبیاری خشکی خاک گلدان را بسنجید و در صورت خشکی اقدام به آبیاری نمایید‌. نیاز آبی سانسوریا کم می باشد لذا از همیشه خیس نگه داشتن خاک اجتناب کنید تا سبب پوسیدگی ریشه این گیاه نگردید.

اثر منفی آبیاری زیاد بدین صورت است که سبب می شود سلامت گیاه به دلیل بروز بیماری های قارچی تهدید شده و ریشه گندیده نتواند پاجوش های کوچک تولید کند. بنابراین آبیاری را منظم و دقیق انجام دهید تا هم سلامت گیاه مادر تضمین شود و هم شاهد پاجوش های فراوان و زیبا در گلدان سانسوریا شوید.

نکته

آبیاری یک الی دو بار در هفته در فصل تابستان و دو هفته یکبار در فصل زمستان برای سانسوریا توصیه می شود.

شرایط نوری ایده آل برای تحریک پاجوش سانسوریا

دومین فاکتور بسیار مهم در پاجوش زنی سانسوریا تابش کافی و مناسب نور خورشید می باشد؛ در صورتی که نور دریافتی توسط سانسوریا کم باشد، تاثیر مستقیمی بر رشد آن خواهد گذاشت و روند رشدی این گیاه را کند یا متوقف خواهد نمود. در نتیجه بالطبع پاجوش هم تولید نخواهد شد.

قرارگیری در معرض تابش سوزان خورشید در فصل تابستان سبب سوزش برگ ها و نابودی تدریجی گیاه خواهد شد پس مراقب باشید گیاه خود را در ایده آل ترین وضعیت نوری یعنی در فاصله تقریبی دو متری از پنجره جنوبی و غربی قرار دهید تا شاهد پاجوش های سانسوریا در گلدان گردید. تابش روزانه ۶ ساعت از پشت پنجره نور کاملی را برای این گیاه فراهم می کند.

سانسوریا گیاهی است که مقاومت بالایی در مکان های پر نور، کم نور و سایه دارد منظور از محیط پر نور تابش شدید خورشید نمی باشد. مقاومت گیاه در چنین شرایطی بدین معناست که قادر به ادامه حیات در حجم نور کم، بالا و سایه را دارد اما شرایط ایده آلی برای پاجوش زدن سانسوریا نمی باشد پس اگر گیاه تان در چنین محلی قرار گرفته انتظار رشد خوب و پاجوش های زیبا و فراوان را نبایستی داشته باشید.

نکته

گونه ابلق سانسوریا نسبت به دیگر گونه های این گیاه زیبا نیاز به نور بیشتری احساس می کنند و در صورت فراهم نکردن نور کافی، رگه های زرد رنگ رو به کمرنگی خواهند رفت.

اندازه گلدان سانسوریا برای تحریک پاجوش سانسوریا

گاهی اوقات گلدان بسیار بزرگی را برای سانسوریای خود انتخاب می کنیم تا ریشه های آن راحت تر گسترده شده و رشد کنند غافل از اینکه اگر گلدانی متناسب با سایز سانسوریا انتخاب نکنیم، تمام انرژی و وقت گیاه صرف گستراندن ریشه در فضای داخل گلدان خواهد شد و مدتی رشد خود را برای این هدف متوقف خواهد کرد؛ پس از مدتی که ریشه تمام فضای پایینی گلدان را اشغال کرد، سانسوریا رشد خود را از سر می گیرد.

پس با قرار دادن گیاه در گلدان بزرگ نبایستی انتظار رشد سریع و تولید پاجوش های فراوان از آن داشته باشید؛ برای تولید پاجوش گلدان کوچکتری انتخاب نمایید تا سرعت پراکنده شدن ریشه ها در آن زیاد شده و باقی انرژی گیاه برای تولید پاجوش صرف شود.

چه بازه دمایی برای سانسوریا مناسب است؟

اگر سانسوریا را تحت دمای متعادل قرار دهید، لطف بزرگی در حق پاجوش ها کرده اید زیرا هر چه دما متعادل تر باشد، گیاه بهتر رشد نموده و پاجوش های فراوانی تولید می نماید. در فصول گرم مانند تابستان بهترین دما بین ۲۰ تا ۲۵ درجه می باشد دقت کنید سانسوریا تحت دمای ۲۵ درجه سانتی گراد به بالا قرار نگیرد زیرا رشد آن در چنین شرایط دمایی متوقف خواهد شد و در نتیجه هیچ پا جوشی تولید نخواهد شد. بهتر است فاصله تقریبی دو متری گلدان از پنجره را رعایت کنید تا دما از ۲۵ درجه فراتر نرود.

سانسوریا در برابر سرما نیز حساسیت بالایی داشته و نباید در دمای کمتر از ۱۸ درجه سانتی گراد قرار گیرد زیرا نه تنها رشد آن متوقف خواهد شد، بلکه  در دمای حدودا ۱۰ درجه سلسیوس از بین خواهد رفت چه برسد به اینکه پاجوش بزند. پس در فصل زمستان آن را به جای گرم منتقل کنید تا برف و باران آسیبی بدان نرساند.

نتیجه اینکه مراقب گیاه خود باشید در محدوده دمایی متعادل به زندگی رو به رشد خود ادامه دهد و پاجوش های به یاد ماندنی برایتان تولید کند.

کود گیاهان آپارتمانی شوک

استفاده از کود تحریک پاجوش سانسوریا

استفاده از کودی که محرک عالی بر فعالیت ریشه و پاجوش زنی سانسوریا شود، بسیار ارجحیت دارد و مهم ترین فاکتور تغذیه ای سانسوریا تلقی می شود. تا زمانی که خیال سانسوریا از تامین مواد مغذی و پر شدن ریشه مطمئن نشود، پا جوش تولید نخواهد کرد. پس کودی را انتخاب کنید که در عین حال که مایع و ارگانیک بوده و از سوزش برگهای زیبای سانسوریا جلوگیری کند، سانسوریا را برای یک پا جوش زنی فوق العاده آماده نماید.

کود گیاهان آپارتمانی شوک به عنوان بهترین و با کیفیت ترین کود و عرضه شده توسط سایت معتبر آل کود، محرک فوق العاده قوی بر پا جوش زدن سانسوریا می باشد.

کود گیاهان آپارتمانی شوک سرشار از عناصر پر مصرف فسفر، پتاسیم و نیتروژن در کنار ریز مغذی های ضروری سانسوریا مانند منیزیم، کلسیم، آهن، روی و … می باشد. غنی بودن این کود از فسفر یک منبع به تمام معنا برای تشویق ریشه به رشد سریع و قوی شدن‌ آنها می باشد که سبب می شود گیاه به نحو احسن پاجوش تولید نماید.

همانطور که می دانید نیاز اصلی ریشه برای رشد و توسعه عنصر فسفر و کلسیم می باشد؛ کود گیاهان آپارتمانی شوک مقادیر کافی از عناصر مغذی کلسیم و فسفر را در اختیار گیاه قرار می دهد تا بتواند با خیال راحت پاجوش های فراوان تولید کند.

استفاده از کود گیاهان آپارتمانی شوک موجب رشد سریع پاجوش های جوان می گردد و آنها را برای جدا نمودن بهتر از گیاه مادر و تبدیل به گیاه کامل آماده تر می کند.

مقاوم سازی سانسوریا در برابر آفات و بیماری ها با

کود گیاهان آپارتمانی شوک به منظور تحریک پاجوش سانسوریا

گیاه بدون آفت و بیماری بستر عالی برای تولید پاجوش در گلدان فراهم میکند زیرا هر چه گیاه سالم تر باشد انرژی خود را به جای تلف کردن صرف مقابله با عامل بیماری زا و آفت، برای تولید پاجوش های کوچک زیبا در کنار خود می کند.

گیاه آفت زده و تحت تنش با بیماری دچار توقف رشد می گردد و فرصت تولید پاجوش را هم پیدا نمیکند پس در نتیجه وظیفه شما به عنوان نگهدارنده سانسوریا ایجاب می کند به خوبی از آن مراقبت نمایید و در صورت دیدن علائم سریعا با مشورت گرفتن از کارشناسان آل کود جلوی گسترش فعالیت عامل بیماری زا یا آفت را بگیرید.

آفات گوناگون و بیماری ها چه بخواهیم و چه نخواهیم در کمین گل زیبای سانسوریا هستند پس راهکار مطمئن استفاده از موادی مانند کود گیاهان آپارتمانی شوک می باشد تا به نحو موثر و مطلوب مقاومت سانسوریا را در برابر این عوامل مزاحم افزایش دهد.

ترکیبات خاص موجود در کود گیاهان آپارتمانی شوک می تواند سد راه عبور و اثر منفی آفات و بیماری ها گردد و سلامتی و تولید پاجوش های زیبا را به گلدان سانسوریا شما هدیه دهد.

آیا دوست دارید با انواع مختلف گیاه سانسوریا آشنا شوید؟

مشخصات سانسوریا شمشیری

اکثر مردم گیاه سانسوریا را بیشتر با این گونه می شناسند. سانسوریا شمشیری به دلیل برگ های نیزه مانند و کشیده ای که دارد، به این نام شناخته شده است که طرفداران زیادی را به خود جلب نموده است. این گونه در شرایط معمولی رسیدگی ارتفاع رشدی ۵۰ سانتی متری دارند اما در صورتی که توجهات ویژه ای از سوی نگهدارنده شود، قادر است تا یک متر نیز رشد کند.

دو نوع زیبا و دیدنی سانسوریا شمشیری با نام های سبز و ابلق وجود دارد که نوع سبز دارای برگ های سبز کم رنگ و پر رنگ جذابی می باشد و نوع ابلق به دلیل داشتن نوار های طلایی در کناره برگ زیبایی تحسین برانگیزی دارد.

ویژگی های سانسوریا پاکوتاه

این گونه برای افرادی که به نگهداری از گل و گیاه کوچک علاقه دارند پیشنهاد خوبی است زیرا از ارتفاع کمتری برخوردار بوده که نهایت رشدی که می تواند داشته باشد ۳۰ الی ۳۵ سانتی متر خواهد بود. سانسوریا پاکوتاه نیز دو نوع ابلق و سبز را در خانواده خود دارد که نوع ابلق نیاز بالایی به نور خورشید دارد.

با توجه به ابعاد کم سانسوریا پاکوتاه و اشغال فضای کم، طرفداران بسیاری دارد.

مشخصات سانسوریا لوله ای/نیزه آفریقایی

برگ های لوله ای و کشیده این گونه زیبایی خارق العاده ای بدان بخشیده است؛ قطر برگ های لوله ای در بهترین شرایط می تواند از ۳ سانتی متر تا ۵۰ سانتی متر نیز افزایش یابد و با توجه به اینکه این گونه از سانسوریا نیاز متوسط رو به بالایی به نور خورشید دارد، بهتر است در شرایط نوری مناسبی قرار گیرد.

گاهی اوقات به دلیل رنگ های مصنوعی و مخملی شکلی که به نوک سانسوریا لوله ای زده شده است، بدین طریق شناسایی می شود. از رنگ شدن نوک برگ نگران نباشید زیرا با رشد آن منافاتی ندارد.با توجه به اینکه این گونه وارداتی بوده و از گیاهان کامل به شمار نمی رود، شرایط نگهداری مشابهی با قلمه گیاه دارد.

ویژگی های سانسوریا مهتابی

یکی از متفاوت ترین گونه سانسوریا را می توان به سانسوریا مهتابی نسبت داد که با ترکیب رنگ برگ سبز روشن، خاکستری و نقره ای برگ های پهن و بلند آن را به متنوع ترین برگ های گونه سانسوریا تبدیل نموده است.

سانسوریا مهتابی زیبایی خیره کننده ای دارد که قرار دادن آن در دکوراسیون منزل طراحی خاص و حیرت انگیزی برای منزل و آشپزخانه به ارمغان می آورد. در ایده آل ترین شرایط طول برگ ها بیشتر از یک متر نخواهد بود.

نور کامل و کافی از نیازهای اساسی سانسوریا مهتابی به شمار می آید طوری که در صورت قرار گرفتن در شرایط نوری پایین، از رنگ طبیعی خود به سمت سبز پر رنگ در می آید. زیبایی این گیاه تنها به برگ با رنگ های سبز و خاکستری و نقره ای محدود نمی شود زیرا در شرایط مساعد اقدام به گلدهی گل های سفید و بسیار خوشبو می کند می کند و فضای داخلی منزل و ادارات را معطر می سازد.

خصوصیات سانسوریا باله نهنگی یا ماسونی

ظاهر خاص و برگ های پهن این گونه راه شناسایی خوبی برای آن می باشد به گونه ای که برگ هایی پهن تر از دیگر گونه های سانسوریا داشته و لکه هایی روشن در زمینه سبز برگ جلوه گری می کند و ظاهر متفاوتی بدان می بخشد. ارتفاع رشد سانسوریا ماسونی می تواند تا ۱ و نیم متر نیز برسد.

این گونه با نام های بالا کوسه و نهنگ نیز شناخته می شود که نیاز بالایی به نور دارد و بایستی نور کامل برای آن فراهم گردد؛ یکی از ویژگی هایی که این گونه را از دیگر گونه های سانسوریا متمایز می کند، وجود غلافی بنفش رنگ در بخش انتهایی می باشد که به دلیل قرار گیری و تشکیل در زیر خاک، قادر به دیدن آن نیستیم.

با تشکر از توجه شما آل کود

پاجوش سانسوریا
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *