کود درخت سماق

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود درخت سماق

جهت خرید کود مخصوص درخت سماق از بالای همین صفحه با کارشناسان آل کود در ارتباط باشید.

قابل توجه باغداران محترم:

در مورد کود دهی درخت سماق به دنبال یک عدد کود خاص نباشید و فکر نکنید با استفاده از کود های دامی می توانید گلدهی و باردهی درختان خود را به حداکثر برسانید.

آل کود برای شما یک پیشنهاد مفید و کاربردی دارد.

اگر سه الی چهار سال برنامه غذایی مرتب و علمی داشته باشید که مستلزم زمان و هزینه است می توانید ضمن بالاترین میزان برداشت منطقه خود با کیفیت ترین میوه های آن سال را داشته باشید که هم از نظر بازار پسندی و هم از نظر طعم و اندازه بالاترین کیفیت را دارا باشند.

دقیقآ راهکاری که کشاورزان نمونه هر استان آن را انجام می دهند.

درختان بر خلاف دیگر گیاهان بخصوص صیفی جات نمی توانند سریعآ به یک عنصر خاص واکنش سریع نشان دهند و نیازمند زمان بیشتری هستند.

تنها راهکاری که باعث افزایش عملکرد و باردهی بیشتر یک درخت طی همان سال می شود استفاده از کود کامل 10X شوک است.

که فقط همان سال می تواند حداقل افزایش عملکرد درختان میوه را 30 الی 40 درصد افزایش دهد.

این تنها کودی است که به دلیل فرمول خاص آن فوری جواب می هد.

ولی همانطور که گفته شد برای رساندن درختان به حداکثر باردهی خود نیاز به برنامه غذایی ممتد ، منظم و علمی داریم که در این راستا کارشناسان آل کود می توانند شما را از این نظر به بهترین نحو پشتیبانی کنند.

کمتر کسی پیدا می شود که طعم لذیذ کباب را به همراه چاشنی سماق تجربه نکرده باشد. سماق به عنوان یکی از چاشنی ها و طعم دهنده های پر کاربردی می باشد که از درخت سماق برداشت می شود. درختچه سماق به عنوان درخت کوهستانی سماق های قرمز رنگ و ترش را به شکل خوشه ای به بار می آورد که ارتفاع درخت کوچک و بین ۳ تا ۵ متر می باشد. ساقه درختچه سماق برگ ها و شاخه های فراوانی بر سطح خود دارد به گونه ای که برگ های شانه ای سماق، دارای ۵ تا ۷ جفت برگ بوده که از کرک پوشیده شده اند اما دمبرگی ندارند. شهرستان سردشت را می توان به عنوان کشت کننده مرغوب ترین سماق ها نامید که سماق های قرمز و قهوه ای را عرضه بازار می کند. از روش های ازدیاد این ادویه قرمز رنگ با طعم خاص خود می توان به شیوه پاجوش، کاشت بذر و تکثیر با قلمه اشاره نمود.

Rhus (1)

تفاوت سماق های سمی و خوراکی را بدانید!

این درختچه که از خانواده بری های قرمز می باشد، به دلیل شباهت و وابستگی که به سماق های سمی دارد، ممکن است سبب ایجاد جوش روی پوست در اثر عدم تشخیص و مصرف اشتباه شود. اما نحوه تشخیص بسیار آسانی دارد؛ سماق های معمولی قرمز رنگ‌ بوده و به حالت چسبان به شاخه های عمودی قرار دارند در حالی که سماق های سمی با رنگ سفید یا خاکستری خود به صورت آویزان از شاخه قرار می گیرند که عمدتا در ایالات متحده یافت می شود.

شرایط پرورش  و کود درخت سماق

درخت سماق نیز همانند هر گیاه دیگری برای داشتن یک تجربه رشدی عالی و دادن محصول خوب نیازمند تامین شرایط و مواردی از جانب شما می باشد تا بتواند حداکثر نتیجه را برای شما به ارمغان بیاورد. مهم ترین شرایط پرورشی و مراقبتی درخت سماق عبارتند از:

آبیاری منظم درخت سماق را از یاد نبرید!

آبیاری اصولی و منظم برای درخت سماق بسیار اهمیت دارد زیرا اگر گیاه با مشکل کم‌ آبی مواجه شود بالطبع محصول تولیدی نیز کاهش چشمگیری پیدا می کند. از طرف دیگر نبایستی در آبیاری زیاده روی کنید زیرا سبب آسیب رساندن به ریشه و پوسیدگی آن و در نهایت نابودی گیاه خواهید شد.

بنابراین شروع مجدد دوره آبیاری را پس از خشک شدن بستر کشت شروع کنید. در مناطقی که میزان بارندگی سالیانه آنها ۳۵۰ میلی متر می باشد، درخت سماق خیلی خوب رشد خواهد نمود.

کود درخت سماق

شرایط نوری مورد نیاز و کود درخت سماق

از آنجایی که سماق به مناطق گرمسیری تعلق دارد و در برابر سایه مقاوم نمی باشد، بایستی گلدان دارای نهال های سماق را در جایی قرار دهید که از نور مستقیم خورشید بهره مند شود و نیاز نوری آن به نحو مطلوب تامین گردد. با توجه به آفتاب دوست بودن سماق، در این صورت است که نهال ها رشد سریع خود را پیش خواهند گرفت.

دمای مورد نیاز و کود دهی  درخت سماق

درخت سماق‌ به آب و هوای گرم علاقه مند است و از دماهای بسیار پایین بیزار است. سعی کنید هرگز دمای محیط کشت آن پایین تر از ۶ درجه سانتی گراد نباشد.

نهال سماق را در چه نوع خاکی بکاریم؟

سماق در خاک های اسیدی تا خنثی بهترین رشد را دارد به عبارتی بازه پی اچ ۵-۷ برای رشد آن مناسب می باشد؛ هم چنین خاکی که درخت سماق در آن کاشته شده حتما بایستی زهکشی بالایی داشته باشد و هوادهی درون خاک به خوبی صورت گیرد.

مخلوطی از پیت ماس، پرلیت و خاک‌ باغچه می تواند ترکیب خوبی برای گلدان سماق یا محل کاشت نهال آن باشد.

کود درخت سماق

کود دهی درخت سماق ، مهم ترین بخش ماجرا

خاک بستر کشت سماق بایستی از تغذیه کننده های عالی بهره مند باشد تا بتوان در پایان فصل برداشت خوشه های پر از سماق قرمز را برداشت نمود.

کود درخت سماق

کود مناسب و تقویتی درخت سماق

نهال سماق نیز مانند هر نهال نو کاشته دیگری برای تبدیل به درخت تنومند و پر محصول بایستی پایه تغذیه ای خوبی داشته باشد و از همان ابتدا غنی از عناصر ماکرو یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم باشد. گلدهی برای درخت سماق بسیار اهمیت دارد از جمله کود هایی که می توان به عنوان مکمل های غذایی به درخت داد تا حداکثر گلدهی و تولید محصول را داشته باشد، عبارتند از: کود های مخصوص گلدهی، اسید هیومیک، ازت مایع و میکروکمپلکس مایع

در بین این کود های معرفی شده اسید هیومیک جذب تمامی کودها را سرعت بخشیده و در آزاد سازی عناصر درون خاک نقش مهمی دارد بنابراین با مصرف اسید هیومیک گیاه با خیال راحت از مواد مغذی کودهای دیگر استفاده کرده و به خوبی رشد می نماید. اسید هیومیک هم چنین به دلیل خاصیت اسیدی که دارد پی اچ خاک را تنظیم نموده و کمک می کند مواد غذایی به نحو مطلوب در اختیار ریشه گیاه قرار گیرد.

کود های آلی به ویژه اسید هیومیک با بالا بردن میزان جذب آب و مواد غذایی درون سلول های گیاهی، سبب می شود سلول ها آماس کرده و خیلی زود ارتفاع درخت سماق افزایش یابد.

کود درخت سماق

کود میکروکمپلکس مایع مخصوص درخت سماق  عرضه شده توسط سایت آل کود دارای تمامی ریز مغذی ها و عناصر پر مصرف و عوامل محرک رشدی می باشد که افزودن آن به شکل محلول پاشی اثر فوق العاده ای بر درخت سماق بر جای خواهد گذاشت‌.

نقش کود نیتروژن یا ازت مایع نیز در تولید فراوان سماق بر هیچ کشاورزی پوشیده نیست زیرا پس از استفاده از کود ازت مایع عمل فتوسنتز و تولید و تجمع رنگدانه ها بسیار افزایش یافته و ویژگی بازار پسندی سماق بسیار بالا می رود. ازت مایع با تحریک هورمون اکسین ، گیاه را به گلدهی و تولید میوه تشویق می کند.

نتیجه اینکه استفاده همزمان از کودهای ارگانیک مانند اسید هیومیک با کودهای شیمیایی چون ازت مایع، رشد و باروری درخت سماق را به میزان چشمگیری افزایش می دهد. شما عزیزان می توانید برای در میان گذاشتن شرایط درخت سماق خود با کارشناسان آل کود از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

کود درخت سماق

سماق از چه خواصی برخوردار است؟

این چاشنی قرمز رنگ خاصیت آنتی اکسیدانی بالایی دارد که مصرف آن در مبارزه با سرطان بسیار موثر است؛ هم چنین دانه های آن در کاهش و تنظیم قند خود افراد دیابتی، کاهش چربی خون و کلسترول بد، کاهش دردهای ناشی از روماتیسم و تصفیه کننده خون از مواد زائد و هم چنین کم خونی بسیار موثر است.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه فرمایید.

کود درخت سماق
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *