تکثیر بابا آدم

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

همانطور که می دانید، گیاه بابا آدم یک گیاه آپارتمانی زینتی است که از خواص فراوانی نیز برخوردار است. این گیاه، علاوه بر ظاهر بسیار زیبا و دل انگیز، می تواند هوای اتاق را به خوبی تصفیه کند چرا که برگ های آن دارای منافذی است که با عبور هوا از آن ها سبب تصفیه هوای اطراف می شود. بسیاری از افراد که از گیاه بابا آدم نگهداری می کنند، بسیار علاقه مند هستند که بجای آن که یک عدد از این گیاه زیبا داشته باشند، چند گلدان از گیاه بابا آدم داشته باشند و با نگاه به آن ها نهایت لذت را ببرند. بسیاری از افراد با خود فکر می کنند که تکثیر  بابا آدم، دشوار و امری تخصصی است و آن ها از این امر بر نمی آیند. اما این عقیده آن ها به طور کل اشتباه است چرا که همه افرادی که به گیاه بابا آدم علاقه مند هستند، می توانند آن را به آسودگی و به چند روش مختلف تکثیر کنند. اما در کنار آسوده بودن تکثیر گیاه بابا آدم، می بایست نکاتی را رعایت کنید تا بتوانید این گیاه بسیار زیبا و دوست داشتنی را از یک گلدان، به چند گلدان افزایش دهید.

روش های تقسیم گیاه بابا آدم

همانطور که می دانید، گیاه بابا آدم نوعی گیاع غده ای است که تکثیر آن بسیار ساده است. اما تقسیم آن را نمی توان به روش قلمه زنی انجام داد چرا که این گیاه دارای هسته ای مرکزی به نام ریزوم است که منشا رشد کل گیاه، از آن می باشد. برای تکثیر گیاه زیبای بابا آدم می توانید از روش هایی همچون: تقسیم ریزوم بابا آدم، پاجوش بابا آدم و کاشت بذر آلوکازیا استفاده نماییدو در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع روش ها تکثیر گیاهی زیبا و دوست داشتنی به نام بابا آدم اشنا شوید.

تکثیر بابا آدمتقسیم ریزوم بابا آدم

تقسیم ریزوم بابا آدم یا همان قلمه زدن آن، از طریق ریشه های گیاه انجام می شود. آلوکازیا از ریزوم هایی است که در زیر خاک واقع شده و شکل می گیرد. بهترین روش برای تقسیم گیاه بابا آدم، جداسازی و تکثیر ریزوم ها است. بهترین زمان برای تکثیر و جداسازی ریزوم های بابا آدم، در اوایل فصل بهار تا اواخر فصل تابستان، و در زمانی که گیاه از خواب زمستانی بیرون آمده است، محسوب می شود. برای تکثیر ریزوم های بابا آدم، می بایست با استفاده از یک بیلچه سوراخ هایی اطراف گیاه ایجاد کنید و با دقت کامل گیاه را از خاک بیرون آورید. در حین انجام این کار می بایست دقت بسیار زیادی داشته باشید تا ریشه های گیاه دچار کوچکترین آسیبی نشوند.

بیشتر بخوانید: قلمه زنی چنار

پس از بیرون آوردن گیاه از خاک، می توانید غدد های ریزومی بابا آدم را به خوبی مشاهده نمایید. سپس ریزوم های ریشه ها را جدا کنید و آن ها در فواصل 2 متری از یک دیگر بکارید و در مدت زمان بسیار کمی شاهد رشد گیاه زیبای بابا آدم باشید و لذت ببرید. لازم به ذکر است که پس از کاشت ریزوم ها، آبیاری فراموش نکنید.

تکثیر بابا آدمتکثیر بابا آدم از طریق پاجوش

تکثیر بابا آدم از طریق پاجوش، شباهت بسیار زیادی به روش تکثیر ریزوم ها دارد. همانطور که می دانید، این گیاه به صورت دسته ای رشد می کنند و اگر آن را از گلدان بیرون آورید، متوجه می شوید که آن ها دارای چند ریشه هستند و در واقع چند گیاه در کنار هم رشد کرده اند. علاوه بر آن، بخش آلوکازیا، معمولا پاجوش تولید می کند. پاجوش های بابا آدم، بخش های بسیار کوچکی از این گیاه هستند که پس از مدتی رشد می کنند و بزرگ تر می شوند.

برای تکثیر گیاه زیبای بابا آدم به روش پاجوش، می بایست در ابتدا به پاجوش های اطراف گیاه دقت کنید.  در هنگام مشاهده، دقت کنید که حداقل چند پاجوش در اطراف گیاه باشند تا بتوان از آن ها استفاده نمود. سپس یک چاقو را به کمک الکل ضد عفونی نمایید و پاجوش ها را از گیاه مادر برش دهید. اکثر پاجوش ها، خود دارای ریشه هستند و می توان آن ها را از یک دیگر جدا نمود. اما اگر مشاهده نمودید که برخی از آن ها ریشه ندارند، می توانید آن ها در یک لیوان آب برای مدتی قرار دهید تا ریشه های آن ها به سرعت رشد کنند.

تکثیر بابا آدم از طریق کاشت بذر آلوکازیا

یکی دیگر از روش های موثر تکثیر گیاه بابا آدم، کاشت بذر آلوکازیا است. زمان مناسب کاشت بذر آلوکازیا، پس اس فصل زمستان و در زمان بیدار شدن گیاه از خواب زمستانی است. بذر ها را می بایست در فاصله 8 سانتی متری از یک دیگر، و در عمق 2 تا 3 سانتی متری در خاک بکارید. پس از کاشت، آبیاری را فراموش نکنید چرا که اگر آبیاری گیاه منظم باشد، سبب می شود تا گیاه رشد سریع تری داشته باشد. البته، می بایست به مقداری کافی به گیاه آب بدهید چرا رطوبت بیش از حد خاک سبب پوسیده شدن ریشه های گیاه می شود.

پس از گذشت 5 تا 7 روز، شاهد جوانه های گیاه بابا آدم می شوید. پس از مشاهده کردن جوانه ها، می توانید آن ها را در یک گلدان مناسب قرار دهید و با مراقبت از گیاه بابا آدم، آن را تکثیر کنید و لذت ببرید. اگر نکات رشد این گیاه را با دقت رعایت کنید و انجام دهید، سبب می شود تا گیاه شما رشد خوبی داشته باشد و در هر زمانی که اراده کنید، بتوانید آن را تکثیر و پرورش دهید و لذت ببرید.

بیشتر بخوانید: کاشت جو و همه نکات مربوط به آن

وجود گیاهان در خانه یا محل کار، امری ضروری است که سبب انرژی های مثبت در اطراف خود می شوند. اگر در محل کار یا منزل خود نیاز به یک گیاه بسیار زیبا و با خواص زیاد دارید و می خواهید بدون پرداخت هزینه آن را تکثیر کنید، بهترین گزینه برای شما گیاه زیبای بابا آدم می باشد. این گیاه دارای شرایط نگهداری بسیار آسوده است و علاوه بر آن، تکثیر آن بسیار ساده است و آن را می توان در هر زمان و در هر مکان تکثیر نمود.

تکثیر بابا آدم
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *