قرمز شدن گوجه کال

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

تبدیل گوجه کال به گوجه رسیده و قرمز شده هم داخل آن و هم بیرون گوجه. سریع ترین روش حتی در شب های سرد زمستان استفاده از کود شوک مخصوص رنگ آوری گوجه فرنگی است.

این کود طی دو الی سه روز به سرعت گوجه های بور آب گرفته و بزرگ را تبدیل به گوجه های قرمز و رسیده میکند.

برای سفارش این محصول معجزه آسا از بالای همین صفحه با کارشناسان آل کود در ارتباط باشید.

قرمز شدن گوجه کال

گوجه در ابتدا به رنگ سبز تیره مایل به سفید است و در این مرحله به آن گوجه کال یا گوجه سبز گفته می‌شود که به خاطره مزه ترشی آن، مردم نمک بر روی آن می‌زنند و از خوردن آن لذت می‌برند. سپس لکه‌های صورتی رنگ بر روی گیاه ظاهر می‌شود و پس‌ از چند روز گوجه‌ فرنگی به رنگ صورتی کال درمی‌آید و برای رسیدن و قرمز شدن گوجه کال به‌صورت کامل فقط به چند روز زمان نیاز است. هدف اصلی کشاورزان و باغداران تولید گوجه‌ فرنگی قرمز و مرغوب است و تمامی سعی خود را برای رسیدن به این مقصود و به دست آوردن سود ناشی از کاشت گوجه‌ فرنگی انجام می‌دهند.

قرمز شدن گوجه کال توسط کود شوک مخصوص رنگ آوری گوجه فرنگی

امروزه گوجه‌ فرنگی یکی از گیاه‌های ضروری برای ادامه زندگی انسان است. علت قرمز شدن گوجه کال و این‌که چرا بعد از رسیدن گوجه‌فرنگی رنگ آن از سبز یا کال به قرمز تغییر پیدا می‌کند، همواره ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است. پیشنهاد می‌دهم که تا پایان این مقاله با ما همراه باشید که علت قرمز شدن گوجه کال یا سبز رنگ را برای شما بررسی کرده و توضیح بدهیم. رنگ قسمت‌های مختلف در هر گیاه به رنگدانه‌های موجود در آن گیاه بستگی دارد که رنگدانه موجود در گوجه‌ فرنگی در زمان کال و سبز بودن آن کلروفیل است که با کاهش دمای هوا و رسیده‌تر شدن گوجه‌ فرنگی به لیکوپن که نوعی رنگدانه کاروتنوئید است، تغییر پیدا می‌کند. لیکوپن علت قرمز شدن گوجه‌ فرنگی و تغییر رنگ آن است. درباره لیکوپن باید بدانیم که گونه‌ای از کاروتنوئیدها و از خانواده فیتوکمیکال ها است که عامل رنگ قرمز بسیاری از میوه‌های قرمز از جمله هندوانه است.

رنگدانه سبز کلروفیل و قرمز لیکوپن رنگدانه موجود در گیاه گوجه‌ فرنگی هستند که عمل فتوسنتز را در گوجه‌ فرنگی انجام می‌دهند. در هنگام رشد گوجه‌ فرنگی مقدار کلروفیل از لیکوپن بیشتر است و از این‌رو رنگ گوجه‌ فرنگی سبز است ولی تا زمان رسیدن میوه گوجه‌ فرنگی و در روزهای سرد سال از میزان کلروفیل کاسته شده و بر میزان لیکوپن موجود در گوجه‌ فرنگی افزوده می‌شود، در نتیجه رنگ گوجه‌. فرنگی از سبز به قرمز تغییر پیدا می‌کند. همزمان با قرمز شدن رنگ گوجه‌فرنگی از میزان اسیدیته‌ی آن کاسته شده و بر میزان شیرینی آن افزایش می‌یابد که این امر باعث نرم‌تر شدن بافت گوجه‌فرنگی و رسیده شدن آن می‌شود.

کود مخصوص رنگ آوری گوجه فرنگی یک لیتری

روش‌های قرمز شدن گوجه کال توسط کود مخصوص رنگ آوری گوجه فرنگی

چندین روش برای رسیدن و قرمز شدن گوجه‌فرنگی‌های کال و سبز در منزل وجود دارد که در هر یک از این روش‌ها گاز اتیلن آزاد می‌شود و این گاز اتیلن باعث افزایش سرعت رسیدن و قرمز شدن رنگ گوجه‌فرنگی‌های موجود می‌شود. در ادامه هر یک از این روش‌ها را توضیح می‌دهیم.

۱-شیشه میسون: شیشه بزرگی دهان گشادی است که شما می‌توانید با قرار دادن یک عدد موز یا یک عدد سیب رسیده در بین چندین عدد گوجه سبز قرار دهید و تا رسیدن کامل گوجه فرنگی ها صبر کنید. میوه‌های رسیده گاز اتیلن آزاد می‌کنند که این گاز می‌تواند باعث زودتر رسیدن گوجه‌ها شود.

2_ جعبه مقوایی: شما می‌توانید با قرار دادن یک لایه روزنامه درون یک جعبه مقوایی و سپس یک ردیف از گوجه‌های سبز درون این جعبه باعث افزایش فرآیند تسریع این گوجه‌های کال شوید. جعبه مقوایی گاز اتیلن آزاد شده توسط گوجه فرنگی را درون خود نگه می‌دارد و باعث زودتر رسیدن گوجه فرنگی و قرمز شدن رنگ این گیاه می‌شود.

3_ کیسه‌های پلاستیکی:  شما در ابتدا باید درون کیسه های پلاستیکی برای گردش هوا چندین سوراخ را ایجاد کنید و با قرار دادن سه تا چهار گوجه درون هر کیسه باعث تسریع در فرآیند رسیدن و قرمز شدن گوجه فرنگی‌ها شوید. همچنین شما می‌توانید کیسه‌های پلاستیکی را نیز مانند روش جعبه مقوا مورد استفاده قرار بدهید

4 پاکت‌های کاغذی:  استفاده از پاکت‌های کاغذی بهترین روش جهت رساندن گوجه‌ فرنگی‌های پاییزه در مکانی خنک است. شما می‌توانید چندین عدد گوجه فرنگی را به همراه یک عدد موز کاملا رسیده درون این پاکت قرار داده و چند روز صبر کنید تا گوجه‌ها به‌طور کامل برسند. موز با آزاد کردن گاز اتیلن باعث تسریع در فرآیند رسیدن و قرمزتر شدن گوجه‌ها می‌شود. البته ناگفته نماند که خود گوجه فرنگی‌ها نیز گاز اتیلن تولید می‌کنند اما شما می‌توانید با قرار دادن موز درون گوجه فرنگی باعث تسریع در قرمز شدن گوجه کال شوید.

کود مخصوص گوجه فرنگی

علت قرمز شدن گوجه فرنگی حتی پس از چیده شدن

همزمان با تبدیل شدن رنگدانه کلروفیل به لیکوپن در فرایند رسیده‌تر شدن گوجه‌فرنگی یک ماده شیمیایی بدون رنگ، بو و طعم بنام اتیلن درون گوجه‌ فرنگی به وجود می‌آید. گاز اتیلن باعث زودتر رسیدن گوجه‌ فرنگی و تکمیل فرایند رشد و قرمز شدن گوجه‌ فرنگی می‌شود. البته عوامل زیادی در قرمز شدن گوجه کال مؤثر هستند که در این مقاله می‌توان به چندین مورد از آن‌ها اشاره کرد:

  1. سایز و اندازه گوجه فرنگی : یکی از عوامل مهم در مدت زمان رسیدن گوجه فرنگی است؛ به این معنی هر چقدر که گوجه‌ فرنگی کوچک‌تر باشد، فرایند قرمز شدن رنگ گوجه‌فرنگی زودتر رخ می‌دهد ولی رسیدن گوجه‌فرنگی‌های بزرگ به مدت‌ زمان بیشتری احتیاج دارد و بازه زمانی طولانی‌تری را دارد
  2. دمای کافی و مناسب برای گوجه‌ فرنگی: از عوامل مهم در زودتر رسیده شدن و قرمز شدن گوجه‌ فرنگی است که در دمای بین ۱۰ الی ۲۰ درجه سانتیگراد حداکثر سرعت قرمز شدن رنگ گوجه‌فرنگی رخ می‌دهد و رنگ گوجه‌ فرنگی در این دما به بالاترین میزان خود می‌رسد
  3.  آبیاری مناسب گوجه فرنگی: آبیاری منظم یکی از رازهای موفقیت در تولید گوجه فرنگی‌های قرمز و مرغوب است؛ چرا که بوته گیاه گوجه فرنگی نباید تحت تاثیر تنش آبی قرار بگیرد، منظور از تنش آبی کمبود آب یا آبیاری فراوان ریشه گوجه فرنگی است که هر دوی این عوامل جزو مواردی هستند که باعث کم رنگ شدن و خوش رنگ نشدن گیاه گوجه فرنگی می‌شوند.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

کود مخصوص رنگ آوری گوجه فرنگی شوک
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *