برای رشد سریع گوجه فرنگی چه باید کرد

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

عمده ترین سوالی که ممکن است برای پرورش دهندگان گوجه فرنگی پیش بیاید این است که برای رشد سریع گوجه فرنگی چه باید کرد؟ در‌این مقاله سعی شده است پاسخی معقول و مورد قبول برای‌این سوال که برای رشد سریع گوجه فرنگی چه باید کرد داده شود. پس با ما همراه باشید.

هرگاه فصل رشد بوته‌های گوجه فرنگی فرا رسد باغبانان و کشاورزان با اشتیاق به انتظار دیدن اولین گوجه و محصول رسیده خود هستند. اما نامتعادل بودن و بی ثبات بودن شرایط آب و هوایی در فصل بهار مانند تغییر آب و هوای گرم به سرد ممکن است رشد گوجه فرنگی را به تاخیر بیندازد. در‌این مقاله ۶ راهکار موثر را برای رشد سریع گوجه‌فرنگی ارائه خواهیم داد.

6 راهکار رشد سریع گوجه فرنگی

  • اولین اقدا‌میکه باید کرد‌ این است که گیاه گوجه فرنگی با بلوغ سریع را انتخاب کنید چرا که با انتخاب گیاهی با بلوغ زودرس حدود ۵۰ روز پس از پیوند ‌میتوانید اولین محصول رسیده خود را مشاهده و برداشت نمایید. اما در صورت کاشت گیاه گوجه فرنگی معمولی شما حداقل باید ۸۰ تا ۹۰ روز انتظار بکشید تا بتوانید اولین میوه رسیده خود را مشاهده کنید. اگر هدف شما‌ این است که نهال گوجه فرنگی و یا بذر آن را در خانه بکارید به شما پیشنهاد ‌میکنیم که‌این کار را پس از بررسی تعداد روزهای بلوغ هر گیاه انجام داده و تخصص و تجربه خود را در‌این زمینه ارتقا دهید تا با اطلاعات و آگاهی‌های ارتقاء شده بتوانید مطلوب ترین نتیجه را دریافت نمایید.

 

  • در پاسخ به سوال برای رشد سریع گوجه فرنگی چه باید کرد دومین راهکاری که وجود دارد‌ این است که اقدام به گرم کردن خاک نمایید چراکه گوجه فرنگی‌ها رشد دو چندانی در خاک گرم دارند و خاکی که دمای آن پایین باشد روند رشد گوجه فرنگی را کند میکند.

بیشتر بخوانید: مواد زودرس کردن گوجه فرنگی

  • اگر باغچه‌تان را با مالچ پوشانده‌اید بهتر است با فرا رسیدن فصل بهار هر چه زودتر آن را کنار زده تا گرما و انرژی خورشید به داخل خاک نفوذ کند و دمای آن را بالا ببرد.  توجه داشته باشید که اگر مقداری از خاک را در ظروف مخصوص نگهداری نمایید به دلیل سطح کوچک تر سریع تر از خاک باغچه گرم خواهد شد بنابراین برای رشد گیاهان گرما دوستی همچون گوجه فرنگی می‌تواند شرایط‌ ایده‌آلی را فراهم نماید و روند رشد آن را تسریع ‌میبخشد‌.

 

  • گیاه گوجه فرنگی را به شرایط بیرون از منزل عادت دهید بله درست شنیده‌اید! شما که‌این که اقدام به پرورش و گوجه فرنگی از طریق بذر کرده باشید و یا‌اینکه نهال آن را خریداری کرده باشید ‌میبایست در هر دو صورت آن را به شرایط خارج از منزل عادت دهید برای‌این کار شما پیش از‌اینکه نهال‌ها را در باغ بکارید باید نهال‌ها را حدود یک هفته در منطقه حفاظت شده و هوای آزاد قرار دهید( منطقه‌ای به شما پیشنهاد ‌میشود که عاری از هر گونه باد و نور مستقیم خورشید باشد.) پس از گذشت چند ساعت در هنگام شب باید نهال‌ها را به داخل منزل بیاورید و در طول یک هفته‌ای که خدمتتان عرض شد باید به تدریج و به آرا‌میآنها را در معرض باد ملایم و نور خورشید بیشتر قرار دهید با رعایت‌این دستورالعمل‌ها شما ‌میتوانید حداقل چند هفته زودتر آنها را به داخل باغ منتقل کنید و اولین میوه رسیده خود را برداشت نمایید.

رشد سریع گوجه فرنگی

  • از گیاه گوجه فرنگی جوان خود در برابر باد و سرما به خوبی محافظت کنید هر چقدر هوا سرد تر و خشک تر باشد رشد گوجه فرنگی نیز به همان میزان کند خواهد شد بنابراین ‌میتوان گفت که دما و رطوبت هوا ارتباط مستقی‌میبا رشد گوجه فرنگی خواهد داشت و وزش بادهای شدید گیاهان را آسیب پذیر تر و شکننده تر ‌میکند بهتر است‌این گیاه گرم و دوست را در قسمت جنوبی منزلتان بکارید تا از گرمای محیط و حداکثر بهره را ببرید.

 

  • راهکار بعدی استفاده صحیح و مناسب از مالچ است حدود یک ماه اولی که پس از کاشتن گیاه گوجه فرنگی می‌گذرد بهتر است که اطراف خاک آن را رها گذاشته تا خورشید به صورت مستقیم به خاک بتابد و محیط آن را گرم نگه دارد اما با شروع فصل تابستان به دلیل‌اینکه خورشید به شدت و مستقیم ‌میتابد به شما توصیه ‌میکنیم که برای جلوگیری از تبخیر کامل رطوبت موجود در خاک و مرطوب ماندن آن از یک لایه کاه استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید: قرمز شدن گوجه کال

  • و آخرین راهکاری که در‌این مقاله ذکر می‌شود‌این است که در پاسخ به سوال برای رشد سریع وجود فرنگی چه باید کرد نگه داشتن شاخ و برگ سایر گیاهان از پشتیبان استفاده نمایید اگر در باغ و یا باغچه شما درختان انبوه وجود دارد که شاخ و برگ‌های آنها در هم تنیده شده بهتر است از کاشتن گوجه فرنگی در زیر سایه آن‌ها خودداری نمایید چرا که وجود سایه مانع رسیدن نور و انرژی لازم و کافی خورشید به گیاه‌تان شده و در نتیجه رسیدن گوجه فرنگی‌ها را به تاخیر می‌اندازد. برای جلوگیری از‌این امر باید هنگام کاشتن گیاه گوجه فرنگی آنها را با استفاده از قفس‌های محکم و یا نردبان‌ها و یا چوب‌هایی که به عنوان نگهدارنده عمل ‌می‌کنند پشتیبانی نمایید تا گیاه خود را در درست ترین موقعیت قرار دهید و از‌ایجاد سایه بر روی گیاه گوجه فرنگی‌تانجلوگیری به عمل آورید.

سخن پایانی

اگر شما کشاورزی و باغداری باتجربه باشید‌ این موضوع را خواهید دانست که تامین مواد مغذی مورد نیاز گیاه باشد عملی لازم از لحظه کاشت گیاه تا پایان برداشت محصول آن ‌میباشد. کوددهی به مقدار مناسب و زمان مناسب موجب رشد هر چه بیشتر و تولید نشاء‌های قویتر در گیاه شما میشود از آنجا که سطح تولید واریته‌های گوجه فرنگی‌های گلخانه‌ای بسیار بالاست و مواد مغذی که در خاک وجود دارند به سرعت مورد مصرف گیاه قرار گرفته در نتیجه باید از طریق کود دهی‌این مشکل جبران شود.

امیدواریم با مطالعه مواردی که خدمت شما مخاطبان گرا‌می عنوان کردیم بتوانید پاسخی هرچه بهتر برای سوال برای رشد سریع گوجه فرنگی چه باید کرد یافته باشید.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

رشد سریع گوجه فرنگی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *