آموزش کاشت دانه پسته سریع

آموزش کاشت دانه پسته سریع

پسته یکی از میوه های بسیار اقتصادی و سود آور است که در هر زمان مورد توجه افراد بوده است. قیمت نجومی این خشکبار، باغبانانی که در این حوزه فعالیت می کنند را ترغیب به کشت بیشتر و بیشتر این محصول می کند و پرورش دهندگان درخت پسته همواره در پی آن هستند که باردهی درختان خود را افزایش دهند. به علاوه افرادی که علاقه مند به کشت این محصول در فضای کوچک منزل خود هستند می توانند با استفاده از شیوه کاشت گلدانی به پرورش این درخت بپردازند. در ادامه با ما همراه باشید تا با آموزش کاشت دانه پسته سریع آشنا گردید.

کشت بذر پسته

افرادی که از میان روش های مختلف کشت پسته، شیوه بذری را انتخاب کرده اند ابتدا رقم و کیفیت پسته را خوب زیر نظر بگیرند. همچنین از کشت مستقیم و بدون آماده کردن بذر پرهیز کنند چرا که بذر نخست باید جوانه بزند و سپس در خاک به کشت برسد. برای این کار بذر ها باید در پارچه های مرطوب قرار بگیرند و تا ۷ روز در آن جا بقی بمانند. تنها ۷ روز برای جوانه زنی بذر ها کافی است و پس از این مدت می توانید بذر را در خاک بکارید. نکته قابل توجه این است که افراد به سبب حفظ بذر ها از مبتلا شدن به بیماری های قارچی، باید اسپری های ضد قارچ را از فروشگاه های فروش لوازم کشاورزی تهیه کرده و روی بذر ها اسپری کنند.

آموزش کاشت دانه پسته سریعکشت بذر در خاک

حداکثر عمقی که باید برای کشت بذر پسته در خاک ایجاد شود ۳ سانتی متر و یا به اندازه یک بند انگشت است. همچنین محل قرار گیری بذر باید به گونه ای باشد که جوانه به سمت اعماق خاک قرار گیرد. حال می توانید روی جوانه را با خاک پر کنید. استفاده از ماسه برای پوشاندن سطح جوانه پسته بسیار مطلوب است. لازم به ذکر است که خاک هایی که سنگین هستند مانع از رشد جوانه می شوند به همین خاطر بهتر است از ترکیب ماسه و کود در این نوع زمین ها استفاده کرد. به این ترتیب جوانه و ریشه آن به راحتی می تواند رشد کند.

بیشتر بخوانید: افزایش تناژ ذرت علوفه ای

نحوه آبیاری بذر پسته

از آنجایی که درخت پسته نیاز هنگفتی به آب ندارد، افراد لازم نیست که تمام تمرکز خود را در پرورش درختان پسته بر آبیاری بگذارند. حتی در جاهایی که هوا بسیار گرم باشد، می توان هر دو هفته یک بار فقط به آبیاری درختان پرداخت. این درخت مقاوم در صورت کم آبی سریع واکنش نشان نمی دهد و دوام بالایی دارد.

اما در مورد بذر پسته این موضوع کاملا برعکس است، چرا که پسته در زمان های اولیه به چیزی که نیاز بسیار دارد، آب است. دقت کنید که در زمان های ابتدایی و یا در زمان هایی که پسته هنوز نهال است باید هر هفته به آبیاری آن ها پرداخت. پس از ۵ سال می توانید از میزان آبیاری بکاهید و آن را دو یا سه هفته یک بار انجام دهید.

آموزش کاشت دانه پسته سریعشرایط دمای کشت بذر پسته

پسته برای رشد تنها به هوای گرم و خشک نیاز دارد و در این شرایط، به استاندارد ترین روش ممکن رشد خواهد کرد. با این که پسته می تواند سرما را تا ۲۰- درجه تحمل کند، اما باز هم بهترین بستر و دمای رشد آن، گرما است که به همین خاطر درخت پسته یکی از محصولات جنوبی کشور محسوب می شود. لازم به ذکر است که وجود رطوبت در یک منطقه از ۵۰ درصد به بالا برای کشت پسته نامناسب می باشد. میزان رطوبت استاندارد برای پسته پایین تر از ۳۵ درصد می باشد. وجود رطوبت به سبب پایین آمدن عمل گرده افشانی در این شرایط، امکان رشد پسته را نخواهد داد. همچنین در صورت به ثمر رسیدن درخت پسته در این نواحی، میوه خیلی زود به بیماری و آفت دچار می شود و یک محصول بی کیفیت به دست می آید. در صورتی که پسته در مناطق دیگری به کشت رسید، برای جلوگیری از آفت زدن محصول باید از کود های شیمیایی استفاده کرد و آن ها را در اطراف درخت در اعماق خاک قرار داد.

آموزش کاشت دانه پسته سریعمیزان نور خورشید

نور از اساسی ترین نیاز های هر درخت و گیاهی برای رشد می باشد. درختان پسته ای که در محلی بدور از نور خورشید کشت شده اند، نمی توان انتطار رشد و نمو از آن ها را داشت. از آنجایی که ایران یک کشور آفتابی محسوب می شود، بهترین شرایط برای رشد درخت پسته فراهم شده است و از این رو پسته ایرانی شهرت جهانی دارد. لازم به ذکر است که افرادی که قصد پرورش بذر پسته در آپارتمان دارند، حتما آن را در محیط هایی که بیشترین نور دریافت می شود قرار دهند.

بیشتر بخوانید: پرورش و نگهداری گل قاشقی

به علاوه درختان پسته به صورت دوپایه بوده و به این طریق درختان نر و ماده پسته از یکدیگر برخوردار می شوند. افراد دقت کنند که اگر نهال پسته را در حباط منزل خود می کارند و در آینده انتظار باردهی از آن دارند، حتما دو درخت را باید کشت کنند چرا که فقط در صورت وجود درخت نر و ماده با یکدیگر، باردهی امکان پذیر خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366