هرس درخت گردو

درخت گردو یکی از درختان با قدمت و اصیل در کشور ایران است. این درخت با اصالت دارای محصولی است که همگی آن‌را به گردو می‌شناسیم. گردو سرشار از خواص برای بدن، پوست و مو است. این درخت دارای دو نوع پایه بلند و پایه کوتاه هست. برای حفظ شکل و افزایش باردهی این درخت اصیل باید آن‌را هرس کرد. در این مقاله در مورد هرس درخت گردو بیشتر شما را آشنا می‌نماییم. با ما همراه باشید.

درخت گردو و نحوه هرس آن

درخت گردو از نوع درختانی است که دارای طرفداران بسیار زیادی است. محصول این درخت که همگی آن‌را با نام گردو می‌شناسیم، بسیار برای بدن، پوست و مو مفید است. حتی چوب آن‌هم سرشار از خواص دارویی است. از این‌رو در اکثر باغ‌ها گردو کاشته می‌شود و یا حتی بعضی از افراد کل باغ خود را به کاشت این درخت اختصاص می‌دهند. از این جهت هرس صحیح این درخت بسیار مهم است.

درخت گردو دارای قامت بلندی است. با استفاده از هرس کردن آن هنگامی‌که در حال رشد است و ارتفاع کوتاهی دارد، در شکل دادن به این درخت و جلوگیری از نفوذ انواع آفات و بیماری به آن کمک شایانی می‌شود.

هرس درخت گردو

با هرس به موقع و مناسب درختان، محصولات مرغوب و با کیفیت حاصل می‌شود. درخت گردو نیاز به هرس زیاد ندارد. بهترین زمان برای هرس آن فصل تابستان از ابتدای تیر ماه تا اوایل مهر ماه است.

برای توسعه اصولی درخت و رسیدن نور کافی خورشید بهتر است، در سال یک پنجم تاج درخت گردو (شاخه‌های قسمت بالای درخت ) هرس شود. اگر شاخه‌های مرده و بیمار نیز وجود دارند، از درخت جدا شوند.

چرا فصل زمستان برای هرس درخت گردو مناسب نیست؟

هرس این درخت در فصل زمستان باعث از بین رفتن آن می‌شود. زیرا با ایجاد برش در درخت، آب درخت در این مناطق یخ می‌زند. دلیل دیگر این است که در فصل زمستان رطوبت هوا زیاد است و ممکن است درخت دچار آفات و بیماری شود.

بیشتر بخوانید: کود کامل شوک ده ایکس برای پسته

نکاتی در مورد هرس درخت گردو

نکاتی که هنگام هرس باید رعایت شود عبارتند از:

  •  شاخه‌های فرعی را از شاخه اصلی جدا کنید. از جدا نمودن شاخه اصلی که به درخت متصل است خودداری شود.
  •  ابتدا شاخه های فرعی که در قسمت بالا است را انتخاب نمایید، تا نور خورشید و مواد مغذی به شاخه‌های قسمت پایین برسد.
  • شاخه‌ها را با زاویه 45 درجه از درخت جدا نمایید. به این شکل مواد مغذی به شاخه‌هایی که به تازگی هرس شده‌اند می‌رسد.
  • شاخه های بزرگ نسبت به شاخه‌های کوچک‌تر مواد مغذی را به خود جذب می‌کنند. در هنگام هرس اگر این شاخه‌ها به تنه درخت متصل نیستند آن‌ها را برش دهید.
  • شاخه‌هایی که در هم تنیده شده‌اند را هرس کنید تا مواد مغذی به باقی قسمت‌های درخت برسد.
  • شاخه‌های ضعیف که مواد مغذی را دریافت می‌کنند، ولی رشد ندارند را جدا نمایید.

هرس درخت گردو

انواع هرس درخت گردو

هرس درخت گردو با دو هدف انجام می‌شود.

شکل دهی: جهت شکل دهی به درخت، از سال‌های ابتدایی کاشت درخت که شاخه‌‌ها هنوز قطور و بزرگ نشده‌اند باید آن‌را هرس کرد. بهترین زمان برای شکل دهی فصل پاییز است.

ثمر دهی: جهت افزایش باروری و میوه‌دهی درخت گردو باید سالی یک‌بار شاخه‌های اضافی که در رشد باقی شاخه‌ها مزاحمت ایجاد می‌کند هرس شوند. بهترین زمان هرس جهت ثمردهی اواخر فصل زمستان است. بعضی از باغداران هرس را در فصل تابستان از اوایل تیر ماه تا انتهای شهریور انجام می‌دهند.

هرس تاج درخت گردو

برای زیبایی و شکوه بخشیدن به درخت گردو قسمت بالای آن یا به اصطلاح تاج آن هرس می‌شود. درخت گردو در دو سال اول بعد از کاشت در تنه خود رشد می‌کند. در سال سوم به بعد رشد شاخه‌ها آغاز می‌شود. از این سال بعد برای شکل دهی به درخت قسمت تاج  هرس می‌شود.

هرس شاخه‌های بزرگ

هنگام هرس شاخه‌های بزرگ باید دقت داشت. زیرا آن‌ها دارای وزن بیشتری هستند، و ممکن است هنگام جدا شدن از درخت پوست بدنه آن را بکنند. در این صورت به مرور درخت خشک می‌شود. برای جدا کردن شاخه‌های بزرک و سنگین به این نکات توجه نمایید:

در مرحله اول شاخه‌های کوچک زیر شاخه‌های بزرگ را هرس کنید، تا مقداری از وزن آن کاسته شود.

اگر شاخه‌های کوچک متصل به شاخه بزرگتر ابتدا هرس شود از آسیب رسیدن به سایر شاخه‌های موجود در آن قسمت در اثر سقوط شاخه بزرگ جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید: قلمه زدن گل شفلرا

بعد از جداسازی شاخه کوچک، شاخه بزرگ را از محل جوانه به صورت مرحله‌ای هر بار به اندازه 0.5 تا یک متر برش دهید.

با انجام برش مرحله‌ای، وزن شاخه سبک می‌شود و پوست درخت کنده نمی‌شود.

در مرحله آخر شاخه را از محل اتصال به تنه اصلی جدا نمایید. برای تسریع در بهبود قسمت هرس شده و جبران خسارت به درخت، از چسب باغبانی در محل بریدگی استفاده کنید.

برش اصلاح

جهت از بین بردن شاخه‌هایی که در درخت گردو بی ثباتی و تغییر شکل ایجاد کرده‌اند، آن‌ها را برش اصلاح می‌کنند. در درخت‌های جوان گردو این برش انجام نمی‌شود، زیرا شاخه‌ها هنوز نازک و ضعیف هستند و ریشه نیز عمیق و گسترده نشده است.

هرس درخت گردو

از چه ابزاری برای هرس درخت گردو استفاده کنیم؟

برای هرس شاخه‌های کوچک و نازک از قیچی باغبانی استفاده می‌شود. ولی برای هرس شاخه‌های قطور و بزرگ از اره دستی یا اره برقی استفاده می‌نمایند. قبل از استفاده هر یک آن‌ها را با محلول ضدعفونی تمیز کنید تا آفت و بیماری وارد درخت نشود.

برای استفاده از قیچی باغبانی آن‌را نزدیک شاخه درخت نمایید و به راحتی شاخه را از درخت جدا نمایید. سعی کنید قیچی انتخاب شود که اندازه‌اش مناسب دست باشد، و به راحتی بتوانید با آن کار کنید.

سخن پایانی

برای حفظ شکل ظاهری و فرم‌دهی درخت گردو و هم‌چنین افزایش ثمردهی، آن‌را هرس می‌کنند. در مقاله در مورد انواع هرس درخت گردو و فصول مناسب برای هرس آن اشاراتی کردیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله درخت گردو را با یک روش اصولی و درست هرس نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366