خواص کود مایع زعفران 

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

زعفران یکی از قدیمی‌ترین و گران‌ترین ادویه‌های جهان است و این‌که در ایران به‌عنوان یک ادویه صادراتی نیز محسوب شده که ارزش بسیار زیادی دارد. این گیاه علاوه‌ بر استفاده مواد غذایی در موارد پزشکی نیز کاملاً نقش پررنگی را ایفا می‌کند. از آنجایی که پرورش این گیاه اهمیت زیادی دارد در این مقاله می خواهیم درباره خواص کود مایع زعفران بیشتر بدانیم.

گیاه زعفران

مهد کشت زعفران در جهان، ایران است که توانسته به‌عنوان طلای سرخ نیز شناخته شود. از آنجایی‌ که این گیاه یکی از گران‌ترین گیاه جهان محسوب می‌شود پرورش و نگهداری آن نیز مراحل خاصی را دارد که باید با حساسیت زیادی نیز همراه باشد. معمولاً برای آنکه بتواند زعفران را با گل دهی بیشتری همراه ساخت از کوددهی های خاصی استفاده می‌کنند که کود مایع زعفران نیز یکی از کلیدی‌ترین نیازهای این گیاه می‌باشد.

خواص کود مایع زعفران به دلیل مراقبت‌های خاص که این گیاه نیاز دارد برخی از شرکت‌های محصولات باغبانی کودهای مختلفی را تولید کرده‌اند که با شرایط کشتی ایران همخوانی داشته و موجب افزایش مقاومت گیاه در برابر آفت‌ها می‌شوند. 

بیشتر بخوانید: گل درخت پرتقال

برندهای مختلفی در جهان کودهای زعفران و تولید کرده که معمولاً بزرگ‌ترین این شرکت‌ها آلمانی و سافت فون هستند.

چرا از کود باید در کشت زعفران استفاده کرد؟

همان‌طور که در پاراگراف‌های قبلی بیان شد زعفران در اکثر استان‌های ایران به دلیل آب‌وهوای خاصی که دارنند کشت می‌شود و معمولاً استان‌های خراسان شمالی جنوبی، اصفهان، کرمان از مهم‌ترین بخش‌هایی در ایران هستند که کشت زعفران را برعهده دارد. زعفران به دلیل آنکه در آب‌وهوای آفتابی و به‌دور از رطوبت کشت می شود ، همواره در معرض بیماری‌ها و آفات های خاصی قرار می‌گیرد. به‌همین دلیل از دوهزار سال قبل است میلاد مسیح کشت این گیاه با مراقبت‌ها و حساسیت‌های خاصی صورت گرفت. امروز معمولاً زعفران در گلخانه‌ها کشت می‌شود. بعد از گذشت سال‌ها که این گیاه به‌عنوان مواد غذایی و دارویی در جهان شناخته شد، برای کشاورزان برای آنکه بتواند گل‌دهی بسیار بالایی در این گیاه داشته باشند، از کود های خاصی کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه ، استفاده کرده و تأثیرات خوبی نیز مشاهده کرد.

برندهای زیادی در حوزه کوددهی زعفران فعالیت دارند زیرا این گیاه برای آنکه بتواند بهترین محصول را تولید کند نیازمند یک خاک حاصلخیز است. زعفران علاوه ب برداشتن فعالیت گیاهی و غذایی در حاصل خیز شدن زمین نیز تاثیر بسیار زیادی دارد و کشاورز قادر اند بعد از کاشت زعفران در سال‌های بعد از آن خاک برای کاشت گیاهان دیگر نیز استفاده کند.

تاثیر کود مایع زعفران

معمولاً کود های زیادی برای گیاه زعفران وجود دارد که از کود حیوانی، و کود مایع از عمده‌ترین آن‌ها می‌باشند. کود مایع زعفران تاثیر بسیار زیادی نسبت‌ به دیگر کودهای حیوانی دارد زیرا این کود علاوه‌ بر مقرون‌ به‌ صرفه بودن سبب گل دهی بالای گیاه به دلیل داشتن ترکیبات آلی زیاد می‌شود. در واقع کود مایع زعفران تاثیر مستقیمی بر روی کیفیت زعفران و تقویت ساقه‌های آن خواهد داشت.

خواص کود مایع زعفران کود مایع زعفران از چه ترکیباتی ساخته شده‌ است ؟

ترکیبات کود مایع زعفران از ماکرو و میکرو است که تولید پیاز زعفران و حجم کلی آن را افزایش می‌دهد. ترکیبات استفاده‌ شده ای که در کود مایع زعفران است سبب کاهش خسارات واردشده به کنه شده و تقویت ساقه گیاه را همراه دارد . ترکیب ماکرو و میکرو بدلیل داشتن اسیدهای آمینه، ریشه این گیاه را تقویت کرده و آن را در مقابل کنه آفت‌های مختلف که در زیر خاک سبب پوسیدگی ریشه می‌شوند مقاوم می‌کند.

کود مایع زعفران به‌صورت صنعتی تولید شده و به شکل مایع به خاک اضافه می‌شود. این کود شامل نیتروژن، آمونیاک مایع، آمونیاک آبی، آمونیاک ها و مخروط‌های غلیظی از نیترات آمونیم و اوره است که جزو کودهای پیچیده ۲ یا چند عنصر غذایی گیاهی دسته‌بندی می‌شود.

این کود به دلیل نیتروژن عمده‌ای که دارد بطور محکم با ذرات خاک پیوند داده و سبب حاصلخیز شدن خاک می‌شود.

خواص کود مایع زعفران

مهم‌ترین ویژگی که کود مایع زعفران دارد مقاومت ریشه‌های زعفران به شکل مداوم است. این کود به دلیل پیوند خوردن با ذرات ریز خاک آن را برای سال بعد آماده می‌کند یعنی کشاورزان با استفاده از کود مایع زعفران می‌تواند سال دیگر برای کاشت دوباره زعفران اقدام کنند.

محلول کود مایع زعفران و تمامی عناصر موجود در خاک را تغییر هویت و تحریک کرده و سبب آماده‌سازی و حاصل‌خیزتر شدن خاک می‌شود این استفاده از این کود افزایش کیفیت و حجم زعفران را در پی دارد.

خواص کود مایع زعفران کود مایع زعفران به دلیل داشتن میکرو المنت‌های ضروری در زعفران باعث افزایش قدرت جوانه زنی آن و تحریک گیاه خواهد شد و همین‌طور بیشتر عناصر غذایی را از خاک گرفته و به ریشه منتقل می‌کند که ریشه زایی و رشد ریشه را همراه دارد تغذیه متعادل پیازچه زعفران که توسط کود مایع تامین می‌شود مقاومت پیاز را به سرما افزایش داده و آن را از بیشتر تنش‌های محیطی در امان می‌دارد.

وجود آمینه خالصی که در کود مایع زعفران است سبب افزایش پیاز آن شده و به دلیل ترکیبات آلی خاصی که دارد تاثیر بسیار خوبی در حجم پیاز و افزایش گل‌دهی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: میزان برداشت زعفران در گلخانه

سخن پایانی

در این مقاله شما عزیزان را با خواص کود مایع زعفران آشنا کردیم. همانطور که بیان شد کود مایع زعفران از جمله کود ها پر استفاده برای کشت این‌ گیاه است. زیرا به دلیل ترکیبات خاصی که دارد سبب افزایش مقاومت خاک و گیاه شده و محصول نهایی با کیفیتی را تولید می‌کند. این کود خاک را برای است بعد آماده کرده و گیاه زعفران را نسبت به آفات ، بیماری های خاص محافظت می‌کند. به دلیل ترکیبات الی خاصی که دارد با ذرات ریز خاک پیوند خورده و تمامی موارد غذایی ریشه گیاه را جذب و سلب ریشه زایی قوی گیاه خواهد شد.

خواص کود مایع زعفران 
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *