خواص کود آهن برای گوجه فرنگی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

یکی از بهترین و ضروری‌ترین عناصر ریز مغذی در گیاهان، کود آهن است و این عنصر کم‌ مصرف در فرآیند تولید کلروفیل گیاه، نقش بسیار مهمی دارد. به ‌همین دلیل هم می‌توان گفت که تولید کلروفیل یا سبزینه در برگ گیاهان تا اندازه زیادی به عنصر آهن وابسته‌ است. در واقع اهمیت و نقش آهن در گیاهان آن‌قدر زیاد است که برخی از کارشناسان تغذیه گیاهی، در تلاش هستند که راه‌های تشخیص علائم کمبود و رفع جذب آن را پیدا کنند و بتوانند به ‌خوبی گیاهان را تغذیه کنند. این کود مزایای بسیار زیادی برای گل و گیاهان مختلف دارد اما نباید برای هر محصول یا گیاهی، مورد استفاده قرار بگیرید. مثلا خواص کود آهن برای گوجه فرنگی را نباید نادیده بگیرید زیرا گوجه فرنگی به شکل ویژه‌ای، به این عنصر مهم احتیاج دارد.

در واقع کمبود کود آهن در گوجه فرنگی باعث باروری کم محصول، ریزش گل‌های آن، زرد شدن رنگ برگ‌های بوته و تولید نشدن محصولات باکیفیت می‌شود. در هر صورت اگر می‌خواهید بیشتر با خواص این کود برای گوجه‌فرنگی آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما بمانید و به مطالب ذکر شده در این مقاله توجه کنید.

ضرورت استفاده از کود آهن برای گوجه فرنگی

همان‌طور که گفته شد؛ آهن در گیاه گوجه‌فرنگی وظیفه دارد کلروفیل را برای برگ‌ و قسمت‌های مختلف گیاه تامین کند. از این‌ رو بهتر است حتما از این کود آلی برای باکیفیت‌تر شدن محصولات خود بهره بگیرید.  معمولا یکی از مشکلاتی که اغلب خاک‌ها به آن دچار هستند؛ شوری و آهکی بودن است‌. بهتر است توجه داشته باشید که آهکی بودن یا شور بودن خاک بیشتر به‌ علت کمبود آهن در خاک است اما این مورد اصلا جای نگرانی ندارد زیرا شما می‌توانید به‌ راحتی با بهره گرفتن از کودهای آهن، این مشکلات را برطرف کنید و یک خاک حاصلخیز و سالم داشته باشید. بالا بودن پی اچ خاک، نامتعادل بودن میزان کربنات کلسیم موجود در خاک، کمبود آب و ذخیره نشدن آب در خاک، غلظت بی‌کربنات و… نیز  از جمله مواردی هستند که نشان می‌دهند خاک دچار کمبود آهن است.

از این‌ رو می‌توانید از کود آهن برای حاصلخیزتر شدن خاک و جذب مواد مغذی توسط گیاه کمک بگیرید. کود آهن می‌تواند به شکل خیلی خاصی موجب ذخیره شدن آب در خاک شود و تمام نیازهای محصول و خاک را فراهم کند. بنابراین اگر به فکر یک کود مناسب برای گوجه‌ فرنگی‌های‌تان هستید، بهتر است سراغ کود آهن بروید و از مزایای زیاد آن بهره‌مند شوید.

کود آهن دارای یون قابل ‌جذب است و به‌ راحتی تمام املاح خاک را جذب می‌کند. این کود برخلاف دیگر کودهای رایج در بازار، از قیمت مناسبی برخوردار است و می‌توانید به‌ راحتی آن را برای خود تهیه کنید. ناگفته نماند که کود آهن می‌تواند موجب تهویه بهتر خاک و افزایش ریشه زائی در گوجه‌فرنگی شود و محصولات سالم‌تری را تولید کند.

با مصرف کود آهن؛ دیگر جای نگرانی بابت حمله کردن آفات و حشرات مضر به محصولات وجود نخواهد داشت زیرا این کود با عملکرد خاصی که دارد، تمام آفات، حشرات، ویروس‌ها و بیماری‌های مضر موجود در خواب را از بین می‌برد و اجازه نمی‌دهد آن‌ها از مواد و املاح محصول استفاده کنند.

دقت داشته باشید اگر کمبود آهن زیاد باشد، رگبرگ‌های فرعی در گوجه‌فرنگی کم‌ رنگ می‌شوند و در این صورت اگر در معرض نور خورشید قرار بگیرند، بعد از مدتی می‌میرند. کمبود کود آهن در گوجه فرنگی بیشتر در خاک‌های آهکی بسیار شایع است. از این‌ رو اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که خاک زمین‌های آن آهکی است، بهتر است حتما از این کود بهره بگیرید و با استفاده از آن ساختار کلی خاک را اصلاح کنید.

بیشتر بخوانید: مقدار مصرف اسید هیومیک برای هر درخت

علائم کمبود آهن در گوجه فرنگی و نحوه رفع آن

کمبود آهن در گوجه‌فرنگی به طور معمول با علائمی همراه است که نباید آن‌ها را نادیده گرفت. اولین علائمی که با کمبود آهن در گوجه فرنگی مشاهده می‌شود، زرد شدن برگ‌های جوان است که بیشتر در بین رگ‌برگ‌ها دیده می‌شود. کمبود شدید آهن در گیاه، باعث می‌شود تمام سطح برگ زرد و روشن شود. این کمبود اگر جبران نشود، به تدریج موجب سفید شدن رنگ برگ‌ها و محصولات خواهد شد و تمام برگ‌ها و شاخه‌های آن خشک می‌شوند.

در واقع برای رفع علائم کمبود آهن و یا تامین آن، باید حتما از کودهای مناسب بهره بگیرید که حاوی آهن زیادی باشند و با استفاده از این کودها، نیازهای ضروری گیاه را برآورده کنید. البته بهتر است سراغ کودهای آهن شیمیایی نروید زیرا این کودها عملکرد نسبتاً مطلوبی را از خود نشان نمی‌دهند و ممکن است به‌ خوبی تمام نیازهای گوجه‌فرنگی و گیاه را برآورده نکنند. به‌ جای آن سعی کنید از کودهای آهن طبیعی بهره بگیرید زیرا این کوتاه با قابلیت‌ها و خاصیت‌های فوق‌العاده‌ای که دارند می‌توانند تمام املاح را به بهترین شکل ممکن به گیاه و خاک برسانند.

تفاوت کود آهن طبیعی و کود آهن شیمیایی

کود طبیعی آهن همان‌طور که از نامش پیدا است، یک کود کاملاً طبیعی است و در ترکیب آن هیچ‌گونه ناخالصی وجود ندارد اما در کودهای شیمیایی آهن و عامل کلات کننده آن یک ترکیب کاملاً شیمیایی است که توسط دست بشر ساخته شده‌اند. به‌ طور معمول ترکیب‌های شیمیایی دارای تاریخ انقضاء هستند اما کودهای آهن طبیعی هیچ‌گونه تاریخ انقضایی ندارد و می‌توانید همواره از آن در زمان‌های مختلف استفاده کنید.

تأثیر کودهای آهن طبیعی در خاک بیشتر باقی می‌ماند و می‌تواند تا مدت‌های زیادی خواص خود را بر روی گیاه و خاک به‌ جای بگذارد. در واقع کود طبیعی آهن، نسبت‌ به تجزیه در برابر اشعه ماوراء بنفش نور خورشید مقاومت خیلی زیادی را از خود نشان می‌دهد و به‌ راحتی از بین نمی‌رود اما کود شیمیایی آهن این خاصیت را ندارد و فقط هم می‌توانید به صورت مستقیم در خاک، از آن بهره بگیرید. کود شیمیایی آهن، مانند کود آهن طبیعی قابل‌ استفاده به‌ صورت پاشش روی سطوح گیاه نیست و نمی‌توانید آن را بر روی برگ‌ها و قسمت‌های مختلف محصول بپاشید.

خواص کود آهن برای گوجه فرنگی

بهترین زمان مصرف و میزان مصرف کود آهن برای گوجه فرنگی

بعد از این که به خوبی با خواص کود آهن برای گوجه فرنگی آشنا شدید، باید بدانید که چه میزان و چه وقت باید از این کود مفید بهره گرفت. زمان مصرف و میزان مصرف کود آهن برای گوجه‌ فرنگی از اهمیت زیادی برخوردار است. از این‌ رو باید این موارد را نادیده نگیرید و حتما به آن‌ها توجه کنید. در صورتی که اطلاعات و تجربه کافی در این زمینه ندارید، بهتر است از افراد ماهر و باتجربه در این زمینه کمک بگیرید.

شما باید بدانید که مصرف هر نوع کود و یا ماده غذایی بیش‌ از حد لزوم، موجب آسیب‌ رساندن به محصولات می‌شود و بسیار خطرناک است. به‌ همین‌ علت باید در میزان مصرف کود آهن احتیاط کامل را به کار ببرید و بیش‌ از اندازه از آن بهره نگیرید زیرا مصرف بیش‌ از اندازه کود آهن می‌تواند سبب از دست رفتن شادابی و طراوت در گیاه شود و کیفیت محصول را از بین ببرد.

دقت داشته باشید که بهترین زمان مصرف کود آهن در فصل تابستان و بهار است زیرا در این فصل‌ها گیاه بهتر رشد می‌کند و باید مواد مغذی به‌ طور کامل به آن برسند. همچنین برای هر متر مربع از زمین کشت گوجه‌ فرنگی‌تان به ‌طور میانگین به 2 الی 6 گرم کود آهن یا 1 کیلوگرم کود آهن محلول شده در 1000 لیتر آب، نیاز خواهید داشت. توجه داشته باشید که قبل‌ از گل‌دهی گوجه‌ فرنگی حتما کار کوددهی را انجام دهید زیرا در این زمان، نیازهای گیاه باید به خوبی برآورده شود و املاح و مواد مغذی کافی به آن برسد.

بیشتر بخوانید: کود افزایش گلدهی گوجه فرنگی

سخن پایانی

تا این قسمت از مطلب متوجه شدید که خواص کود آهن برای گوجه فرنگی، بسیار زیاد است و اگر از آن بهره بگیرید، می‌توانید محصولات سالم‌تر و بهتری را تولید کنید. از این توصیه می‌کنیم برای بهره گرفتن از این کود، حتما به موارد ذکر شده در این مقاله توجه کنید و با توجه به نکات مهم، اقدامات لازم جهت کوددهی را انجام دهید.

با تشکر از توجه شما آل کود

خواص کود آهن برای گوجه فرنگی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *