خواص هیومیک اسید آمریکایی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

هیومیک اسید چیست؟ آیا خواص هیومیک اسید آمریکایی را می دانید؟ هیومیک اسید چه کاربردی در کشاورزی دارد؟ اگر در این زمینه ها اطلاعاتی ندارید نگران نباشید، امروز در این مقاله قصد داریم هر آنچه که لازم است درباره هیومیک اسید بدانید را برای شما عزیزان شرح دهیم پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

هر آنچه که باید درباره هیومیک اسید آمریکایی بدانید

هیومیک اسید به گروهی از مولکول ها گفته می شود که می توانند مواد غذایی موردنیاز و آب ریشه گیاهان را به نحو احسن تامین کنند. وجود هیومیک اسید سبب رشد بی نظیر گیاه و انواع محصولات زراعی خواهد شد. شایان ذکر است بدانید که این ماده ارگانیک است و دارای درصدهای مختلفی از عناصر پر صرفی مانند: گوگرد، ازت و فسفر و … است. همچنین هیومیک اسید دارای عناصر کم مصرفی مانند: کلسیم، منیزیم، مس، روی و … است که هر کدام از این اجزای تشکیل دهنده هیومیک اسید اثرات مختلفی روی رشد و نمو گیاه دارد. لازم است بدانید که وجود هیومیک اسید و اجزای تشکیل دهنده آن اثرات مختلفی در روند رشدی، بلوغ و تولید میوه گیاهان و درختان دارد که در انتها منجر به افزایش بازدهی در تولید خواهد شد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که وجود اسید هیومیک به تنهایی می تواند میزان کیفیت و کمیت محصولات را افزایش دهد، همچنین با دیگر کودهایی که با نظر کارشناسان توصیه شده اثر تداخلی ندارد!

خواص هیومیک اسید آمریکایی

اگر گیاهانی که دارید برایتان اهمیت دارند و تمایل ندارید که از انواع کودهای بی کیفیت و با کیفیت پایین استفاده کنید هیومیک اسید می توانید بهترین گزینه برای شما باشد. خرید و استفاده از کودهایی با کیفیت پایین نه تنها سودی برای شما نخواهد داشت بلکه موجب اتلاف هزینه شما خواهد شد. بهترین کار این است که به دنبال کودهای اصل بروید تا در بازه زمانی کوتاه و بدون از دست دادن هزینه بهترین نتیجه را به دست آورید. در بین تمامی برندهای اسید هیومیک، اسید هیومیک آمریکایی و اسید هیومیک شوک آمریکایی جزو بهترین و با کیفیت ترین در جهان هستند. این هیومیک اسیدها به دو صورت مایع و پودری در بسته بندی های مختلف تولید و عرضه می گردد.

میزان مصرف هیومیک اسید آمریکایی چقدر است؟

در رابطه با میزان مصرف هیومیک اسید باید بدانید که میزان مصرف به عوامل متفاوت زیادی بستگی دارد. این عوامل عبارت اند از: مساحت زمین کشاورزی که باید به صورت هکتار در نظر گرفته شود، نوع درخت یا گیاهی که می خواهید از هیومیک اسید برای آن استفاده کنید که ممکن است درختان میوه، صیفی جات، مرکبات، زعفران، محصولات گلخانه ای مانند گوجه و خیار، پسته، زیتون و …باشد. شما عزیزان پس از اینکه شرایط گفته شده را در نظر گرفتید در صورتی که هیومیک اسید شما به صورت پودری بود می توانید آن را در آب حل و به صورت آبیاری یا محلول پاشی در اختیار گیاه موردنظر خود قرار دهید. همچنین اگر هیومیک اسید شما به صورت مایع بود (مانند هیومیک اسید شوک آمریکایی) باید مقدار توصیه شده را به آب اضافه کنید و سپس به صورت آبیاری یا محلول پاشی در اختیار محصولات و یا گیاهان مورد نظر خود قرار دهید.

خواص هیومیک اسید آمریکایی

مزایا و خواص هیومیک اسید آمریکایی چیست؟

هیومیک اسید ماده ای در اعماق زمین است که محصول ثانویه گیاخاکسازی است که این فرایند میلیون ها سال نیاز به زمان دارد! فرایند گیاخاکسازی به شرایط جغرافیایی مختص خود نیاز دارد که این شرایط رابطه بسیار زیادی با فشار هوا و دما هوا دارد تا مواد آلی در طول زمان بتوانند متراکم شوند و ماده ای جدید و مفیدی را به نام هیومیک اسید تولید کنند. به طور خلاصه و مختصر می توان گفت که هیومیک اسید ماده ای معدنی است که از ترکیبات غنی از گیاهان دریایی میلیون ها سال پیش تشکیل شده است!

خرید و استفاده از کود هیومیک اسید آمریکایی دارای مزایا و خواص مختص به خود برای گیاهان و محصولات است.

این خواص عبارت اند از:

 • تامین مواد آلی که خاک از دست داده است. همچنین این کود برای خاک هایی که به دلایل مختلفی مانند فرسایش یا استفاده بیش از اندازه از کود شیمیایی از کمبود مواد آلی رنج می برند بسیار مناسب است.
 • هیومیک اسید موجب افزایش قدرت ریشه می شود که در انتها سبب جذب موادغذایی موردنیاز و آب برای گیاه خواهد شد.
 • موجب افزایش میکروارگانسیم های مفید خاک می شود که در انتها منجر به تنگ شده عرصه عوامل بیماری زا خواهد شد. (موجب حفظ گیاهان در برابر انواع بیماری و مقاومت در برابر عوامل بیمار کننده)
 • سبب افزایش فتوسنتز، سبزینگی و شادابی گیاهان می گردد.
 • استفاده از این کود سبب از بین رفتن اثرات فلزات سنگین و سرمی اطراف خاک می گردد . این فرایند از طریق ساختن شبکه های توری در اطراف ریشه است. (از ورود فلزاتی مانند: سرب، جیوه و ..و جلوگیری می کند)

 • موجب افزایش توانایی جوانه زنی در بذر می گردد.
 • دارای خاصیت اصلاح کنندگی صد در صد انواع خاک های کشاورزی که در نهایت منجر به حاصل خیزی و غنی شدن خاک می گردد.
 • موجب حفظ شدن سلامت گیاهان، افزایش انبارداری، جلوگیری از پوکی پسته، له شدن گوجه … می گردد.
 • کنترل کردن بیماری های مختص به ریشه مانند: پوسیدگی ریشه، جلوگیری از خفگی ریشه در اثر آبیاری زیاد و … دلیل این امر هم این است که با ایجاد فضای خالی بین ذرات سبب می شود که فرایند تهویه به خوبی انجام شود.
 • موجب افزایش انسجام ذرات ریز خاک می شود و از طریق همین راه می تواند فرسایش خاک را کاهش دهد.
 • تهیه و استفاده از هیومیک اسید می تواند موجب افزایش مقاومت گیاهان در خاک ها و آب های شور شود.
 • در مورد انتهایی شایان ذکر است که هیومیک اسید موجب کاهش پی اچ خاک می شود که این مورد کمک بزرگی به اصلاح خاک های آهکی، قلیایی و … می کند زیرا سبب می شود که بستر خاک به یک محل مناسب برای کشت انواع محصولات تبدیل شود.

شایان ذکر است که بیشتر محصولات کشور از مشکل بالا بودن پی اچ به دلیل وجود آهک داشتن خاک رنج می برند و با افزودن هیومیک اسید به خاک می توانید تا حدود بسیار زیادی این مشکل را حل کنید.

اسید هیومیک آمریکایی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *