سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای هندوانه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

در پرورش هندوانه کوددهی نقش مهمی دارد. آشنایی با کودها و انتخاب انواع مناسب آن برای داشتن محصولی با کیفیت ضروری است. در این مطلب با مزایای استفاده از کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای هندوانه آشنا می‌شوید.

هندوانه

هندوانه گیاهی ازخانواده کدوئیان است. مبدا این گیاه را آفریقا می‌دانند. هندوانه در مناطق گرمسیری رشد می‌کند و نسبت به سرما بسیار حساس است. هندوانه همچنین از گیاهان خزنده است و طول شاخه های آن تا ۵ متر می‌رسد‌. این گیاه ریشه هایی عمیق به طول یک متر دارد که در خاک گسترده شده اند. هندوانه  از گیاهان یک پایه بوده که گل های نر و ماده جدا از هم روی شاخه ها می‌رویند. هندوانه از پرمصرف ترین میوه ها است. سطح زیر کشت آن در جهان بسیار وسیع است. این میوه سرشار از انواع ویتامین های مختلف است و در کنار آن، اسیدآمینه های مفید و ماده ای مهم به نام لیکوپن هم وجود دارد.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای هندوانههندوانه انواع مختلفی دارد و بر اساس رنگ، شکل میوه، نقش روی پوست و اندازه آن با هم متفاوت هستند.

بیشتر بخوانید: سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای خربزه

پرورش هندوانه از کاشت بذر شروع می‌شود. انتخاب بذر مناسب موضوع مهمی بوده و بذرها باید تازه باشند. بذرهای قدیمی قدرت جوانه زنی کمی دارند و کاشت هندوانه را با مشکل روبرو می‌کنند. پس از انتخاب بذر مناسب، با گرم شدن هوا و از ماه فروردین کاشت هندوانه شروع می‌شود. هرچه خاک گرم تر باشد جوانه زنی با سرعت بیشتری انجام می‌گیرد.

خاک مناسب برای رشد هندوانه خاک های حاصلخیز مثل لومی شنی هستند. این خاک که زهکشی مناسبی دارد و رطوبت را به مدت بیشتری در خود نگه می‌دارد. این مرطوب بودن دائمی خاک به علت عمق زیاد ریشه هندوانه ضروری است.

آبیاری برای هندوانه که ۹۲ درصد آن از آب تشکیل شده امری مهم است. آبیاری منظم نقش بسیار مهمی در کیفیت این میوه دارد. بدشکل شدن ظاهر میوه و اندازه کوچک آن از آثار کم آبی برای گیاه است.

کوددهی هندوانه

مهم ترین اقدام برای افزایش باردهی هندوانه و بالا بردن کیفیت آن، کوددهی مناسب است. کودها نقش بسیار زیادی در تامین عنصرهای مغذی برای این میوه دارند. همچنین کودها به مقاوم شدن گیاه هم کمک زیادی می‌کنند. گیاه هندوانه به هشت مرحله کوددهی نیاز دارد و هر کدام از این مراحل دارای اهمیت هستند.

از مهم ترین عنصرهای مورد نیاز این گیاه، پتاسیم، فسفر، نیتروژن، آهن و روی هستند.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک

یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان انواع کودهای شیمیایی در سطح جهان، شرکت شوک است. تخصص این شرکت تولید انواع مختلف کود با فرمولاسیون های مختلف است. میزان اثرگذاری این کودها بالا بوده و نقش زیادی در رشد و پرورش محصولات مختلف دارند.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک یکی از کودهای مفیدی است برای انواع مختلف گیاهان و درختان کاربرد دارد.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای هندوانهسیلیکات پتاسیم یکی از ترکیبات بسیار موثری است که ازترکیب دو عنصر پتاسیم و سیلیس تشکیل می‌شود. وجود این عناصر در یک کود شیمیایی مزایای زیادی را برای گیاهان به همراه دارد.

پتاسیم یکی از سه عنصر اصلی مورد نیاز گیاهان است. این عنصر به همراه نیتروژن و فسفر برای رشد کافی گیاه بسیار ضروری هستند.

کمبود پتاسیم باعث ایجاد عوارض مختلفی برای گیاهان شده و در رشد آن ها مشکلاتی را به وجود می‌آورد. بنابراین لازم است تا برای تامین نیاز پتاسیم گیاه از انواع کودهای حاوی پتاسیم استفاده کرد.

نقش پتاسیم در رشد و نمو گیاهان بسیار گسترده است. این عنصر در افزایش تولید پروتئین های ضروری و حدود ۶۰ آنزیم مهم و موثر در رشد گیاه، نقش دارد.

همچنین باعث افزایش مقاومت درختان و گیاهان در برابر سرما یا گرمای شدید و یا خشکسالی می‌شود.

پتاسیم میزان جذب و ذخیره آب را در گیاهان کنترل می‌کند که باعث حفظ شادابی و طراوت گیاهان می‌شود.

مهم ترین تاثیرات پتاسیم هم روی کیفیت محصولات است که بلعث شده این عنصر را عنصر کیفیت بدانند.

سیلیس از عناصری است که گیاهان به میزان کمتری به آن نیاز دارند اما همین مقدار در رشد گیاه و سرسبزی آن بسیار موثر است.

اصلی ترین نقش سیلیس در گیاه، حفظ سبزینگی برگ های گیاهان و درختان است. اغلب گیاهان در معرض تابش مستقیم خورشید قرار دارند که ممکن است برگ ها دچار زردی شوند‌. سیلیس مانع این اتفاق شده و همچنین به فتوسنتز هم کمک زیادی می‌کند.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای هندوانه

استفاده از کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای هندوانه مزایای زیادی دارد. این کود با داشتن عناصر مهمی همچون پتاسیم و سیلیسیم باعث افزایش تولید محصول و باردهی این گیاه می‌شود.

همچنین کیفیت هندوانه از نظر درشتی، رنگ و طعم تا حد مطلوبی افزایش می‌یابد.

در کنار این ها به حفظ مقاومت گیاه در برابر حشرات مضر و همچنین انواع مختلف آفت ها و عوامل بیماری زا کمک زیادی می‌شود.

کود سیلیکات پتاسیم همچنین در افزایش مدت نگهداری این میوه در انبارها هم بسیار موثر است.

یکی دیگر از مهم ترین تاثیرات سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای هندوانه، کنترل تعریق گیاه و کمک به حفظ آب است.

فتوسنتز هم تحت تاثیر کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک بیشتر می‌شود.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای هندوانهاصلاح خاک با کاهش عناصر سنگین و غیرضروری خاک هم از مزایای کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد است.

عنصر نیتروژن از عناصر بسیار مهم در رشد هندوانه است. کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد به جذب بیشتر نیتروژن کمک زیادی می‌کند‌.

نکته مهم در استفاده از کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد همزمان نشدن ان با زمان استفاده از کودهای کلسیم دار است.

بیشتر بخوانید: سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای توت‌فرنگی

این کود در انواع مایع و جامد تولید می‌شود که با روش های مختلفی از جمله محلول پاشی روی برگ ها و یا اضافه کردن محلول کود به خاک، قابل استفاده است.

زمان های مناسب استفاده از کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای هندوانه قبل از کاشت، زمان میوه دهی و قبل از آغاز برداشت محصول است.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای هندوانه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *