سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای پرتقال

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

همه ما کم و بیش با نقش کودها در رشد و حیات گیاهان آشنا هستیم. کوددهی بخش مهمی در برنامه های مراقبتی گیاهان و درختان است. در این مطلب قصد داریم به تاثیرات سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای پرتقال بپردازیم.

کود سیلیکات پتاسیم چه نوع کودی است؟

سیلیسیم و پتاسیم دو عنصر مهم موردنیاز گیاهان هستند. کمبود هر کدام از این عناصر موجب بروز مشکلاتی برای گیاهان می‌شود.

پتاسیم و سیلیسیم به شکل طبیعی در خاک ها وجود دارند. اما این مقدار کافی نیست و گیاه همیشه دچار کمبود این عناصر است. در گذشته همیشه خاک های مختلف سرشار ازعنصر سیلیسیم بودند اما به دلیل تغییرات محیطی و بهره برداری بیش از حد از خاک به مرور این عنصر کاهش یافته است.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای پرتقالکود سیلیکات پتاسیم نوعی کود شیمیایی است که ‌به منظور رفع نیاز پتاسیم و سیلیسیم گیاه استفاده می‌شود.

از مهم ترین منابع پتاسیم و سیلیکات همین کود است که برای استفاده در باغات و زمین زراعی تایید شده است.

بیشتر بخوانید: سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای بادام

مزایای سیلیسیم برای گیاهان و درختان

سیلیس یا سیلیسیم یکی از عناصر فراوان موجود در پوسته زمین بوده که برای گیاهان بسیار مفید است. این عنصر به فراوانی در خاک وجود دارد اما در خاک مناطق گرم و خشک بسیار کم دیده می‌شود.

استفاده از عنصر سیلیسیم به عنوان یک مکمل تغذیه برای گیاهان باعث افزایش مقاومت آن ها در برابر گرما و خشکی هوا می‌شود‌.

به علاوه این عنصر با ویژگی هایی که دارد باعث می‌شود گیاه در برابر عوامل بیماری زا به خصوص بیماری های قارچی مقاومت کرده و کم تر دچار آسیب و بیماری شود. این موضوع باعث می‌شود تا عملکرد کلی گیاه بهبود پیدا کند.

یکی دیگر از ویژگی هایی که باعث اهمیت این عنصر شده، اصلاح خاک است. عنصر سیلیس باعث حذف عناصر سنگین مثل منگنز از خاک می‌شود که در نتیجه از آسیب به گیاه جلوگیری می‌کند.

تاثیرات پتاسیم روی گیاهان و درختان

پتاسیم سومین عنصر درشت مغذی مهم برای رشد گیاهان و درختان مختلف است. این عنصر نقش زیادی در افزایش رشد گیاه و تپلید محصول آن دارد. تاثیر پتاسیم روی گیاه از زمان کاشت بذر آغاز شده و تا برداشت محصول ادامه دارد.

پتاسیم سرعت جوانه زنی بذر را افزایش می‌دهد. سپس با تحریک جوانه زنی و گلدهی سرعت رشد گیاه را بیشتر می‌کند. پس از آن و در مرحله تبدیل گل به میوه، باعث می‌شود از ریزش گل ها جلوگیری شود و گل های بیشتری به میوه تبدیل شوند.

اما می‌توان گفت بیشترین تاثیرات عنصر پتاسیم در مرحله رشد میوه است. پتاسیم باعث بهبود رنگ و طعم محصول شده و همچنین در افزایش اندازه و حجم میوه بسیار موثر است.

به همین دلایل عنصر پتاسیم را عنصر کیفیت نامیده اند.

کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک

با توجه به اهمیت عناصر پتاسیم و سیلیسیم استفاده از کودهایی مثل کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک اهمیت ویژه ای دارد. این کود یکی از با کیفیت ترین کودهای موجود در بازار است که شامل ۷۰ درصد پتاسیم و ۳۰ درصد سیلیس یا سیلیکات است.

این کود بهترین منبع برای تامین سیلیسیم و پتاسیم مورد نیاز درختان و گیاهان است. این کود کاملا بدون ضرر برای محیط زیست است.

ازمهم ترین مزایای این کود افزایش مقاومت گیاهان در برابر خشکسالی ها است.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای پرتقالسیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد برای پرتقال

برای شناخت بهتر تاثیرات سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای پرتقال بهتر است اندکی با این درخت بیشتر آشنا شوید.

درخت پرتقال نوعی از مرکبات است. این درخت همیشه سبز بومی کشورهای جنوب شرقی آسیا است و یکی از درختان پیوندی به شمار می‌رود. بهترین و مرغوب ترین نوع پرتقال گونه تامسون است و شهر بیروت در کشور لبنان بزرگترین تولید کننده آن است.

میوه پرتقال به دلیل داشتن مقادیر بالای ویتامین ث شهرت دارد و میوه محبوبی محسوب می‌شود‌. این میوه طعم ترش و‌ شیرین و پوست حفره دار نارنجی رنگ دارد.

کاشت درخت پرتقال با روش کاشت دانه و قلمه زدن انجام می‌شود‌. قلمه زدن بیشتر برای وسعت های بالای کشت کاربرد دارد.

درخت پرتقال برای رشد کافی و مناسب به مراقبت های مختلفی نیاز دارد. آبیاری درست و اصولی اولین مورد است. پرتقال میوه آبداری است و نقش آبیاری در رشد آن پررنگ است.

آبیاری بهتر است در فصل بهار انجام شود.

هرس درختان پرتقال علاوه بر زیبایی از نظر افزایش رشد درخت و شاخه‌ و برگ های آن هم اهمیت زیادی دارد.

درختان پرتقال هم مثل سایر درختان میوه در معرض حمله آفت ها قرار دارند. استفاده از سموم مختلف و آفت کش ها در دوره رشد درخت بسبار اهمیت دارد.

کوددهی به نوعی مهم ترین مرحله مراقبتی از درخت پرتقال است.

درخت پرتقال برای داشتن رشد مناسب به عناصری همچون پتاسیم، نیتروژن، فسفر، روی، آهن ، بور و منگنز نیاز دارد. تامین این عناصر به میزان موردنیاز گیاهان یا درختان، به عهده کشاورز و باغدار است.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای پرتقالکوددهی در مراحل مختلف رشد درخت موثر است.

کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای پرتقال آثار چشمگیری به دنبال دار‍د. این کود به علت داشت پتاسیم و سیلیس در حفظ مقاومت درختان پرتقال نقش مهمی دارد.

همینطور موجب می‌شود تا برگ های گیاه در برابر گرمای زیاد و نور خورشید دچار زردی و یا آفتاب سوختگی نشود. در نتیجه از تولید میوه های بی کیفیت حلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای پسته

یکی دیگر از مزایای کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک  پیشگبری از بروز بیماری های مختلف است‌.

همچنین باعث افزایش رشد و توسعه ریشه ها شده و کمک می‌کند تا مواد معدنی بهتر و بیشتر جذب گیاه شوند.

کود سیلیکلت پتاسیم هیچ‌ گونه ماده مضری را به داخل خاک وارد نمی‌کند و مثل کودهای آلی بسیار بی ضرراست.

در مراحل پایانی رشد میوه، کود سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای پرتقال باعث می‌شود تا با کیفیت ترین نوع میوه تولید شود.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای پرتقال
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *