کود فسفیت پتاسیم برای پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود فسفیت پتاسیم برای پسته

فسفیت پتاسیم فوق العاده ترین ترکیب برای افزایش مقاومت گیاه، بهبود رشد ریشه، افزایش کیفیت محصول همراه با خاصیت قارچ کشی قوی میباشد. عوامل قارچی از گذشته تاکنون تهدید بزرگی برای درختان پسته به شمار می آیند از این رو استفاده از کود قوی که سلامتی درختان پسته را تضمین کند، بسیار ضروری است.

فسفیت پتاسیم علاوه بر اینکه درختان پسته را به نحو احسن از ابتلا به عوامل قارچی و بیماری زا محافظت مینماید، به عنوان ماده تقویتی، سبب پر مغز شدن پسته و رشد چشمگیر آن نیز میشود و چه چیزی بهتر از این!

 اهمیت نقش فسفیت پتاسیم و ضرورت آشنایی کامل شما عزیزان با این کود، ما را بر آن داشت تا در این مقاله از سایت آل کود، پیرامون موضوع کود فسفیت پتاسیم برای پسته مطالب مختصر و مفیدی ارائه دهیم.

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید نمود

۱.کود فسفیت پتاسیم چیست و چه کاربردی برای درختان پسته دارد؟

۲. نقش قارچ کشی فسفیت پتاسیم برای درختان پسته

۳. نقش تقویتی فسفیت پتاسیم برای درختان پسته

۴. زمان استفاده از کود فسفیت پتاسیم برای پسته

۵. مزایای کود فسفیت پتاسیم برای پسته

۶. برتری های گروه فسفیت موجود در کود فسفیت پتاسیم برای پسته نسبت به گروه فسفات

۷. مزیت فسفیت پتاسیم در مقایسه با دیگر قارچکش ها

کود فسفیت پتاسیم چیست و چه کاربردی برای درختان پسته دارد؟

 فسفیت پتاسیم ترکیب حاوی فسفر به شکل فسفیت و پتاسیم میباشد که منجر به بهبود سیستم ایمنی گیاه می گردد. از برتری های کود فسفیت پتاسیم، کوچک بودن مولکول فسفیت در مقایسه با فرم فسفات و در نتیجه جذب بالا و سریعتر آن میباشد به گونه ای که انتقال آن در گیاه با سرعت بالایی انجام خواهد گرفت. کود فسفیت پتاسیم ترکیب بسیار قوی جهت مبارزه با قارچ های بیماری زا به شمار می آید به نحوی که پس از استفاده به شکل محلول پاشی یا آبیاری، منجر به فعال شدن فیتوآلکسین ها در گیاه می گردد که بر اثر آن، رشد و تشکیل دیواره سلولی به شدت مختل شده و دیگر عامل قارچی توانایی آسیب به درختان پسته را نخواهد داشت.

نقش قارچ کشی فسفیت پتاسیم برای درختان پسته

کود فسفیت پتاسیم برای پسته سبب قوی تر شدن مکانیسم دفاعی درخت در مقابل عوامل مزاحم رشد مانند قارچ ها و باکتری های بیماری زا می گردد و پس از تزریق به گیاه، به سرعت در تمامی اندام های گیاهی انتقال یافته و اثر خود را اعمال میکند‌. این کود در بافت گیاه موردنظر به شکل اسید فسفریک در می آید  و اثر قارچ کشی خود را اعمال میکند از طرفی محرک موثر در فعال شدن فیتوآلکسین ها که مختل کننده عملکرد قارچ های بیماری زا هستند، به شمار می آید.

به دلیل اثرات قدرتمند فسفیت پتاسیم در مبارزه با بیماری های تهدید کننده درختان پسته و دیگر درختان مانند پوسیدگی طوقه و ریشه، گموز مرکبات، زوال ورتیسیلیومی  درختان پسته، سفیدک دروغی و …کاربرد گسترده ای پیدا کرده است.

نقش تقویتی فسفیت پتاسیم برای درختان پسته

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، فسفیت پتاسیم یک کود دو منظوره میباشد یعنی هم اثر تقویتی برای رشد و تولید پسته درختی دارد و هم اثر محافظتی در برابر عوامل بیماری زا؛ نقشی که از عهده هر ماده ای بر نمی آید!

 از این رو استفاده از فسفیت پتاسیم را در برنامه سالانه خود برای درختان پسته قرار دهید زیرا یک ترکیب کاملا ضروری جهت بهبود فرآیند فتوسنتز، افزایش رشد و توسعه ریشه، بهبود توانایی ریشه در مقابله با بیماری های طوقه ای، بالا بردن میزان گلدهی درختان پسته و پر شدن مغز و درشتی پسته ها به شمار می آید.

 فسفیت پتاسیم همچنین با فعال سازی متابولیت های ضد تنش در درختان پسته، بر مقاومت آنها در شرایط استرس زای گوناگون محیطی و داخلی خواهد افزود.

زمان استفاده از کود فسفیت پتاسیم برای پسته

بهترین زمان جهت استفاده از کود فسفیت پتاسیم به شکل آبیاری یا محلول پاشی، از ماه اردیبهشت تا اواخر خرداد ماه است و یکی از محصولاتی است که حتما بایستی در برنامه کوددهی پسته داران وجود داشته باشد به ویژه در شرایطی که شاهد بیماری گموز در باغات پسته هستید یا مغز بندی درختان پسته با تاخیر مواجه شده است.

مزایای کود فسفیت پتاسیم برای پسته

■به دلیل دارا بودن عنصر فسفر، فسفیت پتاسیم منجر به رشد ریشه و بهبود توانایی درختان پسته در جذب عناصر غذایی، آب و تحمل شرایط کم آبی میشود.

■منجر به فعال سازی حداقل ۶۰ آنزیم موثر در رشد درختان پسته میشود و این یعنی افزایش کمی و کیفی محصول پسته!

■سبب بالا بردن توانایی گیاه در انجام عمل فتوسنتز و تولید مواد غذایی حاصل از آن میشود.

■درختان پسته را از بیماری های مختلف رهایی میبخشد و خسارات مربوط به قارچ های بیماری زا را کاهش میدهد.

■منجر به انتقال موثر و راحت قند و نشاسته در گیاه میشود.

■سبب افزایش میزان پروتئین گیاه میگردد.

■پوسیدگی ریشه درختان پسته را به حداقل میرساند.

■منجر به افزایش فعالیت عناصر آهن و منگنز درون سلول های گیاهی و اثرات مفید آنها بر درختان پسته می گردد.

■فاقد اثر آسیب زا برای گیاه و خاک می باشد.

■منجر به افزایش خاصیت انبارداری محصول، افزایش سایز و بازار پسندی آن می گردد.

■گلدهی درختان پسته را افزایش داده و از ریزش میوه جلوگیری میکند.

■با تقویت پلی ساکارید در دیواره سلولی گیاه، سد محکمی علیه عوامل بیماری زا ایجاد میکند.

■ دارای کاربرد گسترده برای انواع محصولات مختلف باغی، زراعی و گیاهان زینتی

برتری های گروه فسفیت موجود در کود فسفیت پتاسیم برای پسته نسبت به گروه فسفات

مولکول فسفات از توانایی محدود تری نسبت به گروه فسفیت برخوردارند به نحوی که تنها در فرآیند فتوسنتز و تشکیل انرژی در گیاه نقش دارد اما مولکول فسفیت افزون بر این عملکرد، در رشد رویشی، شروع رشد زایشی گیاه و کنترل عوامل قارچی نقش دارد. همچنین از آنجا که گروه فسفیت یک اکسیژن کمتر از گروه فسفات دارد، با سرعت بیشتری در سراسر گیاه منتشر میگردد.

مزیت فسفیت پتاسیم در مقایسه با دیگر قارچکش ها

محدودیت زمانی پس از استفاده از فسفیت پتاسیم به شکل محلول پاسی در باغات پسته بسیار کوتاه و فقط ۴ ساعت است. این کود از درجه سمیت بسیار پایینی برخوردار بوده و فاقد هر گونه اثر منفی بر انسان، طبیعت و حیوانات میباشد.

کود فسفیت پتاسیم برای پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *