کود پتاسیم برای درختان

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود پتاسیم برای درختان

یکی از مهم ترین کودهایی که بایستی در برنامه کوددهی درختان میوه جای داده شود، کود پتاسیم میباشد چرا که افزایش سیستم ایمنی درختان میوه، بهبود رنگ پذیری، درشتی محصول و افزایش کیفیت میوه به حضور پتاسیم کافی در درخت وابسته است. کود پتاسیم برای تمامی انواع درختان مانند: پسته، گردو، بادام، سیب، انگور، مرکبات و… ضروری می‌باشد.

استفاده از کود پتاسیم برای درختان در افزایش کمی و کیفی محصول نهایی بسیار تأثیرگذار بوده و در زمان مناسب بایستی نسبت به تهیه آن اقدام نمود. در این مقاله از سایت آل کود با شما باغداران و کشاورزان عزیز هستیم تا بر اطلاعات شما پیرامون نقش پتاسیم برای درختان میوه و بهترین منبع تامین آن بیفزاییم.

پس با ما در این مقاله مختصر و مفید از سایت آل کود همراه باشید.

فهرست مطالب مقاله:

۱.نقش پتاسیم در درختان میوه

۲.زمان استفاده از سولوپتاس برای درختان میوه

۳.بهترین سولوپتاس برای درختان میوه کدام است؟

۴.فواید کود پتاسیم برای درختان میوه

۵.کاربرد کود پتاسیم برای درختان پسته

۶.مقایسه کود سولوپتاس و کلرید پتاسیم برای درختان

نقش پتاسیم در درختان میوه

پتاسیم سبب رشد موثر درختان میوه، پر بار شدن درخت، حفظ گیاه از عوامل بیماری زا و بهبود کیفیت محصول میگردد. این عنصر به عنوان یکی از ریرمغذی های بسیار ضروری از عناصر ان پی کا، در درشتی میوه، افزایش وزن و میزان دسترسی سلول های گیاهی به قند و آب نقش بسیار پر رنگی ایفا می‌کند.

افزون بر وظایف ذکر شده، پتاسیم مقاومت بخش های مختلف درخت مانند شاخه، برگ، میوه و …را در برابر آفات و امراض تهدید کننده افزایش میدهد.

پتاسیم برای ریشه نیز موثر بوده و رشد آن را افزایش میدهد؛ از طرفی استفاده منظم از کود پتاسیم برای درختان، از پژمردگی، سوختگی درخت و یخ زدگی آن نیز جلوگیری میکند.

زمان استفاده از سولوپتاس برای درختان میوه

 

کود پتاسیم برای درختان میوه به ویژه در طول فصل رشد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد به ویژه زمانی که شکوفه ها به محصول یعنی میوه تبدیل شده و با گذشت زمان بایستی بزرگ تر شده و رنگ و طعم بگیرند.

استفاده از کود پتاسیم برای درختان به ویژه بعد از فندقی شدن میوه ها ضروری بوده و بایستی تا زمان اتمام برداشت محصول طی ۲ الی ۳ مرتبه در اختیار درختان میوه قرار گیرد.

زمان دیگر استفاده از کود پتاسیم برای درختان در چالکود پاییزه می باشد که بسته به سن و نوع درخت به مقدار موردنیاز بایستی در چاله به همراه دیگر کودها حفر گردد.

بهترین سولوپتاس برای درختان میوه کدام است؟

 

برای تامین پتاسیم موردنیاز درختان میوه عمدتا از سولوپتاس به عنوان منبع عالی پتاسیم موردنیاز درختان استفاده میگردد. این کود دارای ۵۰ درصد پتاسیم بوده و به عنوان کود پتاس بالا برای درختان تلقی میشود؛ این محصول با سرعت بالا جذب گیاه شده و منجر به ماندگاری بهتر میوه ها بر سر درخت، افزایش مواد قندی میوه، بهبود اندازه، طعم و بازار پسندی میوه ها میگردد.

فواید سولوپتاس برای درختان میوه

  • افزایش جذب ازت و ساخت پروتئین

کود پتاسیم درختان میوه را در جذب بهتر نیتروژن و تبدیل آن به ساختار های ضروری گیاهی مانند آمینواسید و پروتئین یاری میکند. وجود مقادیر کافی پتاسیم در درختان، آنها را قادر میسازد حداکثر توان خود را برای استفاده از نیتروژن جهت ساخت آنزیم ها و مواد پروتئینی به کار گیرد. در نتیجه کیفیت محصول بسیار افزایش خواهد یافت.

  • افزایش ضخامت دیواره سلولی درختان

کود پتاسیم با افزایش دسترسی گیاه به پتاسیم، منجر به ساخت بهتر سلولز در دیواره سلولی گیاهی شده و ضخامت و استحکام آنها بسیار افزایش خواهد یافت. به دنبال افزایش استحکام دیواره سلولی، عوامل قارچی و بیماری زا با سد غیر قابل نفوذ و سختی جهت تهاجم به درخت روبرو میشوند.

  • افزایش مقاومت درختان در برابر کم آبی

کود پتاسیم برای درختان از طریق تنظیم روزنه ها و زمان باز و بسته شدن آنها، از خروج رطوبت و آب در زمان تنش محیطی جلوگیری نموده و مقاومت آنها را بسیار افزایش میدهد.

  • جلوگیری از سرمازدگی درختان

کود پتاسیم مقدار غلظت شیره و قند در سلول های گیاهی را افزایش داده و در نتیجه نقطه انجماد شیره کاهش می یابد. همین امر از یخ زدگی شیره و سرمازدگی درختان جلوگیری میکند.

  • افزایش درشتی میوه

کود پتاسیم منجر به افزایش اندازه میوه ها و بهبود رنگ پذیری آنها میگردد. وقتی میوه ها کوچک مانده و طعم خوبی ندارند، احتمال زیاد دچار کمبود پتاسیم هستند.

کود پتاسیم برای درختان

کاربرد سولوپتاس برای درختان پسته

 

درختان پسته علاوه بر نیاز بالا به عناصر نیتروژن، کلسیم و فسفر، به پتاسیم نیز به شدت نیاز دارند زیرا این عنصر منجر به پر شدن بهتر مغز پسته و درشتی و خندان شدن پسته ها میگردد.

استفاده از سولوپتاس برای درختان پسته همچنین درخت را در برابر حمله آفات و عوامل بیماری زا بسیار مقاوم میسازد و اجازه نمی‌دهد درخت پسته ضعیف و کم بار شود.

موثرترین زمان مصرف سولوپتاس برای درختان پسته هنگامی است که دانه های پسته شکل گرفته و به درشتی و پر شدگی خواهند رفت.

نکته:یکی از راه های افزایش جذب بهتر کود پتاسیم برای درختان، مصرف همزمان آن با کود اسید هیومیک شوک می‌باشد.

مقایسه سولوپتاس و کلرید پتاسیم برای درختان

کود سولفات پتاسیم نسبت به کود کلرید پتاسیم از قدرت حلالیت بسیار بالایی برخوردار بوده و مصرف آن در خاک های شور و قلیایی به سبب پایین بودن پی اچ آن به دلیل وجود سولفات و همچنین عدم ایجاد نمک بالا، توصیه میگردد. اما کود کلرید پتاسیم به دلیل وجود کلر در ساختار آن، منجر به مسمومیت خاک در اثر شوری میگردد.

نکته:

در خرید سولوپتاس برای درختان بهتر است محصولی انتخاب کنید که درصد کلر بسیار پایینی داشته باشد.

نتیجه گیری:

در این مقاله از سایت آل کود پیرامون سولوپتاس برای درختان  مطالب مهمی ارائه شد تا از نقش ماده تامین کننده پتاسیم درختان بیشتر بدانید. در حالت کلی بهترین منبع تامین پتاسیم برای درختان سولوپتاس بوده و منجر به بهبود کیفیت میوه ها، درشتی و رنگ پذیری آنها میگردد. سولوپتاس هم چنین درختان میوه را در برابر آفات و امراض گوناگون مقاوم میسازد.

کود پتاسیم برای درختان
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *