کاشت سیب گلاب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

سیب گلاب درختی چند ساله چوبی مقاوم و خیره کننده است که در تمام مناطق معتدل می روید.  سیب گلاب در جایی که در زمستان سرد، دمای متوسط ​​تابستان و رطوبت متوسط ​​تا زیاد باشد، بهترین رشد را دارد. از این رو کاشت سیب گلاب در مناطقی با زمستان سرد و تابستانی با دمای معتدل بهترین نتیجه را به همراه دارد.

 سیب گلاب برای خوردن تازه، برخی برای پخت و پز و برخی برای نگهداری وجود دارد. برخی از سیب گلاب ها شیرین و برخی ترش هستند. برخی از سیب گلاب ها در تابستان و برخی در پاییز برای برداشت می آیند.

بهترین آب و هوا و مکان برای کاشت سیب گلاب

 سیب گلاب ها در مناطق نسبتا مرطوب رشد بهتری می کنند. برخی از آنها می توانند دمای زمستان را تا -40 درجه فارنهایت تحمل کنند. درخت سیبی را انتخاب کنید که برای دمای زمستانی جایی که زندگی می کنید مناسب باشد. ساعت های سرد را در زیر ببینید. کاشت سیب گلاب با ما.

سیب‌ها معمولاً در نزدیکی اقیانوس‌ها رشد نمی‌کنند، جایی که دما در بیشتر مواقع سال معتدل است.

 سیب گلاب در آفتاب کامل بهترین رشد را دارد. درخت سیبی که در نور جزئی خورشید کاشته شده باشد، به اندازه سیبی که در آفتاب کامل کاشته شده است، میوه نمی دهد.

 سیب گلاب در خاک لومی با زهکشی خوب بهتر رشد می کند، اگرچه در خاک شنی بیشتر یا در خاکی با مقداری رس رشد می کند.

 سیب گلاب در خاک خنثی PH 6.0 تا 7.0 بهترین رشد را دارد.

 سیب گلاب ها را در پناه باد یا نسیم غالب بکارید. از کاشت  سیب گلاب در مکان های کم ارتفاعی که هوای سرد یا یخبندان می نشیند خودداری کنید.

کاشت سیب گلاب

سرمازدگی دیررس بهاره می تواند گل های سیب گلاب را از بین ببرد.  سیب گلاب ها در اواخر بهار بعد از هلو، گیلاس و بادام گل می دهند. یخبندان های اولیه پاییز می توانند به میوه آ سیب گلاب بزنند. تنوع مناسب با منطقه در حال رشد خود را انتخاب کنید.

از کاشت در همان نقطه ای که درختان سیب گلاب قبلا رشد کرده اند خودداری کنید. آفات و بیماری هایی که به درختان  سیب گلاب حمله می کنند ممکن است هنوز در خاک زندگی کنند.

بیشتر بخوانید: همه چیز در رابطه با جو و کشت آن

نحوه کاشت سیب گلاب ، رشد، هرس و برداشت درخت سیب

 سیب گلاب ها می توانند از 10 تا 30 فوت بلند و تقریباً به همان اندازه رشد کنند. آنها نسبتاً سریع رشد می کنند، اما رشد آنها با افزایش سن کاهش می یابد. درختان  سیب گلاب می توانند 100 سال یا بیشتر عمر کنند.

درختان سیب گلاب در بهار شکوفا می‌شوند، میوه می‌دهند و بسته به نوع آنها، 100 تا 200 روز طول می‌کشد تا به برداشت برسند.

انتخاب کاشت سیب گلاب مناسب برای باغ شما

نزدیک به 10000 گونه یا رقم مختلف سیب وجود دارد. حدود 7000 گونه یا رقم در ایران رشد می کند. فقط حدود 1000 به صورت تجاری یا در باغچه های خانگی رشد می کنند. با خدمات توسعه تعاونی یا یک مرکز باغ در نزدیکی تماس بگیرید تا بدانید کدام گونه ها در منطقه شما به خوبی رشد می کنند.

هنگام انتخاب یک  سیب گلاب یا  سیب برای کاشت، در نظر بگیرید که چگونه می خواهید  سیب گلاب های خود را بخورید. برخی از ارقام برای تازه خوری، برخی برای پخت و پز و برخی برای نگهداری هستند. راهنمای کاشت سیب گلاب.

هنگام انتخاب یک  سیب گلاب یا سیب، زمان برداشت میوه را در نظر بگیرید. برخی از  سیب گلاب ها در اواسط تابستان، برخی در اواخر تابستان و برخی در پاییز می رسند. اگر جا دارید، ممکن است بخواهید یکی از هر کدام را بکارید تا برداشت را افزایش دهید.

بررسی کنید که آیا سیبی که می خواهید پرورش دهید به گرده افشان نیاز دارد یا خیر. بسیاری از ارقام به گرده افشان نیاز دارند. ممکن است برای به دست آوردن میوه نیاز به کاشت دو یا چند درخت داشته باشید.

کاشت سیب گلاب

پایه سیب گلاب هایی را که می خواهید رشد دهید بررسی کنید. برخی از پایه ها برای مناطق بسیار سرد مناسب هستند، برخی خشکسالی را تحمل می کنند، برخی خاک مرطوب را تحمل می کنند، برخی کوتوله یا نیمه کوتوله هستند. ما می توانیم به شما بگوییم که آیا کاشت سیب گلاب برای باغ و نیازهای شما مناسب است یا خیر.

سیب گلاب ها را می توان به درختان خاردار یا شاخه ای بارده تقسیم کرد.

درختان خاردار از شاخه های کوتاهی به نام خار میوه می دهند.

درختان شاخه دار در کنار شاخه ها میوه می دهند.

خارها تمایل به رشد نزدیک به هم دارند و بنابراین ارقام خاردار بیشتر از درختان شاخه دار یا غیر خار میوه می دهند. واریته های اسپور زودتر از واریته های شاخه دار میوه می دهند.

خارهای انفرادی ممکن است ده سال یا بیشتر میوه دهند. درختان استاندارد غیر خاردار شاخه هایی را تحمل می کنند که عمر کوتاهی دارند.

هرس  سیب گلاب های نوع خار با  سیب گلاب های شاخه دار متفاوت است.

الزامات کاشت سیب گلاب

 سیب گلاب نیاز به سرما یا ساعت سرد شدن دارد. این تعداد ساعاتی است که در دمای 45 درجه فارنهایت (7 درجه سانتیگراد) یا کمتر از مقدار مورد نیاز رقم یا رقم در هر زمستان برای گلدهی و برگ دهی در بهار است. ساعت سرما می تواند از 1000 یا بیشتر تا 400 ساعت متغیر باشد.

مهم است که یک نوع  سیب گلاب را با ساعات خنک مناسب با آب و هوا و دمای زمستان انتخاب کنید.

گرده افشانی برای کاشت سیب گلاب

اکثر گونه های سیب گلاب دارای گل هایی هستند که دارای قسمت های نر و ماده هستند و بنابراین خود گرده افشان هستند. این درختان بدون گرده افشانی متقابل میوه می دهند. با این حال، برخی از انواع هستند که خود نابارور هستند و نیاز به گرده افشان دارند.

اگر گرده افشانی متقاطع وجود داشته باشد، حتی درختانی که خود گرده افشان هستند، ممکن است میوه دهی بهتری داشته باشند.

 سیب گلاب ها را می توان توسط زنبورها و حشرات یا گرده هایی که روی باد شناور است گرده افشانی کرد.

درخت  سیب گلاب خود را در فاصله 40 تا 50 فوتی درخت  سیب گلاب دیگری که در همان زمان گل می دهد بکارید یا شاخه ای از گرده افشان مناسب را به درخت خود پیوند بزنید.

گل هایی که فقط تا حدی گرده افشانی شده اند، میوه هایی را به بار می آورند که زودرس می ریزند.

کاشت سیب گلاب

همه درختان سیب گلاب در یک زمان گل نمی دهند. برخی در اوایل بهار، برخی در اوایل وسط بهار، برخی در اواخر بهار و برخی دیگر در اواخر بهار گل می دهند.  سیب گلاب ها به سه گروه گلدار A، B، C تقسیم می شوند.  سیب گلاب های هر گروه همزمان گل می دهند. برای اطمینان از گرده افشانی حتی اگر یک سیب گلاب خود بارور باشد دو یا چند  سیب گلاب را در یک گروه بکارید. برخی ممکن است همزمان با یک  سیب گلاب در یک گروه گرده افشانی مجاور گل دهند.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک برای درخت گلابی

ریشه سیب گلاب و اندازه درخت – کاشت سیب گلاب

درخت سیب گلاب می تواند یک درخت استاندارد یا با اندازه کامل باشد که ارتفاع آن تا 30 فوت می رسد. درختان استاندارد ممکن است تا 6 سال طول بکشد تا اولین میوه را بدهند.

درخت  سیب گلاب می تواند یک درخت کوتوله یا نیمه کوتوله باشد که کمتر از نصف اندازه استاندارد رشد می کند. یک کوتوله 6 تا 10 فوت قد خواهد داشت. یک نیمه کوتوله 12 تا 20 فوت قد خواهد داشت. بیشتر درختان کوتوله و نیمه کوتوله به پایه پیوند زده می شوند که آنها را کوچک نگه می دارد. درختان کوتوله و نیمه کوتوله در حدود سه سال  سیب گلاب های بزرگ تولید می کنند.

یک درخت سیب گلاب پیوندی دارای سیستم ریشه ای است که با بخش میوه دهنده درخت متفاوت است. برخی از درختان  سیب گلاب بیش از یک پیوند دارند. آنها بیش از یک نوع میوه در یک درخت تولید می کنند.

سخن پایانی

در این مقاله به کاشت سیب گلاب پرداخته و شرایط مناسب برای رشد بهتر این درخت میوه را مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم که با مطالعه این مقاله بتوانید درختانی بارور را پرورش دهید.

کاشت سیب گلاب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *