کاشت گوجه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

 افراد زیادی برای فعالیت‌‌‌‌های باغبانی ساده در خانه علاقه به کاشت گوجه دارند. گوجه فرنگی از جمله گیاهان مناسب برای کاشت در منزل است که هر فردی می تواند به راحتی از پس این کار بربیاید. اگر شما هم به کاشت میوه‌‌‌‌های طبیعی و ارگانیک علاقه مند هستید لازم است تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 کاشت گوجه فرنگی در باغچه ای که کوچک باشد نیز ممکن است. حتی گوجه فرنگی در محیط بی خاک و با تغذیه از کودهای شیمیایی نیز می تواند به خوبی به حیات خود ادامه بدهد. نمونه‌‌‌‌های ارگانیک گوجه فرنگی دارای مزه بسیار بهتری هستند.

مراحل پیش از کاشت گوجه فرنگی

 برای این که یک برداشت عالی از گوجه فرنگی داشته باشید لازم است تا بر روی بذر این گیاه تمرکز کنید. خرید این بذر را می توانید از فروشگاه‌‌‌‌های که معتبر باشند انجام دهید. اگر بذر گوجه فرنگی از گیاه پیوندی به دست آمده باشد نتیجه تفاوت دارد. بنابراین لازم است تا در انتخاب بذرهای مناسب گوجه به اندازه کافی دقت داشته باشید.

کاشت گوجه بهترین زمان برای کاشت گوجه فرنگی

 گوجه‌‌‌‌های خانگی بسیار نرم هستند و به علت دارا بودن بافت نرم به راحتی در دهان آب می شوند. پرورش دادن گوجه فرنگی راحت است. اما بایستی به نکات لازم در این خصوص دقت کنید. در زیر لازم است تا به برخی از این نکات اشاره کنیم.

بیشتر بخوانید: کاشت خیار

مکان برای کاشت گوجه فرنگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. گوجه فرنگی برای رشد نیاز دارد تا دست کم 6 ساعت در معرض نور خورشید قرار بگیرد. اگر مکانی که گوجه فرنگی را قرار داده اید بدون نور باشد تا نور کافی را در معرض گوجه‌‌‌‌ها قرار ندهد گوجه‌‌‌‌ها نمی توانند به قرمزی برسند.

 گوجه فرنگی در فصل گرم می تواند رشد کند. این سخن بدین معنی است که این گیاه نمی تواند هوای خنک فصل بهار را تحمل کند. گوجه فرنگی در آخر بهار نابود می شود. در میانه ماه می، زمان خوبی برای کاشت گوجه فرنگی است. در این هنگام احتمال آن که این میوه سرما زده بشود صفر است و خاک و هوا برای رشد گیاه مناسب هستند.

 گوجه‌‌‌‌ها را می توانید در زمان دیرتر بکارید؛ ولی برداشت شما دیر خواهد بود. بهتر آن است که گوجه فرنگی را به جای بذر از راه پیوند بکارید. لازم است تا یک پیوند سالم انتخاب کنید. پیوندها را می توانید در همه جای باغ بیابید. لازم است تا پیوند سالم کوتاه و عریض باشد و رنگ سبز داشته باشد.

پیوندی خوب است که شش اینچ با ساقه ضخیم و بزرگ باشد و برگ و شاخ آن سالم و بدون هیچ لک یا رنگی باشد. لازم است تا از پیوندهایی که بلند قد هستند و میل به فلاپ شدن دارند استفاده نکنید. زیرا این می تواند نشان دهنده آن باشد که گیاه بیشتر از اندازه رشد یافته است. آغاز با پیوندهای سالم و قوی می تواند بهترین نتیجه از کاشت را برای شما به ارمغان بیاورد.

کاشت گوجه

کاشت گوجه فرنگی در بیرون از منزل

در مورد کاشت گوجه فرنگی اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد. اگر نظر چند باغبان را بپرسید متوجه خواهید شد که هر کدام نظرات متفاوتی را ارائه می دهند. بهترین کار این است که یک پیوند مرغوب را بخرید. در این صورت دیگر نیاز ندارید تا کاشت عمیق انجام دهید. پیش از کاشتن گیاه لازم است تا آن را از ظرف بیرون بیاورید. زمانی که ریشه‌‌‌‌ها را مشاهده می کنید بایستی توده سفید رنگ از ریشه‌‌‌‌هایی که سالم هستند را ببینید. چنانچه ریشه‌‌‌‌ها مارپیچی و فشرده هستند می توانید از انگشت برای جدا سازی آن‌‌‌‌ها استفاده کنید. این کار به ریشه‌‌‌‌ها این فرصت را می دهد تا در خاک باغ رشد خوبی داشته باشند.

فاکتورهای تاثیرگذار در بررسی بهترین موقع برای کاشت گوجه فرنگی

پیوند کوتاه قطوردر سطح خاک کاشته می شود. بعضی از کشاورزان گیاه را از کنار در خاک قرار می دهند و قسمتی از ساقه را مدفون می کنند. چون گیاه بایستی به موازات ساقه، ریشه دهد. این کار ممکن است سبب شود تا گوجه فرنگی رشد بهتری داشته باشد. لازم است تا شاخ و برگ‌‌‌‌های گیاه را مدفون نسازید؛ زیرا گیاه برای رشد خود نیاز دارد تا برگ‌‌‌‌ها انرژی تولید کنند.

کاشت گوجه

بیشتر بخوانید: بهترین محرک رشد گوجه فرنگی

آبیاری و کود دادن به گیاهان گوجه فرنگی

 همه نشا‌‌‌‌ها در خاک لازم است تا کاملا آبیاری شوند. کود رقیق می تواند برای قوی کردن ریشه‌‌‌‌هایی که در حال رشد هستند کمک کننده باشد. راحت ترین راه برای پیوند این است که یکی از کودها بایستی به صورت محلول در آب باشد.

گوجه فرنگی به تغذیه زیاد احتیاج ندارد. اسپری یکی دو قاشق غذاخوری کود در دور تا دور محل کاشت پیش از کاشتن گیاه، همه آن چیزی است که گوجه فرنگی‌‌‌‌ها به آن احتیاج دارند. گوجه فرنگی می تواند به راحتی خود را با شرایط فصل تابستان وفق دهد. اما بهترین رشد زمانی اتفاق می افتد که رطوبت یکنواختی به آن‌‌‌‌ها برسد. رطوبت اگر نامناسب باشد سبب می شود تا کیفیت و شکل گیری میوه‌‌‌‌ها با کاهش قابل توجهی روبرو شود. با آب دادن در اطراف پایه گیاه گوجه فرنگی می توانید از خیس شدن برگ و شاخه  جلوگیری به عمل آورید و گیاه را از ابتلا به بیماری‌‌‌‌ها نجات بخشید.

کاشت گوجه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *