کاشت گوجه فرنگی در گلدان

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

از لذت های تابستان خوردن گوجه فرنگی خانگی، ارگانیک و رسیده است، در حالی که هنوز گرمای خورشید در آن وجود دارد. کیفیت این گوجه فرنگی ها با گوجه های کمتر مطلوب و نرمی که معمولا در فروشگاه ها موجود است قابل مقایسه نیست. خبر خوب این است که حتی اگر فضای کافی برای کاشت گوجه فرنگی در باغ خود ندارید – یا حتی اگر اصلاً باغ ندارید – باز هم می توانید گوجه فرنگی بکارید. تا زمانی که یک بالکن، ایوان یا پاسیو آفتابگیر دارید، می توانید در تمام تابستان کاشت گوجه فرنگی در گلدان را امتحان کنید.

نکات طلایی برای رشد گوجه فرنگی در گلدان

انتخاب نوع گوجه فرنگی مناسب، کاشت صحیح و مراقبت مداوم از گیاه. اگر به این سه مورد توجه کنید به زودی انبوهی از گوجه فرنگی خواهید داشت.

کاشت گوجه فرنگی در گلدانارقام گوجه فرنگی مناسب برای کاشت در گلدان

 هر کسی که گوجه‌فرنگی را در باغ دیده باشد، می‌داند که آن‌ها گیاهان بزرگ و گسترده‌ای هستند. برای اینکه آنها را تحت کنترل نگه دارید، باید آنها را با چوب محکم کنید، توری کنید و هرس کنید. بنابراین، اولین چیزی که در هنگام پرورش گوجه فرنگی در گلدان باید در نظر گرفت، یافتن گونه ای است که بتواند در گلدان رشد کند. اگرچه هر گونه گوجه فرنگی را می توان در گلدان کاشت، اما برخی از آنها سازگارتر و مدیریت آسان تر از سایر گونه ها هستند. گیاهان کوچک، بوته‌دار و غیر کوهنوردی را پیدا کنید که رشد نامحدودی دارند. به معنای تولید میوه تقریباً مداوم در طول فصل رشد است. (تعداد محدودی به طور همزمان میوه خود را تولید می کنند.)

بیشتر بخوانید: تقویت بوته گوجه فرنگی

استفاده از گلدان پلاستیکی

 این گلدان ها بر خلاف گلدان های سفالی به سرعت خشک نمی شوند و با اینکه گوجه فرنگی ها عاشق گرما هستند، دوست ندارند پاهایشان خشک شود و از طرفی خشکی خاک مانع بزرگی برای تولید میوه است. گوجه فرنگی باید در گلدان های بسیار بزرگ پرورش داده شود. عمق گلدان باید بیست سانتی متر باشد. این حداقل عمق مطلق گلدان است. گلدانی با عمق سی تا چهل سانتی متر گزینه بهتری است. یک گلدان پلاستیکی، حتی اگر بزرگ باشد، باز هم ارزان است و کمتر مانند یک گلدان سفالی شکسته می شود. به عنوان یک گزینه ارزان، می توانید گوجه فرنگی را در سطل های پنج گالن (که در فروشگاه های لوازم خانگی موجود است) بکارید. اندازه آنها عالی است و نباید آنقدر هزینه داشته باشند.

کاشت گوجه فرنگی در گلدانهنگامی که گلدان عالی را پیدا کردید، مطمئن شوید که سوراخ های کافی برای زهکشی دارد – اگر همیشه در خاک مرطوب بماند، گیاه گوجه فرنگی پوسیده می شود. بیشتر گلدان های خریداری شده دارای سوراخ های زهکشی در کفش هستند، اما اگر می خواهید از ظرف پنج گالن استفاده کنید، چند سوراخ در زیر آن اضافه کنید. اگر گلدان مورد استفاده دارای سوراخ های زهکشی بزرگ است، آن را با یک تکه پوشش شیشه ای یا کاغذ صافی قهوه با استفاده از یک تکه گلدان شکسته بپوشانید. به این ترتیب آب تخلیه می شود اما کل پاسیو زیر آب نمی رود.

بهترین تکنیک خاک و کاشت

 هر نوع خاک با کیفیت و ارگانیک برای گوجه فرنگی خوب است،از خاک مستقیم باغ استفاده نکنید. این نوع خاک برای گلدانکاری سنگین است و هر چه فصل کاشت بگذرد فشرده تر می شود. یک کود گیاهی مناسب یا خاک مبتنی بر کمپوست، چه خریداری شده و چه خانگی، ایده آل است. هنگام کاشت گوجه فرنگی مقداری خاک ته گلدان بریزید و بوته گوجه فرنگی را در آن قرار دهید. ساقه را با خاک تا پایین ترین برگ بپوشانید. ریشه های جدیدی از این قسمت ایجاد می شود و گیاه سالم تری خواهید داشت.

کاشت گوجه فرنگی در گلدانبعد از اینکه گیاه را روی سطح مناسبی کاشتید، اطراف آن را با خاک گلدان پر کنید و به آرامی آن را بکوبید. خاک را دو سانتی متر زیر لبه گلدان پر کنید تا جایی برای آبیاری باقی بماند. پس از کاشت گیاه در گلدان، آن را به اندازه کافی آبیاری کنید و در محل مورد نظر قرار دهید. آب، مواد مغذی، کودها و سایر مراقبت ها گوجه فرنگی به رطوبت نیاز دارد، بنابراین حتما به طور منظم آن را آبیاری کنید. بهترین راه برای دانستن زمان آبیاری گیاه این است که انگشت خود را در خاک بچسبانید – اگر پنج سانتی متر اول خشک شد، زمان آبیاری گیاه فرا رسیده است. مشکل ترین چیز در مورد کاشت گوجه فرنگی در گلدان این است که آنها به مواد مغذی زیادی نیاز دارند و هر بار که به آنها آب می دهید، مواد مغذی را از خاک می شویید. برای غلبه بر این مشکل، از کود معمولی، ترجیحاً امولسیون ماهی یا کود عصاره جلبک دریایی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: درخت سنجد

استفاده از کود ماهی یک بار خوب است اما بهتر است هر دو هفته یکبار با نصف توان کود مصرف شود. این یک منبع ثابت از مواد مغذی برای گیاهان گوجه فرنگی فراهم می کند. دو چیز دیگر که باید در نظر داشت مالچ و ساپورت است. ارائه هر نوع حمایتی برای هر یک از ارقام کوچک گوجه فرنگی مفید است. قفسه های گوجه فرنگی، تکه های چوب، قفسه های خانگی که به اندازه گلدان هستند گزینه های خوبی هستند. اگرچه مالچ در گلدان نسبت به باغ اهمیت کمتری دارد، اما هنوز هم ایده خوبی است – از رشد علف های هرز در گلدان جلوگیری می کند، رطوبت خاک را حفظ می کند و نیاز به آبیاری بیش از حد گیاه را از بین می برد.

بهترین مالچ سنگریزه، تکه های مالچ و پوشال است. اگر ترجیح می دهید از پلاستیک سیاه یا قرمز استفاده کنید، قبل از کاشت گوجه فرنگی، آن را روی خاک قرار دهید، یک نوار به اندازه کافی برای گیاه برش دهید و گیاه را با یک تکه فلز در جای خود محکم کنید. .

کاشت گوجه فرنگی در گلدان
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *