کاشت دانه به

همانطور که می دانید، به یکی از خوش طعم و پرطرفدار ترین میوه های کشور است که کمتر کسی است که به آن علاقه نداشته باشد. این درخت، از تیره گل سرخیان می باشد که میوه آن علاوه بر خوش طعم بودن، خواص درمانی بسیار زیادی دارد و این امر سبب شده است تا آن را در برخی از غذا های محلی و دارو های گیاهی مورد استفاده قرار دهند. از آنجا که این میوه محبوبیت زیادی در بین افراد دارد، قصد داریم در این مقاله به کاشت دانه به و چگونگی پرورش آن بپردازیم.

همه چیز درباره میوه به

میوه به، در هنگام رسیدن به رنگ زرد و دارای شکل کروی است و همانند سیب، کمی سفت است. البته، پزشکان پیشنهاد می شوند برای تضمین سلامت معده، این میوه خوشمزه را به صورت طبخ شده مصرف کنید ولذت ببرید و از خواص بی پایان آن بهره مند شوید. بسیاری از افراد، از میوه ی به به دلیل بوی خوش آن استفاده می کنند و تکه ای خشک شده از آن را درون یخچال یا فضا های بسته قرار می دهند.

کاشت دانه بهگل های درخت به در زمان شکوفه، به رنگ سفید مایل به صورتی هستند که در فصل بهار به وجود می آیند و در اوایل فصل پاییز، تبدیل به میوه به می شوند. زمانی که شما دانه درخت به را می کارید، می بایست 4 الی 5 سال از آن با شیوه مناسب نگهداری کنید تا درخت به بار بنشیند و برای شما میوه خوش طعم و مقوی را به ارمغان آورد. طعم میوه های به، شیرین و ترش هستند و زمانی که نارس باشند، به دلیل بالا بودن اسید خوراکی موجود در آن ها، سبب ترش بودن میوه می شود و پس از رسیدن کامل، سبب می شود که ترشی آن تبدیل به شیرینی شود و سطح اسید داخل میوه کاهش یابد. درخت به، برای اولین بار جنوب غرب آسیا، ترکیه و ایران مشاهده شد و در اوایل، آن را با نام هیوا، توچ و سنگه می شناختند.

بیشتر بخوانید: قلمه زدن با برگ

نحوه کاشت دانه به

یکی از بهترین روش ها برای تکثیر درخت به، کاشتن دانه آن ها است.  در مرحله اول، می بایست پس از نوش جان کردن میوه به، هسته یا دانه آن را شست و شو دهید و 24 ساعت صبر کنید تا کامل خشک شود و آثار میوه از روی آن از بین برود. سپس یک دستمال را با آب ولرم خیس کنید و دانه ها را به مدت 48 ساعت درون آن قرار دهید. پیشنهاد می شود برای نتیجه گیری بهتر، سعی کنید با اسپری، کمی محلول ضد آفت به آن بپاشید تا آفات از بین بروند د ر نتیجه سبب مانع شدن کار نشوند.

سپس باغچه را برای کاشت آماده کنید. برای آماده کردن باغچه، می بایست به کمک یک بیل چه، خاک محل کاشت به را کمی این رو وآن رو کنید و به آن مقداری کود اضافه کنید تا خاک مقوی شود. البته لازم به ذکر است که برای داشتن میوه ارگانیک، می بایست از کود های طبیعی از جمله کمپوست استفاده نمایید چرا که کود های شیمیایی سبب زود رشد کرد ندرخت می شوند ولی مواد شیمیایی را به میوه های آن منتقل می کنند. پس از کود ریختن، مقداری آن جا را آب پاشی کنید تا خاک نرم شود.

کاشت دانه بهسپس، زمین را به فاصله 50 سانتی متر بکنید و دانه را درون آن جا قرار دهید. پیشنهاد می شود پیش از ریختن خاک بر روی آن، حتما کمی آفت پاش بر روی دانه و اطراف گودال بپاشید تا موجودات خاکی، باعث ایجاد مزاحمت برای رشد دانه نشوند و دانه به خوبی رشد کند. سپس با ظرافت، خاک را بر روی دانه بریزید و پس از پر شدن گودال، بر روی خاک با بیل بکوبید تا سفت شود و در مرحله آخر، کل باغچه را آب پاشی کنید تا آب به طور کامل به تمامی خاک های اطراف دانه نفوذ کند.

پس از گذشت 2 الی 3 هفته، شاهد جوانه زیبای درخت به خواهید شد و گیاه شروع به رشد کردن می کند. زمانی که گیاه به اندازه کافی رشد کرد، می توانید آن را از باغچه خود، به هر محلی که دارای شرایط مناسب برای ر شد درخت به است، انتقال دهید. پیشنهاد می شود دانه را در یک محیط با هوای نسبتا سرد و خنک بکارید چرا که این گیاه در اوایل کاشت، نیاز به یک دوره سرما دهی دارد تا پوسته آن به طور کامل شکفته شود.

نکاتی درباره رشد بهتر درخت به

یکی  از مهم ترین نکاتی که در رشد درخت به، تاثیر بسزایی دارد، محل کاشت آن می باشد. می بایست در محلی که درخت به را می کارید به مساحت یک متر، گیاه دیگری نباشد چرا که پس از رشد، ریشه های درخت گسترش پیدا می کند و سبب آسیب رساندن به دیگر گیاه های اطراف می شود. برای تامین خاک درخت به، می بایست مقداری کود طبیعی و کمپوست مخلوط کنید و آن ها را پای درخت بریزد تا خاک مقوی تر شوند و در نتیجه فرایند رشد گیاه افزایش یابد.

کاشت دانه بهآبیاری درخت به نیز، یکی دیگر از نکات بسیار مهم درباره نگهداری آن است که حتما باید رعایت شود. درخت به، نیاز به آب نسبتا زیادی دارد و می بایست در هفته حدود 2 الی 3 بار آبیاری شود تا خشک نشود. در هنگام آبیاری آن، می توانید پس از آبیاری مقداری آفت کش بر روی خاک آن بریزید تا آفات دچار آسیب دیدن گیاه نشوند و درخت به به خوبی رشد کند. اگر دارای درخت به تنومند و مرتفعی هستید، برای شادابی و طراوت بیشتر درخت، می توانید برگ ها و شاخه های آن را شست و شو دهید و از شبنم های آن لذت ببرید.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت شلیل با هسته

درخت به، یکی از بهترین گیاه های است که می توانید آن را درباغچه خود داشته باشید و به راحتی با کاشتن دانه میوه خودش، آن را تکثیر کنید. علاوه بر آن، در فصول پاییز و زمستان می توانید با تناول میوه خوش طعم و مقوی آن نهایت لذت را ببرید و با اضافه کردن این میوه خوشمزه به غذا، طعم خوبی را به غذای خود هدیه کنید. پیشنهاد می شود برای تکثیر درخت به، حتما شرایط لازم برای رشد آن را محیا کنید و از آن با دقت مراقبت کنید تا به زودی رشد کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366