کاشت پسته در مناطق گرمسیری

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

پسته از جمله خشکبار های شگفت انگیز است که درمان گر امراض مختلفی از جمله دیابت، فشار خون و کمبود آهن می باشد که محبوبیت آن جهانی بوده و در صادرات نقش پر رنگی را ایفا می کند. همچنین درخت پسته از جمله درختانی است که در برابر کم ابی و یا شوری آب مقاومت نسبتا بالایی دارد، به همین جهت یکی از پر سود ترین درختلن گرمسیری بشمار می رود. از این رو می خواهیم شرایط کاشت پسته در مناطق گرمسیری را مورد بررسی قرار دهیم

کاشت درخت پسته وانواع آن

انواع محبوب این پسته شامل پسته احمد آقایی، فندقی، زرندی، کله قوچی و قزوینی می باشد. آب و هوای گرم کاملا متناسب برای رشد چنین درختی است و اختلالی در رشد ان ایجاد نمی شود بلکه می تواند در آب و هوای گرم به میزان باردهی بیشتری برسد. میزان مقاومت این درخت تا آن جایی است که می تواند گرما را تا ۴۰ درجه و یا بالا و سرما را تا ۱۹- درجه تحمل کند.

کاشت پسته در مناطق گرمسیریهمچنین برای این که درخت پسته بتواند بهتر رشد کند، لازم است که از خاک لومی و شنی استفاده کرد. لازم به ذکر است که درخت پسته نیاز به ابیاری زیاد ندارد و نباید به هیچ عنوان زود به زود به ابیاری آن اقدام کرد، این موضوع در مورد تمامی انواع پسته صادق است.

بیشتر بخوانید: کشت پسته در مناطق کوهستانی

بهترین نهال پسته

یک نهال درجه یک ویژگی هایی دارد که از جمله این ویژگی ها یک ریشه صاف و بدون گره می باشد. از جمله نهال هایی که اعلب با کیفیت هستند و همچنین گل دهی آن زودتر از سایر پسته ها رخ می دهد، پسته کله قوچی است که گل های این درخت تا آخر اسفند ماه، سر در می آورند. در صورت استفاده از نهال، بهتر است تعداد درختان نر را بیشتر کنید و آن ها را در کنار درخت های ماده بکارید تا به بیشترین میزان محصول دست پیدا کنید.

از جمله کارهایی که در زمان کاشت نهال ممکن است انجام شود که این کار رشد نهال را متوقف می کند، آسیب رساندن به ریشه نهال است. هنگامی که ریشه آسیب ببیند، عمل منتقل کردن املاح معدنی و اب به نهال به درستی انجام نمی شود و به همین خاطر، آن نهال دیگر کاربردی نخواهد داشت به همین خاطر افراد لازم است که به این نکته توجه کافی را داشته باشند و همچنین نهال را تا اعماق مناسبی از خاک بکارند.

آبیاری پس از کاشت نهال هرگز فراموش نشود چرا که با این کار منافذ باز کاملا بسته خواهد شد و ریشه پوسیده نخواهد شد. هر فصلی برای کاشت نهال مناسب نیست و افراد باید زمانی را انتخاب کنند که در آن بازه زمانی، نهال در حالت خواب به سر ببرد، از این رو در مناطق گرمسیری بهترین زمان کاشت نهال، فصل پاییز می باشد.

کاشت پسته در مناطق گرمسیریهرس کردن علف هرز درخت پسته

هرس کردن علف های هرز دور و اطراف درخت پسته برای صرف نشدن مواد غذایی برای این علف ها و هدر نرفتن آن ها الزامی است. همچنین وجود این علف های هرز سبب تضعیف درخت پسته شده و اجازه رسیدن املاح معدنی به درخت را نخواهند داد. از این رو در صورت مشاهده علف های هرز حتی به مقدار کم باید سریعا آن ها را از بین برد زیرا با تکثیر آن ها کار دشوار تر خواهد شد.

به غیر از هرس کردن علف های هرز، هرس کردن شاخه های پیر و پوسیده درخت نیز باید انجام شود به این گونه که هر چند وقت یک بار با دقت کافی به طوری که آسیبی به شاخه های جوان دیگر نرسد باید شاخه های پوسیده را قطع کرد. با این کار مواد غذایی صرف این شاخه های پوسیده که برای درخت و رشد آن مضر است نمی شود. بهتر است که قبل از انجام عملیات هرس کردن، قیچی و ابزاری که با آن به هرس کردن می پردازید را به خوبی ضد عفونی کنید.

کوددهی به درخت پسته

پیش از آن که به سراغ کشت نهال ها بروید لازم است که خاک آن منطقه را بررسی نکرده و از میزان کمبود عناصر لازم در آن اطلاع یابید. پس از آن که ایرادات خاک و کمبود آن را شناسایی کردید، حال می توانید با استفاده از خاک به رفع این کمبودات بپردازید. توجه داشته باشید که پس از آن که نهال به کشت رسید، در ۳ نوبت از سال باید به کوددهی بپردازید.

کاشت پسته در مناطق گرمسیریلازم به ذکر است که در مناطق گرمسیری باید دقت بیشتری در کوددهی داشت چرا که در صورت افراط در کوددهی با توجه به شرایط محیط و هوای گرم، درختان سوزانده خواهند شد و به مرور خشک می شوند. افراد از استفاده خودسرانه و بدون آگاهی از کود جدا پرهیز نمایند چرا که تمام زحمات آن ها را از بین خواهد برد.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10Xshock برای خیار و گوجه

استفاده از کود های شیمیایی ان هم به مقدار لازم و در مواقع نیاز می تواند افراد را سریع تر در رسیدن به نتیجه یاری کند. در صورت کمبود یک عنصر در خاک و یا درخت، لازم نیست که از کود های کامل استفاده کرد بلکه افراد می توانند کودی که تنها آن عنصر را در خود دارد بیابند و بکار برند. به عنوان مثال در صورت کمبود پتاسیم، می توان کود پتاسیم را در این جهت استفاده نمود.

کاشت پسته در مناطق گرمسیری
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *