کاشت درخت پسته با استفاده از روش چاله کنی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کاشت درخت پسته، به عنوان یک محصول بسیار سود آور، همواره مورد توجه کشاورزان و باغداران بوده است. پس از کشت پسته، کشاورزان باید در مدت زمان نسبتا طولانی، منتظر ثمردهی درختان پسته باشند. نحوه کاشت، کودهی، سم پاشی و رفع آفات پسته می‌تواند در برداشت پسته مرغوب نقش مهمی را ایفا کند. از انواع کاشت درخت پسته با استفاده از روش چاله کنی نهال پسته است.

کاشت درخت پسته با استفاده از روش چاله کنی

قبل از احداث باغ پسته باغدار باید محل و زمین مورد نظر را با نظر کارشناسان باغبانی انتخاب کرده و با انجام نمونه برداری از عمق های مختلف خاک، وضعیت حاصلخیزی، بافت خاک، پی اچ خاک، وجود یا عدم وجود لایه های محدود کننده آهکی، گچی و سنگریزه را در خاک زمین مطالعه کرد، تا در صورت امکان محدودیت های آن برطرف شود.

کاشت درخت پسته با استفاده از روش چاله کنیپس از انتخاب زمین باید با انجام عملیاتی از قبیل شخم، دیسک، کود پاشی، تسطیح، نقشه برداری و قطعه بندی زمین آماده شود.

پس از انتخاب طرح مناسب کاشت (مربع، مستطیل، مثلث یا لوزی) با توجه به شیب زمین، شرایط آب و هوای منطقه، سیستم تربیت درختان و … اقدام به گود برداری شود، برای این منظور باید با توجه به نوع بافت چاله هایی در ابعاد 1*1*1 متر در ردیف های منظم و با با فواصل مورد نیاز بر حسب نوع رقم، پایه و پیوندک نهال مورد نظر حفر شود.

بیشتر بخوانید: ارتفاع درخت پسته چقدر است؟

سپس این چاله ها با مخلوطی از کود حیوانی پوسیده و خاک سطح الارض پر شده و آبیاری شوند تا خاک داخل چاله ها نشست نماید پس از پوشیده شدن خاک اقدام به کاشت نهال می شود.

زمان مناسب برای کاشت نهال پسته

از نظر زمان کاشت نهال، اگر منطقه دارای زمستان معتدل است کاشت نهال در پاییز بهتر از بهار است زیرا در کشت های پاییزه نهال تا فصل بهار بخوبی در خاک استقرار یافته، زخم ریشه ها ترمیم شده و نهال آماده رشد و نمو می شود. یعنی از نظر زمانی، نهال جلو افتاده است، ولی اگر منطقه زمستان سرد و یخبندان دارد کشت بهاره ترجیح داده می شود.

پس از اینکه زمین کاملا آماده شد نهال ها را از زیر خاک خارج کرده سپس ریشه نهال ها به مدت 5 دقیقه در محلول پرالیناژ قرار داده و بلافاصله در چاله ها کشت می شوند.

این محلول حاوی 300 گرم قارچ کش بنومیل یا توپسین، 10 کیلو خاک رس یا خاکستر، 5 کیلو پهن الک کرده خشک و 100 لیتر آب می باشد که ضمن ضدعفونی ریشه و محل های زخمی شده یک لایه نازک از مواد غذایی روی ریشه ها قرار گرفته که در مراحل اولیه رشد مورد استفاده قرار می گیرد.

کاشت درخت پسته با استفاده از روش چاله کنینحوه کاشت نهال در چاله

نهال باید طوری در چاله کاشته شود که طوقه نهال زیر خاک نرفته و باعث خفگی نهال و بیماری پوسیدگی طوقه نشود. در ضمن حتما باید یک قیم در کنار هر نهال در گودال قرار داده شود و نهال به این قیم توسط نخ بسته شود تا درخت بتواند در مقابل بادهای شدید مقاومت کند و با رشد و نمو ریشه ها نهال به خوبی در خاک استقرار یابد.

بلافاصله پس از کاشتن نهال ها زمین باید آبیاری شود. معمولا در سال های اول و دوم روش آبیاری طشتکی و برای سالهای بعد روش آبیاری جوی و پشته یا نشتی توصیه می شود.

نکته مهمی که در زمان آبیاری باید مورد توجه قرار گیرد این است که تنه درخت نباید با آب تماس داشته باشد. در صورتی که بتوان از همان سال اول سیستم آبیاری قطره ای را در باغ پیاده نمود درختان کمتر دچار استرس آبیاری می شوند.

چند روز پس از آبیاری اول، باید نهال های کاشته شده بازدید شوند و اگر نهالی در اثر نشست خاک، زیر خاک رفته باشد به آرامی نهال از خاک بالا کشیده شود و مجددا روی ریشه آن خاک ریخته شود و با پا خاک اطراف ریشه محکم شود.

کاشت درخت پسته با استفاده از روش چاله کنیکوددهی مناسب بعد از کاشت نهال و مراقبت از آن

در زمان کاشت نهال از کود حیوانی نپوسیده نباید استفاده شود چون ریشه ها صدمه می بینند ولی مصرف کودهای شیمیایی بر حسب مقدار مورد نیاز و توصیه شده بلامانع است.

چنانچه نهال در پاییز کشته شود ساقه آن باید با تور سیمی، پلاستیک، گونی و یا هر وسیله دیگر پوشانده شود تا از حمله خرگوش و جوجه تیغی در امان باشد.

برای کاهش هزینه های احداث و نگهداری باغ و ایجاد درآمد برای باغدار در سال های قبل از شروع باردهی درختان، کاشت گیاهانی مانند گندم، جو، یونجه، شبدر در بین ردیف های درختان با رعایت فاصله مناسب بلامانع است به شرطی که درختان پسته فراموش نشوند و مشکل خاصی برای آنها بوجود نیاید.

بیشتر بخوانید: برنامه غذایی گیاه زعفران

ولی از کاشت گیاهانی مانند گوجه فرنگی، بادمجان، صیفی جات ، لوبیا، سیب زمینی و پنبه، که دارای بیماری های مشترک با درختان هستند، خودداری شود.

پس از کاشت نهال پسته کلیه مراقبت های زراعی از قیبل آبیاری، وجین علف های هرز، پاجوش گیری، مبارزه با آفات، بیماریها، هرس و تربیت درختان باید در زمان مناسب خود انجام شود تا نهال ها به خوبی رشد و نمو نموده و پس از طی دوره بلوغ رویشی وارد مرحله باردهی شوند.

کاشت درخت پسته با استفاده از روش چاله کنی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *