کاشت فلفل در گلدان

باغبانی در ظروف و فضاهای بسته، با فلفل راه فوق العاده ای برای تولید و پرورش فلفل دلمه ای تند و لذت بردن از آن است. با نحوه پرورش فلفل در گلدان برای دست یافتن به حداکثر نتایج مطلوب، از جمله نحوه آب دادن به فلفل، نکاتی برای پرورش فلفل و موارد دیگر آشنا شوید. کاشت فلفل در گلدان یک راه عالی برای برداشت محصول بومی حتی زمانی که فضای کافی ندارید می باشد.

نکاتی که در پرورش فلفل در گلدان باید رعایت کنید:

  • یک ظرف بزرگ انتخاب کنید

فلفل ها برای پخش شدن ریشه هایشان به فضایی مناسب نیاز دارند، بنابراین گلدانی به قطر حداقل 12 اینچ انتخاب کنید. یک گلدان با سوراخ هایی در ته آن بخرید یا خودتان آن را سوراخ کنید تا از زهکشی کافی اطمینان حاصل کنید. از یک گلدان پلاستیکی یا فلزی به نفع تراکوتا که به سرعت خشک می شود، استفاده کنید، به خصوص به این دلیل که فلفل ها به خاک دائماً مرطوب نیاز دارند.

کاشت فلفل در گلدان

  • ظرف خود را با مخلوط گلدانی ارگانیک پر کنید

از مخلوط شروع بذر یا مخلوط گلدانی برای فلفل های خود استفاده کنید. زهکشی آنها بسیار بیشتر از خاک باغچه است، که برای جلوگیری از غرقاب شدن فلفل ها بسیار راه موثری می تواند باشد. به دنبال یک مخلوط طبیعی و ارگانیک گلدان باشید، چراکه آنها به طور ویژه برای ظروف با مواد مغذی از قبل اضافه شده فرموله شده اند. یک مخلوط گلدانی خوب رطوبت را در خود نگه می دارد و مواد مورد نیاز ریشه گیاه را با هوادهی و مواد مغذی مهم تامین می کند. با افزودن گرانول های کلسیم به خاک در زمان کاشت و هر دفعه ای که مارک خاصی از کلسیمی را خریداری می کنید، می توانید با این مشکل مبارزه کنید.

بیشتر بخوانید: کاشت نخود فرنگی

  •  گیاه فلفل مناسب را انتخاب کنید

فلفل تند Jalapeño، بر خلاف انواع دیگر فلفل هایی دانه بزرگتری دارند، می تواند بیش از 3 فوت ارتفاع داشته باشد. خوشبختانه، بسیاری از گیاهان فلفل تند به طور طبیعی قد کوچکی دارند.

  •  گیاهان را بیرون  و  در یک نقطه آفتابی و گرم قرار دهید

بیشتر انواع فلفل از آب و هوای گرمتر می آیند و به دست مصرف کننده می رسند، بنابراین جای تعجب نیست که فلفل در ماه های تابستان در بیشتر ایالات متحده به اوج خود می رسد. آنها در دمای بین 70 تا 80 درجه فارنهایت در روز و 60 تا 70 درجه فارنهایت در شب بهترین رشد را دارند. دماهای خیلی گرم یا خیلی سرد برای تولید میوه ایده آل نیستند و ممکن است باعث ناراحتی گیاه و بدشکل شدن میوه ها شوند. بنابراین مطمئن شوید که فلفل ها را بعد از آخرین تاریخ یخبندان بکارید. حیاط خلوت سایه دار یا پاسیو سرپوشیده نتایج ناامیدکننده ای برای شما به همراه خواهد داشت، همانطور که فلفل ها در داخل خانه با نور رشد می کنند پس به این نکته توجه داشته باشید و در صورت نیاز به دنبال ایوان جلویی یا مسیری آفتابگیر باشید.

کاشت فلفل در گلدان

  •  آبیاری و تغذیه گیاهان

فلفل ها به خاک مرطوب دائمی نیاز دارند و گیاهانی که در ظرف بسته کاشته می شوند معمولاً به آبیاری مکرر بیشتری نسبت به گیاهان روی زمین نیاز دارند. برای آبیاری روزانه به خصوص در اواسط تابستان برنامه ریزی کنید. قبل از آبیاری، خاک را بررسی کنید. اگر سطح بالای خاک خشک باشد، متوجه خواهید شد که گیاه به آب نیاز دارد. اگر خشک نیست، آبیاری نکنید، در خطر آبیاری بیش از حد گیاه خواهید بود. توجه کنیده که بهتر است، صبح زود آبیاری کنید. آبیاری در روز خیلی سریع تبخیر می‌شود تا فواید کافی را به همراه داشته باشد، در حالی که آبیاری در شب می‌تواند گیاهان را برای مدت طولانی خیس کند و باعث غرقاب شدن آنها شود و باکتری‌ها و قارچ‌ها را در خود جای دهند. پایه گیاه را هدف قرار دهید نه برگهای آن را.

با یک غذای گیاهی طبیعی و ارگانیک که برای میوه ها و سبزیجات طراحی شده است، مطابق دستورالعمل برچسب محصول (حدود هر 7 تا 14 روز) به گیاه تغذیه دهید. هنگام گلدهی گیاهان، تغذیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

  • برداشت زمانی که آماده است

برای اینکه بدانید فلفل های شما چه زمانی آماده برداشت هستند، برچسب گیاه را بررسی کنید تا ببینید رنگ بالغ فلفل باید چه رنگی باشد.

کاشت فلفل در گلدان

کاشت کدام یک از انواع فلفل ها در گلدان بهتر است؟

 برخی از انواع فلفل ها در فضاهای محدود داخل ظروف بهتر از سایر نوع های دیگر فلفل ها رشد می کنند.

  • فلفل دلمه ای : این فلفل دلمه ای شیرین به راحتی در گلدان رشد نمی کند، اما با این حال باز هم می توان آن را پرورش داد.
  • فلفل های رنگین کمانی بولیوی : این فلفل ها به دلیل زیبایی بی نظیرشان اغلب به عنوان یک گیاه زینتی رشد می کنند، این فلفل ها برای باغچه ی کانتینری یا برای ایوان جلو باز عالی هستند.
  • فلفل دلمه ای فوشیمی : این فلفل های نازک و شیرین نسبت به شیشیتوهای مشابه بافت تردتری دارند و حتی در صورت خام بودن نیز خوشمزه هستند. آنها در آشپزی آسیای شرقی رایج هستند و وقتی با روغن و ادویه ها تفت داده شوند، یک میان وعده خوشمزه درست می کنند.4

بیشتر بخوانید: کاشت درخت آلبالو

مشکلات رایجی که ممکن است با آن روبرو شوید

با این حال، هنوز چند مشکل وجود دارد که باید هنگام کاشت فلفل در ظروف مراقب آنها بود.

آفات : شته ها، کرم های ذرت و مگس سفید گاهی اوقات می توانند مشکلاتی را برای گیاهان فلفل ایجاد کنند. شستن برگ ها با آب گرم و صابون نیز می تواند به از بین بردن بسیاری از حشرات از بین برنده شاخ و برگ کمک کند. اگر برگی را با لکه‌های سیاه مشاهده کردید، آن را ببرید و فوراً آن را دور بریزید تا سرعت گسترش آن کاهش یابد.

پوسیدگی انتهای شکوفه فلفل : این وضعیت باعث می شود که انتهای شکوفه فلفل قبل از بالغ شدن میوه، مات و قهوه ای شود. پوسیدگی انتهای شکوفه به دلیل جذب ناکافی کلسیم ایجاد می شود. کود دهی مکرر و مهم تر از آن، با برنامه آبیاری ثابت باید از این موضوع در فلفل های گلدانی جلوگیری کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366