کاشت جعفری در گلدان

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

جعفری بومی اروپا است و گیاه دوساله بسیار جذابی است که عموماً به عنوان یک سبزی معطر و خوشمزه در آشپزی مورد استفاده قرار می‎گیرد. جعفری که به صورت توده ای از شاخ و برگ های برگی شکل رشد می‎کند و ارتفاع آن حدود 12 اینچ است، دارای برگ‎های مثلثی شکل سبز تیره است که برای تزئین یا به عنوان افزودنی معطر به دستور غذا اضافه می‎شود. بهترین نوع جعفری که در اوایل بهار تا تابستان کاشته می‎شود، به آرامی رشد می‎کند و بین 70 تا 90 روز پس از کاشت، بلوغ خود را نشان می‎دهد. میزان جوانه زنی برای جعفری به طور قابل توجهی کمتر از سایر گیاهان معطر است، بنابراین بهتر است همیشه بیش از آنچه فکر می‎کنید، بذر آن را بکارید تا مواقعی که در دسترس نیست، بتوانید از آن استفاده کنید. در حقیقت به منظور آشنایی بیشتر با نحوه کاشت جعفری لازم است ادامه مطلب را دنبال کنید تا بتوانید آگاهی خود را افزایش دهید.

بیشتر بخوانید: کاشت هسته گیلاس

نحوه کاشت جعفری و پرورش درست آن

انواع مختلف جعفری طعم متفاوتی ارائه می‎‌دهند، بنابراین در نظر بگیرید که چگونه می‎خواهید قبل از انتخاب محل کاشت جعفری در باغ خود از این گیاه استفاده کنید. جعفری برگ مجعد، کمی تلخ است، در حالی که جعفری برگ تخت (که به جعفری ایتالیایی نیز معروف است) بیشتر مورد استفاده در آشپزی‎های امروزی است. برای پرورش جعفری نیاز به نگهداری زیادی نیست، آب کافی و مقداری خاک خوب (یا کود) می‎تواند در رشد مناسب آنها تاثیرگذار باشد. یکی دیگر از مزایای کاشت جعفری، فضای کوچک برای رشد این گیاه است. واقعاً به فضای زیادی احتیاج ندارند، بنابراین برای همه باغبانان، چه یک زمین بزرگ وجود داشته باشد یا یک ظرف کوچک، می‎تواند برای پرروش آنان یک گزینه عالی باشد.

  • مراقبت از گیاه جعفری

گیاهان جعفری با شرایط مختلف سازگار هستند و در محیط هایی که از آفتاب کامل گرفته تا سایه کم، رشد می‎کنند. اگر منطقه رشد شما به خصوص گرم است، سایه بعد از ظهر بیشتر مورد استقبال قرار می‎گیرد، گرچه در نهایت، گیاهان باید حداقل هشت ساعت در روز نور خورشید دریافت کنند.

  • خاک

از آنجا که گیاه جعفری را برای رشد برگ هایش پرورش می‎‌دهند، لذا خاک غنی از مواد آلی را دوست دارد. خاک باید مرطوب باشد، اما زهکشی خوبی داشته باشد تا گیاه آسیب نبیند. اگر این گیاه را در گلدان یا ظروف مناسب می‎کارید، سعی کنید آن را در ظرف سفالی بکارید، که به خروج رطوبت اضافی از خاک کمک می‎کند. علاوه بر این، بهترین pH برای کاشت جعفری در محدوده خنثی تا اسیدی بین 6.0 تا 7.0 در نظر گرفته شده است.

  • آبیاری مناسب

گیاهان جعفری دوست دارند همیشه مرطوب باشند و گیاه شما حداقل از 1 تا 2 اینچ آب در هفته (چه از بارش باران و چه از روش های آبیاری دستی) سود خواهد برد. هرگز اجازه ندهید خاک گیاه جعفری شما خشک شود. این گیاه خشکی را به خوبی تحمل نمی‎کند و به سرعت پژمرده و قهوه ای می‎‌شود.

  • دما و رطوبت

جعفری می‎تواند در طیف گسترده ای از درجه حرارت مورد نیاز رشد کند، مادامی که به درستی در محدوده مقاومتی رشد کند. گفته می‎شود، این گیاه با دمای بین 60 تا 70 درجه فارنهایت بهترین عملکرد را دارد. اگر در تابستان در منطقه ای بسیار گرم زندگی می‎کنید، مطمئن شوید که به گیاه خود کمی سایه یا آب اضافی می‎دهید تا در دماهای گرمتر به خوبی رشد کند. در حقیقت سعی کنید کاشت جعفری را مطابق با اصول استاندارد کاشت انجام دهید تا باروری و محصول دهی بالایی داشته باشد.

  • کود

گیاهان جعفری می توانند در آغاز فصل رشد یک یا دو بار از کمی کود استفاده کنند. هر ماه یکبار گیاهان خود را با کود مایع ارگانیک، کوددهی کنید. مطمئن شوید که از کود مناسب گیاهان خوراکی استفاده می‎کنید. از طرف دیگر، می‎توانید خاک خود را با مقدار زیادی از مواد آلی اصلاح کرده و کود را برای تغذیه مناسب گیاه، افزایش دهید.

کاشت جعفری

نحوه پرورش جعفری از دانه

شروع کاشت جعفری از دانه‌‎های آن یک تلاش آهسته است، ممکن است چندین هفته طول بکشد تا دانه‎‌ها جوانه بزنند. بذرها را قبل از کاشت با خنک کردن اولیه در یخچال و سپس خیساندن آنها در آب گرم در یک لایه طبقه بندی کنید، که می‎تواند به سرعت بخشیدن به روند کمی کمک کند و باعث جوانه زنی موفق تر شود. گیاهان بذری معمولاً ظرف 12 تا 14 هفته پس از کاشت آماده برداشت می‎‌شوند. اگرچه شروع کاشت جعفری از دانه دشوار است، اما نهال های تثبیت شده سریع پرورش می‎یابند. حدود شش هفته قبل از آخرین سرمازدگی، نهال ها را در داخل خانه بکارید یا به محض اینکه خطر سرمازدگی از بین رفت، آنها را در فضای باز بکارید. ردیف ها را می‎توان در فاصله 10 تا 12 اینچی از یکدیگر کاشت و به سختی بذر را با خاک پوشاند.

نتیجه گیری:

جعفری علاوه بر اینکه یک گیاه عالی برای استفاده در مصارف آشپزی است، گاهی اوقات به عنوان یک گیاه لبه دار یا یک گیاه شاخ و برگ دار یاد می‎‌شود. در حالی که می‎تواند یک افزودنی بسیار جذاب باشد، توجه داشته باشید که برای مصرف برخی از حیوانات کوچک مانند خرگوش و مرغ خاکی نیز بسیار محبوب است. سعی کنید در حین کاشت جعفری از کارشناسان و باغبانان مجرب در این حوزه کمک بخواهید تا شما را به درستی راهنمایی دهند تا گیاه خود را به خوبی پرروش دهید.

با تشکر از توجه شما آل کود

کاشت جعفری
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *