کاشت فلفل سبز

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

همان طور که می‎دانید، فلفل سبز نور زیاد و خاک مرطوب و گرم را دوست دارد. فلفل سبز انواع مختلفی دارد. گیاهان فلفل از مناطق گرمسیری جهان سرچشمه گرفته و در آنجا به صورت چند ساله رشد می‎کنند. با این حال، این سبزیجات لطیف مختص فصل گرم، معمولاً سالانه در باغ سبزیجات تابستانی کاشته می‎‌شوند. بیشتر بوته‎‌های فلفل از کاشت تا برداشت بین 60 تا 95 روز طول می‎کشند تا بارور شوند، لذا در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با نحوه کاشت فلفل سبز لازم است ادامه مطلب را دنبال کنید تا دانش و آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید.

مراحل موثر جهت کاشت فلفل سبز

  • مرحله 1

هنگام کاشت فلفل سبز، خاک را عمیقاً بررسی کرده و از کود به طور یکنواخت استفاده کنید. برای بهترین نتیجه، کود آلی 2: 3: 2 را به آن اضافه کنید. از یک مشت کود 2: 3: 2 برای هر 1 متر مربع یا چهار مشت کود یا کمپوست استفاده کنید. برجستگی‎‌ها و شیارها را حداقل 1 متر از هم  فاصله دهید. نهال‎‌ها را با فاصله حداقل 40 سانتی متر در امتداد خاک، روی برجستگی‎‌ها بکارید.

  • مرحله 2

نهال خود را حدود سه هفته پس از آخرین سرمازدگی بکارید.

  • مرحله 3

سعی کنید همیشه ریشه‎‌ها را آبیاری کنید. می‎توانید این کار را با استفاده از آبیاری سیلابی یا قطره ای انجام دهید. اگر فلفل‎ها بیش از حد خیس شوند، پوسیده می‎شوند، لذا مراقبت و رسیدگی اصولی کاشت فلفل سبز امری بسیار مهم است.

  • مرحله 4

در این مرحله، گیاهان در حال رشد را به ساقه ببندید تا قائم و صاف بمانند.

  • مرحله 5

به طور منظم گیاهان را کود دهید. هنگامی که فلفل‎،ها شروع به گلدهی می‎کنند، هر چهار هفته یکبار آنها را با کود آلی متعادل مانند 3: 1: 5 تغذیه کنید. نیتروژن زیاد باعث رشد برگ‎ها به جای میوه می‎شود.

  • مرحله 6

علف‎های هرز را به طور منظم و با داروهای شیمیایی یا ارگانیک با آفات، از بین ببرید. فلفل سبز نسبتاً بدون آفت و بیماری است، اما مگس میوه می‎تواند مشکل ساز باشد.

  • مرحله 7

فلفل سبز حدود 11 هفته پس از پیوند شروع به باردهی می‌‎کند. میوه را به محض بزرگ شدن با برش دادن با چاقوی تیز بردارید. میوه را برای مدت طولانی روی گیاهان رها نکنید، زیرا این امر مانع از تولید گل می‎‌شود.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای رشد ذرت علوفه ای

نکات قابل توجه جهت کاشت فلفل سبز

با داشتن خاک خوب و دمای مناسب، پرورش فلفل سبز یک پروژه ساده و رضایت بخش در باغ است. حتی اگر اولین فلفل خود را می‎کارید. یادگیری چند اصل برای کاشت فلفل سبز تنها چیزی است که می‎‌توانید با تکیه بر آن به درستی فلفل‎‌های خود را پرورش دهید.

  • شروع کاشت فلفل سبز

در بیشتر باغ‎‌ها از فلفل سبز به عنوان سبزیجات یکساله استفاده می‌‎کنند، اما آنها در واقع محصولات مفید و موثری هستند با املاح و ارزش غذایی بالا، مانند سایر میوه ها از قبیل، گوجه فرنگی و بادمجان. این بومی‌‎های گرمسیری، دمای گرم و خاک حاصلخیز را دوست دارند. در مکانی با خاک خوب زهکشی شده و آفتاب مستقیم می‎توانند به خوبی رشد کنند. حداقل شش تا هشت ساعت در روز نیاز به آفتاب دارند. لذا جهت کاشت فلفل سبز سعی کنید محیطی که دسترسی بیشتری به آفتاب دارد، را انتخاب کنید.

فلفل به سرما بسیار حساس است، لذا در همه مناطق به جز گرم ترین آب و هوا، شما باید شش تا هشت هفته قبل از آخرین سرمازدگی بهاری منطقه خود، دانه‎ها را در داخل خانه شروع به کاشت کنید یا نهال‎‌های کوچک را برای پیوند خریداری کنید. منتظر بمانید تا تمام خطر سرمازدگی برطرف شود و دمای شبانه به طور مداوم نزدیک به 60 درجه فارنهایت باقی بماند، قبل از اینکه گیاهان فلفل را به بیرون منتقل کنید.

هنگام انتخاب مکانی برای کاشت فلفل سبز، محلی را در نظر بگیرید که گوجه فرنگی، بادمجان و سایر فلفل‎‌ها یا سیب‌‎زمینی حداقل سه سال در آن رشد نکرده اند. این گیاهان وابسته به بیماری‎‌های آسیب پذیر هستند که بسیاری از آنها می‎توانند در خاک باقی بمانند. اگر در آن‎ها را در گلدان یا ظروف می‎کارید، هر سال خاک را در صورت وجود بیماری، جایگزین و تعویض کنید.

بیشتر بخوانید: علل رویش علف هرز

نتیجه گیری:

مانند بیشتر محصولات باغی، فلفل‎‌ها به طور کلی به تغذیه بیشتری نیاز دارند. فسفر و کلسیم عامل اصلی در رشد فلفل سبز هستند. آزمایش pH خاک نشان می دهد که pH  5.8 تا 6.5 برای فلفل سبز بسیار عالی است و می‎تواند در رشد و باردهی این محصول نقش موثری داشته باشد. توصیه‎‌هایی برای اصلاح خاک و تغذیه این محصولات وجود دارد که می‎‌توانید از باغبان یا کارشناس متخصص این حوزه بپرسید. از کودهای حاوی نیتروژن بالا که باعث تحریک رشد برگ می‎‌شوند، خودداری کنید.

فلفل سبز را به خوبی آبیاری کنید، اما هرگز خاک را مرطوب نگذارید. آنها را به درستی آبیاری کنید تا خاک به عمق 6 اینچ مرطوب شود، سپس بگذارید کمی خشک شود. آبیاری زیاد به ریشه ها آسیب می‎رساند، لذا این موارد را جهت بهبود رشد این محصول رعایت کنید.

با تشکر از توجه شما آل کود

کاشت فلفل سبز
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *