کاشت هسته گیلاس

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

به طور معمول، یک درخت گیلاس برای کاشت خود به آبیاری منظم و کود مناسب نیاز دارد تا هم رشد کافی داشته باشد و هم باروری بالایی را به عمل آورد. نکته جالب دیگری که در مورد درخت گیلاس وجود دارد چوب آن است که به اندازه کافی سخت است و می‎تواند به عنوان یک چوب عالی برای مبلمان منزل یا یک ست تاب تابستانی چوبی برای باغ شما مناسب باشد. همچنین می‎تواند به عنوان هیزم خوبی در نظر گرفته شود. در این راستا به منظور آشنایی بیشتر با این ترکیب، می‎خواهیم بدانیم کاشت هسته گیلاس چگونه است و شامل چه مواردی می باشد؟

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی

موارد حائز اهمیت در بررسی کاشت هسته گیلاس

مراحل موثر جهت کاشت هسته گیلاس در زیر آورده شده است:

  • مرحله 1: منطقه مقاوم خود را تعیین کنید

برای اطمینان از موفقیت رشد درختان گیلاس در حیاط خانه خود، ابتدا بررسی کنید که یک درخت را در منطقه خود پرورش دهید. تعیین منطقه مقاوم جهت کاشت هسته گیلاس می تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا بهتر است درخت را در خانه خود پرورش دهید یا خیر. در صورت پرورش، سعی کنید مراقبت ‎های لازم را به منظور رشد این گیاه، به عمل آورید.

  • مرحله 2: گیلاس بخورید

این مرحله هیجان انگیزترین و سرگرم کننده ترین قسمت در پرورش درختان گیلاس از بذر است. آن گیلاس‎ های خوشمزه را بخورید و هسته را برای مراحل بعدی ذخیره کنید. به شما توصیه می‎شود از گیلاس‎ های تازه چیده شده از محله خود استفاده کنید یا می‎توانید از بازار کشاورزان نیز خرید کنید. از استفاده از گیلاس‎های ذخیره شده خودداری کنید، زیرا این میوه‎ها در یخچال نگهداری می‎شوند و شروع و رشد موفقیت آمیز بذر از آنها می‎تواند غیر قابل اعتماد باشد

  • مرحله 3: هسته ها را خیس کنید

هسته‎ های گیلاس را که ذخیره کرده اید، در ظرف قرار دهید و اجازه دهید حدود پنج دقیقه در آب گرم خیس بخورد. پس از آن، هسته‎ ها را در آب به آرامی مالش دهید تا باقی مانده چسبیده میوه در آن ها از بین برود. پس از تمیز شدن هسته‎ ها، آنها را روی حوله کاغذی پهن کنید. آن‎ها را در محلی گرم قرار دهید و اجازه دهید حدود 3 تا 5 روز  به منظور کاشت هسته گیلاس خشک شوند.

  • مرحله 4: هسته‎ ها را به یک ظرف پلاستیکی منتقل کنید

وقتی هسته ‎های خشک شده شما آماده شد، آن را به یک ظرف پلاستیکی منتقل کنید. روی ظرف را برچسب بزنید و مطمئن شوید که محکم بسته شده است. می‎توانید بذرها را تحت فرآیند طبقه بندی طبیعی قرار دهید به خصوص هنگامی که زمستان است، یا می‎توانید این کار را به صورت مصنوعی با نگهداری هسته های گیلاس در داخل یخچال خود به مدت حدود 10 هفته انجام دهید.

  • مرحله 5: کاشت بذر

پس از انجام مراحل بالا جهت کاشت هسته گیلاس، اکنون می‎توانید هسته‎های گیلاس را از ظرف پلاستیکی خارج کرده و اجازه دهید تا به دمای اتاق برسند. بذرها اکنون برای کاشت آماده هستند! در یک ظرف کوچک، حدود 2 تا 3 هسته گیلاس بکارید و آنها را آبیاری کنید. به یاد داشته باشید که باید خاک را مرطوب نگه دارید.

  • مرحله 6: پیوند به بیرون

وقتی نهال‎هایتان حدود 2 تا 3 اینچ افزایش قد داشتند، ضعیف‎ترین ها را بردارید، در حالی که قوی‎ترین نهال‎ها را در ظرف می‎گذارید. نهال‎ها را در گوشه ای آفتابی از خانه خود قرار دهید و در صورت مشاهده نشدن خطر یخ زدگی در آن جا، اکنون می‎توانید نهال ها را به بیرون پیوند دهید. اگر می‎خواهید چندین درخت بکارید، حداقل باید 20 فوت بین آنها فاصله بدهید.

کاشت هسته گیلاس

برخی از نکات مربوط به کاشت

در حالی که پرورش درخت گیلاس از طریق بذر بسیار آسان است، شما باید برای اطمینان از رشد موفقیت آمیز گیاه خود برخی از موارد را یادداشت کنید:

  • کاشت درخت هسته گیلاس در اواخر پاییز یا اوایل بهار بهتر است. به طور معمول، زمین دارای رطوبت بالا و نرم در این فصل است.
  • درخت هسته گیلاس خود را در جایی که می‎تواند نور آفتاب بگیرد و در مناطقی که گردش هوای خوبی دارد، بکارید.
  • درختان گیلاس، خاک مناسب زهکشی، حاصلخیز و عمیق را ترجیح می‎دهند.
  • از میوه گیلاس خود در برابر پرندگان محافظت کنید و یک توری مناسب را روی درخت بکشید.

بیشتر بخوانید: ملاس چغندر

نتیجه گیری:

پرورش درخت گیلاس از دانه ‎ها و هسته آن کاملاً ساده است. هنگامی که این محصولات شروع به رشد می‎کنند، باید بسیار مراقبت باشید تا آسیبی به آنان وارد نگردد و مورد حمله پرندگان قرار نگیرند، سعی کنید حدالامکان مکان و آبیاری مناسبی را برای این دسته از گیاهان در نظر بگیرید. همچنین باید به خاطر داشته باشید درختی که کاشته اید، ممکن است میوه ای با کیفیت گیاه اصلی خود تولید نکند. اگر می‎خواهید چگونگی کاشت زیبای این میوه را ببینید، باید در مورد نحوه کاشت هسته گیلاس اطلاعاتی را بدانید. در این میان می ‎توانید از کارشناسان مجرب در این حوزه کمک بخواهید تا با راهنمایی موثر خود به شما کمک شایانی کنند.

با تشکر از توجه شما آل کود

کاشت هسته گیلاس
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *