کاشت گوجه گیلاسی در گلدان 

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کاشت گوجه گیلاسی در گلدان 

کاشت گوجه گیلاسی در گلدان برای هرکسی که جایی برای باغچه درون زمینی ندارد، نگران آنچه در خاک خود است یا به سادگی از ظاهر و راحتی داشتن گوجه فرنگی در ایوان یا پاسیو لذت می­برد، گزینه ای عالی است. اگرچه تقریباً هر سبزی را می­توان از نظر فنی در یک ظرف کشت کرد، گوجه فرنگی یکی از ساده ترین و محبوب­ترین آنها است. با توجه به شرایط رشد مناسب، یک گوجه فرنگی گلدانی می­تواند مقدار قابل توجهی میوه تولید کند. تنها چیزی که لازم است رشد آنها در مکانی است که حداقل 6-8 ساعت در روز نور مستقیم خورشید را دریافت کنند و آب کافی را تامین کنند. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با این روند لازم است ادامه مطلب را بررسی کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری در این حوزه کسب کنید.

نکات قابل توجه در بررسی کاشت گوجه گیلاسی در گلدان 

کاشت گوجه گیلاسی در گلدان می­تواند بسیار گرانتر از خرید آن در فروشگاه باشد. زمانی که یک ظرف، مخلوط گلدان، کود و گیاهان می‌خرید، ممکن است هزینه زیادی را متقبل شوید.

  • انتخاب گیاه مناسب

گوجه فرنگی را می­توان به دو گروه اصلی تقسیم کرد: معین و نامعین.

گوجه‌فرنگی‌های معین تا ارتفاع معینی رشد می‌کنند و متوقف می‌شوند، بنابراین کوچک‌تر و مناسب‌تر برای رشد ظرف هستند. آنها همچنین در مدت زمان نسبتاً کوتاهی گل و میوه می­دهند و همه گوجه فرنگی­ها را می­توان در عرض چهار تا شش هفته برداشت کرد.

گوجه فرنگی نامشخص به طور مداوم رشد می­کند، گل و میوه می­دهد، این گیاهان بسیار بزرگتر هستند و نیاز به حمایت بسیار بیشتری دارند. اگرچه گوجه‌فرنگی‌های نامشخص را می‌توان در ظروف کشت کرد، اما مدیریت و سالم نگه داشتن آن‌ها دشوارتر است.

  • چیدن ظرف

در بررسی کاشت گوجه گیلاسی در گلدان باید بدانید که رشد گیاه گوجه فرنگی سالم و پربار با انتخاب ظرف مناسب شروع می­شود. گوجه فرنگی سیستم ریشه ای وسیعی دارد و در طول فصل به آب زیادی نیاز دارد. ظروف بزرگ چهار تا پنج گالن معمولاً برای رشد گیاهان جداگانه کافی است.

ماده­ای که ظرف از آن ساخته شده است به اندازه زهکشی خوب بسیار پر اهمیت نیست. در صورت لزوم، سوراخ­هایی را در امتداد طرفین به اندازه ¼ تا ½ اینچ از پایین ایجاد کنید. اگرچه بسیار زیبا نیست، اما یک سطل پلاستیکی پنج گالن با سوراخ­های زهکشی اضافه شده، اندازه بسیار خوبی برای گیاهان گوجه فرنگی است.

سایر عوامل موثر در کاشت گوجه گیلاسی در گلدان 

  • خاک گلدان

در کاشت گوجه گیلاسی در گلدان  همیشه بهتر است آن­ها را در مخلوط گلدانی با کیفیت بدون خاک پرورش دهید. خاک باغ به راحتی متراکم می­شود، به سرعت خشک می­شود، اما زهکشی ضعیفی دارد و می­تواند حاوی دانه­ها و بیماری­های علف های هرز باشد.

بیشتر مخلوط‌های بدون خاک از یک ماده آلی نگهدارنده آب مانند ذغال سنگ نارس یا زغال سنگ و یک جزء معدنی تشکیل شده‌اند که فضای منافذی ایجاد می‌کند و زهکشی را بهبود می‌بخشد، مانند پرلیت یا ورمیکولیت. این مخلوط­های گلدانی سبک وزن هستند، رطوبت را حفظ می­کنند و به راحتی آب اضافی را می­ریزند.

بسیاری از مخلوط­های از پیش ساخته شده گلدان بدون خاک در مراکز باغ در دسترس هستند، اما شما همچنین می­توانید با ترکیب ورمیکولیت و پیت ماس، ¼ فنجان آهک دولومیت، ½ فنجان سوپر فسفات 20 درصد مخلوط گلدان خود را بسازید.

در کاشت گوجه گیلاسی در گلدان باید بدانید که گوجه فرنگی­ها جزء یکی از همه کاره ترین سبزیجات (یا میوه ها، از نظر گیاه شناسی) هستند که بیش از هزاران گونه از نظر رنگ، شکل و اندازه دارند. چه پخته یا خام، ظاهر و طعم غذا یا سس را تقویت می­کنند.

بهتر از همه، آنها سرشار از مواد مغذی هستند که با فواید سلامتی مختلفی از جمله کاهش خطر ابتلا به سرطان و همچنین بیماری­های قلبی و استخوانی مرتبط هستند.آیا می­خواهید از گوجه فرنگی خوشمزه و تازه چیده شده در خانه خود لذت ببرید؟ خوشبختانه، گوجه فرنگی به راحتی رشد می­کند. برای این کار به تجربه زیادی نیاز ندارید. لازم نیست شما یک باغبان تمام وقت باشید.

لازم نیست قبل از اقدام ایده های باغ گل را عملی کنید. شما حتی برای شروع به یک فضای بزرگ نیاز ندارید یا نمی­دانید چگونه یک باغ سبزی پرورش دهید، بهتر است راهنمای سریع در مورد نحوه پرورش گوجه فرنگی در گلدان را بررسی کنید.

فواید کاشت گوجه گیلاسی در گلدان 

 اگرچه به طور سنتی، گوجه فرنگی ممکن است در باغ سبزیجات کشت شود، اما کاشت گوجه گیلاسی در گلدان هم امکان پذیر است. استفاده از این روش حتی مزایای متعددی در مقایسه با کاشت مستقیم در خاک دارد و به شما در صرفه جویی در مصرف بهترین کود کمک می­کند.

با ظروف، محافظت از گیاهان در برابر موجودات (مانند خرگوش و گوزن) و همچنین ریشه­های آن­ها در برابر آفات و بیماری­های مزاحم برای شما بسیار آسان­تر است. همچنین می­توانید میزان آب دریافتی گیاه را کنترل کنید که از خیس شدن یا شنی شدن خاک جلوگیری می­کند. علاوه بر این، به راحتی می‌توان محل گلدان‌ها را تقریباً در هر جایی که نور خورشید است تنظیم کرد و آنها را به راحتی برای برداشت در دسترس قرار داد.

نتیجه گیری

اندازه گلدان باید با اندازه گیاه مطابقت داشته باشد. به طور خاص برای کاشت گوجه گیلاسی در گلدان، بهتر است به سراغ ظروف بزرگتر و عمیق تر بروید. نهال­های گوجه فرنگی ممکن است کوچک به نظر برسند، اما یک گیاه کامل به فضای زیادی نیاز دارد تا سیستم ریشه ای قوی داشته باشد.

گونه‌های کوچک می‌توانند با گلدان‌هایی به اندازه 8 تا 12 اینچ کار کنند، در حالی که انواع بوته‌های معمولی در سطل‌های 5، 8 یا 10 گالن بهترین رشد را دارند. از سوی دیگر توصیه می‌شود که از وان‌های 15 تا 20 گالن استفاده کنید تا از حداکثر پشتیبانی از ساقه‌های درازتر و تولید میوه‌های سنگین اطمینان حاصل کنید.

 ظروف ساخته شده از پلاستیک و سایر مواد مصنوعی گزینه­های خوبی هستند، زیرا به سرعت خشک نمی­شوند. بشکه و مخازن فلزی گالوانیزه نیز ظروف عالی برای رشد گوجه فرنگی هستند. مهم نیست که چه نوع گلدانی را می­خواهید تهیه کنید، باید سوراخ های زهکشی داشته باشد تا آب آزادانه تخلیه شود و هوا به ریشه­ها برسد.

کاشت گوجه گیلاسی در گلدان 
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *