نحوه کاشت ریحان را بیاموزید

نحوه کاشت ریحان

ریحان یکی از گیاهان شناخته شده و پرمصرف در بسیاری از خانواده ها است. این گیاه به عنوان یک ماده اصلی در غذاهای ایتالیایی از جمله پیتزا و ماکارونی استفاده می شود. ریحان یکی از گیاهان بسیار مفید و موثری است که می توانید آن را به راحتی پرورش دهید. گیاه ریحان انواع مختلفی دارد که هر ساله کاشته می شوند. در اینجا به منظور آشنایی با این گیاه بسیار محبوب، می خواهیم بدانیم نحوه کاشت ریحان چگونه است و شامل چه مواردی می باشد؟

نکات حائز اهمیت در بررسی نحوه کاشت ریحان

 انواع ریحان

گیاه ریحان انواع مختلفی دارد که هر کدام دارای طعم کمی متفاوت هستند. در اینجا انواع متنوع گیاه ریحان آورده شده که به شرح زیر است:
ریحان شیرین: این محبوب ترین نوع کاشته شده ریحان است که بسیار پر کاربرد است.
ریحان دارچین: این رقم از مکزیک نشات گرفته است. طعم ملایم دارچین را دارد.
ریحان لیمو: این نوع ریحان، عطر و طعم ملایمی دارد.
ریحان بنفش: این نوع ریحان، شباهت زیادی به ریحان شیرین دارد.

بیشتر بخوانید: نحوه کاشت توت فرنگی

پرورش ریحان

نیاز اصلی گیاه ریحان، آفتاب فراوان است. اگر نمی توانید شرایط گرم و آفتابی را برای کاشت ریحان تضمین کنید، بهتر است ریحان را در داخل خانه پرورش دهید. به منظور کاشت ریحان، لازم است که بذر را در ماه آوریل در سینی های مخصوص کاشت بکارید و در هر واحد یک دانه قرار دهید. کمی با کمپوست بپوشانید و در محل گرم قرار دهید تا بذر جوانه بزند، نهال ها باید ظرف 2 هفته بیرون بیایند. اگر ریحان خود را در بیرون کاشتید، این کار را بعد از تمام شدن خطر یخ زدگی، از اواخر ماه مه به بعد انجام دهید. رشد ریحان در خارج از خانه دشوار است، مگر اینکه شرایط آفتابی را برای رشد آن فراهم کنید. جهت کاشت ریحان، لازم است هر نهال را به آرامی برداشته و در یک سوراخ کاشت به قطر 1 سانتی متر قرار دهید. خاک یا کمپوست را به آرامی برگردانید و خوب آبیاری کنید. هر نهال باید در فاصله 10 سانتیمتر از هم قرار بگیرند، تا فضای کافی برای بالغ شدن به آن ها داده شود.

برداشت ریحان

وقتی گیاه ریحان بعد از کاشت، به اندازه کافی بالغ شد (تقریباً 10 سانتی متر با برگ های فراوان)، برگها را در صورت لزوم برش دهید. از خرد کردن ساقه های کامل گیاه خودداری کنید، چرا که این امر باعث ضعف رشد آن می شود. بهتر است تعدادی گیاه ریحان پرورش داده شود و از هر کدام چند برگ برداشت شود، زیرا برداشت سنگین باعث کاهش عملکرد کلی هر گیاه می شود.

نحوه کاشت ریحان

شرایط موثر در نحوه کاشت ریحان

ریحان تازه بسیار خوشمزه تر از ریحان خشک است. با این وجود رشد موفقیت آمیز ریحان در زمستان دشوار است (حتی در داخل خانه، به دلیل شرایط نوری نامناسب)، بنابراین ممکن است بخواهید مقداری از ریحان خود را در تابستان خشک کنید تا بعدا از آن هاً استفاده کنید. ریحان را می توان با بریدن ساقه آن، خشک کرد و ساقه ها را به صورت دسته ای در جایی آویزان کرد تا خشک شوند. آنها را وارونه در مکانی تاریک و گرم و خشک آویزان کنید تا خشک شوند. سپس برگها را خرد کرده و در یک شیشه ضد هوا قرار دهید. انجماد ریحان روش ارجح تری است، زیرا طعم را بسیار بهتر حفظ می کند. فقط یک مشت برگ را درون یک کیسه کوچک قرار دهید و در فریزر قرار دهید تا در مواقعی که به آن نیاز دارید، از آن ها استفاده کنید.

نکات قابل توجه در نحوه کاشت ریحان

یادگیری نحوه کاشت ریحان، ساده است، زیرا یکی از گیاهان آسان برای رشد است. با کاشت، مراقبت و برداشت مناسب می توانید از آن در تمام تابستان لذت ببرید.
زمان کاشت ریحان: اولین زمان کاشت ریحان حدود 2 هفته پس از آخرین سرما است. در تابستان نیز می توان آن را کاشت.
ریحان را در محلی که آفتاب زیادی در دسترس است، بکارید. قرار گیری آن ها 6 – 8 ساعت در روز ایده آل است.
ریحان را می توان به راحتی و با جدا کردن قسمت کوچکی از گیاه تکثیر کرد. به سادگی قلمه را درون یک ظرف آب قرار دهید و آن را در یک مکان آفتابی بگذارید. آب را یک روز در میان عوض کنید و به زودی رشد ریشه را خواهید دید. هنگامی که ریشه ها 2 سانتی متر یا بیشتر شدند، ریحان آماده کاشت است.
در صورت کاشت ریحان در ظرف، حتما از گلدان بسیار بزرگ استفاده کنید.
ریحان خاک مرطوب، غنی و زهکشی شده با PH 6 – 7 را دوست دارد. با افزودن کمپوست، مقدار مناسبی از مواد مغذی و آلی را به خاک اضافه کنید.

بیشتر بخوانید: افزایش باردهی خیار

نتیجه گیری:
گیاه ریحان جزو گیاهان خوراکی است که از طعم ملایم تری نسبت به گیاهان دیگر برخوردار است. اگرچه گاهی اوقات کمی تلخ است، اما می توان از آنها در سالاد، ماکارونی یا هر خوراکی دیگری استفاده کرد. در حقیقت، یکی از نکات موثر در مورد نحوه کاشت ریحان این است که باید حتما نور آفتاب به میزان کافی به این گیاهان بتابد تا بتوانند به درستی رشد کنند، لذا شرایط آب و هوایی برای رشد آنان بیشترین تاثیر را می گذارد.

با تشکر از توجه شما آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366