کاشت زردآلو

زردآلو با ترکیب شیرین و ملایم خود، جزو خوشمزه ترین میوه‎ها در باغ است. هیچ چیز مانند انتظار برای خوردن اولین زردآلوهای رسیده درختی لذت بخش نیست. درختان زردآلو یک افزودنی عالی و بی نظیر به باغ شما هستند. وقتی درخت زردآلو کاشته شود تا گرده افشانی یکدیگر را انجام دهند، بهترین کار را برای رشد خود خواهند کرد. درختان زردآلو از سایر میوه های دیگر سخت‎تر هستند، اما هنوز در آب و هوای معتدل که خیلی گرم یا سرد نمی‎شود، رشد می کنند. در این جا به منظور آشنایی بیشتر با نحوه کاشت زردآلو سعی کنید ادامه مطلب را دنبال کنید تا بتوانید به درستی با نحوه پرورش این گیاه آشنا شوید.

نحوه پرورش و کاشت زردآلو

به منظور کاشت زردآلو اگرچه تصور می‎شود که زردآلو فقط در آب و هوای معتدل و مناسب رشد می‎کند، اما برخی از گونه ها در مناطق نیمه گرمسیری رشد می‎کنند. در زمستان زمانی که درخت در خواب است، بهتر است آن ها را بکارید. یک نقطه حاصلخیز و بارور را انتخاب کنید و یک حفره عمیق حفر کنید. گنجاندن مقداری لوله شکاف دار در کنار سوراخ باعث می‌شود که در آب و هوای گرم، آب را مستقیماً به ریشه ها برسانید. هنگام کاشت زردآلو، عرض درخت را بررسی کنید و فضای زیادی را در اطراف آن بگذارید، زیرا این امر باعث گردش خوب هوا و جلوگیری از تجمع رطوبت و در نتیجه بیماری های قارچی می‌شود. هم چنین سعی کنید در آفتاب کامل این گیاه را بکارید تا میوه‌های آن به خوبی برسد.

  • کوددهی مناسب این گیاه

در مورد انتخاب بهترین محصول کوددهی برای کاشت زردآلو، اختلاف نظر وجود دارد. برخی از کارشناسان می‎گویند، پاییز زمان تغذیه زردآلو است نه بهار و توصیه می‎کنند که پس از پایان کاشت زردآلو، آن را کود‎دهی کنید تا درخت برای بهار و تابستان بعدی تغذیه شود. آنها می‎گویند تغذیه بهاره ممکن است باعث کاهش کیفیت محصول شود. برخی دیگر می‎گویند که زردآلوها باید در اواخر زمستان، در اواسط بهار و اواسط تابستان در صورت نیاز بارور شوند و در اواخر تابستان و پاییز کوددهی نشوند، زیرا این امر خطر آسیب به گیاه را افزایش می‎دهد. بسیاری از کارشناسان موافق هستند که کود زیاد پتاسیم و فسفر و نیتروژن کم برای زردآلو بهترین کود است.

  • آبیاری مناسب

آب برای رشد گیاه ضروری است. زردآلوها در تابستان های گرم و بعد از کاشت به آب نیاز دارند تا جوانه آنها در بهار بعدی به خوبی رشد کند. هنگام کاشت زردآلو، لوله شکاف دار نصب کنید و در تابستان و پاییز مستقیماً به ریشه ها آب دهید. زردآلو زمین مرطوب یا باتلاقی را دوست ندارد، بنابراین شما باید به خوبی و در مکان مناسبی آن ها را بکارید. آنها همچنین باران را در زمان گلدهی یا زمانی که میوه نزدیک به بلوغ است دوست ندارند.

کاشت زردآلو

هرس گیاه زردآلو

 ابتدا اطمینان حاصل کنید که قبل از شروع و بعد از برش هر شاخه، تمام تجهیزات هرس را تمیز کرده اید. در ابتدا، هرس باید شاخه ها را کوتاه کند و 4 شاخه اصلی را حفظ کند که شکل گلدان را تشکیل می‎دهند. برای هرس سال دوم، 2 شاخه جانبی را در هر شاخه انتخاب کنید و آنها را کوتاه کنید تا ساختار درخت گسترش یابد و آن را متعادل نگه دارد. این امر همچنین باعث ضخیم شدن و تقویت شاخه‎ ها می‌‎شود.

زمان هرس بعد از کاشت زردآلو بسیار مهم است. لازم است در فوریه یا مارس در یک روز گرم و خشک و ترجیحاً در هفته ای که پیش بینی می‎‌شود، انجام شود. با این کار از بروز بیماری قارچی که از طریق برش‎‌های هرس وارد می‎‌شوند، جلوگیری می‎‌شود. هر چه زودتر برش خشک شود، بهتر است. داشتن یک فضای باز همچنین از عفونت‌های قارچی ناشی از کمبود جریان هوا و در نتیجه رطوبت جلوگیری می‎‌کند. همچنین ممکن است بخواهید ارتفاع درخت را برای چیدن آسان و ایمن پایین بیاورید. پس از اتمام کار، یکبار دیگر بایستید و کار خود را بررسی کنید. این به شما در مورد عدم تعادل در هرس هشدار می‎دهد که می‎توانید بلافاصله آن را برطرف کنید.

نحوه مراقبت از کاشت گیاه زردآلو

بیماری که اکثر ما بعد از کاشت زردآلو با آن آشنا هستیم، پوسیدگی قهوه ای است. این عامل به راحتی دیده می‎شود، زیرا این واژه نقاط دقیق پوسیدگی گیاه را به طور دقیق توصیف می‎کند. با پیشرفت پوسیدگی، اسپورهای خاکستری مایل به سفید، سطح زردآلو را می‎پوشانند. پوسیدگی قهوه ای یک بیماری قارچی است که توسط باد و باران منتقل می‎شود و روی میوه مومیایی شده ای که روی درخت و زمین باقی مانده رشد می‎کند و روی شاخه ها نیز می‎نشیند. سعی کنید با مراقبت و محافظت درست از این گیاه، به باردهی و میوه دهی بالای آن کمک کنید.

بیشتر بخوانید:‌کاشت جعفری در گلدان

نتیجه گیری:

کاشت زردآلو یکی از بخش‎های حیاتی باغبانی ارگانیک است. گیاهان همراه با جذب حشرات مفید، دفع آفات یا تأمین مواد مغذی، به رشد خود کمک می‎کنند. گیاهانی نیز وجود دارند که دوست ندارند در کنار یکدیگر باشند. برخی از گیاهان خیلی بلند می‎شوند و می‎توانند سایه زیادی برای گیاه شما ایجاد کنند. گاهی اوقات گیاهان خاصی آفات یکسانی را جذب می‎کنند، لذا مهم است که آنها را از هم جدا کنیم و مکان مناسبی برای رشد هر یک فراهم کنیم.

با تشکر از توجه شما آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366