آموزش کاشت درخت پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

پسته یکی از مهم ترین خشکبار های جهان محسوب می شود که از لحاظ دارویی، درمان، سلامت و زیبایی اهمیت بسیار دارد و منبعی سرشار از انواع ویتامین ها و درشت مغذی ها و ریز مغذی ها بشمار می رود. پسته از زمان های قدیم پای ثابت خشکبار ها در تجارت بوده و هم اکنون نیز اهمیت ویژه ای بر سر تجارت با آن قائل هستند. کشور ما ایران نیز در میان کشور های بزرگ تولید کننده پسته رتبه شایسته ای را کسب کرده و مرغوب ترین پسته را به خود اختصاص داده است.کاشت این درخت شرایط آب و هوایی مناسبی را می طلبد اگر می خواهید با آموزش کاشت درخت پسته آشنا شوید این مقاله را مطالعه نمایید.

انواع پسته و خواص آن

پسته های محبوبی که در کشور ما تولید می شود عبارتند از پسته کله قوچی، احمد آقایی و فندقی. پسته حاوی املاح معدنی و نغذی چون کربوهیدرات، فیبر، پتاسیم و اسید آمینه می باشد. به علاوه مس و روی و آهن را نیز در خود دارد و داروی قوی کم خونی محسوب می شود.

آموزش کاشت درخت پستهعلاوه بر پسته، پوست و برگ درخت آن نیز دارای خواص بیشمار است و اگر بانوان به خارش و بیماری های تناسلی دچار شدند، می توانند با جوشاندن برگ درخت پسته، این مشکل را حل کنند. خوردن پسته به صورت روزانه حتی به مقدار ۴ یا ۵ دانه در مدت زمان ۱ یا ۲ ماه می تواند کم خونی را کاملا بر طرف سازد. افرادی که میل جنسی کمی دارند می توانند با استفاده از پسته، بر قوای جنسی خود بیافزایند. زمانی که احساس کردید که روحتان نیاز به آرامش دارد، توصیه می شود که حتما از این خشکبار شگفت انگیز استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید: مناطق مناسب کشت پسته

ویژگی بذر پسته

از جمله درختانی که اب و هوای کشور ایران کاملا با ان مطابقت دارد، درخت پسته است به همین خاطر پسته ایرانی از میزان مرغوبیت بالایی برخوردار می باشد. به علت سازگاری خوب این درخت با بیشتر مناطق کشور ایران، می توان آن را در اکثر مناطق به کشت رساند. هدف از کشت پسته آغاز یک تجارت پر سود است که برای رسیدن به ان باید موارد بسیاری را رعایت کنیم که در آخر به یک محصول مرغول دست یابیم.

با رعایت مرحله به مرحله شرایط کشت این درخت می توان به یک نتیجه خوب رسید. البته به این نکته نیز باید توجه داشت که برای هر منطقه ای باید بذر متناسب با آب و هوای آن منطقه تهیه کرد در عیر این صورت رشد مطلوب درخت رقم نخواهد خورد. در مناطقی که خاک شور است بهترین نوع بذر، بذر بادامی زرند می باشد که مقاوم ترین بذر شمرده شده و اکثرا از این نوع بذر استفاده می کنند.

آموزش کاشت درخت پستهدر خرید بذر مرغوب به این نکته توجه داشته باشید که بذر مدت زیادی در انبار نمانده باشد و کهنه و قدیمی نباشد. به علاوه به هیچ وجه بدر نباید در دستگاه صنعتی حرارت دیده باشد چرا که در اثر حرارت، بذر تمام قوای خود را جهت رشد از دست خواهد داد. شایسته است که بذر از نظر ظاهری بررسی شده باشد و از عدم وجود هر گونه آفت در ان اطمینان داشت.

نکات کاشت پسته

اگر قصد دارید که با بذر شروع به پسته کاری کنید بهترین فصل برای این کار در ماه فروردین است اما اگر می خواهید آن را در گلدن کاشته و سپس نهال را پرورش دهید می توانید در هر زمانی این کار را انجام دهید. زمانی که نهال های شما رشد کردند می تواند در هنگام زمستان این نهال را پس از ۶ ماه به زمین اصلی منتقل نمایید‌. پس از ۲ سال باید عملیات پیوند زنی را انجام دهید تا درخت بتواند باردهی داشته باشد. دقت کنید که درختان نر را در کنار درخت های ماده بکارید که با استفاده از گرده درخت نر، درخت ماده بارور شود و محصول به دست آید. می توانید به ازای هر ۱۰ درخت ماده، یک درخت نر در کنار آن درخت های ماده بکارید و اگر تعداد درختان نر را بتوانید افزایش دهید، محصول بیشتری دست گیر شما خواهد شد.

آموزش کاشت درخت پستهخاک مناسب کشت پسته

اگر زمینی که می خواهید کشت پسته را در ان انجام دهید خشک و سفت باشد، درخت به خوبی نمی تواند در آن جا ریشه بگیرد و باید شخم زنی را انجام داد و با کمی آبیاری، خاک را مرطوب کرد. افراد می توانند برای مرطوب کردن خاک از بعضی کود های شیمیایی نیز بهره ببرند. از آنجایی که خاک مهد پرورش درخت پسته است، باید توجه بسیاری را برای آن خرج کرد و قبل از ان که نهال را به کشت رساند، زمین را با کود غنی ساخت.

بیشتر بخوانید: بهترین کود مایع پتاس بالا

برای پربار ساختن درخت پسته لازم است که هر چند ماه یک بار عملیات کوددهی را انجام داد تا هم درخت به هیچ گونه آفت و بیماری دچار نشود و هم باردهی بیشتری داشته باشد. استفاده مکرر و زیاد از کود به معنای کوددهی اصولی نیست بلکه کود دهی از روی برنامه می تواند تنها اثر بخشی داشته باشد چرا که در صورت کوددهی بسیار، درخت دچار مسمویت شده و خشک خواهد شد.

آموزش کاشت درخت پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *