جدول کود دهی پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

جدول کوددهی درختان پسته

پسته  یکی از محبوب ترین و گران قیمت ترین محصولات آجیلی  در سراسر جهان است. یکی از مهمترین دلایل گرانی آن شرایط سخت کاشت و نگهداری است. درختان پسته عموماً در مناطق گرم و معتدل رشد می کنند و مقاومت بسیار کمی در برابر سرما دارند.

میوه دهی پسته به روش گرده افشانی انجام می شود. به همین دلیل برای باردهی پسته به هر دو درخت نر و ماده نیاز است. معمولاً به ازای هر 15 یا 10 درخت پسته یک درخت نر کاشته می شود.

بذر پسته 2 سال طول می کشد تا به نهال تبدیل شود و نهال پسته 5 سال طول می کشد تا به ثمر برسد. البته در سالهای اول عملکرد کم است. معمولاً 10 تا 12 درختان پسته  سال طول می کشد تا به نتیجه اقتصادی برسد. در این زمان کود دهی آنها  باید به دقت برنامه ریزی و تخمین زده شود تا مغز پسته با کیفیت تولید شود .

همچنین تقویت و تغذیه  و کوددهی درختان پسته به افزایش بهره وری آنها کمک می کند.

آموزش کاشت درخت پسته

برنامه کوددهی درختان پسته

برنامه کوددهی درختان و گیاهان  معمولاً برای یک محصول و باغ خاص طراحی می شود. در زمان کاشت درخت ، از خاک برای  تعیین مواد مغذی مورد نیاز  نمونه برداری می شود. پس از شروع برنامه کاربردی از جمله کاربرد کود و اصلاح خاک، نتایج نمونه‌برداری از برگ که  اطلاعاتی را برای تصمیم گیری در  مورد مدیریت کوددهی  باغات فراهم می کند. تجزیه و تحلیل برگ در اواسط شهریور  برای نظارت بر برنامه کوددهی و تغذیه درختان پسته  استفاده می شود.

 

کود مرغی مایع برای پسته

زمان کوددهی درختان پسته

بهتر است مواد مغذی در زمانی که  بیشترین نیاز است و  معمولاً در اوایل فصل رشد ، در ناحیه ریشه درخت  اعمال شوند. با توجه به ماهیت سال تناوبی و  عملکرد پسته، کوددهی در زمان خواب درختان  کوددهی کمتر انجام می شود.

 زمان کوددهی نیتروژن  و پتاسیم  باید با توجه  نوع خاک اصلاح شود، در خاک های رسی بسیار سنگین، کاربرد کود پتاسیم برای درختان پسته  بهتر بسیار سبک انجام شود.

 

زمان کاشت پسته

 

 مجموع برنامه کوددهی پسته  نیتروژن و پتاسیم  در ماههای فروردین، مرداد، بهمن در سال (کیلوگرم در هکتار )

مجموع در سال مرداد بهمن فروردین مواد مغذی
102-90 34-22 34-6/22 34-6/13 نیتروژن
97-49 6/22-8/15 34-8/15 34-8/15 پتاسیم

نمونه برداری از برگ  درختان پسته برای مواد مغذی:

نمونه برداری از برگ درختان پسته یک روش  فوق العاده برای اندازه گیری برنامه کوددهی و تشخیص کمبود مواد مغذی است، معمولا توصیه می شود سالانه نمونه برداری برگ درختان  انجام شود.

به طور کلی نمونه برداری از اواخر تیر  تا اوایل مرداد انجام می شود، نمونه ای از شاخه های غیر بارور به اندازه 180 سانتی متر از زمین را انتخاب شود. همچنین می توانید 4 تا 10 برگچه از هر درخت را جمع آوری کنید.  دقت کنید نمونه ها را ظرف 24 ساعت به آزمایشگاه تحویل دهید.

 

جدول کوددهی نیتروژن و پتاسیم  در زمان خواب درختان پسته

 

مجموع در سال شهریور تیر فروردین مواد مغذی
3/45-51 6/22-6/15 6/22-6/15 2/27-6/13 نیتروژن
3/45-3/16 33/11-4/5 8/15-4/5 8/15-4/5 پتاسیم

 

 

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای پسته

 

 

جدول مقادیر بحرانی  حداقل غلظت مواد مغذی  برای رشد و عملکرد درختان پسته

مقدار پیشنهادی (درصد) مقدار بحرانی (درصد) مواد مغذی
2/5-2/2 8/1 نیتروژن
17/0-14/0 14/0 فسفر
0/2-8/1 6/1 پتاسیم
0/4-3/1 3/1 کلسیم
2/1-6/0 6/0 منیزیم
3/0-1/0 1/0 کلر

کمبودهای تغذیه ای درختان پسته

به طور کلی،  درختان پسته ای که در خاک های شنی کاشته می شوند  بیشتر مستعد کمبود مواد مغذی  هستند، زیرا  این خاکها به دلیل ساختار کریستالی، سطوح اتصال کمتری نسبت به خاک های رسی دارند.

 

جدول علائم و حساسیت های ناشی از کمبودهای مواد  تغذیه ای در درختان پسته

علائم کمبود مواد مغذی شرایط منطقه ای شروع علائم فصلی مواد مغذی
برگهای رنگ پریده و زرد، قسمت میانی برگ به رنگ قرمز اکثر مناطق در طول فصل رشد نیتروژن
برگهای رنگ پریده و کوچک، لبه های برگچه ها خاکستری رنگ، رنگ برگها زرد رنگ و در نهایت سوختگی برگ ایجاد می شود. کاهش عملکرد مشاهده در خاکهای سنگین در اوایل تا اواسط فصل پتاسیم
معمولا علایم کمبود منیزیم نادر است و با تجزیه و تحلیل خاک مشاهده می شود . مشاهده در خاکهای قلیایی و اهکی که به دلیل جذب منیزیم توسط کاتیونها باعث کمبود می شود اواسط فصل منیزیم
برگها زرد رنگ و بدشکل و انتهای برگها پژمرده می شود کمبود شدید در مناطق دریاچه ای اوایل فصل بور
تاخیر در بازشدن جوانه ها، برگهای انتهایی کوچک و زرد ، حاشیه برگها مواج و انتها برگها پژمرده، کاهش مغزهای اجیلی مشاهده کمبود در درختان جوان بارور در تمام مناطق به ویژه در خاکهایی با سابقه مصرف کودهای حیوانی اوایل فصل روی
سوختگی نوک و حاشیه برگ های انتهایی، سوختگی برگها و پژمردگی انتهایی برگ و ریزش برگها مشاهده کمبود در درختان جوان خصوصا در خاکهای قلیایی اواسط تا اواخر فصل مس

نکته مهم اینکه در درختان پسته تورم جوانه ها در اواخر اسفند تا اوایل فروردین رخ می دهد. پس از آن شکوفایی اواخر فروردین تا اوایل می رخ می دهد و برداشت پسته معمولا اواخر مهر تا اوایل آبان رخ می دهد. بنابراین لازم  برنامه کوددهی به موقع و لازم انجام بگیرد.

عوارض مصرف بیش از حد عناصر غذایی در درختان پسته

مصرف و وجود  بیش از حد عناصر در درختان پسته یا موجود در اب آبیاری آنها باعث سمیت  درخت می شود.  البته اگر مشکل سمیت در آب باشد، منبع باید عوض شود. اگر سطوح متوسط سمیت  در آب آبیاری وجود داشته باشد، با اضافه شدن آب اضافی به آب آبیاری عناصر مازاد شسته  می شوند. همچنین عناصر اضافی  نیز به این طریق نیز از سطح خاک شسته می شوند.

سمیت بور  اواسط تا اواخر فصل رشد در درختان پسته باعث می شود نوک و حاشیه برگ درختان و بین رگبرگها قهوه ای شود و پیچ خوردگی های متوسطی در برگها رخ دهد.

سمیت کلر و سدیم در درختان پسته باعث قهوه ای شدن نوک و حاشیه برگ های درختان می شود.

با توجه به اینکه برنامه غذایی لازم و صحیح در درختان پسته اهمیت دارد و مهم است اما باید در مصرف کودهای مختلف دقت لازم انجام شود تا از ایجاد عوارض مصرف بیش از حد کود در درختان جلوگیری شود. خوبی کودهای شوک در این است که ارگانیک و نانو هستند که نه تنها برای محصولات بی ضرر هستند بلکه محیط زیست هم آسیب نخواهد دید. بنابراین توصیه می شود در استفاده از این نوع کودها برای محصولات خود تردید نکنید.

درخت پسته در چند سالگی بار می دهد؟

جدول کود دهی پسته : درخت پسته در طی ۵۰ سال اخیر از جمله پر ارزش ترین درختان میوه خشکباری تجاری به حساب می آید که پرورش آن، چه برای سود داخل کشور و چه سود حاصل از صادرات خارجی بسیار پر اهمیت می باشد؛ یکی از نقاط ضعف در مورد پرورش پسته ها این است که علی رغم محبوبیت بالای پسته، به موضوع عناصر مغذی آن بسیار کم پرداخته می شود و این قسمت از کار می لنگد و نیازمند توجه و آگاهی بیشتر می باشد.

کشاورزان باید به این موضوع واقف باشند تا هر ساله میوه های با کیفیت و پر باری را بچینند. درختان پسته نیز مانند سایر درختان به عناصر ماکرو یا پر مصرف و میکرو یا کم مصرف نیاز دارند که در این مقاله در مورد جدول کوددهی پسته و نیازهای تغذیه آن به طور مفصل اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

در تغذیه درختان پسته ۴ نکته اساسی در اولویت قرار دارد: کوددهی مناسب به درختان پسته، در زمان مناسب از جهت موثر بودن ، مکان مناسب و روش کوددهی به درختان پسته

نیاز تغذیه ای درخت پسته:

مطالعه عناصر غذایی درختان پسته بسیار اهمیت دارد و این درختان نیز جهت رشد متعادل و تولید محصولات کافی به ۱۴ عنصر ضروری نیاز دارند؛ این عناصر به دو گروه عناصر ماکرو که به میزان زیاد توسط درخت گردو مصرف می شود و عناصر میکرو که به آن ها عناصر کم مصرف اطلاق می شود. لازم است به عنوان یک باغدار و کشاورز بدانید عناصر ماکرو شامل: نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، گوگرد و عناصر میکرو شامل: آهن، مس، روی، بور، مولیبدین، کلر، منگنز و نیکل می باشد.

جدول کود دهی پسته

انتخاب درست کود برای پسته:

در این بخش جهت انتخاب کود مناسب برای درختان پسته ابتدا باید تشخیص داده شود از کود حاوی یک عنصر استفاده شود و یا چند عنصره؛ سپس باید کود با قیمت مناسب انتخاب نمود، به حالت کود انتخابی دقت شود که از حالت های مایع، جامد و محلول در آب کدام مورد جهت نتیجه گیری موثر بهتر است و هم چنین بستر خاک مورد آزمون قرار گیرد. قبل از انتخاب کود بایستی در مورد کود که ممکن است آیا پس از افزوده شدن به خاک سبب شوری، قلیایی یا اسیدی شدن خاک شود اطمینان حاصل کرد.

در نهایت در مورد نحوه افزودن کود به درخت پسته باید آگاهی پیدا کرد که به صورت خاکی به درخت برسد یا محلول پاشی به سطح برگ و یا آبیاری قطره ای. به عنوان مثال کود آهن کلاته باید به صورت خاکی در دسترس درختان پسته قرار گیرد.

ضرورت کوددهی به درخت پسته در مراحل حساس رشدی:

در فصل بهار چون زمان رشد درختان پسته به مقدار زیاد می باشد، بایستی درختان از کود نیتروژن به مقدار کافی برخوردار شوند، در مرحله تشکیل مغز پسته بایستی بهره مندی درختان از کود فسفر و پتاسیم زیاد شود و اواخر فصل رشد پسته ها عنصر بور توسط آن ها مصرف شود.

تاثیر اسید هیومیک بر پسته

روش های افزودن کود به درختان پسته:

۱)روش کوددهی آبیاری:

مزیت این روش برخورداری بهتر و جذب سریع ترعناصر توسط ریشه درختان پسته می باشد؛ در این روش کود ها به خوبی در دسترس ریشه ها قرار گرفته و در نهایت به اندام های بالاتر رسیده و مصرف می شوند.

۲)محلول پاشی بر سطح برگ:

این روش زمانی انجام می شود که بایستی عناصر خاص و ضروری در زمان خاصی در اختیار درختان پسته قرار گیرد.

۳)روش چالکود:

نام دیگر این روش به پخش خاکی نیز معروف است؛ این روش با هدف تقویت بستر رشد درختان پسته یعنی خاک می باشد و نیازی به آبیاری نداشته و پس از بارش باران کود به داخل خاک نفوذ کرده و عناصر مغذی را بدست می آورد.

جدول کود دهی پسته

مقدار کودهای موجود در پسته:

جهت تعیین میزان عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم بایستی به مقدار رشد محصول و تعداد آن ها و هم چنین الگوی جذب این عناصر دقت شود. با بررسی های چشمی می توانید قدرت باردهی درختان پسته و میزان رشد آن ها را جهت تعیین میزان کود موردنیاز بسنجید. از آزمون خاک و آنالیز آن برای تشخیص تعداد و عناصر موجود در خاک، قلیایی یا اسیدی بودن خاک و شور بودن آن کمک بگیرید. در فصل تابستان تجزیه برگی جهت آگاهی از مقدار عناصر موجود در درختان پسته موثر می باشد.

 

 

فاصله درختان پسته از منابع آب باید چقدر باشد؟

تغذیه نهال ها و درختان پسته جوان:

کوددهی نهال ها و درختان جوان پسته در سه مرحله پیش از کاشت، افزودن کود حاوی ازت و محلول پاشی بر سطح برگ انجام می گیرد. پیش از کاشت نهال ها بستر بایستی توسط کود فسفره، مواد آلی ارگانیک و آهک و گچ تغذیه شود و برای کاشت نهال ها آماده گردد. بهره مندی از کود نیتروژن باید در طی چند نوبت و به صورت منظم و در مقادیر کم صورت گیرد تا درختان از استحکام و استقرار بالایی برخوردار شوند.

در محلول پاشی بر سطح برگ باید از عناصر روی و مس استفاده کرد.

 

فاصله درختان پسته از منابع آب باید چقدر باشد؟

زمان مصرف کودها در درختان پسته:

 جدول کود دهی پسته

اواخر اسفند تا اوایل فروردین که زمان تورم جوانه ها به حساب می آید.

ارزنی شدن که در اوایل اردیبهشت انجام می گیرد. دو هفته پس از ارزنی شدن که در اواسط اردیبهشت خواهد بود، شروع مرحله استخوانی که در اواخر اردیبهشت می باشد، دو هفته پس از استخوانی شدن که زمان آن به اواسط خرداد بر می گرد، به مغز رفتن که در اوایل فصل تابستان یعنی تیر ماه تا اواخر مرداد ماه، در نهایت برداشت محصول و سپس آماده سازی برای سال آینده و کوددهی زمستانه که در اواخر فصل پاییز تا اواخر زمستان انجام می گیرد.

 

ارتفاع درخت پسته چقدر است؟

نکات تکمیلی  جدول کود دهی پسته :

عرضه کودها در مناطق پسته کاری بایستی بر اساس شرایط آبی خاکی منطقه، مدیریت و نیاز درختان انجام گیرد. در ساخت کودهای آلی و غنی شده بایستی تعادل عناصر غذایی و مناسب بودن آن را در نظر گرفت. هم چنین لازم به ذکر است کود آلی ساخته شده برای تمامی مناطق مناسب نبوده و نباید استفاده شود زیرا شرایط هر منطقه ای متفاوت است.

در ساخت کود های آلی غنی شده لازم نیست تمامی عناصر وجود داشته باشند بلکه نیاز غذایی گیاه در اولویت قرار دارد و کودهای تولیدی لازم است درصد های مختلفی از عناصر را در خود جای داده باشند.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

جدول کود دهی پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *