کود آهن مخصوص پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود آهن مخصوص پسته

گیاهان و درختانی مانند پسته برای رشد مطلوب، گل دهی و تولید میوه های سالم و مشتری پسند به عناصر مهمی چون نیتروژن، فسفر، پتاسیم و عناصر ریز مغذی نظیر آهن، روی، منگنز و بور احتیاج دارند. در بین این عناصر آهن در ساخت و تولید کلروفیل ها نقش اساسی ایفا می کند زیرا از طریق سنتز ماده اولیه، منجر به کلروفیل سازی می گردد. درختان پسته در کشور ما همیشه با کمبود آهن مواجه هستند؛ عمده ترین دلایل کمبود آهن در باغات پسته، بی تحرک بودن این عنصر در گیاهان  نامحلول بودن آن می باشد. لازم به ذکر است آهن در خاک های اسیدی و نسبتا اسیدی به صورت کاملا محلول می باشد اما چون بستر بیشتر مناطق پسته خیز در کشور خاک های خنثی یا قلیایی می باشد، آهن به دلیل عدم محلولیت نمی تواند به مقدار کافی جذب درختان پسته گردد. اما خب نمیشود دست روی دست گذاشت و اقدامی در جهت رفع این کمبود انجام نداد اینجاست که کود آهن مخصوص پسته به عنوان حلال مشکل وارد میدان می شود.

بهترین کود آهن 

نقش آهن در باغات پسته

آهن در زنجیره انتقال الکترون در مراحل مختلف رشد گیاهی یکی از عناصر مهم در انجام مطلوب این روند به حساب می آید؛ متابولیسم بی نقص آنزیم ها، پروتئین ها و تنفس سلولی بدون آهن مسیر نمی باشد وجود مقادیر کافی از عنصر ریز مغذی آهن سبب شادابی درختان پسته شده و از کلروز یا زردی برگ ها جلوگیری به عمل می آید زیرا آهن عنصر کم تحرکی بوده و نبود کافی آن سبب نمایان شدن علائم کمبود در برگ های جوان می شود؛ لذا برای داشتن درختان پسته پر بار و شاداب بهره مندی از کود آهن مخصوص پسته با توجه به شرایط موجود در باغات مناطق پسته خیز در اولویت قرار دارد.

کمبود آهن در باغات پسته

علی رغم وجود مقادیر زیاد آهن در خاک زمین های کشاورزی، اما گیاهان به خصوص درختان پسته با کمبود این عنصر مواجه هستند زیرا تا وقتی گیاه نتواند ماده ای را جذب و مصرف نماید، این کمبود در درخت پسته ادامه خواهد داشت. از علائم کمبود آهن زرد شدن بخش میانی رگبرگ ها و ساقه های جوان را می توان نام برد.

کمبود آهن در باغات پسته بیشتر زمانی به وجود می آید که میزان آهک و مواد کربناته در خاک افزایش یافته در نهایت جذب این عنصر با مشکل مواجه می گردد. این عنصر ریز مغذی به دلایل گوناگونی از جمله: استفاده بی رویه از کودهای شیمیایی، آبیاری غیر اصولی، بالا رفتن میزان بی کربنات و آهک، فشرده شدن خاک، عدم وجود مواد ارگانیک و آلی کافی و شور شدن خاک از دسترس درختان پسته خارج گردیده است.

در صورت کمبود آهن پسته های تولیدی کاهش یافته و کیفیت محصول پایین می آید و با توجه به اینکه باغ دار روی سود اقتصادی پسته حساب باز کرده، شاهد نتیجه نا رضایتبخش خواهد شد.

خرید کود آهن

دلایل استفاده از کود مخصوص آهن برای پسته

از آنجا که آهن به راحتی جذب گیاهان نمی شود، برای سهولت در این امر از آهن کلاته جهت محافظت از این عنصر از اکسیده شدن، شسته شدن از خاک و نگهداری به شکل قابل جذب استفاده می گردد؛ کود های کلات آهن و سولفات آهن بهترین منبع برای جبران کمبود آهن درختان پسته به حساب می آیند که در ادامه مطالب اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

کلاتورها مولکول های کوچک متصل شونده به یون های فلزی می باشند که باعث می شوند ریز مغذی ها یی مانند آهن به نحو احسن در دسترس گیاهان قرار گیرند زیرا از هدر رفت آهن و شسته شدن آن جلوگیری به عمل می آورند. کود های کلات آهن برای رساندن آهن موردنیاز گیاه بهترین گزینه می باشند دلیل دیگر این انتخاب به دلیل جلوگیری از رسوب نمودن آهن به شمار می رود. بهره گیری از آهن بدون کلاتور سبب اتلاف هزینه و زمان می گردد زیرا امکان دارد گیاه از جذب عنصر آهن پیش از اکسیده یا شسته شدن محروم گردد.

کلات ها منجر به تحریک رشد پسته ها شده و میزان برداشت را افزایش می دهند؛ جهت محلول پاشی می توانید زیر نظر کارشناسان یکی از فرم هایEDTAو  IDHAرا بر گزینید. از کود آهن کلاته در تمامی مراحل رشد گیاه و فصول کشت به ویژه اوقاتی که نشانه های کمبود آهن در گیاه ظهور کرده می توان بهره برد.

نکته: پیش از انتخاب نوع کود آهن مصرفی از میزان آهن موجود در شاخه و برگ درختان پسته با انجام آزمایش آگاهی پیدا کنید.

نحوه استفاده از کود آهن

کاربرد کود سولفات آهن

عموما از کود سولفات آهن برای برطرف نمودن علائم زردی درختان پسته استفاده می گردد این کود تقریبا ۲۰ درصد آهن در خود جای داده و به صورت محلول پاشی در اختیار گیاهان قرار می گیرد و قیمت ارزان تری دارد. در شرایطی که پی اچ خاک بیشتر از عدد ۷ باشد، آهن نمی تواند به فرم قابل جذب در آید و به صورت اکسید آهن رسوب می نماید لذا در چنین مواقعی کود سولفات آهن به کمک درختان پسته شتافته و جذب عنصر آهن را ممکن می سازد.

کود سولفات آهن کاربرد چند جانبه ای در صنعت کشاورزی دارد به گونه ای که علاوه بر از بین بردن کمبود آهن  در باغات و زمین هایی که با فقر آهن روبرو هستند، به منظور تولید کود های شیمیایی نظیر کود های ماکرو و میکرو گوناگون به عنوان ماده اولیه کاربرد گسترده ای دارد. درختان پسته که در خاک مناطق شور رشد می کنند، بالاترین میزان مصرف سولفات آهن را به خود اختصاص داده اند.

جدول کود دهی درختان پسته

تاثیر کود مخصوص آهن برای درختان پسته

علائم کمبود آهن در پسته همانطور که ذکر شد به صورت زردی رگبرگ ها و برگ ها بوده و باغ در مجموع رنگ پریده و بیمار حاصل از کمبود به نظر می رسد؛ تعداد دانه های خوشه های پسته کاهش پیدا می کند و دانه های تولید شده کوچک یا پوک و بی کیفیت خواهند شد.

باغات پسته احداث شده در ایران اکثرا در مناطق دارای خاک های آهکی قرار دارند عامل پی اچ بالا و قلیایی بودن خاک سبب رسوب آهن در خاک ها شده و آهن را برای درختان پسته غیر قابل جذب و مصرف می نماید؛ از این رو اغلب مناطق پسته خیز از کمبود آهن رنج می برند. برای حل مشکل از محلول پاشی کود های کلات آهن و سولفات آهن کمک گرفته می شود که در عین روشی مقرون به صرفه بوده و سبب درمان علائم کمبود آهن در درختان پسته خواهد گردید.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

کود آهن 6 درصد
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *