کشت پسته در گلخانه

یکی از پرطرفدار ترین و خوش طعم ترین مغزیجات که بسیاری از افراد به آن علاقه مند هستند، پسته است. پسته دارای انرژی بسیار بالایی است که مصرف روزانه چند عدد از آن، می تواند انرژی بسیار بالایی را به افراد بدهد. جالب است بدانید که پسته، خواص دارویی بسیار زیادی دارد که مهم ترین آن ها تسکین درد است. البته، در نظر داشته باشید که پسته های تازه، دارای خواص بیشتری نسبت به پسته های بو داده هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا با کشت پسته در گلخانه، آشنا شوید .

کشت پسته

همانطور که می دانید، کشت درخت پسته، می تواند کار بسیار پر در آمدی باشد. بسیاری از افراد سعی می کنند درخت پسته را در باغ های خویش بکارند؛ ولی این امر با مشکلاتی مواجه است که سبب می شود پس از مدتی، درختان پسته آن ها از باردهی بیوفتد و دیگر پسته ندهد. امروزه، با گسترش تکنولوژی و علم، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که هیچ مکانی برای نگهداری درخت پسته، بهتر از گلخانه ها نیست. گلخانه ها می توانند شرایط مناسب رشد را برای درختان پسته محیا نمایند و این امر سبب می شود تا درختان پسته باردهی بیشتری داشته باشند.

نحوه کشت پسته در گلخانه

در مرحله اول، برای سبز شدن جوانه های درخت پسته، می بایست چند گلدان پلاستیکی بردارید و آن ها را پر از خاک مقوی کنید. برای آن که بتوانید خاک مقوی تولید کنید، می بایست مقداری خاک باغچه را بردارید، مقداری خاک برگ و مقداری کود طبیعی پای آن ها بریزید تا بتوانید خاک مقوی تولید نمایید. برای انجام این کار، می بایست درصد کود و خاک را دقیق اندازه گیری نمایید چرا که اگر کود بیش از حد مجاز باشد، سبب آسیب رساندن به بذر و جوانه پسته می شود.

کشت پسته در گلخانهپس از آماده کردن محل مناسب برای کشت پسته، درون گلدان ها سوراخی به ارتفاع 10 سانتی متر حفر کنید و بذر ها را درون آن جا قرار دهید. پیشنهاد می شود برای بهبود کیفیت کار، حتما درون گودال مقداری آفت کش بپاشید تا آفات مزاحم رشد بذر پسته نشوند. پس از آن، بذر را داخل گودال قرار دهید و روی آن را با خاک بپوشانید. پس از پر کردن گودال با ست کمی خاک را بفشارید تا هوا کمتری وارد خاک شود. پس از آن بر روی گلدان کمی آب پاشی کنید تا خاک حسابی مرطوب و خیس شود.

بیشتر بخوانید: کشت زعفران در گلدان

لازم به ذکر است که می بایست میزان آبیاری را با دقت انجام دهید چرا که پسته تازه کاشته شده هر روز نیاز به آب دارد. پس از آن که کمی بزرگتر شد می بایست یک روز در میان به آن آب بدهید. و پس از آن که بذر تبدیل به نهال شد می بایست هفته ای دو بار آن را آبیاری نمایید. جالب است بدانید که پسته نیاز به آب بسیار کمی دارد و اگر بالغ باشد می بایست آن را ماهی سه الی چهار بار آبیاری کنیم. این امر سبب شده تا بتوان درخت پسته را در هر مکانی کشت نمود.

کشت پسته در گلخانه

نکاتی که در کشت گلخانه ای پسته باید رعایت شوند

همانطور که می دانید، برای آن که بتوانیم درختان پسته گلخانه ای پر بار و مرغوبی داشته باشیم، می بایست شرایط را برای آن ها فراهم نماییم تا شاهد رشد بسیار خوب درختان پسته خود باشیم. لازم به ذکر است که در حین فراهم نمودن شرایط، می بایست نکاتی را رعایت نماییم تا درختان پسته رشد بهتر و بار دهی بیشتری داشته باشند. رعایت این نکات کار سختی نیست و با کمی دقت می توانید آن ها را به خوبی رعایت نمایید.

کشت پسته در گلخانهیکی از مهم ترین نکاتی که می بایست در کشت پسته گلخانه ای به آن دقت کنید نوع خاک است؛ همانطور که می دانید، پسته برای رشد نیاز به خاکی دارد که ریز دانه باشد و قابلیت نگهداری رطوبت را درون خود داشته باشد. ولی این امر به طور کلی کامل نیست؛ چرا که خاک نیز باید مقوی باشد. برخی از افراد معتقد هستند که برای مقوی نمودن خاک می بایست حتما از کود حیوانی استفاده نمود؛ ولی این امر به طور کل اشتباه است چرا که در کود های حیوانی منبع بسیار زیادی از آلودگی و میکروب ها وجود دارند و می توانند به درخت پسته آسیب برسانند.

بیشتر بخوانید: زمان مصرف هیومیک اسید در سیب زمینی

همانطور که می دانید، پسته جزو برترین و مقوی ترین مغزیجات ها محسوب می شود که دارای طرفداران بسیار زیادی است. اما متاسفانه در کشور ما از قیمت بسیار بالایی برخوردار است. چه بسا که اگر سرمایه دارید و به گیاهان علاقه مند هستید، می توانید کشت گلخانه ای پسته را انجام دهید و در کاهش قیمت آن و مصرف برای عموم سهیم باشید. پیشنهاد می شود برای کشت گلخانه ای پسته، حتما با افراد متخصص مشورت نمایید تا بتوانید پسته بسیار خوبی تولید کنید و درختان شما بسیار پر بار تر شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366