کود آناناس

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود آناناس

گیاهان آناناس بومی آمریکای جنوبی هستند و در هاوایی رشد می کنند ، اما به راحتی در سرزمین های دیگر با آب و هوای گرم نیز قابل رشد می باشند. حدود دو سال طول می کشد تا گیاه آناناس میوه شما را بارور کند ، بنابراین باید در حین صبر کردن مطمئن شوید که گیاه به طور صحیح تغذیه می شود. این بدان معناست که شما باید کود مناسب را انتخاب کنید که پاسخگوی نیازهای غذایی گیاه باشد.

کود لازم برای آناناس

کود خشک که حاوی 6 تا 10 درصد نیتروژن ، 6 تا 10 درصد پتاسیم ، 6 تا 10 درصد اسید فسفریک و 4 تا 6 درصد منیزیم است به خوبی جواب می دهد. گیاهان جوان آناناس باید هر دو ماه یکبار در طول فصل رشد بارور شوند

کودهای خشک

کود خشک را انتخاب کنید که 6 تا 10 درصد نیتروژن ، 6 تا 10 درصد اسید فسفریک و 6 تا 10 درصد پتاس را در اختیار شما قرار دهد. اینها توسط NPK در برچسب کود نشان داده شده است. کود مورد نظر شما نیز باید حاوی 4 تا 6 درصد منیزیم Mg باشد.

هر سه هفته یک تا دو اونس را برای سه ماه اول اعمال کنید. در ماه های چهار تا شش ، هر هشت هفته 1 تا 3 اونس استفاده کنید. در 6 تا 12 ماه از 2 تا 6 اونس کود استفاده کنید. در 12 تا 16 ماه از 3 تا 6 اونس استفاده کنید. بعد از گذشت 16 ماه ، هر هشت هفته 17 تا 24 اونس کود استفاده کنید.

خرید کود آناناس

کود های مایع

همچنین می توانید آناناس خود را با کود مایع که روی برگ ها اسپری می شود تغذیه کنید. به این تغذیه شاخ و برگ گفته می شود. این موارد باید هر 8 تا 10 هفته اعمال شود. کود مایع باید تقریباً همان NPK و Mg را با کود خشک داشته باشد

ریز مغذی ها

دو یا سه بار در سال نیز می توانید از اسپری شاخ و برگ استفاده کنید که حاوی روی و منگنز است. برخی از این اسپری ها همچنین ممکن است حاوی آهن باشد. اگر این کار را نکردند و اگر کود معمولی شما حاوی آهن نیست ، هر هشت تا 10 هفته یکبار از محلول سولفات آهنی استفاده کنید.

بهترین کود برای آناناسکمپوست و مالچ

آناناس برای رشد به کمپوست زیادی احتیاج ندارد. اگر مایل به استفاده از کمپوست هستید ، قبل از کاشت آناناس خود مقدار کمی در خاک مخلوط کنید. این به خاک کمک می کند تا آب و مواد مغذی مورد نیاز آناناس را حفظ کند.

ممكن است از مالچ نیز برای حفظ رطوبت خاک بین چشمه ها استفاده شود و مانع از رقابت علفهای هرز با آناناس برای مواد مغذی شود. اگر از مالچ استفاده می کنید ، آن را 8 تا 12 اینچ از پایه گیاه نگه دارید تا از ورود آفات به داخل جلوگیری کرده و گردش هوا به درستی انجام نشود.

آناناس از نظر رشد و عملکرد میوه به نیتروژن و پتاسیم به عنوان مهمترین ماده مغذی نیاز دارد. كمبود نيتروژن ظرف 6 ماه از كاشت به عنوان برگهاي كاهش يافته ، خار و پر رنگ نشان داده مي شود كه منجر به بيش از 10 ماه تاخير در برداشت محصول و بيش از 38٪ در عملكرد ميوه مي شود. کمتر از 20٪ آناناسهایی که فاقد نیتروژن بودند در اولین محصول کاهش داشتند. با این حال ، هنگامی که نیتروژن دو برابر (100 تا 200 کیلوگرم در هکتار در سال) افزایش یافته بود ، با افزایش 15 تا 10 درصد افزایش محل اقامت میوه ، میوه گیاه زراعی دو برابر شد. پتاسیم به طور معنی داری 05 / 0P = باعث کاهش جایگاه میوه و بهبود عملکرد و طعم میوه شد.

نیتروژن بیشتر باعث افزایش کارآیی P و K برای افزایش قابل توجه عملکرد شد. بنابراین ، اثر متقابل بین نیتروژن بالا (200 کیلوگرم در هکتار در سال) و فسفر کم (50 کیلوگرم در هکتار) یا پتاسیم بالا (200 کیلوگرم در هکتار) به ترتیب ، به طور معنی داری 5 / 0P = باعث افزایش عملکرد آناناس می شود ، در حالی که P و اثر متقابل K باعث رشد معکوس ، تأخیر در بلوغ محصول و کاهش عملکرد و کیفیت میوه می شود. آناناسهایی که مخلوط کود NPK 200-50-200 را دریافت کرده اند بالاترین و بهترین کیفیت میوه را تولید می کنند ، بنابراین برای عملکرد بهینه آناناس کشت در خاکهای گرمسیری توصیه می شود.

برای رشد یک گیاه آناناس ، تنها آنچه شما نیاز دارید یک آناناس تازه است. دفعه دیگر که در فروشگاه مواد غذایی هستید یکی را انتخاب کنید ، سپس برگها را از میوه جدا کنید و پایه را در آب خیس کنید. در عرض چند هفته ریشه جوانه می زند و می توانید گیاه آناناس خود را در یک ظرف ریخته و برای مدت طولانی از آن لذت ببرید.

گیاهان آناناس را چه چیزی تغذیه می کنید؟

کود. مخلوط خشک و شیرهای خاک آهنی. مخلوط کودهای خشک حاوی 6 تا 10٪ نیتروژن N ، 6 تا 10٪ اسید فسفریک موجود P 6 تا 10٪ پتاس K و 4 تا 6٪ منیزیم Mg با گیاهان آناناس نتایج مطلوبی به دست می آورند.

کود دهی آناناس

آیا قهوه برای گیاهان آناناس  کود محسوب می شود ؟

قهوه برای آناناس عالی است اما برای فلفل خوب نیست. … زمین های قهوه سرشار از نیتروژن است. آناناس آنها را دوست دارد

آیا آناناس به آب زیادی احتیاج دارد؟

آناناس به آب زیادی احتیاج ندارد. آنها برگهای بسیار سختی دارند ، بنابراین از طریق تبخیر آب زیادی از دست نمی دهند. آنها می توانند خیلی کم دریافت کنند. آناناس به خاک زهکشی رایگان احتیاج دارند.

چگونه می توان تولید آناناس را افزایش داد؟

برای بهبود بهره وری و به حداکثر رساندن عملکرد ، آناناس خود را در یک فاصله منظم بکارید. خاک نباید از نظر آب یا کاملاً خشک باشد. شاخه ها باید به خاک جمع شوند كه به آرامی شل شده و دوباره پر شوند.

کشت آناناسمراحل رشد آناناس توسط کود مناسب :

1-آماده سازی توسط کود آناناس

یک آناناس تازه انتخاب کنید. به دنبال یکی از برگهای محکم و سبز آن باشید که زرد یا قهوه ای نشده اند. پوست روی میوه باید قهوه ای طلایی و لمس شده محکم باشد. آناناس را بو کنید تا ببینید که رسیده است: باید بوی شیرین و سرشار از گیاه را نشان دهد که نشان می دهد شما فقط در زمان مناسب برای شروع گیاه جدید آناناس انتخاب کرده اید.

اطمینان حاصل کنید که آناناس نارس نباشد. برای تولید آناناس دیگر لازم است رسیده باشد.

مطمئن شوید که آناناس در اطراف پایه برگ حشرات مقیاس ندارد. آنها مانند لکه های سیاه خاکستری کوچک به نظر می رسند.

2- برگها را از قسمت بالای آناناس پیچانده و پیچ کنید.

بدن آناناس را با یک دست چنگ بزنید و از دیگری برای گرفتن برگها در پایه استفاده کرده و آنها را بپیچانید. این روش اطمینان می دهد که پایه برگها دست نخورده باقی بمانند. به حداقل میوه می رسد که برای رشد گیاه نیازی به آن ندارید.

اگر در پیچ خوردن از بالا مشکل دارید ، می توانید از قسمت بالای آناناس ببرید. میوه اضافی را در اطراف ریشه خرد کنید.

اطمینان حاصل کنید که پایه ، همان نوک ناحیه ای که برگ ها به آن وصل می شوند ، دست نخورده باقی بماند. ریشه های جدید از این جوانه می زند ، و بدون آن گیاه رشد نمی کند.

3- مقداری از برگهای زیرین را جدا کرده و ساقه را در معرض خود قرار دهید.

این به ریشه جوانه زدن ساقه کمک می کند پس از کاشت نوار بزنید تا چند سانتی متر از ساقه در معرض قرار گیرد. میوه های باقی مانده را بدون آسیب رساندن به ساقه قطع کنید.

4- آن را وارونه کنید و بگذارید یک هفته خشک شود. کود آناناس

جای زخم هایی که برش زده اید و برگ ها را برداشته اید سخت تر خواهد شد ، که قبل از انجام مرحله بعدی لازم است.

در این مرحله ، در صورت تمایل می توانید تاج را در خاک کاشت کنید. در حالی که بعضی از افراد ترجیح می دهند تاج آناناس را ابتدا خیس کنید ، اما لازم نیست.

سوالات به همراه پاسخ ها برای اینکه اطلاعات شما راجب کشت آناناس بیشتر شود:

*****بعد از اینکه یک آناناس رشد کردید ، آیا می توانید یکی دیگر از گیاهان مشابه خود را رشد دهید؟

بله  در طی چند سال ، گیاه ممکن است آناناس دیگری تولید کند. شما می توانید این آناناس را برداشت کرده و درست مانند نمونه اول آنرا کاشت کنید

***** آیا می توانیم از گیاه آناناس در خارج مراقبت کنم؟

آناناس در مناطق سرسختی 10 و 11 می تواند در خارج رشد کند. آناناس به مقدار زیادی خورشید احتیاج دارند ، اما به آب زیادی احتیاج ندارند

*****آیا می توانم چندین گیاه آناناس را که در یک گلدان جمع شده اند بکاریم؟

آناناس به گیاه برای رشد ریشه ها نیاز دارد و قسمت بالای گیاه می تواند بسیار بزرگ باشد. ما بیش از یک گلدان را کاشت نمی کنیم.

*****یک گلدان بزرگ برای پرورش آناناس نیاز دارم؟

حداقل 12 اینچ قطر و 12 اینچ عمق دارد بنابراین ریشه ها دارای فضای لازم برای رشد هستند.

***** از کی می دانم که آناناس آماده برداشت است؟

هنگامی که تاج زرد شد ، آناناس آماده برداشت است. قبل از چیدن مطمئن شوید که رسیده است زیرا پس از چیدن، بلوغ آن ادامه نخواهد یافت.

 آیا باید یک گیاه آناناس در زمستان پوشانده شود؟ کود آناناس

بستگی به جایی دارد که زندگی می کنید. اگر در جایی زندگی می کنید که در طول زمستان واقعا سرد است ، باید آن را داخل آن بکشید و کنار یک پنجره بگذارید ، زیرا حتی اگر پوشیده از آن نباشد ، در خارج از خانه نیز مقابله نخواهد کرد. اگر در جایی زندگی می کنید که در زمستان گرم است و هیچ برفی و یخی به وجود نمی آید ، می توانید آن را در بیرون نگه دارید. اگر در مناطق استوایی هستید ، بگذارید اینگونه باشد. اطمینان حاصل کنید که از گرما و آفتاب کافی برای ادامه رشد برخوردار می شود!

چگونه می دانیم وقتی میوه آناناس آماده برداشت می شود؟ خود میوه حدوداً 6 “طول دارد. به نظر می رسد که یک آناناس دوم شروع به رشد می کند.

وقتی آناناس به تاج زرد شد ، زمان آن است که میوه خود را انتخاب کنید. آناناس پس از برداشت ، به بلوغ خود ادامه نخواهد داد. وقتی میوه کاملاً آفتاب گرفت ، میوه در بهترین حالت است.

بعد از اینکه با موفقیت آناناس را تهیه کردید که به پایه گیاه بزرگ شد ، چه کاری انجام می دهید؟ آیا این به طور طبیعی میوه بیشتری خواهد داشت یا به هرس احتیاج دارد؟

گیاه فقط یک بار میوه خواهد داشت. سپس می میرد. اما قبل از آنکه چند مکنده را از بین نبرد. این گیاهان را بکارید و در مقایسه با کاشت تاپهای سبز میوه های بزرگتر و سریع تری خواهید داشت. این کاری است که تولید کنندگان آناناس انجام می دهند.

تفاوت استفاده از کود در آناناس

 چگونه می توانید بگویید که آناناس توسط کود در حال رشد است؟

با گذشت زمان شاهد رشد در برگهای آناناس خواهید بود و اگر به اندازه کافی در امتداد باشد ، یک گل کوچک قرمز در وسط برگ ها رشد می کند.

کود با کیفیت مخصوص آناناس آیا پیرایش برگهای زیرین به رشد آناناس کمک می کند؟

خیر ، از بین بردن برگهای به ظاهر پودر کمکی نمی کند و حتی می تواند برای گیاه آناناس مضر باشد. اگرچه گیاه بسیار مقاوم است ، اما آناناس مستعد پوسیدگی است و از بین بردن برگهای کاملاً خشک نشده ، می تواند قارچ ها و سایر باکتری ها را درون گیاه ببندد. اجتناب کنید ، صبور باشید و هر کاری را که تصمیم به برش گرفتید ، فقط آنها را خرد کنید و آنها را دوباره به خاک برگردانید تا به کمپوست تبدیل شود.

اسید هیومیک مخصوص آناناس

در این مقاله ما بر آنیم تا به بررسی بهترین کود برای درخت آناناس بپردازیم. چنانچه شما باغداران محترم می‌خواهید میوه‌های آناناسی با کیفیت، عالی و بازار پسند داشته‌باشید، احتیاج دارید که کوددهی و برنامه صحیح کودی برای باغ آناناس خود داشته‌باشید. از آنجا که این میوه گران، توجیه اقتصادی خوبی دارد، باغدار باید تمام تلاش خود را برای تامین مواد مورد نیاز انجام دهد. در نتیجه لازم است شما طیف وسیعی از کودها، ریز مغذی‌ها و درشت مغذی‌های لازمه گیاه را به آن تزریق کنید.

 چنانچه در مورد آناناس و شناخت بهترین کود آن دنبال اطلاعات مفید هستید، می‌توانید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

شناخت آناناس

آناناس از گیاهان بومی آفریقای جنوبی و هاوایی است، اما در دیگر سرزمین‌ها نیز این گیاه کشت می‌شود. مدت زمان کاشت تا باردهی گیاه دو سال طول می‌کشد. در زمانی که شما منتظر باردهی گیاه هستید، باید کودهای لازم گیاه را تأمین کرده و مطمئن باشید که تغذیه آن به درستی انجام می‌شود.

این گیاه استوایی میوه خوراکی دارد و به صورت درختچه‌های کوچک رشد می‌کند. هر گیاه بالغ یک میوه در وسط آن دارد. آناناس را معمولاً از شاخه‌های جانبی و یا چین‌های ایجاد شده بالای میوه تکثیر می‌کنند.

آناناس معمولاً بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی گل و میوه می‌دهد، البته از گلدهی تا میوه دهی گیاه تقریباً شش ماه طول می‌کشد.

هر گیاه آناناس یک میوه تولید کرده و تقاضا برای خام خوری این میوه و تولید تازه این میوه گرمسیری از کمپوت بیشتر است. ارتفاع آناناس به ۵۰ تا ۱۰۰ سانتی متر می‌رسد. برگ‌های آناناس حاشیه خاردار دارند.

آناناس معمولاً رشد قوی داشته و میوه‌های آن اسیدی و شیرین است. این گیاه می‌تواند طیف وسیعی از شرایط را تحمل کند به شرط اینکه خورشید همواره در طول روز به این گیاه بتابد و خاک زهکشی خوبی داشته‌باشد.

‏ph مناسب خاک بین ۴ونیم تا ۵ و نیم است. خاک‌های اسیدی می‌توانند خاک مناسب برای پرورش آناناس باشند. آناناس نیاز به خاک‌های لومی و ماسه‌ای با تهویه مناسب دارد و در خاک‌های رطوبتی باید اصلاح خاک قبل از کاشت آناناس انجام شود. خاک هایی با عمق ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر می‌تواند برای آنان بسیار مناسب باشد. میانگین دمای سالانه آناناس نیز بین ۱۸ تا ۲۶ درجه سانتیگراد است.

شناخت کود مناسب برای آناناس

قبل از کوددهی به این نکته توجه داشته‌باشید که نیازمندیهای خاک خود را به وسیله آزمایش خاک و تفسیر درست آن مشخص نمایید. اما به صورت کلی‌های آناناس به کود هایی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم احتیاج دارد.

به صورت کلی آناناس به عناصر درشت مغذی (ماکرو) یعنی ازت، فسفر و پتاسیم و ریز مغذی (میکرو) مانند: منگنز، آهن، روی، مس، بور، مولیبدن و کلر احتیاج دارد.

گیاه آناناس در هنگام جوانی، باید هر دو ماه یک بار کودهی انجام شود، اگر ph خاک شما بالا باشد به این معنی است که خاکتان قلیایی است در این صورت یک محلول حاوی آهن در نزدیکی درختچه‌ها بریزید تا ph را نرمال نماید.

تغذیه آناناس شامل مرحله رویشی، نمو و گلدهی است. آناناس برای رشد، ریشه دهی و سوخت و ساز خود به پتاسیم نیاز دارد. اگر گیاه شما وارد فاز گلدهی نمی‌شود به این دلیل است که رشد رویشی گیاه شما که باید توسط کود ازته انجام می‌شد، ضعیف بوده‌است. در این زمان استفاده از پتاسیم باعث آبدار شدن بافت گیاه شده و گوشت گیاه را بیشتر می‌کند. گیاه شما بزرگ تر و قوی تر خواهد شد.

همچنین با کودهای گلدهی می‌توانیم گوشت گیاه را بیشتر کرده و از شیره آن بکاهیم و با این کار حجم میوه را افزایش دهیم. غنچه‌های خشک شده را از ته بچینید تا کیفیت گل‌ها و طول عمر آن افزایش یابد. شما می‌توانید برای افزایش کیفیت گلدهی آناناس از مکمل‌های غذایی و کود‌های شیمیایی تابع اسیدیته خاک استفاده کنید، زیرا اگر اسیدیته خاک شما از ۷ بیشتر باشد مواد غذایی قابلیت جذب خود را از دست می‌دهد.

شما می‌توانید برای کودهی از کودهای حیوانی هم استفاده کنید. کود حیوانی کلیات کاشت را بهبود بخشیده، پتاسیم خاک را بیشتر کرده و باعث دسترسی بیشتر گیاه به ریزمغذی‌ها خواهد شد. بهترین کود برای آناناس ترکیبی از کودهای آلی و پتاسیم است.

از ریز مغذی‌ها نیز دو یا سه بار در طول سال بر روی شاخ و برگ آناناس اسپری کنید. این ریز مغذی‌ها شامل روی و منگنز و بعضی از آنها نیز حاوی آهن هستند. هر ۸ تا ۱۰ هفته یک بار محلول سولفات آهن را به گیاه اسپری کنید.

آناناس در رشد خود به کمپوست زیادی احتیاج ندارد. اگر می‌خواهید از کمپوست استفاده کنید، قبل از کاشت آناناس آن را با خاک مخلوط کرده تا مواد مغذی را به خاک شما برساند.

به صورت کلی مهم‌ترین مواد مورد نیاز آنان نیتروژن و پتاسیم است. کمبود نیتروژن در آناناس موجب کاهش برگ‌های گیاه شده و ظرف شش ماه بعد از کاشت، روی درخت ظاهر خواهد شد.

 در این صورت برداشت محصول شما ۱۰ ماه به تأخیر می‌افتد. همچنین اگر نیتروژن موجود کم باشد بیش از ۳۸ درصد در عملکرد میوه تاثیر منفی گذاشته و کاهش محصول را به دنبال خواهد داشت.

جمع بندی

در این مقاله به اختصار به انواع کود مورد نیاز آناناس پرداختیم‌. از آنجا که درختی آناناس تنها یک میوه می‌دهد، در نتیجه تغذیه درست و اصولی آن بسیار مهم است. برای تغذیه و رشد اصولی آناناس و به وجود آمدن میوه‌های بازار پسند و عالی نیاز به بستری از انواع کودها و ریز مغذی‌ها دارد.

 اما تهیه تمامی این کودها به صورت جداگانه برای باغداران محترم مقرون به صرفه نبوده و از لحاظ اقتصادی نیز سنگین است. شما با تهیه یک کود که تمامی ریز مغذی‌ها و درشت مغذی‌های مورد نیاز آناناس را در خود داشته‌باشد، می‌توانید از لحاظ اقتصادی کمک بسیاری به خود کنید.

  با تهیه کود شوک ۱۰ ایکس آمریکایی کامل می‌توانید تمامی نیاز‌های گیاه خود را مرتفع نماید. همچنین اگر بخواهید این کود را از سایت آل کود تهیه کنید، از ۵ درصد تخفیف نیز برخوردار می‌شوید.

 چنانچه در مورد تهیه کود شوک ۱۰ ایکس آمریکایی و جدول کوددهی نیاز به مشاوره دارید کارشناسان آل کود در خدمت شما هستند.

کود با کیفیت آناناس
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *