کود با کیفیت پیت ماس

خاک پیت ماس چیست؟

خاک یا کود پیت ماس از نوعی خزه به نام خزه پوده زار بدست می آید؛ تاکنون ۱۵۱ تا ۳۵۰ گونه از این جاندار شناسایی شده است. محل رویش خزه تورب دار در خاک های تورب دار یا دارای زغال سنگ نارس می باشد بنابراین به نام خزه تورب دار نیز معروف است.

 خاک پیت ماس در حقیقت به بقایای خزه پوده زار گفته می شود که پس از جمع آوری خزه ها آن ها را طی فرایندهایی آماده  وکودی جامد شبیه خاک بسته بندی شده و در مصارف باغبانی، کشاورزی، گلخانه ای، پرورش گل و گیاه و …از آن استفاده می شود.PH  پیت ماس خنثی می باشد یعنی نه اسیدی است و نه قلیایی و مناسب برای انواع خاک ها.

پیت ماس توانایی جذب و نگهداری آب حدود ۲۰ برابر وزن خود را دارد و از این طریق به حفظ رطوبت خاک کمک شایانی می کند. این کود با تکیه بر دانش تولید کنندگان آن بسیار غنی شده است زیرا افزون بر وجود مواد اصلی پیت ماس، برای غنای بیشتر به آن کلسیم، ازت یا نیتروژن و پتاسیم می افزایند؛ این امر کود حاصله از خزه تورب را به کودی بی نظیر و پرسود تبدیل می کند.

در کشور ما پیت ماس سیاه و تیره رنگ موارد مصرف و محبوبیت بالایی دارد‌؛ یکی دیگر از مزایای این کود دانه ریز بودن آن می باشد در عین حال از کمیت و کیفیت منحصر به فردی برخوردار است. خاک پیت ماس میزان ماده آلی بالایی دارد و استفاده از آن در هر زمینه باغبانی و کشاورزی ساختمان خاک را بهبود می بخشد.

افزودن مقداری از کود پیت ماس به خاک های رسی و انواع سنگین خاک، به نرم شدن و رسیدن مواد مغذی و آب به گیاهان کمک به سزایی می کند. به عبارتی ساختمان خاک سنگین را کمی سست کرده و به رشد ریشه و رویش گیاه کمک می کند. هم چنین به پیوستن خاک های شنی که سبک هستند کمک کرده و بی نظمی خاک را از بین می برد.

کود درخت

پیت ماس از مواد تشکیل دهنده خاک گل های آپارتمانی مانند کاکتوس، بنفشه آفریقایی و کاج ها به حساب می آید؛ این کود بی مثال در کاشت های گلخانه ای مانند خیار، گوجه و … بستر فوق العاده ای تلقی می شود.

پیت ماس قابلیت ترکیب با همه نوع خاک را دارا می باشد و از شسته شدن کودهای مفید دیگر جلوگیری کرده و به حفظ شادابی گیاهان و گل های آپارتمانی کمک به سزایی می کند. این خاک مواد مغذی بسیار خوبی جهت رشد انواع مختلف گیاهان را دارد. پیت ماس در ترکیب با خاک باغچه بستری فوق العاده برای گیاهان زینتی فراهم می کند.

پیت ماس به رنگ های سفید، قهوه ای و سیاه در کشورهای مختلف به فروش می رسد و از دانه بندی های ریز، متوسط و درشتی برخوردار می باشد البته نوع ریز آن در ایران محبوبیت دارد. مدت زمان ماندگاری این کود درون گلدان ۲ الی ۳ سال می باشد و پس از اتمام این زمان بایستی نسبت به تعویض خاک اقدام کنید.

نکته:

استفاده بیش از حد این خاک  برای گیاه کاکتوس پیشنهاد نمی شود؛ زیرا همانطور که در بخش های بالا توضیح داده شد پیت ماس آب را درون خود نگه می دارد و این خاصیت در عین حال که برای گیاه سودمند است، اما اگر بیش از حد استفاده شود اثر سوء خواهد داشت؛ هم چنین ریشه ها را دچار پوسیدگی می کند.

خاک پیت ماس به حدی درون خود از ترکیبات کاملی برخوردار می باشد که گاهی اوقات به تنهایی به عنوان عنصر اصلی خاک گیاهان مختلف تلقی می شود. لازم به ذکر است برخی مواقع در کنار سایر اجزا و عناصر جهت رشد و تکثیر بی نقص گیاه بکار می رود.

پیت ماس، منبع تجدید ناپذیر:

درست می بینید این خاک پر ارزش جزء منابع تجدید ناپذیر دسته بندی می شود زیرا تشکیل آن سخت و بسیار زمان بر می باشد به گونه ای که پس از گذشت یک سال تنها یک میلی متر بر کود حاصله افزوده می شود.

کود درخت

برتری پیت ماس بر کود حیوانی:

این برتری به دو دلیل می باشد: اول اینکه آلودگی که کودهای حیوانی ایجاد می کنند را ندارد و دوم اینکه به آسانی ضدعفونی می شود. این خاک همانطور که آب فراوانی جذب می کند، قابلیت از دست دادن سریع آب را نیز دارد و این امر در مورد گیاهانی که نیازمند زهکشی منظم و به موقع هستند کمک شایانی می کند.

خاک پیت ماس رنگ، جنس و بافت های متنوعی را در خود جای داده که این امر حکایت از تنوع گیاهان و جانداران تجزیه شده دارد. هر کدام از پیت ماس ها اختصاصی و برای گیاهان مختص آن مورد استفاده قرار می گیرد.

پیت ماس خاک را از فرسایش نجات می دهد و در پرورش چمن، گوجه فرنگی، قارچ دکمه ای و سبزیجات نیز بسیار کاربرد دارد.

روش استفاده:

یکی از نکاتی که باید حین استفاده از این خاک در نظر داشته باشید این است که داخل آن تخم انواع حشرات، علف های هرز، بذر گیاهان و بیماری قارچی وجود دارد بنابرین قبل از استفاده ضدعفونی خاک فراموش نشود؛ می توانید از قارچ کش یا حشره کش نیز برای این کار بهره ببرید.

خرید و فروش پیت ماس:

خرید و فروش این خاک بر پایه واحد لیتر و مقدار ۳۴۰ گرم می باشد. قیمت این خاک بر اساس شرکت سازنده و رنگ‌ و نوع آن فرق می کند. بسته بندی های ۷۰ و ۸۰ ،۲۰۰ و ۳۰۰ لیتری از این خاک پرسود در بازار وجود دارد؛ برای اینکه در خرید پیت ماس سرتان کلاه نرود از منابع معتبر خریداری کنید زیرا ممکن است با مواد دیگر مخلوط کرده باشند و خواص آن کاهش یابد.

مروری بر چگونگی ساخت پیت ماس:

خزه ها و بقایای گیاهی در بستر باتلاق و مرداب ها باقی می مانند در این بستر ها سرعت رشد گیاهانی مانند خزه به دلیل کاهش فعالیت باکتری ها بیشتر می شود و در طی سال های متمادی، گیاهان تولید شده فراوان تجزیه شده و درنهایت پیت ماس تولید می شود. خواص شگفت انگیز این خاک را در قسمت های بالا ذکر کردیم.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366