کود با کیفیت درخت گلابی

کود درخت گلابی

جهت خرید بهترین کود ها و ریز مغذی های درخت گلابی از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

قابل توجه باغداران محترم:

در مورد کود دهی درختان میوه به دنبال یک عدد کود خاص نباشید و فکر نکنید با استفاده از کود های دامی می توانید گلدهی و باردهی درختان خود را به حداکثر برسانید.

آل کود برای شما یک پیشنهاد مفید و کاربردی دارد.

اگر سه الی چهار سال برنامه غذایی مرتب و علمی داشته باشید که مستلزم زمان و هزینه است می توانید ضمن بالاترین میزان برداشت منطقه خود با کیفیت ترین میوه های آن سال را داشته باشید که هم از نظر بازار پسندی و هم از نظر طعم و اندازه بالاترین کیفیت را دارا باشند.

دقیقآ راهکاری که کشاورزان نمونه هر استان آن را انجام می دهند.

درختان بر خلاف دیگر گیاهان بخصوص صیفی جات نمی توانند سریعآ به یک عنصر خاص واکنش سریع نشان دهند و نیازمند زمان بیشتری هستند.

تنها راهکاری که باعث افزایش عملکرد و باردهی بیشتر یک درخت طی همان سال می شود استفاده ازکود کامل 10X شوک است.

که فقط همان سال می تواند حداقل افزایش عملکرد درختان میوه را 30 الی 40 درصد افزایش دهد.

این تنها کودی است که به دلیل فرمول خاص آن فوری جواب می هد.

ولی همانطور که گفته شد برای رساندن درختان به حداکثر باردهی خود نیاز به برنامه غذایی ممتد ، منظم و علمی داریم که در این راستا کارشناسان آل کود می توانند شما را از این نظر به بهترین نحو پشتیبانی کنند.

به طور کلی ، درختان گلابی زمانی رشد می کنند که عناصر مغذی مانند نیتروژن N ، فسفر Pپتاسیم K وجود داشته باشند.

نیتروژن به تشویق رشد رویشی (برگ و شاخه ها) کمک می کند. فسفر توسعه ریشه و شکوفه را تشویق می کند.

پتاسیم | پتاس مسئول مؤثر بودن مقاومت در برابر بیماری طبیعی درخت گلابی و سیستم هایی است که از سلامت عمومی آن ، نوعی سیستم ایمنی بدن حمایت می کنند.

کود شیمیایی محلول در آب که بطور اختصاصی برای استفاده در درختان گلابی جوان تهیه شده است ، مواد مغذی را که این درختان در طی سالهای اولیه خود در زمین به وجود می آورند ، هنگام  ایجاد فراهم می کند.

نیتروژن و پتاسیم برای رشد برگ ، گلدهی و مجموعه میوه بسیار مهم هستند ، در حالی که فسفر برای توسعه یک سیستم ریشه قوی به ویژه در مراحل اولیه رشد گیاه بسیار مهم است.

کلسیم ، منیزیم ، منگنز ، روی و بور نیز برای مراحل مختلف رشد جوانه زنی ، گلدهی و باروری مهم هستند و هرگونه کمبود در تعداد میوه ، کیفیت و سلامت عمومی درختان تأثیر منفی خواهد داشت.

درختان گلابی به طور کلی قادر به جذب تمام مواد مغذی مورد نیاز خود از طریق سیستم های ریشه ای خود هستند.

این بدان معنی است که آنها باید در خاک حاصلخیز و زهکشی خوب و دارای pH خاک 6.0-7.0 در آفتاب کامل و با مقدار مناسب آبیاری کاشته شوند.

از آنجا که زندگی همیشه عالی نیست ، با این وجود ، دانستن نحوه تغذیه یک درخت گلابی و چه موقع بارور کردن گلابی می تواند تفاوت بین یک درخت سالم ، تولیدی و یک درخت مضر و کم بار را ایجاد کند.

باروری درختان گلابی

کوددهی یک روش عالی برای پر کردن مواد مغذی موجود در خاک شما ، به ویژه ازت است. نیتروژن رشد رویشی سبز را تشویق می کند ، دقیقاً همان چیزی است که شما می خواهید قبل از رسیدن گلابی خود به سالهای حاصل از میوه خود ، آن را ارتقا دهید.

همیشه خاک خود را قبل از استفاده از کود آزمایش کنید. خاک های مختلف می توانند مقادیر مختلفی از عناصر بومی مورد نیاز برای حمایت از رشد و توسعه درخت گلابی را داشته باشند. اگر متوجه شدید خاک شما فاقد مواد مغذی لازم (ازت ، فسفات ، پتاس و …) است ، حتما کودی را انتخاب کنید که کمبود مواد مغذی خاک را تکمیل کند.

قبل از هرگونه تغییر ، از خاک خود مطلع شوید و اهمیت آزمایش خاک را دریابید.

کود درخت گلابی افزایش محصولکود های درخت گلابی

کودهای شیمیایی – مصنوعی و ارگانیک (به طور طبیعی مشتق شده) اصلاحات خاک با “تجزیه و تحلیل تضمینی” از مواد مغذی مانند نیتروژن N، فسفات P و پتاس K است.

در عوض ، اصلاحات ارگانیک خاک مانند کمپوست و کود پیری / پوسیده وجود دارد. آنها مانند کود استفاده می شوند ، اما از نظر فنی کود نیستند. شما می توانید اصلاحات خاک ارگانیک خود را مانند کمپوست ، خارج از مواد غذایی و یا ضایعات باغ انجام دهید ، یا حتی کمپوست ، کود و سایر مواد ارگانیک را از یک منبع محلی قابل اعتماد دریافت کنید. در حالی که اینها به حمایت از مواد مغذی موجود در خاک برای حمایت از درخت گلابی شما کمک می کنند ، آنها “تجزیه و تحلیل تضمین شده” نخواهند داشت.

مواظب باشید بیش از حد کود ندهید ، یا ممکن است درخت نامتعادل تولید کنید ، این می تواند بر تولید میوه تأثیر بگذارد و درخت را مستعد آفات و بیماری ها بگذارد.

مواد مغذی  و کود درخت گلابی

نیتروژن ، فسفر / فسفات ، و پتاسیم / پتاسیم مواد مغذی “بزرگ” هستند که درختان گلابی به طور طبیعی رشد می کنند. آنها در خاک سالم وجود دارند ، اما ممکن است در صورت کمبود خاک به آنها اضافه شود. نیتروژن ماده مغذی است که بیشتر در مورد رشد درختان گلابی استفاده می شود. در سراسر خاک حرکت می کند ، با رشد طبیعی شسته می شود و باید با ترکیبات مصنوعی یا آلی جایگزین شود. منبع اصلی نیتروژن در حال فروپاشی ماده آلی است. علائم کمبود مغذی در درختان گلابی شامل برگهای مایل به قرمز یا رنگ پریده ، برگهای باریک یا کوچک شده و لکه های مرده روی برگها است.

ریز مغذی های گلابی

همچنین درختان گلابی به عناصر ریز مغذی موجود در خاک احتیاج دارند که این امر باعث می شود مواد مغذی موجود در دسترس این درخت باشد. به عنوان مثال ، مولیبدن به رفع نیتروژن در خاک کمک می کند. مس و روی از ایجاد لکه های رنگی و ایجاد اشکال در برگ جلوگیری می کنند. کلسیم یکی دیگر از ریز مغذی های اساسی است که درختان گلابی رشد می کنند و باعث بهبود کیفیت برگ و میوه می شوند. آسانترین روش برای افزودن ریز مغذی ها افزودن کمپوست پیر یا یک کود خوب میوه ای متعادل است که بیان می کند ریز مغذی ها بخشی از این فرمول هستند.

خرید اسید هیومیک

چه موقع باید درختان گلابی را بارور کنید

در خاک غنی از مواد مغذی ، می توانید از کودهای خودداری کنید تا زمانی که درختان گلابی شما میوه را شروع کنند (به طور متوسط: 4-6 سال پس از کاشت). اگر درختان گلابی جدید خود را در طول فصل رشد چند اینچ از رشد سبز جدید نخواهید داشت ، از بهار بعدی شروع به کود دهی کنید.

به طور معمول برای درختان گلابی ، می توانید بعد از شکستن جوانه ، لقاح را شروع کنید ، اما به هیچ وجه دیرتر از ماه ژوئیه انجام نمی شود. برای هرگونه دستورالعمل ویژه کاربرد کود ، همیشه به اطلاعات چاپ شده در برچسب محصول خود مراجعه کنید. توجه داشته باشید که مشاوره محلی در مورد لقاح ممکن است در مواقع مشخصی از سال مؤثر باشد. به خاطر محیط محلی خود ، لطفاً این محدودیت ها را رعایت کنید.

بسیاری از درختان میوه پس از شروع بارور شدن به میوه نیاز به نیتروژن بیشتری دارند. هر سال خاک را آزمایش کنید تا ببینید چه چیزهایی لازم است و اگر سطح نیتروژن کم به نظر می رسد ، دو هفته قبل از شکستن جوانه در اوایل بهار ، کود کم نیتروژن را در مقادیر کمی بمالید. درختان خود را مالچ کنید و علفهای هرز را در خلیج خود نگه دارید ، زیرا علفهای هرز با درخت گلابی شما برای مواد مغذی رقابت می کنند.

 

کود k60 برای درخت گلابی

چه موقع  گلابی  گلدهی می کند 

در صورت امکان گلابی را گلدهی کنید. اگر مدت فرصت خود را از دست داده اید ، هنوز می توانید تا ژوئن کود بارور کنید. در اواخر تابستان یا پاییز کود درخت گلابی استفاده نکنید. اگر این کار را انجام دهید ، درخت احتمالاً رشد کاملی از رشد جدید را بوجود می آورد که به دلیل یخ زدگی در معرض آسیب قرار می گیرند. بارور کردن یک درخت گلابی منجر به افزایش قدرت ، عملکرد بیشتر و افزایش مقاومت در برابر آفات و بیماری ها خواهد شد. آزمایش خاک خود برای اینکه آیا نیازهای درخت را برآورده می کند به شما می گوید آیا به کود درخت گلابی احتیاج دارید یا خیر. از آنجا که گلابی مانند pH بین 6.0 و 7.0 ، خاک کمی اسیدی را دوست دارند.

تمام درختان میوه برای تقویت رشد و تولید برگ به نیتروژن احتیاج دارند. با این حال ، نیتروژن بیش از حد ، بسیاری از شاخ و برگهای سالم و میوه های کمتری را به وجود می آورد. همچنین ، گلابی ها چند ماه قبل از زمستان برای سخت شدن نیاز دارند. اگر گلابی بعد از اواسط تابستان میزان نیتروژن بالایی داشته باشد ، روند آن به تاخیر می افتد. اگر درخت در منطقه چمن زنی است ، کود گیاه چمن را کاهش دهید تا گلابی شما ازت زیادی دریافت نکند. گلابی همچنین به پتاسیم و فسفر نیاز دارد که با داشتن سیستم ریشه گسترده خود ، به طور کلی قادر به جذب مقادیر کافی هستند. ممکن است برای درختان گلابی خود به کود لازم نداشته باشید. گلابی احتیاج به باروری متوسط ​​دارد ، بنابراین اگر درخت شما سالم به نظر می رسد ، احتمالاً نیازی به تغذیه آن ندارید. همچنین ، اگر درخت به شدت هرس شده بود ، بارور نکنید.

نحوه تغذیه یک درخت گلابی

ساده ترین روش برای استفاده در هنگام کود دهی گلابی استفاده از یک کود متعادل 13-13-13 است. ½ فنجان کود را در دایره ای قرار دهید که از این تنه 6 اینچ باشد و دو پا از درخت به پایان می رسد. شما می خواهید کود را از تنه دور نگه دارید تا از سوختگی جلوگیری شود. کود را به آرامی درون خاک تا حدود ½ اینچ کود دهید و سپس آن را کاملاً آب کنید. در طی فصل رشد ماهانه درختان جوان را فقط با ¼ فنجان تغذیه کنید. درختان بالغ را باید هر فصل بهار با هر فنجان ½ فنجان تغذیه کنید تا گلابی چهار ساله شود و سپس به طور مداوم از 2 فنجان استفاده کنید. منطقه اطراف درختان جوان علفهای هرز را آزاد و سیراب نگه دارید. آنها را دو هفته قبل از شکوفه در بهار سال دوم خود و پس از آن بارور کنید. همچنین می توانید از نیترات آمونیوم به عنوان کود درختان گلابی استفاده کنید. از 1/8 پوند ضربدر سن درخت استفاده کنید. اگر قبلاً خاک بسیار حاصلخیز دارید ، کمتر استفاده کنید. اگر درخت رشد بیش از یک پا را در یک فصل نشان می دهد ، بهار پی در پی کود را کوتاه کنید. اگر برگها در میان تابستان به رنگ سبز مایل به زرد مایل به زرد می شوند ، سال کود کمی کود بیشتری اضافه کنید. سایر گزینه های کود باید به میزان 0.1 پوند در هر اینچ قطر تنه اندازه گرفته و یک پا بالاتر از زمین اندازه گیری شود. برخی از این موارد شامل 0.5 پوند سولفات آمونیوم ، 0.3 پوند نیترات آمونیوم و 0.8 پوند وعده غذایی خونی یا 1.5 پوند وعده غذایی پنبه است.

 

مزایای شوک ده ایکس در برابر فروت ست

بهترین کود برای درختان گلابی

نیتروژن

در حالی که هر دو درخت سیب و گلابی از نیتروژن استفاده می کنند ، مقدار اضافی باعث رشد سریع شاخه ها و برگ ها به قیمت شکوفه ها و میوه ها می شود. هنگام انتخاب کود ، مگر اینکه تجزیه و تحلیل خاک نیتروژن اضافی را توصیه کند ، یک فرمول کم نیتروژن یا متعادل 10-10-10 را انتخاب کنید.

نیش زدن به گلابی آبدار یکی از شادی های فصل است. نحوه کاشت ، رشد و برداشت گلابی را در حیاط خلوت خود مشاهده کنید. آنها به راحتی در فضاهای حیاط کوچک ، جذاب و جذاب هستند و پس از تأسیس نیاز به مراقبت بسیار کمی دارند.

رشد گلابی به طور کلی از رشد سیب آسان تر است ، زیرا مشکلات آفت و بیماری کمتری دارند.

دو ارقام معمولاً برای گرده افشانی موفق و مجموعه میوه مورد نیاز هستند. بیشتر درختان گلابی خود به خود گرده افشانی نمی شوند.

انواع مختلف گلابی وجود دارد؛ بعضی از آنها به بهترین وجه خام خورده می شوند و بعضی دیگر بهترین ها برای پخت و پز هستند.

همچنین می توانید گلابی را در ظروف grow پرورش دهید و در هر ساعت از سال گیاه بکارید. اطمینان حاصل کنید که گلابی را مخصوص ظروف پرورش داده شده خریداری می کنید.

آگاه باشید که گلابی می تواند 3 تا 10 سال طول بکشد تا گلدهی و بارور شدن میوه انجام شود.

پس از شروع تولید ، درخت گلابی پرکار و طولانی است

کود درخت گلابیکاشتن

درختان گلابی را در اواخر زمستان یا اوایل بهار بکارید.

برای بهترین مجموعه میوه ها و خاک حاصلخیز ، زهکشی شده و همچنین گردش هوا مناسب ، به آفتاب کامل نیاز خواهید داشت.

اگر خارج از مناطق خشک غربی زندگی می کنید ، باید انواع و پایه های مقاوم در برابر حریق را انتخاب کنید.

برای کاشت حداقل دو نوع درخت گلابی برنامه ریزی کنید ، زیرا برای تولید میوه نیاز به گرده افشانی دارند. اطمینان حاصل کنید که انواع مختلف با یکدیگر سازگار هستند.

درختان به اندازه استاندارد 20 تا 25 فوت فاصله دارند. درختان کوتوله فضایی 12 تا 15 فوت از هم فاصله دارند.

برای درختانی که دارای ظرف هستند ، گیاه را از گلدان آن خارج کرده و با گذاشتن توپ ریشه در کنار آن و استفاده از قیچی برای برش ریشه ها ، هر گونه ریشه گرد را از بین ببرید.

برای درختان پیوندی ، هنگام کاشت ، قسمت داخلی منحنی پیوند را به دور از خورشید قرار دهید.

سوراخی را حفر کنید که چند اینچ عمیق تر و گسترده تر از گسترش ریشه ها باشد. درخت را در بالای یک تپه کوچک خاک در وسط سوراخ قرار دهید. مطمئن شوید که ریشه ها را به دور از تنه پخش کنید بدون اینکه بیش از حد خم شوید. کود یا خاک سطحی را به سوراخ اضافه نکنید.

راجع به کود دهی درخت عناب بیشتر بدانیم

مراقبت ( کود درخت گلابی )

درختان جوان را در حین طلسم خشک به خوبی آب دهید تا به ریشه ها کمک کند.

در اوایل سال مقدار کمی کود استفاده کنید. per پوند نیترات آمونیوم را در هر درخت ضرب بر تعداد سالهایی که درخت در خاک حاصلخیز نسبتاً بارور قرار داده شده اضافه کنید. اگر خاک بسیار حاصلخیزی دارید ، از کود کمتری استفاده کنید.

اگر برگها در طول تابستان به رنگ سبز کمرنگ یا مایل به زرد است ، در سال بعد از کود کمی بیشتر استفاده کنید.

اگر درخت در یک فصل بیش از 12 اینچ رشد کرد ، در سال آینده از کود کمتری استفاده کنید.

هنگام استفاده از کود بسیار مراقب باشید! اگر نیتروژن بیش از حد به درختان خود بدهید ، آنها در برابر آتش سوزی حساس تر می شوند و همچنین ممکن است انرژی زیادی را روی تولید شاخ و برگ به جای گل و میوه متمرکز کنند.

کود با کیفیت درخت گلابی

هرس درختان گلابی (کود درخت گلابی)

هر سال برای سالم نگه داشتن درخت هرس کنید. به طور کلی ، هرس را به آرامی نگه دارید تا درختان به دنبال بهترین و پربازده خود نباشند.

برای درختان کوتوله ، آنها را به یک سیستم مرکزی هرس کنید.

درختان با اندازه استاندارد را می توان به یک سیستم مرکزی یا یک سیستم اصلاح شده هرس کرد ، که نگهداری آن ساده تر است.

سیستم مرکزی دارای یک تنه مرکزی است که دارای شاخه هایی است که هر 5 تا 8 اینچ را مارپیچ می کند و مطمئن می شود که هیچ شاخه ای به طور مستقیم از دیگری قرار ندارد. آموزش چنین سیستمی از اوایل تابستان سال اول آغاز می شود ، در این مدت شما باید شاخه هایی را که در فاصله 18 اینچ از زمین تشکیل می شود حذف کنید. نتیجه نهایی باید شبیه یک درخت کریسمس باشد.

برای کمک به شکل دادن شاخه های درختان از اسپردر استفاده کنید. اینها به شاخه ها کمک می کنند تا به جای به سمت بالا ، به سمت بیرون گسترش یابند. وقتی شاخه ها کوچک هستند ، می توانید از صندوق های لباس استفاده کنید تا شاخه ها را از تنه اصلی دور کنید. برای شاخه های بزرگتر ، از برش های چوبی با شکل “V” که در انتهای آن قرار دارد استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که میوه را نیز نازک کنید و بین هر خوشه میوه در هر شاخه حدود 6 اینچ بگذارید.

پس از ایجاد درختان ، مرتباً آنها را آب دهید

آفات / بیماری درختان گلابی  شامل: آتش سوزی-شته ها-کنه ها-کپک پودری

گلابی وقتی بالغ می شود اما هنوز سخت است. گلابی ها را در دمای اتاق مرتب کنید تا بهترین کیفیت میوه ها داشته باشید.

درختان گلابی بالغ در یک مدت کوتاه از زمان میوه های زیادی تولید می کنند. آماده باشید!

کود با کیفیت برای درخت گلابی

برای ذخیره گلابی ، آنها را هنگام رشد کامل اما هنوز هم بسیار سخت انتخاب کنید. می توانید آنها را در یخچال نگه دارید. آنها باید حدود 1 هفته دوام داشته باشند. همچنین می توانید آنها را در ظروف خنک (حدود 40 درجه فارنهایت) و در مکان تاریک نگه دارید. آنها باید 1 تا 2 ماه نگه دارند.برای نگهداری طولانی تر می توانید گلابی ها را نیز تهیه کنید.

انواع مختلفی را  که می توان از کاشت درخت گلابی پیشنهاد کرد : کود درخت گلابی

“بارتلت” ، که انتخاب استاندارد برای درختان گلابی است. این نوع درخت از نظر اندازه متوسط ​​است و میوه های متوسط ​​تا بزرگی تولید می کند. این گلابی ها به رنگ زرد رسیده اند. با این حال ، این تنوع در برابر آتش سوزی بسیار آسیب پذیر است.

“کیفر” ، که در برابر آتش سوزی مقاوم است. این نوع میوه متوسط ​​تولید می کند و می توان از آن در کنسرو استفاده کرد.

“Anjou” ، که میوه ای به رنگ سبز روشن و با طعم شیرین تولید می کند. این نوع برای گلابی های دیر شکوفه انتخاب مناسبی است. مناسب کنسرو و استفاده تازه. این نوع می تواند تا 6 ماه با کمبود کیفیت کمی ذخیره کند.

آیا درختان گلابی نیاز به سم پاشی دارند؟

سمپاشی درختان گلابی. یک برنامه اسپری مناسب و مداوم برای بقای درخت میوه شما مهم است. از بیماری تا آفات ، بسیاری از مسائل احتمالی را می توان با پاشش پیش از شروع حتی از آن جلوگیری کرد! برای به دست آوردن مزایای آن ، سمپاشی باید به طور مداوم و کاملاً مطابق دستورالعمل های زیر انجام شود.

برنامه باروری درخت گلابی – نحوه لقاح درختان گلابی

شیوه های کشاورزی معاصر نشان می دهد که باید سالی یک بار (در تابستان – ژوئیه ، آگوست) حداقل 100 برگ از درخت گلابی خود را جمع آوری کرده و برای تجزیه و تحلیل دقیق مواد مغذی به آزمایشگاه بفرستیم. اگر تشخیص دهیم که برگ متوسط ​​دارای نقایص مواد مغذی است (بعضی از عناصر مهم شیمیایی در زیر استانداردهای قابل قبول هستند) ، ما می توانیم با اضافه کردن عنصر مناسب ، به عنوان مثال یک کلسیم ، همیشه بعد از مشاوره با یک متخصص زراعت معتبر ، مداخله و اصلاح کنیم.

سطح طبیعی مهمترین ماده مغذی در زیر ذکر شده است:

N: 2،3٪ – 2،7٪

P: 0،14٪ – 0،4٪

K: 1،2٪ – 2،2٪

Ca: 1،5٪ – 2٪

Mg: 0،25٪ – 0،5٪

کود با کیفیت گلابی

به عنوان یک قاعده شست ، درختان گلابی که دارای بلوغ بالغ هستند نسبت به درختان جوانی که وارد دوره رشد خود نشده اند ، به کود بیشتری نیاز دارند. کشاورزان گلابی حرفه ای معمولاً وقتی 2 ساله می شوند ، بارور کردن درختان را آغاز می کنند. یک طرح کوددهی مشترک که توسط بسیاری از کشاورزان گلابی استفاده می شود ، اضافه کردن 180 پوند است. (82 کیلوگرم) از N ، 140 پوند. (63 کیلوگرم) از P2O5 ، 110 پوند. (50 کیلوگرم) از MgO و 400 پوند. (182 کیلوگرم) K2O در هکتار ، با فرض اینکه 600-800 درخت در هکتار وجود داشته باشد و هیچ گونه محصول زراعی ای نداشته باشد. به خاطر داشته باشید که 1 تن = 1000 کیلوگرم = 2.200 پوند. و 1 هکتار = 2،47 هکتار = 10.000 متر مربع. این مقادیر معمولاً در 3-4 جلسه مختلف برنامه در طول سال پخش می شوند. کودهای شاخ و برگ برگ ، بور ، روی و کلسیم بر اساس تجزیه برگ اضافه می شوند. برنامه های تغذیه ای شاخ و برگ از بهار تا برداشت استفاده می شود ، اما دوره بحرانی 5-7 هفته پس از گلدهی است. از طرف دیگر ، بسیاری از کشاورزان سالی یک بار 2-3 پوند اضافه می کنند. (۰ ۹ – ۱ 4 ۴ کیلوگرم) از 12-12-17 + 2MgO در هر درخت جوان و 7 تا 12 پوند. (3 – 5،4 کیلوگرم) از 12-12-17 + 2MgO در هر گلابی بالغ. کود درخت گلابی

با این حال ، اینها فقط روشهای متداولی هستند که بدون انجام تحقیقات خود شما نباید دنبال شود. هر زمینه ای متفاوت است و نیازهای متفاوتی دارد. بررسی مواد مغذی خاک و pH قبل از استفاده از هر روش کود دهی بسیار مهم است. علاوه بر این ، اگر یک سیستم آبیاری تحت پوشش کامل با حضور شبدر یا سایر محصولات پوشش در یک سیستم کاشت متراکم ترکیب شود ، نیاز به کود دهی گلابی به طرز چشمگیری کاهش می یابد ، زیرا محصول زراعی معمولاً ماده آلی را تجزیه می کند که تجزیه می شود و مواد مغذی مهم را آزاد می کند. ( ازیک متخصص زراعت معتبر بپرسید).

 

بهترین کود برای سیب زمینی

مزایای کود ده ایکس شوک برای گلابی

درختان گلابی از خانواده Rosaceae که  در تمام مناطق معتدل جهان کشت می شوند.   برای تولید بهتر درختان گلابی  لازم است از کود مخصوص و مناسب گلابی  مانند ده ایکس شوک  استفاده شود.

این کود ها تضمین می کنند که درخت گلابی تمام مواد مغذی درشت و ریز مغذی مورد نیاز برای تولید محصولی فراوان را در طول فصل رشد خواهد داشت.

 

بهترین کود برای ریشه زایی گیاهان

زمان مصرف کود ده ایکس برای درختان گلابی

زمان بهینه برای استفاده از کود درخت گلابی درست قبل از باز شدن جوانه ها است. زمانی  که درخت تمام انرژی خود برای شکوفه دادن صرف  می کند، در غیر این صورت  می توانید درختان  گلابی را در هر زمانی تا اواخر تابستان کوددهی کنید.

پس از این مرحله از دادن کود به درخت گلابی خودداری کنید زیرا باعث رشد مجدد  و در زمستان در برابر سرما آسیب پذیر خواهد بود.

درختان گلابی جوان را می توان یک بار در ماه از بهار تا اواخر تابستان کود دهی کرد، کود دهی منظم درختان گلابی آنها را تشویق می کند تا قبل از شکوفه دادن، شاخ و برگ های ضخیم رشد کنند.

درختان گلابی بالغ تنها باید یک بار در سال، چند هفته قبل از شکوفه دادن، کود دهی  می شوند.

 

مراقبت از نهال گلابی

 

شرایط انتخاب کود برای درختان گلابی

اگر خاک فقیر است و درختان گلابی شما به مواد مغذی بیشتری نیاز دارند،  نوع مناسب کود را انتخاب کنید.  کود درخت گلابی باید ترکیبی متعادل از نیتروژن، فسفر و پتاسیم  مانند کودهای ده ایکس باشند.

یک کود متعادل درخت گلابی  مانند کود ده ایکس شوک حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز درختان گلابی برای رشد شاخ و برگ و تولید ریشه های قوی فراهم می کند.  نیتروژن باعث تحریک رشد شاخساره ها و برگ ها می شود و فسفر و پتاسیم برای رشد ریشه و تشکیل جوانه ها و میوه های گلابی  مورد نیاز است.

 

کود پتاس بالا برای درخت گلابی

 

کود دهی درختان گلابی

باغداران باید قبل از کاشت خاک خود را آزمایش کنند تا میزان آهک و کود مورد نیاز را تعیین کنند.

قبل از کاشت: pH خاک را بین 6.0 تا 6.5 نگه دارید ، آهک یا خاکستر چوب اغلب برای افزایش و حفظ pH بالاتر و همچنین برای تأمین کلسیم و منیزیم اضافه می‌شوند.

آهک به کندی عمل می کند، بنابراین در صورت امکان باید در پاییز قبل از کاشت استفاده شود. خاکستر چوب سریعتر از آهک عمل می کند و می توان آن را در بهار قبل از کاشت استفاده کنید.

هر سال آهک یا خاکستر چوب اضافه نکنید مگر اینکه آزمایش خاک نیاز را نشان دهد.

هنگام کاشت،  درختان گلابی  را با کود ده ایکس  کوددهی نکنید  سه هفته پس از کاشت، زمانی که خاک به طور کامل در اطراف ریشه ها نشست، ½  از کود ده ایکس شوک  را در یک  روش دایره شکل  از تنه اعمال کنید.

پس از کاشت: هر سال کودهای ده ایکس  را به صورت تقسیم شده مصرف کنید: نصف در اواخر فروردین و نیمی در اواخر اردیبهشت . این کودها  را به طور مساوی در زیر شاخه های درختان گلابی  اعمال کنید.

تغذیه درختان گلابی  با کود بخش مهمی از نگهداری درختان میوه در فصل بهار است. درختان میوه برای سالم بودن و تولید میوه نیاز به مجموعه کاملی از مواد مغذی مختلف دارند. یک کود آلی متعادل مانند یک مولتی ویتامین برای درختان شما عمل می کند.

بهار بهترین زمان برای کود دهی درختان گلابی  است زیرا بهار زمانی است که درختان برای برگ ریزی  جدید و پرورش میوه به انرژی زیادی نیاز دارند. درختان گلابی را  قبل از خواب، در هنگام جوانه  زنی یا در طول فصل رشد، تغذیه کنید.

اوایل بهار بهترین زمان برای تغذیه درختان گلابی  با کودهای ده ایکس  است. تغذیه در اوایل بهار باعث می شود  که درختان از خواب زمستانی خارج می شوند و شروع به رشد شکوفه ها و برگ ها کنند، چون  مواد مغذی کافی در دسترس دارند.

می توان به درختان گلابی در حالی که هنوز فصل زمستان است، تغذیه بهاری داد، یا می توان تا جایی که شکوفا شده و شروع به رشد برگ های سبز خود کرده اند، کوددهی شوند.

 

مزایای شوک ده ایکس در برابر فروت ست

کوددهی درختان گلابی در پاییز

کود دهی درختان گلابی خانگی در پاییز ممنوع است،  اکثر صاحبان درختان میوه هر نوع تغذیه را در اواخر پاییز و اوایل زمستان انجام نمی دهند. کود دهی درختان میوه رشد را ترغیب  می کند.

در پاییز، درختان باید برای هوای سرد آینده آماده شوند، نه اینکه روی رشد شاخه ها و برگ های جدید تمرکز کنند. شاخه‌ها و برگ‌هایی که در پاییز رشد می‌کنند ممکن است در هنگام شروع هوای سرد هنوز کاملاً حساس باشند و آنها را در معرض آسیب زمستانی قرار دهد.

نیتروژن و پتاسیم موجود در کودهای ده ایکس برای رشد برگ، گلدهی و تشکیل میوه بسیار مهم هستند، در حالی که فسفر برای توسعه یک سیستم ریشه قوی به ویژه در مراحل اولیه رشد گیاه بسیار مهم است.

کلسیم، منیزیم، منگنز، روی و بور موجود ده ایکس نیز  برای مراحل مختلف رشد جوانه، گلدهی و باردهی مهم هستند و هرگونه کمبود آن بر تعداد، کیفیت و سلامت عمومی درخت تأثیر منفی خواهد داشت.

به عنوان یک قاعده کلی، درختان گلابی میوه دار بالغ نسبت به درختان جوانی که وارد دوره باردهی خود نشده اند به کوددهی بیشتری نیاز دارند.

گلابی‌کاران حرفه‌ای اغلب از 2 سالگی شروع به کود دادن  کود ده ایکس به درختان می‌کنند. یک طرح کوددهی متداول که توسط بسیاری از کشاورزان گلابی کار  استفاده می شود، اضافه کردن (82 کیلوگرم) نیتروژن، 63 کیلوگرم فسفر  (50 کیلوگرم) منیزیم ، 182 کیلوگرم پتاس در هر هکتار، با فرض وجود 600-800 درخت در هکتار و بدون محصول پوششی برای گلابی لازم است.

 کودهای بور، روی و کلسیم بر اساس تجزیه برگ اضافه می شوند. برنامه های تغذیه برگی از بهار تا زمان برداشت انجام می شود.

اما دوره بحرانی 5-7 هفته پس از گلدهی است. مورد دیگه اینکه  بسیاری از کشاورزان یک بار در سال (0.9 – 1.4 کیلوگرم) منیزیم در هر درخت جوان و (3-5.4 کیلوگرم) منیزیم  در هر درخت گلابی بالغ استفاده می کنند.

توجه داشته باشید که کودهای ده ایکس شوک علاوه بر تقویت رشد درختان گلابی به کیفیت و باروری میوه آن نیز کمک می کند.

اسید هیومیک مخصوص گلابی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366