کود ماداگاسکار

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود تقویت کننده گیاه ماداگاسکار

جزیره ماداگاسکار واقع در آفریقا رویش گیاهی نخل مانند و بسیار مقاوم و زیبا را به خود دید و پس از آن نگهداری و پرورش ماداگاسکار ها در سایر نقاط جهان گسترش یافت. به دلیل ظاهر کاکتوس مانند و لوکسی که این گیاه آپارتمانی دارد، مهمان خانه بسیاری از آپارتمان نشین ها و دیگر منازل شده است. در نامگذاری این گیاه هر چند به خانواده کاکتوس ها تعلق ندارد، اما آن را نوعی کاکتوس می دانند و نام علمی ساکولنت را بدان نسبت داده اند. علاقه مندان به نگهداری این گیاه مدرن بدانند نگهداری از ساکولنت ها دشواری خاصی ندارد و بسیار راحت تر از دیگر گیاهان است. کافی است از نیازهای اساسی ماداگاسکار آپارتمانی که در این مقاله از سری مقاله های سایت معتبر آل کود پیرامون این موضوع مطالب مهم و مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت آگاهی یابید و با خیال راحت برای زیبایی بخشیدن به دکوراسیون منزل از آن استفاده کنید.

کود ماداگاسکار

عنوان مطالبی که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد

۱)معرفی گیاه ماداگاسکار یا نخل نیمه بیابانی

۲) درباره ساکولنت ها چه می دانید؟ چرا گیاه ماداگاسکار را نوعی از ساکولنت ها می دانند؟

۳) صفر تا صد شرایط نگهداری از گیاه ماداگاسکار در آپارتمان و محیط اداری

۳.۱ چکار کنم ماداگاسکار من عمری طولانی داشته و زیبایی ظاهری خود را همیشه حفظ کند؟

۳.۲ چگونه ماداگاسکار خود را آبیاری کنیم؟ نیازی آبی این گیاه چقدر است؟

۳.۳ نیاز نوری گیاه ماداگاسکار چقدر است؟

۳.۴ بهترین خاکی که می توان برای گلدان ماداگاسکار انتخاب نمود چیست؟

۳.۵ کوددهی گیاه ماداگاسکار

۳.۶ بهترین کود تقویت کننده گیاه ماداگاسکار

۳.۷ کود گیاهان آپارتمانی شوک را از کجا تهیه کنیم؟

۳.۸ بهترین شرایط دمایی برای رشد و نگهداری ماداگاسکار

۳.۹ چه شرایط رطوبتی برای گیاه ماداگاسکار مناسب است؟

۴) چه آفاتی گیاه آپارتمانی ماداگاسکار را تهدید می کنند؟

۵) بیماری پوسیدگی ریشه گیاه ماداگاسکار

کود گیاهان آپارتمانی شوک
کود گیاهان آپارتمانی

معرفی گیاه ماداگاسکار یا نخل نیمه بیابانی

اولین باری که گیاه ماداگاسکار را از نزدیک می بینید شاید یاد گیاه کاکتوس بیوفتید یا تصور کنید نوعی کاکتوس می باشد اما چنین نیست هر چند از برخی جهات بدان شباهت دارد. در حقیقت گیاه ماداگاسکار از انواع ساکولنت ها می باشد که ویژگی هایی متفاوت تر از کاکتوس ها را در خود جای داده است که در عنوان بعدی در مورد ساکولنت ها به عنوان گیاهان حیرت انگیز و بسیار کاربردی مطالب جامع و مفیدی عرض خواهم کرد تا هر ابهامی در ذهن دارید برطرف گردد.

ضمن ادامه معرفی نخل ماداگاسکار، در ساختار این گیاه تنه یا ساقه ضخیمی وجود دارد که وظیفه نگهداری و ذخیره سازی آب را بر عهده داشته و در شرایط کم‌ آبی به کمک گیاه می شتابد. هر چند این گیاه نیاز بالایی به آبیاری نداشته و طالب نور فراوان است.

جالب است بدانید فرآیند فتوسنتز در ماداگاسکار برخلاف اکثر گیاهانی که در برگ ها انجام می گیرد، در ساقه گوشتی آن به وقوع می پیوندد. این نخل آپارتمانی در تصفیه هوای منزل و ادارات نقش بسیار موثری ایفا می کند و در عین حال که بسیار جذاب و دیدنی است و می توان آن را با انتخاب گلدان رنگی زیبا به جزء چشم نواز منزل تبدیل نمود، اما تمام بخش های این گیاه شگفت آور آپارتمانی سمی می باشد.

گل ماداگاسکار

ماداگاسکار ها توانایی گلدهی دارند و شکوفه های زیبای آنها در رنگ های زرد، قرمز و صورتی در اواخر فصل زمستان و اوایل بهار از میان برگ ها ظاهر شده و صحنه زیبایی را رقم می زنند. گفتنی است تنها درختان بالغ که ارتفاع بیشتر از ۱.۵ متر را دارند قادر به گلدهی هستند.

هم چنین ماداگاسکار با تیغه های بلند که می تواند تا ارتفاع ۶ سانتی متر رشد نماید ظاهر جذاب و زیبایی بدست می آورد.

کود ماداگاسکار

برگ و ساقه ماداگاسکار

در قسمت  بالای ساقه نخل ماداگاسکار، دستجات سه تایی از تیغ های بلند و تیز وجود دارد. ارتفاع این گیاه آپارتمانی خاص می تواند به ۱.۵ الی دو متر در محیط منزل و تا ۶ متر در فضای بیرون برسد. ساقه ماداگاسکار به رنگ سبز خاکستری بوده و با ضخامت خود مقدار زیادی آب درون خود ذخیره می دارد. هر سال ۳۰ سانتی متر به ارتفاع ساقه افزوده شده و در اواخر رشد ساقه ای که به شکل منفرد یا تکی بوده است، چند ساقه ای خواهد شد.

برگ های گیاه لوکس ماداگاسکار باریک و بلند بوده و بر سر ساقه برگ سبز تیره نمایان می گردد که رشد آن از انتهای ساقه ماداگاسکار شروع می شود. برگ ها پس از پایان فصل رشد به طور طبیعی ریزش خود را از فصل پاییز شروع می کنند طوری که در زمستان شاهد ساقه لخت و بدون برگ خواهیم بود.

طول و عرض برگ های ماداگاسکار به ترتیب ۳۸ سانتی متر و ۱۰ سانتی متر می باشد که قادرند تا ۹۰ الی ۱۲۰ سانتی متر نیز توسعه پیدا کنند. ماداگاسکار ها چون رشد بسیار سریعی دارد، توانایی این را دارد که در مدت ۲ سال به ارتفاع ۳ متر برسد.

نکته

برگ ها به شدت نور گرا هستند و تمایل دارند به سمت منبع نور خم شوند لذا برای اینکه مانع خمیدگی برگ های ماداگاسکار شوید، هر سه روز یکبار با چرخش گلدان سبب تغییر بخش قرار گرفته در معرض نور خورشید شوید.

درباره ساکولنت ها چه می دانید؟ چرا گیاه ماداگاسکار را نوعی از ساکولنت ها می دانند؟

ساکولنت ها به گروه خاصی از گیاهان گفته می شوند که به دلیل ساقه های ضخیم، گوشتی و آبدار خود مقدار زیادی آب درون خود ذخیره می کنند. این گیاهان نه تنها چنین توانایی خارق العاده ای دارند، بلکه با ایجاد رطوبت درون بافت خود به طور موثر به تامین رطوبت موردنیاز نیز می پردازند.

ساکولنت ها در محیط های گرم و کم‌ آب به سادگی می توانند دوام بیاورند و شرایط سختی را تحمل کنند که از عهده بسیاری از گیاهان خارج است‌ اما با یاری گرفتن از بدنه گوشتی و آبدار خود به طرز اعجاب انگیزی در چنین شرایطی زنده خواهند ماند.

با توجه به ویژگی هایی که در مورد ساکولنت ها مطرح شد، تردیدی باقی نمی ماند که گیاه آپارتمانی ماداگاسکار نیز نوعی از ساکولنت ها است.

صفر تا صد شرایط نگهداری از گیاه ماداگاسکار در آپارتمان و محیط ادارات

نگهداری و پرورش این گیاه نخل مانند زیبا کاری است ساده و با تکیه بر مطالبی که در این مقاله تنها در مدت زمان کمتر از ۵ دقیقه مطالعه خواهید کرد، تکنیک داشتن ماداگاسکار با نشاط دائمی و سالم را بیاموزید و دکوراسیون منزل خود را با چیدن گلدان های شیک و لاکچری ماداگاسکار، مزین کنید.

چکار کنم ماداگاسکار من عمری طولانی داشته و زیبایی ظاهری خود را همیشه حفظ کند؟

رسیدن به این هدف آرزوی دور و درازی نیست و با رعایت تکنیک های زیر می توانید خیلی راحت بدان دست پیدا کنید کافی است با ما تا انتها همراه باشید و نکات کلیدی که گفته می شود را در ذهن بسپارید.

چگونه ماداگاسکار خود را آبیاری کنیم؟ نیازی آبی این گیاه چقدر است؟

اگر به ظاهر زمخت و تیغه هایی که گیاه ماداگاسکار دارد دقت کنید، متوجه می شوید نسبت به دیگر گیاهان آپارتمانی در برابر کم آبی و خشکی خاک گلدان مقاومت بالایی دارد اما این بدان معنا نیست که گیاه را به حال خود رها کنیم و مقدار آب مورد نیاز آن را تامین نکنیم زیرا با اینکه ویژگی ذخیره سازی آب درون ساقه را دارد و از آب نگهداری شده در روز مبادا نیاز آبی خود را برطرف می سازد، اما در اثر خشکی کشیدن بیش از حد و کم آبی مکرر بدون جبران بیرونی،  به دلیل استفاده از آب بدن خود به مرور زمان ضعیف و پژمرده شده و ظاهر زیبای خود را از دست می دهد.

گفتنی است برگ ها نیز در این حالت ساقه به دلیل عدم ذخیره آب کم حجم شده و برگ های چروکیده دچار پیچش و آماده ریزش می گردند.

بر عکس این حالت نیز وجود دارد با آبیاری بیش از حد ریشه گیاه ماداگاسکار پوسیده شده و از فرم اولیه و طبیعی خود دور می شود در نتیجه برگ های سبز به رنگ زرد می آید و دچار ریزش می گردد. در صورت آبیاری بیش از مقدار موردنیاز، گیاه مستعد ابتلا به انواع بیماری های قارچی خواهد شد.

اکنون چه روندی را در آبیاری ماداگاسکار پیش بگیریم؟

از افراط و تفریط در آبیاری به شدت بپرهیزید؛ مناسب ترین زمان برای آبیاری مجدد پس از خشکی خاک گلدان می باشد بدین منظور در فاصله ۸ تا ۱۰ روز دو بند انگشت خود را در خاک فرو کنید و در صورت لمس رطوبت آبیاری را به تاخیر بیندازید. تنها در صورتی که از خشکی خاک اطمینان پیدا کردید نسبت به آبیاری اقدام نمایید.

کود ماداگاسکار

نکات مهم آبیاری ماداگاسکار

هرگز آب مستقیم شیر را برای آبیاری ماداگاسکار به کار نبرید و تنها از آب مقطر، جوشیده و یا آب شیری که ۴۸ ساعت مانده است استفاده کنید.

در فصل استراحت گیاه به ویژه فصل زمستان، حجم آب استفاده شده را کاهش دهید و دوره آبیاری را طولانی کنید یعنی آب کم در فاصله بیشتر بین دو آبیاری هم چنین مدتی پس از ریزش کامل برگ ها از دادن هرگونه آب به گیاه خودداری کنید.

در فصل بهار و تابستان در صورتی که هوا چندان داغ نیست، ۲ الی ۳ بار در هفته غبار پاشی را تکرار کنید اما اگر هوا به شدت گرم بود، غبار پاشی را متوقف کنید تا شاهد ظهور لکه های قهوه ای بر روی برگها نشوید.

نیاز نوری گیاه ماداگاسکار چقدر است؟

نخل ماداگاسکار بیشتر از هر چیز نیازمند نور فراوان می باشد بنابراین مهم ترین مسئله ای که پس از خرید گیاه آپارتمانی ماداگاسکار بایستی در نظر داشته باشید و در محیط منزل سعی در تامین آن نمایید، تامین نور کافی برای این گیاه است. نخل ماداگاسکار از تاریکی و سایه گریزان است طوری که در شرایط نوری پایین دچار توقف رشد شده و برگ های جدید آن ظاهر نمی شود. پس اگر زیبایی و جذابیت گیاه برایتان اهمیت دارد آن را به مکان پر نور انتقال دهید.

ماداگاسکار از جمله گیاهان آپارتمانی کمیابی است که تحمل تابش مستقیم و شدید نور خورشید را دارد؛ اگر بخواهید این گیاه به حداکثر رشد خود برسد، روزانه ۵ الی ۶ ساعت در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید. اگر به نگهداری ماداگاسکار علاقه دارید اما تامین شرایط  نور مستقیم برای آن عاجز هستید، بهترین راه قرار دادن گلدان در کنار پنجره نور گیر می باشد طوری که جلوی نور مستقیم آفتاب در پنجره اتاق خواب یا سالن پذیرایی قرار داشته باشد.

نکته کود ماداگاسکار

ماداگاسکار عاشق تابش نور بر سطح برگ و گل و ساقه خود می باشد از این رو اگر انتخاب شما نگهداری این گیاه در خانه است، آفتابی ترین و نور گیر ترین نقطه خانه را بر گزینید. محل با نور کم و متوسط تاثیر چندانی بر رشد ماداگاسکار ندارد بنابراین تمام تلاش خود را در تامین نور موردنیاز این گیاه زیبا به کار برید.

بهترین خاکی که می توان برای گلدان ماداگاسکار انتخاب نمود چیست؟

خاک بستر ماداگاسکار بایستی حتما از زهکشی بسیار بالایی برخوردار باشد تا آب اضافی پس از آبیاری گلدان سریعا از بخش پایینی خارج شده و رطوبت اضافی سبب پوسیدگی ریشه نگردد.

بهترین ماده ای که می توان برای کف گلدان انتخاب نمود، مخلوطی از سنگ ریزه های درشت، ماسه و لوم می باشد با این ترکیب آب اضافی به راحتی هر چه تمام بستر گیاه را ترک می کند. هر دو سال یکبار در فصل بهار به تعویض خاک گلدان اقدام کنید البته اگر گیاه سریع الرشدی دارید می توانید سالانه و در اواخر زمستان یا اوایل بهار گلدان آن را عوض کنید.

هم چنین به دلیل اینکه ماداگاسکار نیاز آبی کمی دارد در پر کردن مجدد خاک گلدان حتما از مواد دارای توانایی زهکشی بالا استفاده نمایید. به عنوان مثال یکی از ترکیباتی که می توانید آن را بکار ببرید، مخلوط ۶۰ درصد ماسه، ۳۰ درصد پیت ماس و ۱۰ درصد ورمی کمپوست می باشد.

کود دهی گیاه ماداگاسکار

تغذیه این گیاه نیز از جمله عوامل شادابی و رشد آن به حساب می آید. در این راستا استفاده از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی به ویژه در فصول بهار و تابستان از اهمیت بالایی برخوردار می باشد بدین منظور کود گیاهان آپارتمانی شوک مخصوص تقویت گیاه ماداگاسکار می باشد.

توجه داشته باشید بسته به نیاز گیاهتان کوددهی را انجام دهید برخی از ماداگاسکار ها سالی دو بار مانند اوایل فصل بهار و اوایل تابستان به رسیدن مواد مغذی نیاز پیدا می کنند در حالی که برخی دیگر بسته به عوامل مختلف ممکن است در میانه ی سال نیز احتیاج به تامین مواد غذایی از طریق کود پیدا کنند‌.

در این راستا با در میان گذاشتن شرایط گیاه خود با کارشناسان آل کود تصمیم قطعی و درست تری خواهید گرفت. زیرا اگر گیاه به کمبود مواد مغذی دچار شود ممکن است علائمی نظیر سر خشکیدگی برگ ها یا تغییر رنگ برگ ها بروز کند یا در صورت زیاده روی در مصرف کود سوختگی در قسمت های نوک و حاشیه برگ اتفاق بیوفتد که به تدریج گیاه را به نابودی بکشاند. اما با مشورت گرفتن از کارشناسان دلسوز آل کود هرگز به چنین مشکلاتی بر نخواهید خورد و گیاهی همیشه شاداب و سالم خواهید داشت.

بهترین کود تقویت کننده گیاه ماداگاسکار

همانطور که در بخش بالا ذکر شد کود گیاهان آپارتمانی شوک بهترین انتخاب برای تقویت و تغذیه گیاه ماداگاسکار به شمار می رود حالا چرا؟

کود گیاهان آپارتمانی شوک از دل طبیعت بیرون آمده و کاملا ارگانیک و بدون داشتن خطر آسیب به گیاه در حالت مایع تولید شده است. این کود تمامی مواد غذایی که یک گیاه برای ادامه حیاط، حفظ رنگ، گلدهی و توسعه ریشه بدان نیاز دارد را در خود جای داده است از جمله این مواد عبارتند از: عناصر نیتروژن، پتاسیم، فسفر، ریز مغذی های آهن، روی، منگنز، بور، کلسیم، آمینو اسید ها و …

کود گیاهان آپارتمانی شوک با ترکیب خاص و عصاره حیرت انگیز خود گیاه ماداگاسکار را در برابر آفات مختلفی که آن را تهدید می کند مقاوم کرده و اجازه نمی دهد تحت تاثیر آنها قرار گیرد.

کود گیاهان آپارتمانی شوک را از کجا تهیه کنیم؟

سایت آل کود عرضه کننده با کیفیت ترین کودها و نهاده های کشاورزی این بار نیز شگفتی ساز شده و به یاری گیاهان آپارتمانی همچون گیاه ماداگاسکار شتافته است. جهت ارتباط با مدیر فروش از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

بهترین شرایط دمایی برای رشد و نگهداری ماداگاسکار

بهترین درجه حرارتی که ماداگاسکار برای رشد بهتر است در آن محیط قرار گیرد، محدوده دمایی بین ۱۴ درجه سانتی گراد الی ۲۸ درجه سانتی گراد می باشد لذا تا حد ممکن سعی کنید دمای محیط از ۱۲ درجه سلسیوس پایین تر نرود هر چند برخی از گونه های این گیاه نخل مانند قادر به تحمل شرایط زیر ۱۰ یا صفر درجه می باشند اما این موضوع برای اکثر گونه های ماداگاسکار صدق نمی کند.

وقتی ماداگاسکار در سرمای بیش از حد محیط و دمای پایین قرار می گیرد، استرس دمایی بدان وارد شده و ساقه ها دچار پوسیدگی و برگ ها پژمرده شده و می ریزند اگر شدت سرما بیشتر باشد ممکن است آسیب جبران ناپذیری به گیاه تان وارد گردد؛ لذا از عامل دما غافل نشوید و سعی کنید ایده آل ترین شرایط دمایی را برای آن فراهم نمایید.

نکته

برخی مواقع افراد پس از تشخیص دادن دمای نامطلوب برای گیاه ماداگاسکار، استرس گرفته و برای انتقال آن به محیط گرم عجله می کنند. توجه داشته باشید به منظور وارد نشدن استرس و هر گونه شوک به گیاه، ابتدا اجازه دهید دمای بیرون از اتاق و دمای داخلی بهم نزدیک شده و سپس اقدام به انتقال گیاه کنید.

چه شرایط رطوبتی برای گیاه ماداگاسکار مناسب است؟

ماداگاسکار ها نسبت به کمبود رطوبت حساسیت بالایی ندارند و می توانند در محیط دارای رطوبت پایین نیز رشد کنند اما در صورت فراهم نمودن شرایط رطوبتی بالا مانند قرار دادن دستگاه بخور در فضای نگهداری، گیاه بسیار شاداب تر و بزرگتر خواهند شد.

به منظور تامین رطوبت مناسب برای ماداگاسکار، از فاصله دور فقط در حدی که شبنم روی برگ ها ایجاد شوید غبار پاشی کنید.

چه آفاتی گیاه آپارتمانی ماداگاسکار را تهدید می کنند؟

رایج ترین آفاتی که نخل ماداگاسکار ممکن است از حمله آنها به ستوه بیاید، شپشک آرد آلود، کنه، لاروهای مگس سفید و شته است؛ هنگام مشاهده حمله آفات حتما قسمت های آسیب دیده را از گیاه جدا کنید و با استفاده از آفت کش ها و سموم مخصوص هر چه سریعتر آن ها را نابود کنید.

محلول آب و صابون، اسپری کردن قارچ کش و حشره کش های غیر سمی راه های دیگر مبارزه با آفات مربوط به گیاه آپارتمانی ماداگاسکار می باشند که بسته به نوع آفت و توصیه کارشناسان گل و گیاه به ویژه کارشناسان آل کود می توانید آنها را به کار ببرید.

تاثیر آفات بر گیاه ماداگاسکار

آفت ها پس از حمله به این گیاه از شیره آن تغذیه نموده و سبب ضعف و بد فرم شکل برگ های جوان، تغییر سایز و حالت آنها و در نهایت ریزش و از بین رفتن آنها خواهد شد.

بعضی اوقات مواد چسبناکی که توسط آفات بر سطح برگ ها ترشح می شود، سبب چسبناک شدن این سطوح شده که احتمال دارد در اثر تجمع کپک سیاه به نام کپک دوده ای، منجر به سیاه شدن و در نهایت ریزش برگ های ماداگاسکار گردد.

با استفاده از کود گیاهان آپارتمانی شوک عرصه بر آفات گیاه زیبای ماداگاسکار تا حد زیادی تنگ خواهد شد.

بیماری پوسیدگی ریشه گیاه ماداگاسکار

آبیاری بیش از حد پوسیدگی ریشه گیاه ماداگاسکار را در پی دارد در چنین شرایطی بلافاصله به جداسازی بخش های پوسیده ریشه اقدام نمایید اما در صورت پوسیدگی کامل ریشه، بایستی تنه و ریشه را از یکدیگر جدا نمایید و بخش تنه را درون کمپوست مرطوب بگذارید و با تامین هوای گرم و تابش نور فراوان، امکان احیای گیاه و ریشه زنی را مجددا فراهم نمایید.

اما اگر آبیاری چنان زیاد باشد که بخش تنه شکسته شود، گیاه دیگر احیاء نخواهد شد و نخل از بین خواهد رفت. هم چنین در صورت بی اهمیتی نسبت به آبیاری کافی گیاه ماداگاسکار، زرد شدن برگ ها را شاهد خواهید بود.

این مقاله را با بررسی دو مشکلی که اکثر نگهدارندگان گیاه آپارتمانی ماداگاسکار با آن مواجه هستند به پایان می رسانم تا با عنایت به این مطالب یک پرورش دهنده حرفه ای باشید.

نوک برگ های ماداگاسکار سیاه می شود چرا؟

اگر برگ های تازه تشکیل شده با این مشکل مواجه هستند، به دلیل عدم قرارگیری در نور کافی است اما اگر تمامی برگ ها دچار سیاهی نوک برگ شده اند، سرما و خشکی هوا گیاه را اذیت می کند آن را به مکان پر نور انتقال دهید.

برگ های گیاه ماداگاسکار خشک شده و می ریزند چکار کنم؟

اگر با مشکل خشکی برگ مواجه شدید بدانید در آبیاری کم کاری کرده اید لذا با در نظر گرفتن نیاز گیاه آبیاری منظم و در مقدار صحیح انجام دهید.

با تشکر از توجه شما آل کود

کود ماداگاسکار
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

1 دیدگاه

 • سلام خدمت شما
  نخل ماداگاسکار من تمام برگهای جدیدش از نوک برگ شروع به سوختگی میکنه و بعد میریزه
  شرایط نوریش خوبه
  آبیاری هم هر وقت خاک خشک میشه انجام میدم
  روی برگ های خشک شده بعضی وقتها دونه های کرم رنگ میبینم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *