کود گیاه اگزالیس

کود گیاه اگزالیس: گیاه آپارتمانی پرطرفدار اگزالیس چنان از ظاهر زیبا و خاصی برخوردار است که محال است کسی نگهداری از این گیاه را نخواهد امتحان کند. اگزالیس را می توانید در فضای باز و آپارتمان نگهداری کنید و از ظاهر زینتی آن لذت ببرید. این گیاه سه برگ مثلثی شکل متصل بهم در سطح هر ساقه دارد که به رنگ زرشکی تا بنفش تیره می باشد. وجود گل های بسیار ظریف صورتی روشن، چهره جذاب و خارق العاده ای به اگزالیس بخشیده است و یکی از تفاوت های این گیاه منحصر به فرد آپارتمانی با دیگر گل ها، بسته شدن برگها در طول شب و باز شدن مجدد آنها در طول روز می باشد.

لازم به ذکر است این گیاه بومی جنوب آمریکا و کشور برزیل است و در کشور ما به نام های شبدر زینتی، گل عشق و شبدر ارغوانی نیز معروف است. یکی از مهم ترین مواردی که شادابی و رشد عالی در نگهداری گیاه اگزالیس را به همراه دارد، کود گیاه اگزالیس است که به عنوان تقویتی موثر، عناصر غذایی مورد نیاز آن را فراهم میکند. در این مقاله از سایت آل کود مطالب کاربردی پیرامون مراقبت از گیاه اگزالیس و کود تقویتی آن ارائه شده است لذا تا انتهای مطالب با ما همراه باشید.

روش نگهداری و مراقبت از گیاه اگزالیس

گیاه اگزالیس را در زمستان های سرد از تماس با برف و دمای بسیار پایین دوز نگه دارید؛ هم چنین اگر منطقه زندگی شما معتدل می باشد، میتوانید گیاه را در فضای بیرون منزل کاشته و شاهد زیبایی آن باشید اما اگر در نواحی سرد زندگی میکنید، پیاز گیاه اگزالیس را در زمستان از دل خاک بیرون بیاورید و همزمان با آغاز گرمای زمین شروع به کاشت گیاه کنید. اکنون با شرایط و روش های نگهداری گیاه آپارتمانی اگزالیس  و کود گیاه اگزالیس آشنا خواهید شد.

تگهداری گیاه اگزالیس

تابش نور

نیاز نوری گیاه اگزالیس با قرارگیری در پشت پنجره نورگیر شرقی و یا جنوبی برطرف می گردد؛‌ لذا گلدان را از تماس مستقیم با نور آفتاب دور نگه دارید تا برگ های بنفش ارغوانی آن دچار سوزش نشوند. هم چنین اگر گلدان را در مکان سایه وار بدون نور کافی قرار دهید، رشد اگزالیس کاهش یافته و برگ ها کم پشت خواهند شد. جالب است بدانید با اینکه برگ این گیاه حیرت انگیز در طول شب بسته میشود، اما با کاهش یا زیادی نور نیز برگهای زیبای مثلثی آن به داخل جمع میشوند.

دمای مناسب

بهترین شرایط محیطی که برای نگهداری گیاه اگزالیس در منزل میتواند فراهم شود، بازده دمایی ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی گراد بوده و با افزایش دما برگها دچار پژمردگی و بی‌حالی خواهند شد.

از قرار دادن این گیاه در نزدیکی سیستم گرمایشی و سرمایشی خودداری نمایید.

آبیاری

این گیاه در طول فصل رشد یعنی بهار و تابستان به آبیاری زیادی لازم دارد اما نه اینکه گیاه را غرق در آب کرده و ریشه دچار پوسیدگی شوند؛ زیرا اگزالیس شرایط کم آبی را بهتر از آبیاری بیش از حد می‌تواند تحمل کند. بنابراین در فصل رشد با خشک شدن خاک تا دو سانتی متر اقدام به آبیاری مجدد نمایید و در فصل پاییز و زمستان نیز می توانید هر دو هفته یکبار یا هر سه هفته یکبار آبیاری را انجام دهید.

برای جلوگیری از آسیب به گیاه، اجازه دهید آب شیر ۱۲ ساعت بماند تا املاح آن ته نشین گردد سپس از بخش پایین گیاه را آب بدهید.

رطوبت موردنیاز

محیطی که هوای آن نه خیلی مرطوب و نه خیلی خشک باشد، مورد پسند اگزالیس است لذا رطوبت متعادلی در خانه فراهم کنید. برای این کار ابتدا با توجه به شرجی یا خشک بودن محیط، در صورت خشکی هوا با قرار دادن دستگاه بخور در نزدیکی گیاه یا ساخت جزیره، رطوبت مناسب را به گیاه هدیه دهید.

خاک موردنیاز

خاک گلدانی با زهکشی بالا که توانایی عبور هوا و آب و تغذیه مناسب گیاه را فراهم کند، برای گلدان اگزالیس فوق العاده است. این گیاه را نبایستی در خاک تمام رس و سنگین بکارید زیرا ریشه ها به سبب عدم تهویه کافی و نگه داشتن زیاد آب پوسیده خواهند شد.

ترکیب خاک باغچه، خاکبرگ و پیت ماس می‌تواند برای گلدان اگزالیس گزینه خوبی باشد؛ هم چنین حین کاشت میتونید اندکی هیومیک اسید نیز به بستر بیفزایید تا خاکی سبک و غنی را در اختیار گیاه قرار دهید.

بیشتر بخوانید: علت پژمرده شدن گیاهان آپارتمانی

کود گیاه اگزالیس

اگزالیس در فصل بهار و تابستان نیاز به کوددهی از سوی شما دارد لذا در پاییز و زمستان نیاز چندانی به کود ندارد. در طول فصل رشد میتوانید از کودهای ارگانیک فوق العاده تقویتی و طبیعی به نام کود گیاهان آپارتمانی شوک و جلبک دریایی شوک استفاده نمایید. در بهار و تابستان هر دو هفته یکبار گیاه خود را با کود گیاهان اگزالیس تقویت نمایید تا مواد غذایی در مقدار کافی در اختیار گیاه قرار گیرد.

مایع بودن و انحلال صد درصدی کودهای معرفی شده سبب می‌شود به سرعت جذب گیاه شده و منجر به رشد سریع آن در کوتاه ترین زمان شود.

تاثیر کود جلبک دریایی شوک بر اگزالیس

این محصول بی نظیر منجر به رشد سریع گیاه شده و طراوت آن  می گردد زیرا محرک های رشد و تمامی عناصر ماکرو و ریز مغذی را در اختیار گیاه قرار میدهد و منجر به رشد انفجاری آن می شود.

تاثیر کود گیاهان آپارتمانی شوک بر اگزالیس

این محصول آمریکایی به عنوان کود مخصوص گیاهان آپارتمانی، برای اگزالیس حکم ماده غذایی کامل را دارد که سبب رشد بسیار عالی گیاه و گلدهی فراوان آن می گردد.

برای مطالعه: کود گیاهان آپارتمانی شوک

تاثیر کود اسید هیومیک شوک بر اگزالیس

میتوانید حین آبیاری گیاه مقداری اسید هیومیک شوک به آب آبیاری بیفزایید و خاک را غنی و تقویت نمایید. با این کار ریشه به خوبی در خاک گسترش یافته و عناصر غذایی به نحو احسن در اختیار ریشه قرار میگیرد.

برای تهیه کود گیاهان آپارتمانی شوک و کود جلبک دریایی شوک و یا کود هیومیک اسید شوک از بالای همین صفحه با کارشناسان آل کود در ارتباط باشید.

مطلب مرتبط: اسید هیومیک برای گیاهان آپارتمانی

تعویض گلدان

برای تعویض گلدان این گیاه نیازی به عوض کردن آن در هر سال ندارید بلکه میتوانید تا چند سال فقط اقدام به تعویض خاک گلدان کنید. اما زمانی که بایستی گلدان تعویض شود و ریشه از انتهای گلدان بیرون آمده است، یک سایز بزرگتر از گلدان کنونی انتخاب نمایید و با خاک توصیه شده در مطالب بالا و یا خاک با قابلیت زهکشی خوب آن را پر کنید سپس گیاه را مجددا بکارید.

مناسب ترین زمان برای انجام این کار، در فصل زمستان و دوره استراحت اگزالیس می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366