کود ارگانیک باغ انگور

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

گیاهان همانند انسان ها موجودات زنده هستند و  برای رشد و نمو نیاز به مواد مغذی و معدنی دارند . تغذیه ی گیاهان بر عهده ی باغداران است.  این امر نیاز به آگاهی و تجربه کافی دارد . درخت انگور از درختان رایج جهت پرورش در ایران است. این درخت برای رشد بهتر و سریع تر، و همین طور  ارائه ی میوه ای مرغوب تر، نیاز به مواد مغذی یا همان کود دارد . یکی از بهترین مواد مغذی که  برای درختان انگور می توان نام برد ، کود ارگانیک مخصوص انگور  است . این کود تمام موادی که یک درخت انگور لازم دارد را در خود جای داده است به همین دلیل مناسب ترین انتخاب می تواند باشد . کود ارگانیک باغ انگور حاوی تمامی عناصر و ریز مغذی هایی ست که منجر به افزایش بهره برداری و حاصلخیزی باغ خواهد شد .

کود ارگانیک چیست ؟

یکی از رایج ترین اصطلاحات کشاورزی ،  تولیدات ارگانیک و استفاده از نهاد های کشاورزی ارگانیک می باشد . کود های ارگانیک یکی از مهم ترین بخش های کشاورزی ارگانیک محسوب می شوند . این نوع روش کشاورزی باعث می شود که محصولات ارگانیک  و طبیعی از باغ ها حاصل شود . امروزه در اکثر زمین های کشاورزی ایران به علت افزایش بهره برداری ، کیفیت خاک کاهش پیدا می کند . در این شرایط ، استفاده از کود های ارگانیک ، مجددا کیفیت خاک را افزایش می دهد.

کود ارگانیک باغ انگور فواید استفاده از کود های ارگانیک

از فواید استفاده از کود ارگانیک  باغ انگور ،  می توان به بازگشت ترکیبات طبیعی به چرخه طبیعت اشاره نمود .  استفاده از کود سفید (کود های ازته ) و کود سیاه  ( کود های فسفری ) که در دسته ی  کود های شیمیایی قرار دارند ،  موجب از بین رفتن کیفیت اولیه خاک و آب و می شود . برخلاف این نوع کود های شیمیایی ، کود های ارگانیک به دلیل داشتن منشاء حیوانی و گیاهی که دارند هیچ گونه تهدیدی برای منابع حیاتی ایجاد نمی کنند .

بیشتر بخوانید: خواص گوگرد برای چالکود درخت انگور

ویژگی و مزایای کود ارگانیک باغ انگور

با اضافه کردن این کود به خاک ، تغییرات خاک شروع می شود . به دلیل وجود کلسیم موجود در این نوع کود ها ، خاک به صورت قلیایی و آهکی تبدیل شده ؛  که همین امر همان شرایطی است که ریشه درخت انگور برای رشد و تغذیه سریع تر  به وسیله ریشه خود درخاک نیاز دارد . در راستای این امر ، با اضافه کردن کود ارگانیک  باغ انگور در برابر بیماری ها و آفات مقاوم خواهند شد . در نتیجه ی مصرف این کود به باغ انگور ، می توان  از داشتن میوه ای با ظاهری زیبا و خوش طعم اطمینان حاصل نمود .

کود ارگانیک باغ انگور ترکیبات و فرمولاسیون کود ارگانیک پوکون مخصوص انگور

از بهترین کود های ارگانیک می توان به کود پوکون اشاره نمود . این کود هلندی به صورت پودر در بازار یافت می شود. ترکیبات  این کود ارگانیک مخصوص انگور حاوی تمام عناصری است که درخت انگور به آن نیاز دارد .

عناصر موجود در این کود به صورت سه رقم نمایش داده می شوند .  این سه عدد نشانگر درصد میزان وجود عناصری همچون ، نیتروژن ، فسفر و پتاسیم می باشد ؛ که این اعداد مقدار موجود هر کدام از این عناصر را در آن کود را مشخص می کنند . در کود ارگانیک مخصوص انگور پوکون ، این مقدار 18-3-5 است . این ترکیبات عناصر حیاتی در انواع کود ها هستند .  این رقم  ، رقم  بسیار خوبی برای یک کود می باشد .  عناصر استفاده شده در کود ارگانیک پوکون عبارتند از : نیتروژن ، فسفر ، پتاسیوم ، اکسید منیزیم ، آهن ، آهک مخصوص درخت انگور .

میزان و نحوه مصرف کود ارگانیک مخصوص انگور 

میزان مصرف و زمان مصرف کود در میزان تاثیر گذاری و جواب دهی این ماده ،  بسیار مهم و حیاتی می باشد . این مورد بعد از انتخاب کردن نوع کود یکی از مهمترین مواردی است که باغ داران باید به آن توجه داشته باشند . همان قدر که روش صحیح مصرف کود می تواند به باغ زندگی ببخشد و درختان و ثمره آن ها را پر بار تر کند ، می تواند به همان اندازه مخرب بوده و زیان هایی به بار بیاورد که غیر قابل جبران باشد .

مصرف این کود به صورت مداوم ، غلیظ و بدون برنامه ، منجر به سوختگی ریشه ها و شده ، اسیدیته ی  خاک را تا حدود زیاد تر از نرمال کاهش داده و می تواند منجر به تخریب کلی مجموعه ی  باغ شود . به همین جهت ، باید محصول را با غلظت مناسب و با برنامه ریزی ، به باغ اضافه نمود .

کود ارگانیک باغ انگور  برای مصرف کود ارگانیک مخصوص انگور، باید این کود را مستقیم به خاک گیاه اضافه کنید . این کود که به شکل پودر است به راحتی قابل مصرف به خاک می باشد  . سپس گیاه را آبیاری کنید تا مواد کود به کمک آب حل شده و به ریشه خاک برسند تا درخت از آن استفاده کند . با این نوع روش مصرف  کود ، همزمان هم خاک و هم درخت کود دهی شده  تا از مواد موجود در کود هم خاک و هم درخت بهره برده باشند . برای استفاده دقیق  و اصولی از کود ارگانیک مخصوص انگور بهتر است با یک گیاه پزشک مشورت کنید تا مقدار مناسب مصرف را نسبت به وسعت باغ ، سن درخت ها ،  شرایط درختان باغ و … به شما مشورت دهد .

بیشتر بخوانید: علت زرد شدن برگ گیاهان

 زمان مصرف کود ارگانیک مخصوص انگور

از مهمترین نکات در مورد مصرف کود ارگانیک مخصوص انگور این است که تنها دو بار در سال باید استفاده کرد . در مرحله اول ، بهترین زمان مصرف این کود در اوایل فصل بهار است . برای مصرف کردن جهت بار دوم و یا بار آخر در سال باید توجه داشته باشید که صد و بیست روز از مصرف مرحله اول گذشته باشد . برای بار دوم تقریبا باید در فصل تابستان و در اواسط ماه اقدام به مصرف درختان کرد .

کود ارگانیک باغ انگور
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *