کود های مایع ارگانیک

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود های مایع ارگانیک

کود های مایع ارگانیک : به منظور دریافت بهترین کودهای مایع ارگانیک با کارشناسان آل کود در ارتباط باشید. پس از کاهش حاصلخیزی انواع خاک ها و فقر منابع مغذی در اثر استفاده بی رویه از کودهای شیمیایی، تبدیل خاک به بستر زنده غنی از منابع مغذی آرزوی هر باغدار و افراد فعال در حوزه کشاورزی می باشد. با کودهای مایع ارگانیک این آرزوها را به واقعیت تبدیل کنید! کود های ارگانیک سرشار از طلای سیاه کشاورزی به نام هوموس بوده و نشاط و سر زندگی را برای خاک و محصولات شما به ارمغان می آورند. این کودها سبب می شوند میوه های خوش فرم و سالم، سبزیجات خوش عطر و طعم، گل ها و درختچه های زینتی شاداب و زیبا صید تور همیشگی و هر ساله باغبانان و کشاورزان زحمتکش گردند.

آنچه در  مقاله کود های مایع ارگانیک خواهید خواند

۱)تعریف کود ارگانیک

۲)تفاوت های اصلی کود شیمیایی و کود ارگانیک چیست؟

۳) کودهای مایع ارگانیک

۳.۱ مزایای استفاده از کود مایع ارگانیک

۳.۲ طریقه مصرف کود مایع ارگانیک

۳.۳محلول پاشی

۳.۴آبیاری

تعریف کود های مایع ارگانیک

کود ارگانیک به کودهایی اطلاق می شود که محتوی مواد اولیه آن منابع گیاهی، آلی و طبیعی بوده و دارای زنجیره هیدروکربنی کوتاه، ترکیبات مشتق شده از هوموس به ویژه اسید هیومیک و اسید فولویک، فاقد ترکیبات ناپایدار مضر شیمیایی و بزرگ می باشد. کود ارگانیک به راحتی تجزیه می شود و در اختیار خاک و گیاهان قرار می گیرد بدون آنکه اثر آسیب زایی بر جای بگذارد.

تفاوت های اصلی کود شیمیایی و کود ارگانیک چیست؟

وزن مولکولی و میزان جذب

تصور کنید شبکه بسیار ریزی در اطراف برگ ها وجود دارد و این شبکه فقط به مولکول های ریز اجازه ورود می دهد در نتیجه مولکول های درشت تر یا جذب نمی شوند و یا به ندرت در اختیار برگ قرار می گیرند. در پروسه تولید کود های ارگانیک حمل عناصر ضروری توسط ساختار هایی مانند زنجیره کربنی کوتاه انجام می گیرد. وجود این زنجیره ها وزن مولکولی کودهای ارگانیک را به حداقل رسانده و سبب می شود به سرعت از طریق برگ یا ریشه گیاهان جذب شوند.

تاثیر بر میکروارگانیسم های موجود در خاک

نقش میکروارگانیسم های کود های مایع ارگانیک در رشد گیاهان

اهمیت میکروارگانیسم ها برای باروری گیاهان و رشد آن ها فوق العاده است؛ این موجودات ریز به تبادل مواد غذایی با ریشه گیاهان می پردازند و آنها را از نفوذ عوامل بیماری زا و نماتد ها مصون می دارند. هر چه میکروارگانیسم ها از تراکم بالایی در خاک برخوردار باشند، خاک و در نتیجه محصولات بارور تر خواهند شد.

وقتی باغداری از کود ارگانیک استفاده می کند، با یک تیر دو نشان می زند زیرا کودهای ارگانیک به تقویت خاک و گیاه به صورت همزمان می پردازد و تاثیر سازنده ای از طریق حفظ و گسترش موجودات ذره بینی مفید بر روی گیاه و بستر رویش آن بر جای می گذارد.

کودهای شیمیایی محتوی مقداری از نمک های معدنی هستند که سرعت جذب بالایی توسط ریشه گیاهان دارند اما نمک ها با اسیدی کردن خاک عرصه را بر کرم های خاکی تنگ می کنند و سبب نابودی آنها می شوند. با استفاده مکرر از کودهای شیمیایی مواد آلی و میکروارگانیسم های مهم از بین می روند در نتیجه ساختار خاک روز به روز ضعیف می شود اما کودهای مایع ارگانیک به بهبود ساختار خاک و حفظ حاصلخیزی آن منجر می شوند.

تثبیت شدن در خاک

تفاوت مهم دیگر کودهای شیمیایی با کودهای ارگانیک عدم تثبیت کودهای آلی در خاک می باشد. این در حالی است که کودهای شیمیایی با تثبیت خود، عملکرد ریشه و خاک را کاهش می دهند و درجه شوری خاک را بالا برده و محیط آن را برای گیاه غیر قابل استفاده می کنند. کودهای ارگانیک به اندازه کافی از ثبات ساختاری برخوردار هستند و هیچ تمایلی برای انجام واکنش با عوامل خاکی ندارند‌.

درجه شوری خاک نه تنها در حضور کودهای ارگانیک افزایش نمی یابد، بلکه کاربرد مداوم آنها شوری خاک را از بین می برد و بستر مناسبی برای رشد محصولات ایجاد می کند.

کود های مایع ارگانیک

کود هایی نظیر جلبک دریایی مایع، اسید هیومیک مایع و امولسیون ماهی بهترین کودهای ارگانیک برای محصولات زراعی، باغی و گیاهان آپارتمانی می باشند.

مزایای استفاده از کود های مایع ارگانیک

-یک غذای کامل برای گیاه که دارای غلظت بالایی از اسید هیومیک، عناصر پر مصرف و کم مصرف و اسید آمینه و هورمون های رشد می باشد.

-قابلیت جذب بالا و ماندگاری طولانی در خاک به دلیل خاصیت آهسته رها شوندگی آن

-غنی سازی خاک های فقیر و مبتلا به کمبود مواد آلی

-کمک به افزایش تعداد میکروارگانیسم های مفید خاک

-کلاته سازی عناصر غذایی و بالا رفتن قابلیت جذب آنها توسط گیاه

-تنظیم شوری خاک، پی اچ و ایجاد تعادل در جذب تمامی عناصر غذایی

طریقه مصرف کود های مایع ارگانیک

گیاهان قادر هستند کودهای مایع را از طریق ریشه، شاخه و برگ جذب نمایند؛ جذب کودهای مایع ارگانیک از شاخه و برگ ها به صورت تاثیرگذاری کاتالیزور بوده و سبب جذب بهتر مواد مغذی دیگر می گردد. محلول پاشی گیاهان با کود های مایع ارگانیک و وارداتی عرضه شده در سایت آل کود، شادابی و بهبود کمی و کیفی محصولات را برای شما به ارمغان می آورند. هم چنین کوددهی با روش آبیاری منجر به افزایش رشد محصولات، تقویت بنیه گیاه، تولید شکوفه های بیشتر در نهایت افزایش محصولات برداشتی و حاصلخیزی خاک می گردد.

 جالب است بدانید محلول پاشی کود مایع بر سطح شاخ و برگ گیاهان و درختان زمانی اهمیت دارد که گیاه در خاک رشد نمی کند مانند برخی از گیاهان آپارتمانی و یا ریشه ها دچار تنش شده و قادر به جذب و انتقال مواد مغذی نیستند.

اسپری کردن و محلول پاشی بر سطح برگ به ویژه برای تقویت سبزیجات در طول فصل رشد توصیه می شود؛ برخی از کودهای ارگانیک مانند جلبک دریایی مایع، بیش از ۸۰ گونه هورمون های رشد و ریز مغذی های ضروری را در خود جای داده است.

بسته به شرایط گیاه از کودهای مایع ارگانیک به صورت ماهانه یا هر دو هفته یکبار استفاده می گردد. بهترین زمان برای محلول پاشی کود مایع ارگانیک صبح زود یا ابتدای عصر می باشد زیرا مایعات در چنین مواقعی سرعت جذب بالایی دارند. برای انجام اسپری بخش پایینی برگ که منافذ دارند را انتخاب نمایید.

علاوه بر محلول پاشی کود ارگانیک مایع، می توانید با استفاده از روش ریشه ای یا آبیاری گیاهان خود را از منابع غذایی سیر کنید؛ بدین منظور از انواع سیستم های آبیاری مانند جوی و قطره ای نیز می توانید بهره ببرید. برای بهره مندی از مشاوره کارشناسان آل کود و کسب نتیجه صد در صدی از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

امیدواریم که از این مطلب رضایت داشته باشید.

نظرات ارزشمند و کارسازتان را به منظور ارائه مطالب مفیدتر با ما در میان بگذارید. با تشکر از همراهی تان آل کود

کود های مایع ارگانیک
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *