کود حیوانی برای درخت

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود حیوانی برای درخت

کود حیوانی از دیرباز مورد توجه کشاورزان و باغداران بوده و در آماده سازی زمین همواره مورد استفاده قرار گرفته است. استفاده از کود حیوانی در تقویت خاک، فعال سازی میکروارگانیسم های مفید خاک و افزایش طول عمر آن بسیار موثر بوده است به گونه ای که می توان کود حیوانی برای درخت را از بهترین کودهای ارگانیک برای تامین مواد آلی خاک به شمار آورد.

کود حیوانی برای درخت سرشار از عناصر غذایی پتاسیم، نیتروژن، کلسیم، آهن، منگنز و گوگرد میباشد؛ عناصری که طراوت و شادابی گیاه، سلامتی درخت و باردهی آن به وجود یا کمبود آن وابسته است‌. انواع کود حیوانی برای درخت میتواند مورد استفاده قرار گیرد از جمله: کود گوسفندی، کود گاوی، اسب، مرغ

ما در این مقاله از سایت آل کود قصد داریم بر اطلاعات شما در زمینه کود دامی برای درخت بیفزاییم لذا نگاه مهربان شما را به ادامه مقاله جلب می نمایم.

کود دامی برای درخت چیست؟

حیواناتی نظیر گاو، گوسفند، اسب، مرغ و ماکیان در کنار استفاده غذایی و سواری برای انسان، برای خاک نیز بسیار مفید و موثر هستند. فضولات این حیوانات مقادیر بالایی از مواد آلی را در خود جای داده است که پس از افزودن به خاک به تقویت و حاصلخیزی آن بسیار کمک می نماید. فضولات حیوانی به عنوان کود دامی کاملا طبیعی بوده و از گزینه های ابتدایی کشاورزان برای پرورش درختان میوه و محصولات کشاورزی میباشد.

کود حیوانی برای درخت

فواید و کاربردهای کود دامی برای درخت

-استفاده از کود حیوانی برای درخت بر میزان نفوذ و نگهداری آب درون خاک می افزاید؛ وقتی کشاورزی از کود حیوانی برای درختان استفاده می نماید، به دلیل افزایش مواد آلی خاک، ذرات خاک رقیق شده و سبک تر میشود به گونه ای که بر میزان خلل و فرج خاک افزوده می گردد؛ همین امر در استفاده از سیستم های مختلف آبیاری کشاورز و باغدار را یاری می دهد و سبب میگردد بهتر از دفعات قبل آب در دسترس ریشه گیاه و درخت قرار گیرد‌.

– از طرفی وجود هوموس کافی در کود حیوانی و اصلاح خاک و تبدیل خاک فقیر به غنی یکی دیگر از اثرات کود حیوانی برای درخت میباشد که سبب میشود خاک تا چندین سال توان باروری بالای خود را حفظ نماید.

-استفاده از کود حیوانی برای درخت از میزان آلودگی زیست محیطی از دو طریق می کاهد: از یک سو با جمع آوری و پوساندن کود حیوانی محیط زیست پاکیزه تر شده و به ماده موثر در کشاورزی تبدیل می گردد و از یک سو به دلیل کاهش مصرف کودهای شیمیایی، ورود مواد مضر به خاک و آب کاهش می یابد کما اینکه میزان هوموس و ماده آلی خاک نیز افزایش چشمگیری پیدا کرده و خاک سالیان سال به بستر مطمئنی برای کشت تبدیل می گردد.

-کود حیوانی برای درخت به شروع فعالیت و بقای میکروارگانیسم های مفید خاک از جمله کرم خاکی، باکتری ها و …منجر میشود. کود دامی بهترین گزینه خوراکی برای پرورش و رشد کرم های خاکی به شمار می آید با وجود کرم های خاکی میزان تنفس درون خاک برای رشد و طراوت گیاه افزایش می یابد. هم چنین در چنین شرایطی می توان ورمی کمپوست با کیفیتی تولید نمود.

شاید این سوال به خاطر شما خطور کند که چه اهمیتی دارد میکروارگانیسم های مفید خاک افزایش یابند؟ وجود این موجودات ریز ارتباط تنگاتنگی با میزان برداشت محصول شما از درخت و خاک دارد به گونه ای که در اثر افزودن کود حیوانی و بالا رفتن جمعیت و فعالیت های میکروبی، میزان تنفس درون خاک به دو الی سه برابر میرسد و این واقعا برای یک گیاه فوق العاده است.

-میزان آزادسازی عناصر غذایی به ویژه ازت از کود های حیوانی با سرعت بسیار بالایی انجام میگیرد و نیاز خاک و درخت در کوتاه ترین زمان برآورده میشود اما بایستی در مقدار استفاده دقت نمود تا سبب ایجاد سوزش در گیاه و ریشه درخت خود نشوید.

بهترین زمان استفاده از کود حیوانی برای درخت

از فاکتورهای بسیار تاثیرگذار در جذب کود حیوانی، سلامت درختان میوه و عملکرد آنها، مشخص کردن بهترین زمان کوددهی میباشد. با مصرف کود حیوانی برای درخت در مواقعی که خاک غنی از مواد و عناصر ضروری میباشد، نه تنها به رشد و تولید میوه بیشتر درختان کمک نمیکند، بلکه با سوزاندن ریشه نتیجه عکس برای باغدار در پی خواهد داشت.

از سوی دیگر برخی افراد کوددهی با کود حیوانی را برای جلوگیری از سوختگی ریشه به تعویق می اندازند این کار نیز اصولی نیست زیرا ممکن است گیاه به مواد معدنی نیاز داشته و به دلیل عدم تامین آنها، از ذخایر غذایی خود استفاده نماید. لذا با مشورت گرفتن از کارشناسان آل کود از زمان مناسب کوددهی برای درخت اطلاع پیدا کنید.

کود حیوانی برای درخت

تفاوت کود گاوی و گوسفندی برای درخت

کود گاوی در مقایسه با کود گوسفندی از املاح کمتری برخوردار بوده و این به نفع گیاه است. زیرا هر چه املاح کودی کمتر باشد، در شرایط شور بودن خاک از طریق افزایش دوره آبیاری و کمک به حفظ بیشتر آب  به خاک بهتر کمک خواهد نمود.

هم چنین میزان عناصر کم مصرف موجود در کود گاوی بیشتر از کود گوسفندی میباشد.

گاو ها در مقایسه با گوسفند ها هم میزان علف بیشتری مصرف میکنند و هم بهتر و بیشتر آن را جویده و خرد می نمایند به عبارتی کارایی سیستم گوارشی آنها بهتر از گوسفند ها میباشد. این تفاوت سبب شده علف هرز کمتری در کود گاوی وجود داشته و درصد ابتلای گیاه به بیماری های قارچی نیز پایین باشد‌.

مشکلات مربوط به کود حیوانی برای درخت

وجود تخم علف هرز و انتقال عوامل بیماری زا سبب شده کشاورزان و باغداران در مصرف کود حیوانی دو دل شوند و بالطبع این موضوع میتواند خسارات جبران ناپذیری پدید آورد. اما راه حل چیست؟

با پوساندن کودهای حیوانی نه تخم علف هرزی باقی خواهد ماند و نه عوامل بیماری زا. مدت زمان پوسیدگی کامل کودهای حیوانی بین دو تا ۸ سال میباشد و هر چه بیشتر کود پوسیده شود بهتر خواهد بود.

کود دامی برای درخت چه عناصری را فراهم میکند؟

عناصر مهمی مانند نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم و گوگرد در این کود بر ارزش تغذیه ای کود حیوانی برای درخت افزوده به طوری که میتوان آن را در چالکود های پاییزه نیز استفاده نمود تا سال آینده محصول با کیفیت تری برداشت کرد.

با تشکر از توجه شما آل کود

کود حیوانی برای درخت
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *