کوددهی درختان پرتقال

نگهداری کردن درخت پرتقال در گلدان

قابل توجه باغداران محترم:

در مورد کود دهی درختان میوه به دنبال یک عدد کود خاص نباشید و فکر نکنید با استفاده از کود های دامی می توانید گلدهی و باردهی درختان خود را به حداکثر برسانید.

آل کود برای شما یک پیشنهاد مفید و کاربردی دارد.

اگر سه الی چهار سال برنامه غذایی مرتب و علمی داشته باشید که مستلزم زمان و هزینه است می توانید ضمن بالاترین میزان برداشت منطقه خود با کیفیت ترین میوه های آن سال را داشته باشید که هم از نظر بازار پسندی و هم از نظر طعم و اندازه بالاترین کیفیت را دارا باشند.

دقیقآ راهکاری که کشاورزان نمونه هر استان آن را انجام می دهند.

درختان بر خلاف دیگر گیاهان بخصوص صیفی جات نمی توانند سریعآ به یک عنصر خاص واکنش سریع نشان دهند و نیازمند زمان بیشتری هستند.

تنها راهکاری که باعث افزایش عملکرد و باردهی بیشتر یک درخت طی همان سال می شود استفاده از کود کامل 10X شوک است.

کود شوک ده ایکس

که فقط همان سال می تواند حداقل افزایش عملکرد درختان میوه را 30 الی 40 درصد افزایش دهد.

این تنها کودی است که به دلیل فرمول خاص آن فوری جواب می هد.

ولی همانطور که گفته شد برای رساندن درختان به حداکثر باردهی خود نیاز به برنامه غذایی ممتد ، منظم و علمی داریم که در این راستا کارشناسان آل کود می توانند شما را از این نظر به بهترین نحو پشتیبانی کنند.

سیلیکات پتاسیم ۷۰ درصد شوک برای پرتقال

کوددهی درختان پرتقال

درختان پرتقال  در آب و هوای گرم  بسته به محل زندگی شما، برای رشد در  داخل یا محیط بیرونی مناسب هستند که  در هر  دو صورت  با  مراقبت مناسب می توانند میوه تولید کنند.

کوددهی  یک جنبه بزرگ مراقبت و نگهداری از درخت پرتقال است، به خصوص اگر در آب و هوای استوایی که بومی آنها است کاشته نشده باشد، انتخاب کود مناسب برای رشد یک درخت پرتقال سالم، چه در گلدان و چه در زمین، ضروری است.

درخت پرتقال در چه مناطقی رشد میکند؟

نحوه کودهی درخت پرتقال

درختان  خود را در سال اول  کاشت در طول سال کود دهی کنید، هنگامی که درخت به طور فعال در حال رشد است، هر 2-1  ماه یک بار درخت خود را تغذیه کنید، هنگامی که درخت شما دوره خواب را پشت سر می گذارد، یا زمانی که رشدش متوقف می شود، هر 3 ماه یک بار به آن کود دهید.

درخت خود را در طول فصل رشد، هنگامی که شروع به تولید میوه می کند، کوددهی کنید،  متأسفانه، یک توصیه یکسان برای درختان مرکبات وجود ندارد.

متخصصان معتقدند  که باید درخت مرکبات مثل پرتقال را چندین بار در طول فصل رشد تغذیه کنید تا مواد مغذی زیادی دریافت کند.

در آب و هوای خشک و گرم، درخت مرکبات خود را در اوایل بهار کود بدهید، اگر پرتقال را در داخل منزل  پرورش می دهید، بهتر است کوددهی آن را بین اواسط بهار و اواخر تابستان یا اوایل پاییز انجام دهید.

کود پتاس بالا برای پرتقال

بهترین کود برای درختان مرکبات

با انجام یک آزمایش خاک ببینید درخت شما چه نیازهایی دارد، زیرا درختان مرکبات را می توان در آب و هوای مختلف پرورش داد. آزمایش خاک انجام دهید تا ببینید درخت شما فاقد چه مواد مغذی است.

یک کود بر اساس NPK در نتایج آزمایش خود استفاده کنید، نسبت NPK یا نسبت نیتروژن -فسفات-پتاس نشان  می دهد که چه درصدی از هر ماده غذایی  در خاک شما باید وجود داشته باشد.

کودی را انتخاب کنید که با این نسبت مطابقت داشته باشد، تا درختان شما تغذیه مناسبی  داشته باشند،  به عنوان مثال کود  NPK  با نسبت 202020 برای گیاه مناسب  است

برخی از کارشناسان کشاورزی استفاده از کودهایی را برای پرتقال  توصیه می کنند که برای گیاهان اسید دوست مناسب هستند و برخی  در آب و هوای گرم و خشک استفاده از کود شوک ده ایکس  برای پرتقال توصیه می کنند.

بهترین کود برای ریشه زایی گیاهان

کود مناسب  برای درختان پرتقال گلدانی

ممکن است توسط آب آبیاری مواد مغذی به سرعت از بین بروند، برای جلوگیری از این کار ، یک کود آهسته رهش ( کود شوک ) انتخاب کنید تا درخت شما مواد مغذی را به تدریج دریافت کند.

درختان مرکبات در خاک اسیدی بین 5.5 تا 6.5 رشد می کنند، محصولاتی مانند نمک اپسوم یا گچ کشاورزی می توانند درخت مرکبات شما را سالم و  با تغذیه مناسب نگه دارند، به خصوص اگر مواد مغذی درخت شما شسته شوند.

کود طبیعی مانند کود آلی یک گزینه عالی  است، به این معنی که آنها از  مواد طبیعی مانند کود، کمپوست و کرم خاکی ساخته شده اند.

کود مایع در مرحله باردهی درخت میوه استفاده می شود.  کود شوک به تولید رشد سرسبز کمک می کنند و حاوی مقادیر زیادی کلسیم هستند که می دانیم به تقویت دیواره های سلولی کمک می کند. بنابراین میوه مرکبات در نتیجه استفاده از کود مایع درختان مرکبات بسیار سالم تر و انعطاف پذیرتر است.

کلسیم 27 درصد شوک

مقدار مورد نیاز کود پرتقال

درختان بالغ  پرتقال حداقل به 1 پوند (نیم کیلوگرم) کود در سال نیاز دارند، یک درخت 4 ساله پرتقال  به 4 تا 6 پوند (دو تا دو و نیم کیلوگرم) کود نیاز دارد.

روش استفاده از کود سه بیست مایع

یک درخت 5 ساله به  (2.3 تا 3.4 کیلوگرم) نیاز دارد و یک درخت 6 ساله. به (2.7 تا 4.1 کیلوگرم)، یک درخت 7 ساله به (3.2 تا 4.8 کیلوگرم) و غیره نیاز دارد.

اگر درخت شما 12 سال یا بیشتر است، از (5.4 تا 8.2 کیلوگرم) کود استفاده کنید.

بهترین کود برای گوجه فرنگی

به درخت پرتقال خود همه این مقدار کود را یکجا ندهید!

این مقدار را در طول فصل رشد تقسیم بندی کنید، درختان جوان نسبت به درختان بالغ به کود بیشتری نیاز دارند.

در طول سال اوایل بهار 50 سی سی  کود شوک ده ایکس برای درخت خود استفاده کنید، . در سال دوم، هر ماه 25 سی سی از کود شوک ده ایکس برای درخت خود استفاده کنید.

در  سال سوم مقدار 50 سی سی کود شوک  در اطراف درخت پرتقال پخش کنید.

روش استفاده از کود سه بیست مایع

انواع کود مرکبات

  کود سنبله مرکبات

کود سنبله برای درختان مرکبات گلدانی هستند. سنبله های کود از مواد مغذی پتاسیم و فسفر تشکیل شده اند، که برای تولید میوه و گل مرکبات  استفاده می شود.

برخی از آنها شامل قارچ های میکوریزا و آرکی تک سلولی هستند  که باعث بهره وری زیاد ریشه می شود. این نوع کودها  دو بار در سال در خاک اطراف درختان استفاده می شوند.

روش استفاده از کود سه بیست مایع

اسپری کود مرکبات

اسپری کود مرکبات  برای درخت مرکبات روی خاک یا شاخ و برگ درخت به کار می رود،  که  شامل درشت مغذی های اساسی مورد نیاز درخت مرکبات و چند ماده مغذی دیگر از جمله روی، آهن، گوگرد، منگنز و منیزیم هستند.

این کودهای مرکبات نه تنها به در تولید شاخ و برگ های سرسبز مفید هستند ، بلکه عملکرد گیاه را در تحمل به سرما و گرما و حتی تحمل به خشکی نیز افزایش می دهند. این  نوع کودها در فصل خواب  درخت استفاده می شوند.

صابون محلول پاشی تانسو

کود آهسته رهش

یکی از مزایای استفاده از کود مرکبات آلی کم رهش این است که در طول زمان حل می شوند، این بدان معناست که در کودهای گرانولی مواد مغذی افزایش یافته است و اغلب میکروب‌های مفید نیز در آن وجود دارد. بسیاری از این کودها روی چندین نوع درخت میوه استفاده می شوند.

ترکیب اسید هیومیک شوک و شوک ده ایکس برای پسته

روش مصرف کود مرکبات شوک و کوددهی درختان پرتقال

کود را در امتداد پایه درخت اعمال کنید،  اگر درختی در فضای باز پرورش می دهید، کود را به اندازه تاج درخت پخش کنید تا گیاه شما مواد مغذی زیادی دریافت کند.

برای کاربرد درست و اصولی کود ، همیشه برچسب کود خود را به دقت بررسی کنید  تا مطمئن شوید که آن را به درستی مصرف می‌کنید، برخی از کودهای مایع روی برگ درخت شما اسپری شود.

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366