بهترین کود برای پیاز | مرغوب | با کیفیت | مناسب | عالی |نحوه کوددهی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

بهترین کود برای پیاز : هنگام آب دادن پیاز ، مرطوب نگه داشتن خاک مهم است اما خیسی زیاد مهم نیست. پیازها به راحتی در خاک مسطح پوسیده می شوند. هنگام کود دهی پیاز ، استفاده از کود مبتنی بر نیترات و نه کود مبتنی بر سولفات مهم است. کود ساخته شده با سولفات تمایل دارد که پیازها را تندتر و شیرین تر کند. با تکنیک های خوب آبیاری و کود دهی ، محصول پیاز شما تقویت کننده مورد نیاز برای تولید تعداد زیادی پیاز آبدار و شیرین را به دست می آورد.

فروش کود شیمیایی پیاز

گیاهان پیاز در حال رشد و بهترین کود برای پیاز

این ایده خوبی است که خاک را در قسمت کاشت پیاز خود ، بطور مداوم مرطوب نگه دارید. پیاز ریشه های کم عمق دارد ، بنابراین خیساندن های عمیق لازم نیست. اگر باران در منطقه شما کم باشد بهتر است هر دو روز پیاز را آبیاری کنید. سیستم آبیاری قطره ای عالی عمل خواهد کرد ، اما نصب آنها بسیار گران است. شیلنگ خیس کن درست کار می کند. همچنین می توانید از اسپری قابل تنظیم متصل به انتهای شلنگ استفاده کنید. سمپاش را روی تنظیم مه قرار دهید و به گیاهان پیاز خود آب کافی بدهید تا خاک در آن بسیار مرطوب باشد. همچنین می توانید از یک قوطی آبیاری استفاده کنید ، فقط مطمئن شوید که به اندازه کافی آهسته آبیاری انجام می شود تا خاک اطراف لامپ ها شسته نشود.

ایده آل این است که پیازها را در اوایل صبح یا عصر ها آب بدهید. از آنجایی که شما خیلی عمیق آبیاری نمی کنید ، نمی خواهید خورشید قبل از اینکه فرصتی برای نفوذ به گیاه شما پیدا کند ، آب را از سطح خاک تبخیر کند.

گیاهان پیاز در حال رشد و بهترین کود برای پیاز

می توانید یک لایه نازک از مالچ را در وصله پیاز خود بمالید. این به مرطوب تر نگه داشتن خاک کمک می کند. بریده های چمن ، نی یا برگ های خرد شده به خوبی مالچ می کنند. فقط به یاد داشته باشید که وقتی گیاهان بزرگ شدند ، لایه مالچ را به عقب برگردانید ، بنابراین گیاه هنگام شروع به فشار از خاک بیرون می آید.

پیازهای حاصلخیز

بهتر است قبل از کاشت نهال یا مجموعه پیاز ، خاک را به وسیله پیاز خود بارور کنید. یک نسخه به موقع ، کود دانه متعادل ، مانند 10-10-10 یا 12-12-12 را انتخاب کنید. قبل از کاشت آن را درون خاک مخلوط کنید. یک راه آسان برای تحقق این امر ، پراکندگی دانه های روی زمین است. گرانول ها را با نرخ پیشنهادی از سوی سازنده اعمال کنید – معمولاً 1/2 کیلو گرم در هر 100 متر مربع. مجدداً سعی کنید به جای کود سولفات مستقر از کود مبتنی بر نیترات استفاده کنید. این کار پیاز شما را شیرین تر و ملایم تر می کند. همچنین وقتی آنها را بریدید تقریباً گریه نخواهید کرد.

اگر می خواهید پیاز را به صورت ارگانیک پرورش دهید ، قبل از کاشت یک لایه کمپوست یا کود خوب پوسیده شده در خاک خود مخلوط کنید. لایه باید ضخامت چند سانتی متر باشد.

پس از کاشت ، مجبور نیستید تا سال دیگر پیاز خود را بارور کنید.

حالا که از کود دادن و آب دادن پیاز اطلاع دارید ، وقت آن است که در مورد برداشتن آنها فکر کنید …

بهترین کودهای مورد استفاده برای تهیه پیازهای بزرگ کدامند؟

علاوه بر تکنیک های مناسب کود دادن و آبیاری ، انتخاب انواع پیاز یک عامل مهم در رشد پیاز های بزرگ است. پیازهای بزرگتر و شیرین تر در مناطق شمالی رشد خوبی دارند ، در حالی که پیازهای کوچک تر و تند تر در نواحی جنوب کشور  تولید می شوند. تعداد و اندازه برگها در زمان بلوغ پیش بینی می کند که پیاز چه اندازه خواهد بود. برگهای بیشتر به معنی پیاز بزرگتر است.

کود برای پیاز قرمز

قبل از کاشت

بهترین کود برای پیاز : قبل از کاشت پیاز یا مجموعه پیاز ، خاک را با 3 سانتی متر کمپوست اصلاح کنید ، که باعث بهبود بافت خاک می شود و برخی از مواد مغذی آهسته را فراهم می کند. 1/2 لیوان کود متعادل را به ازای هر 10 متر ردیف و تا زمانی که اصلاحات به عمق 8 سانتی متر اضافه شود ، اضافه کنید. در صورت کاشت بذر پیاز ، به جای کود متعادل از کود 2/2 لیوان سوپر فسفات استفاده کنید. فسفات فوق العاده به عنوان کود شروع کننده عمل می کند و ریشه های اولیه و قوی را ترغیب می کند.

فصل رشد

پیازها برای بزرگ تر شدن به یک منبع ثابت ازت نیاز دارند. کود بسیار مناسب برای گیاهان رو به رشد در اوایل و اواخر تابستان با 1/2 لیوان کود مبتنی بر نیتروژن است. اگر خاک شما قلیایی است از سولفات آمونیوم استفاده کنید زیرا این کود  pH خاک مکان شما را کمی کاهش می دهد. نیترات آمونیوم برای باغهایی که دارای خاک اسیدی هستند ، به خوبی کار می کند.

گزینه های ارگانیک برای پیاز

دو یا سه بیل کود کمپوست را به جای کود در میان پیازها پخش کنید و آن را به آرامی درون خاک حفر کنید. مواظب باشید ریشه ها را با بیل سفت نکنید. برچسب های بسته را با دقت بخوانید و یک کمپوست با کیفیت بالا تهیه کنید که از کودهای گیاهی و کودهای کمپوست تهیه شده است. از کمپوست هایی که حاوی بیوسولیدها یا لجن در باغ سبزیجات هستند خودداری کنید.

ملاحظات کود

بعد از تابستان کود ندهید. کاربردهای دیر رس کود باعث رشد جدید و نرم شدن پیاز می شوند و گیاه ما نیز از بین می رود. علاوه بر کود کافی ، پیازها برای رشد بیشتر به رطوبت بالا نیاز دارند. برای حفظ رطوبت ، زمین را مالش دهید. هر هفته بریده های چمن 1/4 سانتی متر را روی خاک ببندید ، و اجازه دهید که بریده ها قبل از افزودن بیشتر خشک شوند.

مزیت دوگانه مغذی

پیازها طعم مشخصه خود را از جذب گوگرد از خاک می گیرند. پتاسیم همچنین یک ماده مغذی مهم در فصل رشد است. پروتئین هر دو مورد نیاز غذایی را با 17٪ گوگرد سولفات و 50٪ پتاسیم تأمین می کند.

خرید کود شیمیایی پیاز

اهمیت پتاسیم

بهترین کود برای پیاز : پتاسیم از سلامت کلی گیاه حمایت می کند ، به مقاومت در برابر خشکسالی کمک می کند و باعث افزایش عملکرد و ماندگاری می شود. همچنین میزان پتاسیم روی استحکام و اندازه پیاز تأثیر می گذارد و از نظر کلرید بسیار مناسب است. سطح بالای پتاسیم آن از مزایای عملکرد و کیفیت پیاز به روشهای مختلفی است:

بهبود استفاده از آب از طریق تنظیم فتوسنتز و تعرق

افزایش مصرف نیتروژن و افزایش تولید پروتئین

تقویت سلامت کلی گیاهان و توانایی مقاومت در برابر بیماری ها ، آفات و خشکسالی

چرا سولفات گوگرد در بهترین کود برای پیاز مهم است؟

گوگرد سولفات موجود برای جذب فوری و استفاده گیاه توسط آن بسیار مهم است. سایر منابع گوگرد این ماده مغذی را به صورت ابتدایی ارائه می دهند ، که زمان قابل توجهی ، درجه حرارت و رطوبت صحیح را به خود اختصاص می دهد تا به شکلی اکسیده شود که توسط گیاه جذب و استفاده شود. با پروتئین ، پیازها گوگرد مورد نیاز خود را به شکلی دریافت می کنند که بلافاصله قابل استفاده باشد.

اجتناب از مشکلات کلرید

از آنجا که پیازها نسبت به کلرید حساس هستند ، مهم است که از یک منبع پتاسیم استفاده کنید که به کلرید و سطح شوری خاک اضافه نمی کند. نمک و کلرید بیش از حد می تواند در خاک ایجاد شود که باعث آسیب ریشه و محدود شدن جذب مواد مغذی کلیدی می شود. پروتئین تقریباً بدون کلرید است و دارای کمترین شاخص نمک در کل کودهای مهم پتاس است. پروتئین مشكلی با شوری یا کلرید ایجاد نمی کند.

بهترین کود برای پیاز

اعتماد خود را به منبع پرتقال K که بیشتر پیاز و پیاز شما را در جدول قرار می دهد ، قرار دهید: Protassium +.

کاشت پیاز

انتخاب متنوع

اندازه پیاز به تعداد و اندازه برگهای سبز در زمان رشد پیاز بستگی دارد. برای هر برگ حلقه‌ای از پیاز وجود دارد. هرچه برگ بزرگتر باشد ، پیاز بزرگتر خواهد بود. پیاز ابتدا یک قسمت را تشکیل می دهد و سپس بسته به نوع پیاز و طول روز آن ، شکل گیری گیاه را شروع می کنید. پیازها با طول روز مشخص می شوند. انواع پیاز “بزرگ” از زمان تشکیل طوفان ها ترک می شوند و هنگامی که طول روز به 14 تا 16 ساعت می رسد شروع به تشکیل پیاز می کنند در حالی که پیازهای “روز کوتاه” خیلی زودتر از سال شروع می کنند که فقط 10 تا 12 ساعت از نور روز وجود دارد. . یک قاعده کلی از آنها این است که پیازهای “طولانی مدت” در کشورهای شمالی (شمال موازی 36) بهتر عمل می کنند در حالی که پیازهای “کوتاه مدت” در کشورهای جنوب آن خط بهتر عمل می کنند. برای توضیحات متنوع و عکس های بیشتر.

پیاز از بذر

اواسط تا اواخر تابستان بهترین زمان برای کاشت بذر انواع پیاز فوق العاده شیرین و کوتاه به طول متوسط ​​در مناطق شمالی است. بذرها را می توان مستقیماً درون باغ کاشت ، که با یک چهارم سانتی متر خاک پوشانده شده است و باید طی 7 تا 10 روز جوانه بزند. اگر به طور ضخیم کاشته شود ، گیاهان را می توان به عنوان پیاز یا پیازچه سبز برای سالادها یا خوردن تازه در طی 8-10 هفته بیرون کشید و مورد استفاده قرار داد. با این حال ، بیشتر باغبان ها می خواهند یک پیاز را به بزرگی یک توپ بسکتبال پرورش دهند. برای انجام این کار ، گیاهان پیاز باید تا بهمن آینده رقیق شوند تا حداقل 2-3 سانتی متر از هم جدا شوند تا از گسترش کافی جوانه اطمینان حاصل شود. از گیاهان جدا شده می توان برای پیازچه ها یا پیوند در منطقه دیگری از باغ استفاده کرد ، به طوری که این مکان ها نیز فضای کافی را در اختیار خود قرار دهند تا در برگ های بزرگ ، بزرگ شوند.

بهترین کود برای پیاز

کوددهی گیاهان پیاز برای موفقیت بسیار مهم است. یافته های تحقیق در شمال کشور نشان می دهد که با باند کردن فسفر 2-3 سانتی متر زیر بذر در زمان کاشت ، رشد و عملکرد پیاز بسیار قابل افزایش است. این فسفر به عنوان یک راه حل شروع کننده عمل می کند که رشد گیاهچه های جوان را تقویت می کند. فسفر اتصال دهنده ، مانند سوپر فسفات (0-20-0) ، 2-3 سانتی متر در زیر بذر شامل ساخت یک سنگر 3 سانتی متر عمیق ، توزیع نیمی فنجان فوق العاده فسفات در هر 10 پای ردیف ، پوشاندن فسفات با خاک ، کاشت بذر را پوشانده و به آرامی با نیمی از سانتی متر یا کمتر از خاک را می پوشانیم. پس از تأسیس ، گیاهان پیاز باید مقادیر اضافی کود (21-0-0-0 – آمونیوم سولفات یا نیترات آمونیوم) را به عنوان یک برنامه لباس جانبی هر ماه دریافت کنند.

به باغبانانی که تمایل به تعویق انداختن دارند باید هشدار داده شود که کاشت دیرتر از ماه شهریور می تواند به معنای عدم موفقیت باشد. عدم تولید پیاز به دو شکل صورت می گیرد – – نابودی کامل نهال های جوان در طی یک زمستان سرد و یا فراوانی گل پیاز بهاری که باعث کاهش اندازه ، وزن و توانایی ذخیره سازی برگ ها می شوند. با رسیدن دمای هوای زمستان ، گیاهان پیاز کوچک و به سرعت در حال رشد هستند. با این حال ، اگر زودتر کاشت کنید و ساقه گیاهان پیاز هنگام قرار گرفتن در معرض دمای سرد بزرگتر از یک مداد باشد ، پیاز در بهار بعد گل تولید می کند. این گل بولت گفته می شود. پیچ خوردگی به دمای پایین احتیاج دارد. سریعترین پیچ خوردگی در اثر دمای 40-45 درجه فارنهایت یا پایین ایجاد می شود. در دمای پاییز که هوا شرد است باعث رشد بیش از حد می شود ، در زیر دمای پایین زمستان و کندی رشد ، محصولات زراعی بذر مستعد تقویت هستند. بسیاری از باغداران بر این باورند که برداشتن زود هنگام ساقه گل پیاز باعث بزرگ شدن پیاز می شود اما این مورد ثابت نشده است. گلدهی باعث کاهش اندازه پیاز و همچنین ساقه گل مرکزی می شود که باعث افزایش پوسیدگی در طول ذخیره سازی می شود. این دقیقاً همان اتفاقی خواهد بود برای کسانی که در بهمن یا اسفند با امید پیازهای بزرگ در حال کاشت هستند ، با امید پیازهای بزرگ بهار آینده پیازهایی که ساقه گل تولید می کنند ممکن است بزرگ باشند اما از نظر وزن سبک (نیمی از وزن یک اندازه قابل مقایسه ، برگ پیاز بدون گل) و مستعد پوسیدگی هستند. بدیهی است ، آنچه می بینید ، همیشه آن چیزی نیست که می گیرید!

کود مورد نیاز برای کاشت و داشت پیاز

بهترین کود برای پیاز یا کود بادمجان : پیاز انواع مختلف وحشی و اهلی دارد این جنس همچنین حاوی چندین گونه دیگر است که به آنها پیاز مختلف گفته می شود ، مانند پیاز ژاپنی ، پیاز درخت و پیاز کانادا نام “پیاز وحشی” در تعدادی از گونه های به کار رفته است ، اما منحصراً از کشت شناخته می شود. شکل اصلی وحشی اجدادی آن مشخص نیست ، اگرچه فرار از کشت در برخی مناطق برقرار شده است. پیاز غالباً دوسالانه یا گیاه چند ساله است ، اما معمولاً به عنوان یک گیاه سالانه و در اولین فصل رشد آن برداشت می شود.
لقاح و توصیه کوددهی حتما برای رشد پیاز با کودهای اصلی ، برای دستیابی به تغذیه مناسب گیاه و عملکرد عالی
وضعیت الف
محیط رشد: زمین باز.
نوع خاک: سبک.
جمعیت گیاهی: 200،000-400،000 گیاهان / هکتار.
عملکرد پیش بینی شده: 40-60 تن در هکتار (85٪ رطوبت).
وضعیت ب
محیط رشد: زمینه باز.
نوع خاک: سبک تا متوسط.
جمعیت گیاهی: 800،000-1،000،000 گیاهان / هکتار.
عملکرد پیش بینی شده: 65-70 MT / Ha (85٪ رطوبت).
توجه: توصیه می شود از مصرف نیتروژن پس از جوانه زدن گیاه 2/3 از اندازه نهایی مورد انتظار خود استفاده نکنید.

دستورالعمل مراقبت از پیوند

هنگامی که گیاهان زنده دریافت می کنید ، آنها باید در اسرع وقت کاشته شوند. اگر شرایطی وجود داشته باشد که باعث شود شما قادر به کاشت سریع این گیاهان نباشید ، گیاهان پیاز را از جعبه جدا کرده و آنها را در محلی خشک و خنک پخش کنید. ریشه ها ممکن است شروع به خشک شدن کنند اما نگران نباشید ، پیاز عضو خانواده سیفیجات است و به همین ترتیب تقریباً سه هفته از جوانه زدن گیاه زندگی می کند. اولین کاری که پیاز بعد از کاشت انجام می دهد ، ساقه ریشه های جدید است.

تهیه خاک برای کاشت پیاز

پیازها بهتر است دربستر های خاکی بزرگ حداقل چهار سانتی متر و 20 سانتی متر عرض رشد کنند. با باند کردن کودهای سرشار از فسفر (10-20-10) 2 تا 3 سانتی متر زیر پیوند در زمان کاشت ، رشد و عملکرد پیاز را می توان تا حد زیادی افزایش داد. یک حفره را در بالای بستر خاک چهار سانتی متر عمق ایجاد کنید ، یک نیم فنجان کود را به ازای هر 10 متر سطر ردیف توزیع کنید ، کود را با دو سانتی متر خاک بپوشانید و پیوند را کاشت کنید.

کاشت

گیاهان را با فاصله چهار سانتی متر از عمق تقریباً یک سانتی متر تنظیم کنید. روی بستر خاک بلند ، دو ردیف را روی هر بستر قرار دهید ، چهار سانتی متر از طرف ردیف. اگر می خواهید برخی از پیازها را در طول فصل رشد به عنوان پیاز سبز برداشت کنید ، ممکن است گیاهان را به فاصله نزدیک دو سانتی متر بکارید. قبل از شروع جوانه زدن ، هر مورد دیگری را بکشید ، و مقداری را برای پیاز بزرگتر بگذارید. پیوندها باید 4 تا 6 هفته قبل از تاریخ آخرین یخبندان به طور متوسط انجام شود.

خرید کود آلی پیاز

نکات مربوط به باروری و رشد

پیازها به منبع زیادی ازت نیاز دارند. کود مبتنی بر نیتروژن (سولفات آمونیوم یا نیترات آمونیوم) باید با سرعت یک فنجان در هر بیست متر ردیف استفاده شود. اولین کاربرد باید حدود سه هفته پس از کاشت باشد و سپس با استفاده از برنامه ها هر 2 تا 3 هفته ادامه یابد. پس از شروع کار با احساس نرم شدن ساقه ، کود بیشتری مصرف نکنید. این باید تقریباً 4 هفته قبل از برداشت محصول اتفاق بیفتد. همیشه بلافاصله پس از تغذیه ، آب را تغذیه کرده و در طول فصل رشد ، رطوبت را حفظ کنید. هرچه برداشت هر چه بیشتر آب بیشتری به پیاز نیاز داشته باشد. برای کنترل علفهای هرز یک علف کش قبل از ظهور باید قبل از کاشت استفاده شود. این کار تقریباً یک ماه پس از کاشت ، کنترل علفهای هرز را تأمین می کند. سایر محصولات نظیر می توانند در فصل رشد در کنترل علفهای هرز کمک کنند. همیشه دستورالعمل های برچسب را دنبال کنید. برای باغبانان ارگانیک ، یک کمپوست غنی از نیتروژن در خاک باید وارد شود. متأسفانه ، هیچ محصولی در دسترس نیست که بتواند در کنترل علفهای هرز کمک کند ، بنابراین تنها روش کشت خواهد بود. در حین کشت مراقب باشید که به پیاز آسیب نرسانید. از آنجا که پیاز ها شروع به جوانه زدن کردن خاک اطراف گیاه باید شل شود تا پیاز آزاد شود. خاک را در بالای پیاز قرار ندهید زیرا این کار از تشکیل پیاز طبیعی جلوگیری می کند. با روشهای کشت زودهنگام شروع کنید.

فروش کود شیمیایی پیاز

بیماری و کنترل حشرات برای پیاز

دو بیماری اساسی که پیاز را تحت تأثیر قرار می دهد ، جوش های سفید و بنفش است. اگر برگها به رنگ سبز پررنگ ، و سپس زرد رنگ شوند ، احتمالاً باد شدن گیاه را تحت تأثیر قرار داده است. لکه بنفش باعث ایجاد ضایعات بنفش روی برگها می شود. شبنم شدید و هوای مه آلود از گسترش سریع آنها حمایت می کند و هنگامی که طلسم های طولانی بارانی در هوای گرم رخ می دهد ، این بیماری ها می توانند بسیار مخرب باشند. بهترین روش درمانی پیشگیری است: فقط از خاک خوب زهکشی شده استفاده کنید ، ردیف ها را در همان جهت باد غالب اجرا کنید و از بادگیر یا محافظت دیگر جلوگیری کنید. در صورت تداوم شرایط ، می توان از اسپری با قارچ کش چند منظوره مانند داکونیل در یک برنامه 7 تا 10 روز استفاده کرد.

حشره ای که بیشترین آسیب را ایجاد می کند ، غلاف پیاز است. آنها با شستن سطح برگها و مکیدن آبهای آزاد شده تغذیه می شوند. آنها به رنگ قهوه ای روشن و تقریباً 1 میلی متر طول دارند. حشره کش های موجود در دسترس مالاتیون یا دیازینون هستند یا ممکن است از صابون حشره کش یا حشره کش بیولوژیکی استفاده شود. در طی هفت روز از برداشت هیچ گونه حشره کش استفاده نکنید و همیشه دستورالعمل های برچسب را دنبال کنید.

گل – غیر طبیعی برای پیاز؛ عادی برای سیر

اکثر افراد می خواهند جوانه های پیاز را رشد ندهند ، نه گل پیاز! گل پیاز توسط چندین چیز ایجاد می شود اما معمولاً شایع ترین آن نوسانات دما است. پیاز به عنوان دوسالانه طبقه بندی می شود و این بدان معنی است که معمولاً 2 سال طول می کشد تا از بذر به دانه بروید. دما عامل کنترل کننده یا محرک در این فرایند است. اگر یک گیاه پیاز در معرض دمای متناوب سرد و گرم باشد و باعث شود گیاه پیاز خنثی شود ، رشد را از سر می گیرد ، خفته می شود و دوباره رشد را از سر می گیرد ، پیازهای پیاز زودرس گل یا پیچ می شوند. پیاز فریب خوردن به این باور است که دو چرخه رشد یا سالهای رشد در چرخه زندگی دوسالانه خود را پشت سر گذاشته است بنابراین چرخه را با شکوفه نهایی می کند. با کاشت انواع مناسب در زمان مناسب می توان گلدهی را کنترل کرد. از کاشتهایی که به اندازه مداد یا به قطر کوچکتر هستند هنگام کاشت در اوایل بهار استفاده کنید و یا همیشه بذر گیاهان ، هرگز پیوند نکنید ، در اوایل پاییز در مناطق شمالی کشور.

کود عالی پیاز

در فصل بهار سیر نکنید! تشکیل جوانه در سیر در پاسخ به روزهای طولانی بهار اتفاق می افتد و اگر درجه حرارت زیاد باشد ، پیاز و بلوغ به طور قابل توجهی تسریع می شوند. علاوه بر این الزامات ، میخکهای خفته (تقسیم جوانه های بزرگ) یا گیاهان جوان در حال رشد باید به مدت یک یا دو ماه در معرض دمای سرماخوردگی بین 32 تا 50 درجه فارنهایت قرار بگیرند. گیاهانی که هرگز در معرض دمای زیر 65 درجه فارنهایت قرار نمی گیرند ، ممکن است در تشکیل جوانه ها ناکام باشند. با کاشت پاییز ، درمان سرماخوردگی در تمام طول زمستان کاملاً طبیعی انجام می شود ، اما یک فاجعه کاشت بهار در مناطق شمالی فاجعه بار می آورد.

در مورد گلدهی چه باید کرد؟

در صورت ظاهر شدن ساقه های گل چه کاری می توان انجام داد؟ آیا ساقه گل را باید از گیاهان پیاز جدا کرد؟ مناسب خودتان باشید اما پس از آنکه گیاه پیاز غلیظ شد و یا یک ساقه گل ارسال کرد ، هیچ کاری برای رفع این مشکل وجود ندارد. پیازهای خوراکی اما کوچکتر خواهند بود. هرچه سریعتر از این پیازها استفاده کنید زیرا ساقه گل سبز که از طریق مرکز جوانه ظاهر می شود ، ذخیره سازی را تقریبا غیرممکن می کند. شکل گیری بذر (پیچ) سیر ناشی از قرار گرفتن در معرض دمای نوسان نیست ، همانطور که در مورد پیازها وجود دارد ، به این معنی که طیف گسترده ای از تاریخ کاشت پاییز برای این محصول مجاز است. تشکیل گیاه بذر نیز به دلیل سیر مضر نیست زیرا میخک ها در اطراف ساقه چیده شده و از بستر خشک شده آن خارج می شوند. برعکس ، پیاز خوراکی توسط گلدان بذر نفوذ می کند که هنگام برداشت گیاه سخت است ، اما به زودی خراب می شود و باعث از بین رفتن کل جوانه در انبار می شود. وقتی تاپ ها زرد و تا حدودی خشک شوند ، سیر برای برداشت آماده است.

خرید کود آلی پیاز

برداشت و ذخیره سازی

پیازها کاملاً بالغ می شوند که قسمت بالای آنها افتاده است. بعد از کشیدن از روی زمین اجازه دهید پیاز خشک شود ، ریشه ها را گیره کرده و تاپ ها را به یک سانتی متر برش دهید. نکته اصلی حفظ پیاز و جلوگیری از خشکی ، خنک نگه داشتن ، خشک و جدا شدن آنها است. در یخچال و فریزر ، که به طور جداگانه در فویل پیچیده شده است ، پیاز ها را می توان تا یک سال حفظ کرد. بهترین راه برای ذخیره پیاز در یک کیسه مش یا جوراب زنانه نایلونی است. یک پیاز را درون کیسه قرار دهید و گره بزنید یا یک پیوند پلاستیکی را بین پیازها قرار دهید و تا زمانی که جوراب زنانه پر شود ، به سادگی پیاز پایینی را با یک جفت قیچی گیره کنید یا کراوات پلاستیکی را جدا کنید. پیشنهاد دیگر پخش پیازها روی صفحه است که امکان تهویه مناسب را می دهد ، اما به یاد داشته باشید که آنها را از تماس با یکدیگر دور نگه دارید. به عنوان یک قاعده کلی ، پیاز هر چه شیرین تر باشد ، میزان آب آن نیز بیشتر می شود و بنابراین ماندگاری کمتری دارند. یک پیاز محکم تر مدت بیشتری را ذخیره می کند ، بنابراین ابتدا انواع شیرین ها را بخورید و پیازهای تند را برای ذخیره کردن ذخیره کنید.

فروش کود آلی پیاز

بهترین کود مورد نیاز برای پیاز

کوددهی پیاز یا کود سیب زمینی فرایندی است که شامل محاسبه سطح فعلی خاک شما ، تهیه کود اضافی در صورت لزوم و دانستن اینکه چه موقع باید اضافه کردن کود بیشتر به محصول را متوقف کنید. مقدار کل توصیه شده لقاح در پیاز 160-80-140 کیلو گرم در هکتار است.

محاسبه سطح فعلی شامل ارسال مقداری خاک به یک مرکز آزمایش است که با مقادیر دقیق N (نیتروژن ، P (فسفر) ، و K (پتاسیم) و همچنین pH خاک و مواد مغذی ثانویه و جزئی ، گزارشی را برمی گرداند. پس از مشخص شدن مقادیر اولیه ، مقادیر لازم برای افزودن به منظور مکمل خاک فرموله می شود. این امر با کم کردن مقدار نمونه خاک به ترتیب از 160-80-140 واحد در هکتار انجام می شود. ماده اصلی نیتروژن است ، زیرا فسفر و پتاسیم تمایل به سطح بالایی در آزمایش خاک دارند اما به شکلی نیستند که به راحتی در دسترس گیاه باشد. افزودن فسفر اضافی یا پتاسیم بیشتر از مقدار مورد نظر ، به ندرت به پیاز آسیب می زند.

خرید کود ارزان و با کیفیت برای پیاز

برای تعیین مقدار نیتروژن مورد استفاده :

مرحله 1: 160 کیلو گرم (مقدار مورد نظر) 43،560 کیلو گرم (متر مربع در یک هکتار) = 0.0037 بگیرید.

مرحله دوم: پای مربع ردیف خود را به ازای هر متر مربع ضرب کنید 0.0037.

مثال: یک ردیف 100 سانتی متر که عرض 3 متر دارد 300 متر مربع X 0.0037 = 1.11 کیلو گرم ازت مورد نیاز است.

مرحله 3: مقدار نیتروژن مورد نیاز به فرمول N کود مورد استفاده را تقسیم کنید. این مقدار کودی است که در صورت عدم وجود N در تجزیه خاک ، باید برای هر 300 متر مربع از سطح پیاز استفاده شود.

مثال: 1.11 1. 1.11 (21٪ سولفات آمونیوم) = 3/3 کیلو گرم.

بسته های کودی با سه عدد برچسب گذاری می شوند که درصد دارند. اول نشان دهنده درصد ازت واقعی (N) ، دوم ، فرم اکسید فسفر (P2O5) و سوم فرم اکسید پتاسیم (K2O). آمونیوم سولفات به عنوان کود 21-0-0 مشخص شده است ، بنابراین برای بدست آوردن 1 لیتر ازت در هر مکانی نیاز به استفاده از 5 کیلو گرم محصول خشک از 5 کیلو گرم X 21٪ = 1.05  واحد نیتروژن دارید. در صورت استفاده از 10-20-10 ، دو برابر مقدار کود از 10 کیلو گرم X 10٪ N = 1 lb ازت مورد نیاز است.

اگر می خواهید گیاهی را در باغ خود بکارید ، برای ترکیب تقریبی کودهای مختلف جانوری به جدول زیر مراجعه کنید:

این بدان معنی است که شما برای تهیه همان مقدار ازت به عنوان آمونیوم سولفات باید تقریباً 5/5 برابر مقدار کود مرغ استفاده کنید. برای 300 متر مربع ، باید 27.5 کیلو گرم کود مرغ پخش شود. این نیاز برای مقدار کل نیکل مورد نیاز است و نباید همه را یکجا قرار داد زیرا نیتروژن زیادی می تواند ریشه های گیاه را بسوزاند. جدول زیر زمان این برنامه ها را نشان می دهد.

آسان ترین راه برای بارور کردن پیاز چیست؟

پیازها فیدرهای سنگین با سیستم های ریشه کم عمق هستند ، بنابراین کوددهی مناسب خاک برای عملکرد بالای پیازهای با کیفیت بالا ضروری است. حاصلخیزی مناسب خاک به ویژه در مناطقی که پیازها باید رشد سریع داشته باشند قبل از تشکیل جوانه با كاهش طول روز باعث رشد مهم می شود. برنامه های مختلف باروری به شما امکان می دهد تا بتوانید به راحتی پیازهای مورد نیاز مواد غذایی را تهیه کنید.

خرید کود ارزان و با کیفیت برای پیاز

ماده آلی برای کود پیاز

تقریباً همه سبزیجات از خاک با مقادیر بالای مواد آلی قدردانی می کنند ، اما این به خصوص در مورد پیاز صادق است. پیازهای تجاری غالباً در خاکهای  مرتفع و حاصلخیز پرورش می یابند که از نظر مواد آلی بسیار زیاد هستند. هر گونه برنامه باروری خاک در صورت ترکیب آن با افزودنیهای سخاوتمندانه از مواد آلی ، موثرتر خواهد بود. اگر می توانید خاک خود را قبل از کاشت چندین ماه – یا بیشتر – آماده کنید ، می توانید مواد آلی خاک خود را با مخلوط کردن تقریباً در هر شکل از باقیمانده های آلی مانند علفهای هرز ، چمن زنی چمن ، سبزیجات اضافی ، کودهای تازه یا برگهای برگریز افزایش دهید. اگر به زودی می توانید پیاز خود را کاشت کنید ، از اشکال خوب تجزیه شده مواد آلی مانند کمپوست یا کود کمپوست استفاده کنید. بهترین کود برای پیاز

pH  خاک

pH  خاک شما عددی است که نشان دهنده اسیدی یا قلیایی خاک شما است. هر گیاه دامنه pH ایده آل دارد و در خارج از این محدوده ، مواد مغذی خاک در دسترس گیاه کمتری است. این بدان معناست که اگر پیاز شما خیلی زیاد یا خیلی کم باشد ، پیاز شما شکوفا نمی شود ، حتی اگر تمام کودهای توصیه شده را نیز بمالید. دامنه pH ایده آل برای پیازها 6.5 تا 8.0 است. تنها راه مطمئن برای دستیابی سریع به pH مناسب ، ارسال نمونه خاک به آژانس آزمایشگاهی است که جهت اعمال اصلاحات مربوط به pH در اصلاح خاک ، دستورالعمل خاصی را ارائه می دهد.

نیتروژن

پیازهای مورد نیاز ازت متوسط ​​دارند ، اما لقاح ازت هنوز هم مهم است زیرا پیازها دارای سیستم ریشه ای ضعیف و کم عمق هستند. پوسیدگی مواد آلی مقداری نیتروژن را تأمین می کند ، بنابراین با افزایش ماده آلی خاک شما ، میزان نیتروژن کاهش می یابد. برای پیازهایی که در خاک هایی با سطح متوسط ​​ماده آلی رشد می کنند ، دانشگاه های کشاورزی پسوند 5/4 اونس ازت کاربردی به ازای هر 100 متر مربع فضای در حال رشد را توصیه می کند. شما می توانید این مقدار ازت را با 4.7 کیلو گرم وعده غذایی پنبه ، 2.7 کیلو گرم وعده غذایی خونگی یا 3.3 کیلو گرم کود تجاری 10-10-10 تهیه کنید.

پتاسیم و فسفر

بهترین کود برای پیاز : پیاز برای پتاسیم و فسفر نسبتاً زیاد است. کودهای شیمیایی این مواد مغذی را به صورت پتاس و فسفات تأمین می کنند. دانشگاه کشاورزی پسوند 2.2 انس فسفات و 4.8 اونس پتاس در 100 متر مربع را توصیه می کند. شما می توانید مقادیر کافی از این مواد مغذی را با 3 کیلو گرم کود 10-10-10 یا با 1.1 پیمانه وعده غذایی استخوان به علاوه 6 کیلو گرم خاکستر چوب تهیه کنید.

کود عالی پیاز

مواد مغذی جزئی و عناصر کمیاب

پیاز مانند سایر سبزیجات ، پیازها بدون داشتن منابع کافی از مواد مغذی جزئی و کمیاب ، به ویژه مس ، منگنز و روی نمی توانند به عملکرد و کیفیت مطلوب خود برسند. ساده ترین راه برای اطمینان از این که خاک شما حاوی این مواد معدنی باشد ، اعمال یک اصلاح ریز مغذی مانند آزومیت یا وعده غذایی کلپ با سرعت 1 تا 2 کیلو گرم در 100 متر مربع است.

نحوه کاشت پیاز

  • گیاه پیاز را به محض بار دهی زمین در بهار ، معمولاً اواخر ماه اسفند یا فروردین میل کنید. اطمینان حاصل کنید که دمای بیرون از 20 درجه سانتیگراد (-6 درجه سانتیگراد) کمتر نشود.
  • مکانی را با آفتاب کامل انتخاب کنید ، که در آن پیازهای شما توسط گیاهان دیگر سایه نمی خورد.
  • خاک باید به خوبی زهکشی و غنی از نیتروژن باشد. خاک جمع و جور بر رشد بوته تأثیر می گذارد.
  • کود اولی یا کمپوست در اوایل بهار ، قبل از کاشت ، به خاک اضافه کنید. گیاهان پیاز فیدرهای سنگینی هستند و برای تولید بوته بزرگ به تغذیه مداوم احتیاج دارند.
  • در زمان کاشت ، مقداری کود ازت را مخلوط کنید.
  • پیازها را به عنوان یک برگ در نظر بگیرید ، نه یک ریشه. هنگام کاشت مجموعه پیاز ، آنها را بیش از 1 سانتی متر در زیر خاک دفن نکنید.
  • بهترین کود برای پیاز

کود مورد استفاده در نهال های پیاز گرد چیست؟

پیازها برای تولید بالاترین بازده و بزرگترین و با کیفیت ترین پیاز به کودهای مکرر و منظم کود نیاز دارند. علاوه بر نیاز به لقاح آنها ، پیازها به خاک بدون علفهای هرز مرطوب و با pH بین 6.2 تا 6.8 نیاز دارند. برای کسب بهترین نتیجه ، باغبانانی که در مناطقی با نور آفتاب محدود زندگی می کنند ، باید انواع کوتاه مدت روز را پرورش دهند ، در حالی که باغبانانی که در مناطقی زندگی می کنند که نور آفتاب فراوان است ، باید انواع روزهای طولانی کاشت کنند.

مورد نیاز مواد مغذی برای پیاز

بهترین کود برای پیاز یا کود بادام : کیت های آزمایش خاک برای آشکار سازی کمبودهای مواد مغذی خاک از طریق مراکز باغ فروخته می شوند. آزمایشگاه های محلی که آزمایش خاک را با هزینه انجام می دهند ، می توانند از طریق مدارس دانشگاه گسترش پیدا کنند. در حالت ایده آل ، خاک تقریباً 15 قسمت در میلیون یا بالاتر از فسفر ، 100 پتاسیم و بیشتر از 5 گوگرد دارد. خاک همچنین باید غلظت روی بیشتر از 0.6 داشته باشد. ممکن است خاک هایی که در این مناطق کمبود دارند اصلاح شود. یک فسفات فوق العاده ، یا کود 0-20-0 یک کمبود فسفر را برطرف می کند. کود کامل 10-20-20 برای کمبود فسفر و پتاسیم نشان داده شده است. سولفات پتاسیم برای کمبود گوگرد یا پتاسیم و کود روی برای کمبود روی استفاده می شود.

قبل از کاشت

کاربرد عمومی کود 10-20-10 در زمان کاشت همیشه ایده خوبی است. این کار قبل از قرار دادن گیاهان پیاز در زمین با اصلاح خاک با کود 10-20-10 انجام می شود. در یک سنگر 2- تا 3 سانتی متری که 2 تا 3 سانتی متر از عمق کاشت نهال ها حفر شده و تا زمانی که ردیف پیاز که کاشته می شود ، 1.5 فنجان کود توزیع می شود. سپس سنگر با خاک باغ پر می شود. این کود به رشد نهال های جوان کمک می کند.

فروش کود شیمیایی پیاز

نیازهای نیتروژن

سه هفته پس از کاشت نهال در زمین ، باغبان ممکن است کاربردهای ازت را آغاز کند. نیتروژن در هر شرایطی فارغ از باروری خاک مفید است. کودهای حاوی نیتروژن ، مانند سولفات آمونیوم یا نیترات آمونیوم ، ممکن است با سرعت 1 فنجان در هر ردیف 20 متر ، در نزدیکی نهالها باند باریک واقع در 2 یا 3 سانتی متر از پایه گیاه پراکنده شوند. کاربردهای این کود باید تا زمانی که گردن نهال نرم شود ادامه یابد.

بهترین کود برای پیاز

نکاتی درباره باروری

آبیاری عمیق پس از اعمال کود به خاک مهم است. کوددهی باید بعد از نرم شدن ساقه نهال ها متوقف شود ، معمولاً بعد از اواسط تابستان ، زیرا کوددهی بعد از این مرحله باعث کاهش پتانسیل ذخیره سازی پیازها می شود. برخی از باغداران برای نیازهای نیتروژن خود ممکن است به کود کمپوست با کیفیت بالا روی آورند. کود دامی را باید در باند 2 یا 3 سانتی متر از نهال ها وارد خاک کرد و سپس دقیقاً مانند کودهای دیگر آبرسانی شد.

کود مخصوص پیاز
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *