بهترین کود برای ریشه زایی گیاهان

مزایای کود ده ایکس شوک برای درخت زیتون

در گذشته اعتقاد بر این بود که درخت زیتون برای خاک‌های فقیر و خشک مناسب است و در زمین‌هایی که برای سایر محصولات درختی نامناسب می باشد  عملکرد متوسطی داشته باشد. این نظر تا حدی درست است، اما به این معنی نیست که درخت زیتون چنین محیطی را ترجیح می دهد. درخت زیتون خاک‌های حاصلخیز با رطوبت کافی را ترجیح می‌دهد، به طوری که می‌تواند برای چندین دهه عملکرد پایداری داشته باشد. قبل از اعمال هر روش کوددهی در باغ زیتون، باید خواص فیزیکی خاک (بافت، نفوذپذیری خاک و غیره) و همچنین سطوح مواد مغذی موجود را بررسی کنیم. برای مقابله با کمبود یا مصرف بیش از حد مواد مغذی  دو پارامتر pH خاک و محتوای کلسیم خاک  لازم است، زیرا هر دو بر جذب برخی از مواد مغذی که توسط کود تامین می‌شوند، تأثیر می‌گذارند.  pH بهینه برای درخت زیتون حدود 6.5 است، اما درخت زیتون متوسط می تواند در خاک هایی با pH از 5.5 تا 8 میوه دهد. حداقل میزان مواد مغذی قابل قبول پس از تجزیه شیمیایی برگ 1.5% برای نیتروژن، 0.1% برای فسفر و 0.5% برای پتاسیم است،  نیتروژن مهمترین عنصر مغذی در هنگام پرورش درخت زیتون است. نیتروژن برای جوانه زنی و تولید زیتون ضروری است، علامت اصلی کمبود نیتروژن، طول کم پوشش گیاهی سالانه است که برگها بسیار کوتاهتر از حد معمول هستند و به تدریج مانند برگهای معمولی سبز نمی شوند. زمانی که  کمبود نیتروژن را تشخیص می‌دهیم، باید با متخصص کشاورزی مشورت کنید تا یک برنامه کوددهی منطقی تشکیل شود.

بهترین کود برای درخت زیتون

روش کود دهی کود ده ایکس شوک

یک روش  متداول باروری درخت زیتون که توسط صدها کشاورز با تجربه آل شوک  استفاده می شود شامل اضافه کردن  (4-7 کیلوگرم) کود15-15-11 N-P-K – در هر درخت بالغ یک یا دو بار در سال می باشد. بهتر است کود را 60-90 سانتی‌متری از تنه به زمین اضافه کنیم تا از غلظت بیش از حد یک ماده غذایی در یک نقطه نسبت به نقطه دیگر جلوگیری شود، مواد آلی در مراحل مختلف تجزیه (به ویژه هوموس) از بسیاری جهات مفید است، شرایط خاک مانند مقاومت زیاد  خاک های سبک را بهبود می بخشد.  همچنین بافت خاک های سنگین را بهبود می بخشد، به عنوان تنظیم pH عمل می کند، رطوبت خاک را حفظ  و ظرفیت خاک را افزایش می دهد، میکروارگانیسم های خاک را فعال می کند و جذب مواد غذایی را افزایش می دهد. در نتیجه، کودهای آلی اغلب اساس یک برنامه منطقی کوددهی زیتون هستند. در طول پاییز، محلول  کود را می توان به خاک اضافه کرد،  در مزارع زیتون بدون آبیاری و بارندگی های مکرر، بسیاری از کشاورزان هر دو سال 10 تا 20 تن کود در هر هکتار اعمال می کنند. در مناطقی که به خوبی آبیاری می شوند، این اقدام اصلاحی اغلب هر 3-4 سال انجام می شود. سطح کافی کلسیم برای یک درخت زیتون سالم مهم است،  زیرا کلسیم حساسیت به بیماری ها را کاهش می دهد. شایع ترین علامت کمبود کلسیم کلروز است (برگ ها رنگ پریده یا زرد مایل به سفید می شوند). کمبود کلسیم اغلب با اضافه کردن (6 تا 7 کیلوگرم) اکسید کلسیم در هر درخت بالغ (با مشورت  متخصص کشاورزی آل کود انجام دهید. منیزیم و بور نیز برای رشد مناسب میوه مهم است، منیزیم  بخش مرکزی مولکول کلروفیل است، در حالی که بور (B) نقش حیاتی در متابولیسم و انتقال قندها دارد. در بسیاری از موارد، اگر کشاورزان کمبود منیزیم یا بور را در اواسط دوره رویشی تشخیص دهند، اغلب از کودهای محلول پاشی شوک استفاده  کنند بهتر است. توصیه می شود برای مراقبت منظم از درخت زیتون  خود  از  کود ممتاز ده ایکس استفاده کنید که به طور خاص برای استفاده در درختان زیتون طراحی شده است.

افزایش باردهی درخت زیتون

درختان شما تمام ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز خود را از کود ده ایکس  دریافت می کنند که می تواند به آنها کمک کند قوی و پر بار بمانند.  همچنین کود  ده ایکس شوک حاوی تمام مواد مغذی برای افزایش رشد ریشه و مقاومت در برابر بیماری است. این کود ممتاز و عالی تغذیه  مداوم تغذیه گیاه را فراهم می کند که  بهتر است هر  7-15 روز از آن استفاده کنید، اما توصیه می کنیم فقط در بهار و اوایل تابستان از آن استفاده کنید. کود ده ایکس شوک چون  به طور مداوم تجزیه می شود گیاه دچار سوختگی نمی شود  و مواد مغذی زیادی دریافت نمی کند و رشد درخت تضمین می شود.

کود شوک ده ایکس

به دلیل انتتشار آهسته کود ده ایکس  درختان زیتون در مدت زمان طولانی تری تغذیه خواهند شد، همچنین عناصر مورد نیاز برای افزایش تشکیل میوه سالم زیتون را فراهم می کند.  و به  افزایش نفوذ و احتباس آب کمک کند.  کود ده ایکس  حاوی میکوریزا دارد که می تواند به تغذیه و جذب آب کمک کند. علاوه بر این، دارای مواد معدنی کمیاب، میکروارگانیسم هایی است که می توانند به تجزیه مواد آلی کمک کنند. برای انتخاب کود مناسب ابتدا باید نیازهای معدنی درخت زیتون را درک کنید. درختان زیتون در خاک هایی با محتوای کود بالا و سطوح NPK متعادل بهتر رشد می کنند. N-P-K مخفف نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. در درختان زیتون، توزیع نزدیک و یکنواخت هر سه ماده مغذی یا تعادل بین آنها ترجیح داده می شود. این سه  نوع مولفه در محصولاتی که الگوهایی مانند 4-4-4، 16-16-16 یا موارد دیگر را نشان می دهند متعادل خواهند بود. غلظت مواد مغذی با افزایش تعداد آنها افزایش می یابد. به عنوان مثال، کودهایی با نسبت 4-4-4 به ترتیب دارای 4 درصد نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند.

کاشت زیتون

کود آلی و شیمیایی درخت زیتون

درختان زیتون می توانند هم از کودهای شیمیایی و هم از کودهای آلی بهره مند شوند. بهترین کودهای آلی برای درختان زیتون شامل کود حیوانی کهنه و کمپوست است. با گذشت زمان، تخریب می شوند  که به خاک و درخت کمک می کند. از سوی دیگر، کودهای شیمیایی می توانند به سرعت کمبودهای تغذیه ای یا نیازهای رشد فوری را برطرف کنند. درختان زیتون با دریافت کود کافی از کودهای ده ایکس شوک تا چند ماه نیاز به کود خاصی ندارند،  اما  کودهای مایع فواید سریعی دارند، باید به طور مکرر در طول فصل رشد تکرار شوند.

کاشت زیتون

مزایای استفاده از کودهای مرغوب درخت زیتون

با توجه به اینکه کود ده ایکس شوک شامل کودها و مواد مغذی زیادی است ، کاربرد آن ضمن بهره وری زیاد محصول، باعث حاصلخیزی خاک می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366